Mavi-Banner

Gönderen Konu: Yeni tanı ve kan değerlerim hakkında bilgi  (Okunma sayısı 3489 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Green

• Katılımcı Üye
  • *
Yeni tanı ve kan değerlerim hakkında bilgi
« : Ekim 07, 2016, 12:34:45 ÖÖ »
Herkese Merhaba,

Yeni tanı almış biri olarak ne kadar üzgün ve mutsuz olduğunu anlatmak yerine aldığım test sonuçları hakkında yorumlarınızı rica ediyorum.

Ağustos ortasında Hiv+ Olduğumu tesadüfen öğrendim Ağustos sonu gibi hiv rna ve cd4 değerlerim belli oldu. Hiv RNA 8.500 CD4 215 olarak çıktı. Bu iyi bir değer mi? Doktorum direnç testi istedi ama test sonucu gelmeden Hivent ve Tivicay adlı iki ilac yazdı ve başlamanı istedi direnç testini beklemeden ilaç almaya başlamam doğru mu acaba? Yorum ve bilgilendirmeleriniz için şimdiden teşekkürler.

Orbito

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Yeni tanı ve kan değerlerim hakkında bilgi
« Yanıtla #1 : Ekim 07, 2016, 05:23:09 ÖÖ »

Selamlar, doktorun cok isabetli bir karar vermis:

Hiv rna kandaki hiv virus sayimi, 8.000/ ml cikan sonuc, yani mililitrede bu sayida virus var.  Ilaclar bu degerin tespit edilemez sayida olmasini sagliyor.  Tedavinin en buyuk amaci budur, buna negatife dusmek deniyor. Test cihazlari , modeline gore 40 veya 20'nin altindaki degeri sayamiyor.

Yuksek viral sayin yok, bur cok insan milyon  sayimla basliyor, ve ilaclar milyon sayimlari bile 3-4 ay ortalamada sifirliyor. Senin hizli olacaktir , 1 ayda sifirlanabilir.

Cd4 bagisiklik sisteminin durumunu gosteriyor, normal olarak 500 ile 1500 gibi cok degisken ve genis bir aralikta. 500 alti cikan degerler virusun zarar vermeye basladigini gosteriyor.  200 alti ise bagisiklik sisteminin ciddi cokertildigi anlamina geliyor.  200 altinda aids evresini isaret eden firsatci hastaliklar ( zaturre , verem, kaposki vs ) basgosterebiliyor. 

Sen sinira cok yaklasmissin, o nedenlen cok isabetli karar vermis dr dedim. San Francisco'da tani aldigi gun hastayi ilaca baslatma hedefi ( cd4 bile beklemeden ) konmus.  Cunku Direnc goruldugu durumda ilac degisikligi yapilabiliyor.

Doktorunun verdigi ilaclardan Tivicay esas oglan, ve icerdigi Dolvutagravir cok etkili ayni zamanda dirence karsi cok cok dayaniklidir.  Benim takip ettigim forumlarda bircok uzman doktorun eger hiv olsan ne ilac alirdin sorusuna cevabi senin kullandigin bu ilaclar.  Yani senin durumunda cok dogru secim yapmis.  Tek dezavantaji 2 hap alacak olman, bir cogumuz stribild kullaniyor , gunde bir hap olarak aliniyor. Ama stribild  yemekle aliniyor ve bircok ilacla etkilesime girme riski var. Senin ilaclarda yemekle alma zorunlulugu yok ilac etkilesimi daha az. Ama yinede dr a sormadan hic baska ilac kullanma. Genel olarak gunumuz ilaclari oldukca guvenli yan etkileri az , ama hepsinin belli arti eksileri var. Amerikan saglik bakanligi onerilerini her yil guncelliyor, senin ilaclar tedavi icin onerilen 5-6 ilac rejimi arasinda.

Cd4 yukseklemesi virus sayinin negatife dusmesiyle baslayacaktir, vucut kendini toparlayacak. Genel olarak onerilen saglikli yasam, cd4'un en buyuk dusmanlari stres, uykusuzluk, alkol. Bol dinlenmeye bak , duzgun beslen, hijyene dikkat et , sayilarin yukselene kadar disarida cig sebze salata , taze  meyve ve sulari , cig et yeme, grip falan olamamaya bak. Grip asisi mutlaka yaptirmalisin, bunun disinda  yaptirman gereken asilar var bunlari doktoruna sor,bazen unutuyorlar.

