Mavi-Banner

Gönderen Konu: kurumsal firma iş başvurusu, askerlik ve özel sağlık sigortası  (Okunma sayısı 1435 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pozidünya

• Yeni Üye
  • *
Merhaba arkadaşlar,
şuan iş arama sürecindeyim ve kurumsal firmalara da başvurmak istiyorum. daha önceden askerliğimi eğitim ile erteletmekteydim fakat şuan askerlik muafiyet işlemlerimi hallettim. Fakat başvurular sırasında şirketlere neden muaf olduğumu söylerken zorlanıyorum. Bunun yanında çoğu kurumsal şirket özel sağlık sigortası yaptırıyor, bu sağlık sigortasından kurtulmanın yolu hakkında hiçbir fikrim yok. daha önce bu konu hakkında deneyimi olanlar ya da fikri olanlar yardımcı olursanız çok sevinirim. Şuan biraz çıkmazdayım. Teşekkürler.

Birisi

• Katılımcı Üye
  • *
Ynt: kurumsal firma iş başvurusu, askerlik ve özel sağlık sigortası
« Yanıtla #1 : Ekim 05, 2016, 09:35:27 ÖS »
@pozidünya dostum sana tavsiyem internetten askerliği muaf eden şeyler hakkında araştırma yaparsan bence onlarca şey bulabilirsin.Ve kendine en uygununu kullanırsın.
Öldürmeyen şey güçlendirir.

sansolye

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #2 : Kasım 20, 2016, 12:48:45 ÖS »
@pozidünya Kardeşim benzer durumları bende yaşadım. Öncelikle askerlik için bedelli askerlik dönemine denk geliyorsan bedelli yaptım diyebilirsin. Herhangi ispat edici bir belge istemiyorlar. İkincisi eğer zayifsan boy kilo oranım uyumsuzdu o yüzden muaf oldum diyebilirsin. Özel sağlık sigortası için de ailem tarafından yaptırılmış kapsamlı bir sigortam var ve kurumunuzun yaptırdığını zaten kullanmayacağım. Benim adıma maasimdan kesinti yapılmasını ve şirkete maliyet oluşturmasını istemediğim için yaptırmak istemiyorum diyebilirsin.

Tabi bu noktada şunu merak ediyorum: özel sağlık sigortasını birey olarak ben yaptırmak istesem acaba hiv durumumu ogrenebiliyorlar mi emin değilim. Bu konuda bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

mucizelereinan

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #3 : Kasım 20, 2016, 04:40:18 ÖS »
@pozidünya Kardeşim benzer durumları bende yaşadım. Öncelikle askerlik için bedelli askerlik dönemine denk geliyorsan bedelli yaptım diyebilirsin. Herhangi ispat edici bir belge istemiyorlar. İkincisi eğer zayifsan boy kilo oranım uyumsuzdu o yüzden muaf oldum diyebilirsin. Özel sağlık sigortası için de ailem tarafından yaptırılmış kapsamlı bir sigortam var ve kurumunuzun yaptırdığını zaten kullanmayacağım. Benim adıma maasimdan kesinti yapılmasını ve şirkete maliyet oluşturmasını istemediğim için yaptırmak istemiyorum diyebilirsin.

Tabi bu noktada şunu merak ediyorum: özel sağlık sigortasını birey olarak ben yaptırmak istesem acaba hiv durumumu ogrenebiliyorlar mi emin değilim. Bu konuda bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

@sansolye Bildiğim kadarıyla evet durumumuzu öğrenebiliyor özel sağlık sigortaları. Benim dışarıdan kendi yaptırdığım sigortamı işe girince şirketin de özel sağlık sigortası yaptırması nedeniyle iptal ettirmek için aradığımda sigortacıma "bir arkadaşım" diyerek sormuştum bunu:) Muhtemelen anladı kadın ama bozuntuya vermedi. O zaman söylemişti pozitiflere sigorta yapmıyoruz arkadaşınız bize başvursa da görürüz tüm bilgilerini yapamayız demişti. Ama zaman değişiyor, ülke krizde sayılır, yıllık 3000 TL'ye yakın bir gelir imkanı varken sırf pozitif olduğundan sigorta yapmamaları kendileri açısından ne kadar makul bilemiyorum. Bir de geçen buralarda bir tartışma vardı e-nabız'dan bilmem nemiz görülüyormuş, aile hekimi ve eczacı TCKN üzerinden bilmem nelerimizi görüyormuş diye.. En alakasız yerler her bilgimizi görüyorken geçmişte olduğun ameliyatları hastalıkları ilk 1 yıl kapsama almayayım diye kasan bir sigorta şirketinin bunu görmemesi mümkün değil.
P.S. Ben Bakırköy eğitim araştırmada tedavi görüyorum. HIV RNA ve CD4 ölçümleri dış laboratuvar adı altında Acıbadem'e yollanıyor. Defalarca baktım, üzerinde barkod var ama adım da var ve sonra bana gelirken TCKN üzerinden de giriş var. Yani Acıbadem Sigorta'dan sigorta yaptıracak olsam Acıbadem'deki tahlillerime bir baksalar paso RNA ve CD4 ölçümü :D

