Hiv ve Aids

AIDS FORUM => AIDS Haberleri => Konuyu başlatan: Jeju - Mart 05, 2019, 01:46:30 ÖS

Başlık: HIV virüsü taşıyan bir kişi daha iyileşti
Gönderen: Jeju - Mart 05, 2019, 01:46:30 ÖS
Bu gün haber sitelerinde geçti. Hiv virüsüne doğal dirençli bir kişiden aldığı kök hücre sayesinde yenmiş denildi. haber metnini yayınlıyorum;
İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşayan ve HIV pozitif teşhisi konulan, kimliği açıklanmayan bir kişinin virüsü yendiği ve tamamen iyileştiği duyuruldu. Böylece Londra'da yaşayan kişi dünyada HIV virüsünü yenen ikinci vaka olarak tarihe geçti.
ABD'nin Seattle kentinde HIV konulu konferansta sunumu yapılacak vakanın, Almanya'da kök hücre tedavisi görmesinin ardından 12 yıldır sağlıklı bir yaşam sürdüren Amerikalı Timothy Ray Brown'dan sonra AIDS'den tamamen kurtulmuş görünen ikinci hasta olduğu belirtildi.

Kimliği açıklanmayan hastaya, 2003'te AIDS teşhisi koyulduğu, 2012'de hastalığı kontrol altına almak amacıyla ilaç kullanmaya başladığı, aynı yıl Hodgkin lenfomaya yakalandığı ve 2016'da kanserin tedavisi için kök hücre naklini kabul ettiği ifade edildi.

HIV'a doğal direnç sağlayan bir gen mutasyonunun iki kopyasına sahip bağışçıdan kök hücre nakli yapılan hastanın bağışıklık sisteminin değişime uğradığı belirtildi. AIDS ilaçlarını 18 ay önce kullanmayı bırakan hastada HIV'ın izine hala rastlanmadığına işaret edildi.
 
Başlık: Ynt: HIV virüsü taşıyan bir kişi daha iyileşti
Gönderen: TransBeril - Mart 05, 2019, 04:04:50 ÖS
Kök hücre malesef ki ölümcül sonuçları olabilcek bi seçenek ama bu vakalardan örnekler çıkarıp sentetik bişiler geliştirebilirlee laboratuvar ortamında. Bakalım yaşayıp göreceğiz, hivden ölme korkumuz yok nasılsa :)