Ilaci duzenli almazsan ise yaramiyor ve direnc olusabiliyor, hergun ayni saatte alma aliskanligi kazan, telefona alarm kur.  Ben ilaclari ev , isyeri ve sirt cantamda kucuk bir vitamin kutusunda olmak uzere 3e boluyorum, cok seyahat ettigim icin ve unutma durumunda hemen alabileyim diye.

Ben bu foruma yeniyim , buradaki arkadaslar cok yardimcilar , goreceksin cevaplar yagacak.. ingilizcen varsa yurtidisi forumlari takip edebilirsin.  Benim favorim hivforum.tumblr.com

Matland

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ekim 07, 2016, 07:22:31 ÖÖ »
Bence doktorun doğru bir hareket yapmış. Çünkü cd4 tehlikeli seviyelere inmiş. Ben 385 cd4 ve 670.000 rna ile direnç testi beklemeden başlamıştım.
Ama neden stribild yazmadı onu merak ettim.

Birisi

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Ekim 07, 2016, 07:35:01 ÖÖ »
Şimdi şöyle RNA iyi düşer zaten ve direnç testi olmadan sanırım idareten başlatmış RNA değerin düşsün diye yani doğru.CD4 lerde 200 altı riskli sayılıyor yani durum iyi toparlayacaksın.Hedefin 500 ü geçmek olsun CD4 lerde  , RNA içinde negatif yapmak.
Öldürmeyen şey güçlendirir.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #4 : Ekim 07, 2016, 07:41:17 ÖÖ »
@Orbito şahane açıklamış

@Matland
Truvada+tivicay stribilde çok benzer
Hatta tivicay stribilddeki elvitegravirden daha iyi direnç gelişimi daha zor
İlaç etkileşimleri daha az, gerekiyorsa doz ayarlaması yapılıyor
Kreatin çok yükseltmiyor
Tek dezavantajı iki hap olması
Drjoel'in favori tedavisi bu arada
Bazen ben de tvd+tivicay mi başlasaydım diyorum

Çok güzel bir ilaca başlamışsın
Viral yükün düşükmüş bir ay içinde negatiflersin
Ondan sonra ilaçları aksatmazsan cd4ler toparlar
Eski sağlığına kavuşursun

En önemli şey ilaçları aksatmamak
Ve druna sormadan başka ilaç almamak
Bunları yaparsan hiv direnç geliştiremez yıllarca aynı ilaçla Allah ne ömür biçtiyse yaşarsın
Aslında üzgün umutsuz olacak bir şey yok-beden sağlığın hakkında
Her konuda aklına takılanı sorabilirsin
« Son Düzenleme: Ekim 07, 2016, 07:44:44 ÖÖ Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Green

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Ekim 07, 2016, 09:41:18 ÖÖ »
Bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. İlaçlarımı bir ayı aşkın düredir kullanıyorum. Geçen hafta kan verdim bir hafta sonra sonuçları alacağım. Belki cd4 lerde bir gelişme vardır. Bir ay içinde cd4 lerim artar mı? 215 cd4 olmasına karşın İlaç başlamadan önce de sağlıkla ilgili bir sorun hissetmiyordum. Cd4 215 olması yazdıklarınızdan anlafığım kadaroyla kötü bir değer. Ben Hatta haftada üç gün üçer saat spor salonunda spor yapıyordum. Yorgunluk dışında bir şikayetim olmadı. Kilom da gayet iyi. Doktorum artık öyle spor salonunda ağır spor yapmsmı önermedi onun yerine günde 30dk yürüyüş yap bağışıklığın düşmesin dedi.  Tekrar teşekkürler.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #6 : Ekim 07, 2016, 11:29:06 ÖÖ »
Çok kötü bir değer değil, sadece tehlikeli sınıra yakın. Bir ay tedavi aldıysan viral yükün negatif yani ölçülemez olmuştur diye tahmin ediyorum. CD4 ler daha çoğalacaktır korkma. HEMEN olmayabilir bu çoğalma, ama yavaş yavaş artar ve güvenli sınırlara gelirsin. Sen rna'ya odaklan, cd4'ler 200 altına düşmedikçe sorun yok oynar çıkar yükselir iner dalgalanır durulur onlar hep dert etme. Saf sayıdan çok % olarak oranı ve cd4/8 oranı daha iyi gösterir bağışıklık durumunu, bunlardaki artışa odaklan. Tedavinin asıl amacı rna'yı negatife getirmek ve öyle tutmaktır ilacın başarısı sadece rna'dan ölçülür.

