Mavi-Banner

Gönderen Konu: Yeni tanı ve kan değerlerim hakkında bilgi  (Okunma sayısı 3464 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tarantula

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: Yeni tanı ve kan değerlerim hakkında bilgi
« Yanıtla #15 : Ekim 07, 2016, 09:25:46 ÖS »
Bazı arkadaşlar bahsetmiş. Tivicay daha önce hiç kullanılmadıysa ya da düzenli kullanılıyorsa direnç gelişmesi pek beklenmiyor anladığım ve okuduğum kadarıyla. Hivent konusunu bilemiyorum ama ben de Hivent ve Tivicay kullanıyorum senin gibi. Hatta viral yüküm 309000'di. Düşün seninkinin kaç katı... Ama buna rağmen 1 ayda viral yüküm negatif oldu. Seninki saldırgan bir virüse benzemiyor. Belki 1 hafta sonra baksalar, 1 hafta içinde bile viral yükün tespit edilemeyen seviyeye düşmüş olabilir. Kısacası, ilaçların direnç testi beklenmeden verilmesi büyük ihtimalle bir sorun yaratmayacak. CD4 de virüs baskılandıktan sonra artmaya başlar. Rutin kontrollerde kimi zaman azalma kimi zaman artma görülebilir. Bunla sık sık karşılaşacaksın. O konuda da için rahat olsun. Genel trend yükselme eğilimindeyse, hiçbir sorun yok demektir. Zaten doktorların önem verdiği ilk şey, viral yükün negatif yani virüsün baskılanmış olması. Cd4 seviyesini, tehlike sınırında olmadığı sürece takmıyorlar bile.

Genel olarak da pozitif arkadaşlar için şunu eklemek istiyorum: Bugün ilaç yazdırmaya ve  genel kontrole gittim. Doktorum Hepatit A aşısının eczaneye geldiğini söyledi(En azından Ankara'daki eczanelerde var :P). Hemen gidip yaptırdım. 6 ay sonra da 2. doz yapılacak. Yaptırmamış arkadaşlar varsa yaptırsın en kısa sürede. Dönemlik ithal edilen bir aşı ve hızlı tükeniyor. 3 ay önce 10 küsür eczaneye sorup bulamamıştım.
« Son Düzenleme: Ekim 07, 2016, 09:26:52 ÖS Gönderen: tarantula »

Green

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #16 : Ekim 08, 2016, 01:45:58 ÖÖ »
Merhaba,

Bilgiler için çok teşekkürler. Bir şey sormak istiyorum. Doktorum Hivent ve Tivicay'ı aynı anda mı almanı önerdi? Yemekle beraber mi? Aç veya tok gibi bir şey söyledi mi acaba? Teşekkürler

tarantula

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #17 : Ekim 08, 2016, 02:15:11 ÖS »
Evet aynı anda almamı söyledi doktor. Aç ya da tok fark etmez ama tok karnına almaya çalış dedi. Her iki ilacın da reçetesini okudum. Tivicay için aç/tok fark etmez yazıyor ama Hivent'in reçetesinde tok alınması gerektiğini söylüyor. O yüzden her daim tok karnına aldım ben. Zaten akşam 8-9 gibi içtiğim için her daim tok oluyorum o saatlerde. Ha bir de kalsiyum içeren besinlerden 2 saat önce ya da 6 saat sonra alınması gerekiyor Tivicay'in. O yüzden süt ürünleri de tüketme ilaçları alacağın yakın zamanda.

Green

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #18 : Ekim 14, 2016, 10:53:44 ÖS »
Tekrar merhaba,

Bu gün kan sonuçlarımı aldım. Hiv Rna ilk tanı aldığımda 8.500 fü. Bı hün şükür nrgstif geldi. Cd4 215 ti bu gün 304 olarak geldi. Bir buçuk aydır ilaç kullanıyorum, kan tahlili için kanı bir ay sonra verdim sanırım sonuçlarım iyi. Tek sorun kreatinin sonucum 1,3 çıktı bu değer yüksekmiş doktorum 15 gün sonra tekrar kreatinine bakalım gerekirse Hivent adlı ilacı değiştirmek zorunda kalabiliriz dedi. Konuyla ilgili tecrübeli arkadaşlarımızın yorumlarını rica ediyorum. Teşekkürler, iyi akşamlar.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #19 : Ekim 15, 2016, 09:11:05 ÖÖ »
Tedavi MUHTEŞEM etkili olmuş! süper!

Bu kombinde kreatin yükselmesi çok beklenmez. Enteresan olmuş. Stribild de yükselir genelde.

Hivent dediği truvada onu değiştirirse neyle değiştirecek acaba ben de merak ettim. Her tedavinin bel kemiği o?

Kreatin düşürmek için yapman gerekenler:

-bol su içmelisin, günde 2 lt minimum. 90 kg'a yakınsan 3 lt ye yakın içmelisin vücut her 30 kg için 1 lt. Her sabah uyanınca bir bardak su iç hemen güne suyla başla.

-yüksek proteinlş gıdalar az tüket, et, kıyma, yumurta, az al, protein tozu gibi katkılar alma! Sebze meyve ağırlıklı beslen.

