Mavi-Banner

Gönderen Konu: kan idrar ve balgam değerlerim hakkında  (Okunma sayısı 1117 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Theodor

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
kan idrar ve balgam değerlerim hakkında
« : Ekim 24, 2016, 11:49:25 ÖS »
Merhaba arkadaşlar.Geçen hafta hastaneye gittim kan balgam ve idrar tahlili yapıldı.
Şiddetli göğüs ağrısı ve öksürük şikayetim üzerine ilk önce göğüs hastalıkları,ardından da enfeksiyon bölümüne göründüm.
Akciğer filmi neticesine bakarak doktor hemen tomografi istedi,aynı gün çekildim ama sonucu bir haftada ancak çıkıyormus.
Her neyse,yapılan idrar testinde idrarda protein negatif olması gerekirken bende pozitif,idrar rengi normalde sarı ve berrak olmalıyken benimki yeşil ve çok bulanık,balgamda haemophilus influenzae bakterisi,kan değerlerim de crp referansı 0-0,8 olması gerekirken 2,5 çıktı,ayrıca monosit yüzdem minimum 5 olması gerekirken bir birim düşük(4) çıktı.
Bunların dışında asıl kafamı karıstıransa seroloji test sonuçlarıydı.
RPR (Rapid Plazma Reagin)   1/4 POZİTİF
VDRL.RPR                            POZİTİF 1/4
şeklindeydi.Bu RPR ve VDRL.RPR testlerinin akabinde THPA testi yapılmış,onun sonucu da:
Treponema pallidum total (TPHA) (Serum)   1/640  normal şeklinde çıktı.
Kafam allak bullak oldu.Acaba sfiliz kapmış mıyım yoksa RPR ve VDRL testleri yalancı pozitif mi çıktı?Zira internetten araştırdığımda yabancı sitelerde RPR ve VDRL testleri ana tarama,THPA da doğrulama katagorisinde olan test grubunda yazılıydı.
İdrarımdaki proteinin ve renginin bulanıklığının sebebi kaptığım grip virüsüyle(haemophilus influenzae ) alakalı mı?
Crp değerlerim de yüksek(2,4)
Diğer tüm testler normal,cd4 sayım 620,cd4 yüzdem %23,cd4/cd8 0,5 ve  rna negatif.
Doktora gidip soracağım ama cumaya kadar meraktan çatlarım.Bilgisi olan arkadaşlar  durumum hakkında fikirlerni söyleyebilir mi?
Teşekkür ederim.
« Son Düzenleme: Ekim 24, 2016, 11:51:18 ÖS Gönderen: Theodor »
Hiv pozitif olmak ahlâki değil,tıbbi bir durumdur.

mehmet123

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
Ynt: kan idrar ve balgam değerlerim hakkında
« Yanıtla #1 : Ekim 25, 2016, 01:29:14 ÖÖ »
Cd4 ve rna sonuçları güzel ve sifiliz için doğrulama yapıldı mı?

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #2 : Ekim 25, 2016, 02:17:23 ÖS »
Senin zaten akciğerlerde bir mikroplu oluşum vardı Teo, tam iyileşmedi mi acaba? Bu arada kaç ayda bir tomografiye giriyorsun, kanser riski oluyor bir dahakine druna hatırlat daha önce yakın zamanda tomo girdiysen.

İdrarda protein olması böbreklerin protein kaçırdığı çok iyi çalışmadıklarını-olası böbrek hasarını? gösterir. Araştırılmalı. H.influenza ile alakalı olmaz. Hiv ilaçlarının yan etkisi veya başka şeyler de olabilir dediğim gibi araştırılsa iyi olur.

Balgamda bulunan mikrop çok sık görülen bir bakteri, özellikle genelde küçük çocuklarda çok sık gözüküyor sinüzit, farenjit ve bünyesi düşük kişilerde bazı durumlarda zatüre yapabiliyor-senin başına gelen de o olmuş olabilir. Crp'n o kadar çok da yüksek değil üşütme grip bronşit ile bile o kadar yükselebilir düşer tedaviyle, monosit yüzdenin %4 olması da keza çok önemli değil.

VRDL konusunda çok bilgi sahibi değilim malesef, ama aktif hastalık olmasa bile vdrl reaktif kalabiliyor testlerde, bunu biliyorum, doktoruna danışman gerekiyor. Tedavisi zaten basit.

Rna ve cd4 çok iyi. cd4/8 oranın da yükselecektir bundan sonra. Rna negatif olması hatta  harika, tedavi çok güzel gidiyor demek.
Biraz daha kendine iyi baksan aslında hiç sıkıntın olmayacak.
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2016, 02:47:45 ÖS Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Theodor

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #3 : Ekim 25, 2016, 04:31:31 ÖS »
Teşekkür ederim mivi.
Aslında ben doktora tomografinin zararını söledim ama dinlemedi.yapmamız şart dedi maalesef.
Olası bir tümör büyümesi durumunda erken tanı ve müdahale açısından istiyoryz dedi.
Doğrulama yapılmadı mehmet ama,THPA testi doğrulama olsa gerek.öyle okudum zira.

drpositivee

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ekim 25, 2016, 04:50:57 ÖS »
Teşekkür ederim mivi.
Aslında ben doktora tomografinin zararını söledim ama dinlemedi.yapmamız şart dedi maalesef.
Olası bir tümör büyümesi durumunda erken tanı ve müdahale açısından istiyoryz dedi.
Doğrulama yapılmadı mehmet ama,THPA testi doğrulama olsa gerek.öyle okudum zira.

thpa testi wb gibi tanı testidir net bilgiyi verir. Vdrl ise elisa gibi tarama testidir. Sende yalancı poztiflik olmuş. Sifiliz değilsin:)

Theodor

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #5 : Ekim 26, 2016, 01:43:16 ÖÖ »
Teşekkür ederim mivi.

thpa testi wb gibi tanı testidir net bilgiyi verir. Vdrl ise elisa gibi tarama testidir. Sende yalancı poztiflik olmuş. Sifiliz değilsin:)
Teşekkürler @drpositivee  ben de öyle düşünmüştüm.
İçim rahatladı.Bir de şu idrarda protein çıkması geçse zil takıp oynayacağım.

cercei

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Ekim 26, 2016, 02:02:22 ÖÖ »
Geçmiş olsun teo :-[
There's a light guiding my way.

Theodor

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #7 : Ekim 26, 2016, 07:49:04 ÖÖ »
Tesekkurler cercei