Bunun dışında cd4'ler arttıkça olman gereken aşılar var druna sormalısın, grip, tetanoz, zatüre, hepatit a ve b aşıları
En büyük düşmanımız VEREM hiv pozitifler için en büyük tehlike veremdir, onun için ppd tarama testi yapılır ve risk varsa 6-9 aylık koruyucu tedavi başlanır, bunun için de druna danışmalısın. Bazı drlar unutuyor hayret ediyorum.
« Son Düzenleme: Ekim 07, 2016, 11:30:58 ÖÖ Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Orbito

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Ekim 07, 2016, 11:48:32 ÖÖ »

Ek olarak, spor konusunda Türkiye deki doktorlari pek sallama. Rutin yapiyorsan devam, cok faydasini gordum ben. Hem psikolojik hemde fiziksel.. tabi vucudunu dinle cok zorlama ve duzgun beslen.

ehlikeyhif

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #8 : Ekim 07, 2016, 12:30:10 ÖS »
Sadece merak ettiğim icin soruyorum.
Cd4 dusuk ama cd4 değerine göre HIV RNA sayısı da dusuk degil mi?

Hangimiz pozitif/negatif ne fark eder ki?

Orbito

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #9 : Ekim 07, 2016, 02:31:28 ÖS »
Ehlikeyf, o durum birazda kisinin genetigine bagli oldugu soyleniyor.
100 altinda milyon rna ile teshis alanda cok fazla. Iyi yada kotu denemez bence.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #10 : Ekim 07, 2016, 02:42:34 ÖS »
Bazı hastalarda böyle oluyor, cd4'ler azalınca önce büyüyüp artan sonra kendi kuyruğunu yiyen yılan gibi hiv rna da azalıyor.

Yani cd4ler de azaldıkça hiv de çılgınca çoğalamıyor ve bu yüzden görece azalıyor bazen.

Tam tersi en yüksek rna ilk akut evrede bulaştan sonra ilk haftalarda oluyor hiv çılgınca çoğalıyor parti veriyor talan ediyor istila ediyor. Hatta bu ilk evrede cd4ler birden düşüyor sonra dengeye geliyor. Sonra genelde yüzbinlerde kalıyor yavaş yavaş tüketiyor cd4'leri yıllar boyunca.

Ama bunlar genel düşünce, istisnalar çok sık, bu yüzden rna ile hastalık evresi arasında bire bir tam bağlantı kurulamıyor herkesde. Kişinin genetiği, enfekte olduğu hiv çeşidinin saldırganlığı, beslenme, genel sağlık vs. çok şey etkiliyor hiv rna'yı.

Beyzale

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #11 : Ekim 07, 2016, 03:52:23 ÖS »
Arkadaslar ben bir sey sorucam stribild yemek arasinda mi alinmasi lazim yoksa tok karnina mi ben 1.30 1.40 gibi yemegimi yiyorim tam 2 de hapimi su ile iciyorum.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #12 : Ekim 07, 2016, 04:35:27 ÖS »
Yemek ile beraber deniyor, ben yemekten hemen sonra içiyorum.
20 dakika beklemek de bir şeyi değiştirmeyecektir.
Önemli olan boş mideyle almamak o zaman emilimi oldukça az oluyor, ilacın çoğu boşa gidiyor. Bu da kanımızda düşük doz ilaç olması demek. Düşük doz ilaç hiv'i tam baskılayamaz ve direnç geliştirmesine sebep olabilir.

Beyzale

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #13 : Ekim 07, 2016, 04:59:27 ÖS »
Sifa olsun

mehmet09

• Üye
  • *
« Yanıtla #14 : Ekim 07, 2016, 06:18:56 ÖS »
Herkese Merhaba,

Yeni tanı almış biri olarak ne kadar üzgün ve mutsuz olduğunu anlatmak yerine aldığım test sonuçları hakkında yorumlarınızı rica ediyorum.

Ağustos ortasında Hiv+ Olduğumu tesadüfen öğrendim Ağustos sonu gibi hiv rna ve cd4 değerlerim belli oldu. Hiv RNA 8.500 CD4 215 olarak çıktı. Bu iyi bir değer mi? Doktorum direnç testi istedi ama test sonucu gelmeden Hivent ve Tivicay adlı iki ilac yazdı ve başlamanı istedi direnç testini beklemeden ilaç almaya başlamam doğru mu acaba? Yorum ve bilgilendirmeleriniz için şimdiden teşekkürler.
bence direnç testi gelse ve sonra ona göre başlansa daha dogru olurdu.çünkü aldığın virüsün hangi ilaçlara dirençli olduğu bilinmiyor.