Mavi-Banner

Gönderen Konu: Rna artış.  (Okunma sayısı 2297 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: Rna artış.
« Yanıtla #30 : Ekim 05, 2016, 07:22:14 ÖÖ »
Kesin bilgim yok
Ama 48 ölçtüğüne göre 50 kopya altı ölçüyor demek ki
20-25 kopya altı ölçemez diye düşünüyorum
Bunlara takmamak lazım

Pcr çok hassas değil
Aynı kanı aynı makine çalışsa üç kata kadar hata payı var
Üç kata kadar oynamalar NORMAL kabul ediliyor

Mesela 48 çıkan sonuç bir daha bakılsa üçte biri 16 olacaktı ölçülemeyecekti negatif diyecekti. Klinik olarak aynı şey.

Ben çok panik olmuştum ama yabancı sitelerde 20 senedir pozitif olanlara sordum hepsi yaramaz çocukmuşum gibi güldü başımı okşadı resmen ;D 'ah canım benim ilk blipi olmuş ta paniklemiş ah kıyamam :)' gibi. Senelerce çok blip yaşamışlar bu normal bir şey ve beni teskin ettiler.
Benim drum Özlem hanım da çok rahattı ben ona güveniyorum en son literatürü takip ediyor hiv tedavisinde.
Para verip mavilab da baktırsam mı erkenden dedim ama çok pahalı. Ve fobi yapmış olacaktım. Tecrübelilerin ve drumun önerisine uydum.
Bence hepimiz öyle yapmalıyız.
Hayatımız böyle sonuç bekleyerek geçecek alışmalıyız
Tek bir sonuca değil genel gidişe odaklanmalıyız.

1,5 senede üstüste beş rna negatifim bir blipim var
Cd4 başladığım değeri ikiye katladı
Çok şükür Allah'ıma
Daha ne isteyim?
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

mucizelereinan

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #31 : Ekim 05, 2016, 01:10:23 ÖS »
Sevtap hanim yine de haftaya gel tekrar bir kan alıp bakalım dedi bana. Zaten 6 aydir karaciger ve böbrek  degerlerine baktırmamıştım, bir de cd4 baktırırım, sonuçları paylaşırım sizinle. Oyle görünüyor ki bu başlık hiç güncelliğini yitirmeyecek blipler olduğu sürece 😀

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #32 : Ekim 05, 2016, 01:32:25 ÖS »
Blip olduğunda 2-4 hafta sonra öneriliyor yeni test
Senin blip kaç olmuştu ki tekrar istedi dr
Herkesin blibi karıştı yahu :p
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

mucizelereinan

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #33 : Ekim 05, 2016, 11:43:39 ÖS »
Blip olduğunda 2-4 hafta sonra öneriliyor yeni test
Senin blip kaç olmuştu ki tekrar istedi dr
Herkesin blibi karıştı yahu :p

Benim blip (buna blip denir mi bilmiyorum) <45 (kopya/ml) ...
İlk kez oldu negatifi gördükten sonra.
Sevtap hanımın yerinde sen de olsan tekrar gel bakalım derdin çünkü konuşurken çok endişeliydim. Muhtemelen beni rahatlatmak için söyledi.
Zaten kanı vereli 10 güne yakın geçti, tekrar bakmaları için süre geçmiştir diye düşünüyorum. Haftaya gideceğim artık, bu hafta işlerden gidemiyorum.
Bliple biraz dalga geçelim:
Herkesin blip'i kendisine.
Her hiv pozitif kendi blipinden asılır.
Hiv pozitif hiv pozitifin blipine muhtaçtır:)

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #34 : Ekim 06, 2016, 07:11:23 ÖÖ »
Ohoo o blip bile değil ki
Hemen tekrara hiç gerek yok aslında
Benim 130 du özlem hanım gayet sakin 3 ay sonra bakarız demişti

Matland

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : Ekim 06, 2016, 07:33:37 ÖÖ »
Blip değil ihmalkarlık öldürür...

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #36 : Ekim 06, 2016, 03:11:16 ÖS »
Doktorumun çok ihmalkar olduğunu sanmıyorum. 700-800 ciddi bir artış olsaydı bir ay sonra çağırırdı. 100-130 arası blipler çok büyük ihtimal masum olduğu kanıtlanmış zaten kendsi de klinikte çok görmüştür.

Orbito

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #37 : Ekim 06, 2016, 06:00:28 ÖS »
Katiliyorum, 200 altinda cikan sayimlari pek sallamiyor doktorlar.

mucizelereinan

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #38 : Ekim 25, 2016, 07:03:43 ÖS »
Herkese merhaba,
haziran'da hiv rna negatif iken bundan 1 ay once verdigim rna hemolizli numune çıktığı için çalışılamamış ve tekrar kan verdim geçen hafta. Az önce sonucu aldim rna <100 (IU/ml)  ve rna genom <45 (kopya/ml) yazıyor. Yani, negatif yazmıyor karşılarında ve negatif değil  bir öncekinin aksine. Blip mi bu? Çok canım sıkıldı durup dururken.

Herkese selam,
Dün sonuçlarım çıktı. RNA negatif :D CD4 477  ::)
CD4 çok yükselmemekle beraber 20 gün önce yaşadığım RNA pozitif şokundan sonra çok iyi geldi bu sonucu almak ;)
Umarım kimse yaşamaz o tatsız hissi.
Bu arada doktorum bana zaturre aşısı yazdı ama hiç bir eczanede bulamıyorum. Pnemowax mı ne öyle bir şey ama kime sorsam bizde de yok depoda da yok diyorlar. Siz bulabildiniz mi?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #39 : Ekim 26, 2016, 07:32:01 ÖÖ »
50'nin altı blip bile sayılmıyor aslında boşuna bakılmış ama içini rahatlatmış oldun işte :)

Bazı aşılar dönemsel bulunmuyor ben de hepatit a baya aramıştım yoktu sonradan geldi

Başka eczanelere sormak ve beklemek lazım gelince de az gelebilir hemen kapmalı
Zatüre aşısını sgk endikasyon varsa karşılıyor mu artık biz cepten ödemiştik