sabirhiv

• Katılımcı Üye
  • *
« Yanıtla #4 : Kasım 21, 2016, 08:39:09 ÖÖ »
Kardeşim bu konu gerçekten zor bir konu. Allah kolaylık versin. Aklıma gelen bir kaç şeyi eklemek istiyorum. 1111 sayılı kanunun askerlikten muaf olma ile ilgili kısmına bakarak kendine bir hastalık bulabilirsin. İşitme kaybı, görme bozukluğu, böbrek fonlsiyonu bozukluğu gibi. Sigorta konusuna gelince hangi firma olursa olsun seni genel sağlık sigortasına dahil etmek zorunda. Devlet hastaneleri ünv. has. bu kapsamda sen özel sigortaya sahip olsanda kullanmak zorunda değilsin.  İnş. sorunun tez vakit düzelir.

sansolye

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #5 : Aralık 08, 2016, 12:19:14 ÖÖ »
@mucizelereinan öncelikle cok tesekkür ederim. bende bu sekilde düsünüyorum ama danıstıgım cogu kisi özel saglık sigortalarının bu durumu göremeyecegi yönünde bilgi vermisti. diger yandan zaten sigorta sirketi anlasmalı oldugu bir eczaneye de sorsa ögrenebilir. yani bunun bu ülkede tam anlamıyla güvenceye alınabildigini düsünmek ne yazık ki güc.

diger yandan özel hastanelerde indirimli olarak ve ameliyat durumlarında özel hastanelerde tedavi olmak isteyen arkadaslar varsa, Boyner Grup'un Doktor Back Up diye bir sistemi var ve tüm bilgiler gizlilik esasında yürütülüyor. Diger yandan özel saglık sigortasındaki gibi ameliyat durumlarında yanılmıyorsam 5.000 TL.'ye kadar onlar karsılayıp, diger masraflarda da buyuk indirim saglıyorlar. (%40'dan baslayan oranlarda). özel saglık sigortası yaptıramayıp, bu sekilde kendini güvence altına almak isteyen arkadaslar olursa arastırabilir.

Hos zaten özel saglık sigortası Türkiye'de adeta onu karsılamam, bunu karsılamam mantıgı ile calıstıgı icin ne kadar etkin ve islevsel tartısılır oldu. =)

Tesekkürler @mucizelereinan.

Suat Soylu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Şubat 19, 2017, 07:12:25 ÖS »
Ben özel sigortamla Eliza ve doğrulama testlerimi yaptırdım. Bu durumun üzerinden de iki seneye yakın zaman geçti. Özel sigortam 2 defa yenilendi. Ayrıca, HIV+'liğimi de özel sigortamla olduğum bir ameliyat evvelinde yapılan kan testlerinde öğrendim. Bugüne kadar bir sorun yaşamadım. Testlerden sonra tedavi sürecinde özel sigorta kullanmadım.

wanderful

• Yeni Üye
  • *
« Yanıtla #7 : Nisan 20, 2017, 04:16:37 ÖS »
Merhaba arkadaşlar,
şuan iş arama sürecindeyim ve kurumsal firmalara da başvurmak istiyorum. daha önceden askerliğimi eğitim ile erteletmekteydim fakat şuan askerlik muafiyet işlemlerimi hallettim. Fakat başvurular sırasında şirketlere neden muaf olduğumu söylerken zorlanıyorum. Bunun yanında çoğu kurumsal şirket özel sağlık sigortası yaptırıyor, bu sağlık sigortasından kurtulmanın yolu hakkında hiçbir fikrim yok. daha önce bu konu hakkında deneyimi olanlar ya da fikri olanlar yardımcı olursanız çok sevinirim. Şuan biraz çıkmazdayım. Teşekkürler.
aynı durumu bende yasıyorum bir sonuca vardın mı yardımcı olursan sevinirim yada başka bireyler varsa süreci yazarsa yardımcı olurlarsa cok iyi olur simdiden tesekkürler