-ek hiç bir ilaç kullanma, vitamin mineral desteği balık yağı arı sütü karışık vitamin ilaçları vs sakın kullanma!

-cips, bisküvi, abur cubur, tuzlu ve katkı maddeli gıdalar ve MUZ tüketme!

@acısada_öldürmez  in de ilk tahlilinde kreatin artmıştı beraber araştırdık o da bunlara uydu, balık yağı kapsülü falan alıyordu hepsini kesti sonraki tahlilinde düzelmişti.
« Son Düzenleme: Ekim 15, 2016, 09:12:06 ÖÖ Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Green

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #20 : Ekim 15, 2016, 11:37:18 ÖÖ »
@Mavera bilgilendirme için çok teşekkürler, Hiv ilaçları dışında imsülin direnci için sabah ve akşam birer adet Diaformin 1000mg, kalp için kan sulandırıcı sabah ve akşam Brilanta, öğlen Coraspin,tansiyon için sabahları bir adet Delix ve sabah akşam yarım tablet Saneloc ve akşamları bir adet kolesterol için Ator adlı ilaçları kullanıyorum Bazen gece yatarken midem de bir sorun sezersem de bir adet Lansor türevi Panref adlı bir ilaç kullanıyorum.
Bu kadar çok ilaç iyi ki etkileşim yapmadı Hiv ilaçlarıyla ne yapsam bilemiyorum hiv ilaçları dışındaki diğer ilaçları da yaklaşık bir sene daha kullanmak zorundayım.
Benim de durum bu şekilde bir önerin olursa iletirsen sevinirim. Tekrar teşekkürler.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #21 : Ekim 15, 2016, 12:35:24 ÖS »
Hmm. Senin durum baya karışıkmış, o kadar ilaç etkileşimi ile ilgili yeterli bilgiye sahip değilim. Drun gereken yerde uyarıları yapacaktır biliyordur zaten ilaçlarını.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

tarantula

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #22 : Ekim 15, 2016, 12:58:32 ÖS »
Hivent'teki tenofovir maddesi kreatin yükselmesine neden oluyor galiba. Benim de ilk ay kreatin değeri fırladı. Aynı şeyleri dedi doktor da bana ilaç değişimi vs.

Mavera'nın dediği gibi bol bol su iç. Bazen gece kalkmana bile neden olur idrar ihtiyacı ama olsun. Geçen haftaki kontrolümde kreatin değeri referans aralığa inmişti bu sayede. Tenofovir böbreğin süzme fonksiyonunu etkilediği için kandaki kreatini artıyor maalesef. Böbreğin daha iyi süzmesi için de bol su içmek gerekiyor bu durumda.

Mavera

• Global Moderator
  • Katılımcı Üye
« Yanıtla #23 : Ekim 16, 2016, 08:48:33 ÖÖ »
Evet aspirin ile tenofovir birlikte böbrek hasarı riskini belirgin arttırıyormuş ben de şimdi araştırınca gördüm.
Doktorun böbrek fonksiyonlarını daha sık ayda bir kontrol etmek isteyebilir.

samurai

• Katılımcı Üye
  • *
  • hasbinallah ve ni'mel vekil...
« Yanıtla #24 : Şubat 28, 2017, 06:43:28 ÖS »
@Green

Nasılsın.? Eklemlerinle alakalı bir gelişme varmı.?

Green

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #25 : Şubat 28, 2017, 09:24:57 ÖS »
Arada çıt çıt sesler geliyor eklemlerimden yarın üç aylık testler için kan vericem. Test sonuçları çıkınca doktorumla bu eklem çıtlamasını konuşucam. Sen de durum nasıl?

samurai

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #26 : Şubat 28, 2017, 09:43:16 ÖS »
Valla ne geçiyor nede siddetleniyor. Mart sonuna kadar beklicem bende, dr. Gecmesini umuyoruz 2 3 ay kadar bekleyelim dedi. Sen ne kadar zamandır tedavi goruyosun. .?

anka

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #27 : Şubat 28, 2017, 09:50:50 ÖS »
Arada çıt çıt sesler geliyor eklemlerimden yarın üç aylık testler için kan vericem. Test sonuçları çıkınca doktorumla bu eklem çıtlamasını konuşucam. Sen de durum nasıl?

aynı sorun bende vardı. internette okuduğum bir makale akabinde aile hekimime devit ampul yazdırıp  içtim 1 tane. 2 günde geçti. sorun d vitamini eksikliği deniyordu makalede. yazdıklarım bir tavsiye değil bilgi paylaşımıdır.

ALP

• Üye
  • *
« Yanıtla #28 : Şubat 28, 2017, 09:58:17 ÖS »
@Green @samurai arkadaşlar bu eklemden gelen sesler konusunda ben de aynı sorunu yalıyorum, çat çut ses geliyor valla , geçen gün kemik ölçümü falan yaptırdım bakalım umarım bir terslik yoktur,  ya da ilaç ile ilgili bir şey mi ben de bilemedim.

samurai

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #29 : Mart 01, 2017, 03:47:36 ÖÖ »
insallah aksi birşeyle karşılaşmayız @ALP. Kardeşim