Gönderen Konu: testesteron nedir ? arttırmak mümkünmü?  (Okunma sayısı 4064 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bedevi

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 1072
testesteron nedir ? arttırmak mümkünmü?
« : Nisan 06, 2018, 04:46:38 ÖS »
testosteron erkekte ve kadında cinsel davranışları yönetir. Cinsel arzunun temel belirleyicisidir. Testosteronun erkeklerin yaşamına etkisi cinsellikle sınırlı da değildir.

Erkeğin rekabet, mücadele, hatta şiddet ve saldırganlık eğilimlerini testosteron belirliyor. Bu açıdan bakıldığında testosteron erkeğin "savaş hormonu" gibidir. Testosteronun azlığı veya fazlalığı bazı erkeğin karakterini bile belirleyebiliyor. Yüksek testosteronlu erkekler, düşük testosteronlu olanlara oranla evliliği daha güç yürütüyor. İşin ilginç yanı, evlenince testosteron seviyesi düşüyor.

SAĞLIK sorunlarını tartıştığımız hastamın sorusu önemliydi: "Bizi genlerimiz mi yönetiyor?.." Bu sorunun cevabı "Evet"tir. Bizi genlerimiz yönetir. Üstelik onlar bizim istediklerimizi de dikkate alan "uyumlu yöneticiler" değil, "diktatörler"dir. Ellerinde yazılı bir yönetmelik vardır ve onu eksiksiz uygulamaya çalışırlar. O, "yazılı yönetmelik" siz doğarken elinize tutuşturulan "gen haritanız"dır. Bu harita DNA’nıza işlenmiştir. "Genlerimiz bu işi nasıl başarıyor?" Bu sorunun yanıtı "hücrelerinize ürettirdikleri protein yapısındaki bazı maddelerle"dir. Genler hücrelere verdikleri talimatlarla hormonlar, enzimler gibi "iş bitirici aracı kimyasallar" üretirler. Genlerin verdiği talimatları gerçekleştiren işte bu aracılardır.

SEKS, ŞEHVET VE GÜÇ

Testosteron hormonu da bu kimyasal aracılardan biridir. Testosteron erkekte ve kadında cinsel davranışları yönetir. Cinsel arzunun temel belirleyicisidir. Testosteronun erkeklerin yaşamına etkisi cinsellikle sınırlı da değildir. Bir yazara göre testosteron erkekte "seksi, şehveti ve gücü" temsil ediyor. Erkeğin rekabet, mücadele, hatta şiddet ve saldırganlık eğilimlerini testosteron belirliyor. Bu açıdan bakıldığında testosteron erkeğin "savaş hormonu" gibidir. Doğası gereği bu hormon sinirli ve asabidir. Bazı ruhbilimcilerine göre "testosteron biraz da anti-depresandır." Erkekte testosteron üretimi, başarıyı etkilemese bile başarıdan etkilenir. "Kazanınca artar, kaybedince azalır." Yükselince artar, düşünce azalır.

ÜRETİMİNİ NE ETKİLİYOR

Bazılarına göre testosteron sadece güçten, kuvvetten değil daha pek çok şeyden etkilenir. Mevsimlerden, ısıdan, uykudan, korkudan, stresten nem kapar!.. Korku, endişe, kararsızlık ve hele stres, testosteronun en önemli düşmanlarıdır. Stres arttıkça ve kronikleştikçe testosteron üretimi dibe vurur.

Testosteron, "spontan seks"ten müthiş etkilenir. Bir bakış, bir yürüyüş, kadın vücudunun bazı noktaları, ama en az noktalar kadar "kadınsı doğal tavırlar" testosteron üretimini derinden etkiliyor.

Testosteronun üretimini etkileyen önemli bir koşul da rekabettir. Cinsel, sosyal veya iş ile ilgili rekabetten testosteron müthiş etkileniyor. Rekabet arttıkça testosteron üretimi de artıyor.

Testosteron üretiminin mevsimlerle de ilgisi var. Ekim ayı ve sonrasında artan üretim, nisan başlarından itibaren azalıyor. Testosteron üretimi sabahları en fazla iken akşama doğru yavaş yavaş düşüyor. Cinsel isteksizlik yaşayan erkeklerin sabah saatlerini sorunsuz atlatmaları (!) bununla ilgili olabilir.

Testosteronun azlığı veya fazlalığı bazı erkeğin karakterini bile belirleyebiliyor. Yüksek testosteronlu erkekler, düşük testosteronlu olanlara oranla evliliği daha güç yürütüyor. Yüksek testosteronun erkekleri evlilik dışı ilişkilerle yönlendirme olasılığı artıyor. Ne yazık ki testosteron yüksekliği olan erkeklerde eşlere şiddet kullanma eğilimleri de yükseliyor. Yüksek testosterona sahip erkeklerin eşlerini terk etme olasılıkları da daha fazla.

Testosteron erkekte sadece cinsel arzuyu etkilemiyor. Daha pek çok marifetleri var: Kalbi koruyor, göbek ve karın bölgesindeki yağları eritiyor, kas yapıyor, kaslara güç veriyor. Testosteron beden gücünü arttırıp, bağışıklığı destekliyor. Hem depresyonla hem de hırçınlıkla mücadeleye yardımcı oluyor. Düşük testosteronlu erkekler daha mızmız, daha alıngan, daha sinirli olabiliyor. Testosteron erkeği genç, güçlü ve iktidarlı tutuyor.

SINATRA VE BEATLES

Erkekleri "yüksek testosteronlu" ve "düşük testosteronlu" diye ayıranlar bile var. Düşük ve yüksek testosteronlu erkeklerin dünyaya bakışlarının farklı olduğunu ileri süren uzmanların sayısı oldukça fazla. "I did it my way" diyen Frank Sinatra ile "I get by with a little help from my friends" şarkısını söyleyen Beatles grubu üyelerinin arasındaki farkı testosteron seviyesi farkına bağlayanlar bile var! Onlara göre "Her şeyi isteğim gibi yaptım" diyebilen Frank Sinatra ile uzlaşmacı Beatles üyeleri arasında ciddi bir testosteron farklılığı olmalıdır.

Testosteron seviyesinin mesleklerle de ilişkili olduğunu ileri sürenler var. İşleri gereği "yardım etmek ve hoş görmek" durumunda olan din adamlarında veya "düzenlemek, tasnif etmek" ile meşgul kütüphanecilerde testosteron seviyeleri çok yüksek değil. Buna karşılık iktidara odaklı politikacılarda, yıldız olmaya kararlı sanatçılarda testosteron daha yüksek bulunabiliyor. Testosteronu yüksek bir politikacı iktidarı kaybedince, testosteronunu da bir miktar kaybediyor. Şampiyonluğa oynayan takımların sporcularında küme düşme hattındaki oyunculara oranla testosteronun daha fazla olabileceği belirtiliyor. Kısacası testosteron statü ve iktidarla da çok ilişkili.

BİR TEST

Testosteronunuz düşük mü?

"Testosteron seviyemizin düştüğünü nasıl anlayacağız?" sorusuna daha doğru bir yanıt verebilmek için aşağıdaki soruları doğru ve samimi olarak yanıtlamanız gerekiyor.

Cinsel isteğinizde azalma var mı?

Enerji eksikliği, halsizlik, yorgunluk, bitkinlik hissediyor musunuz?

Güç ve/veya dayanıklılığınızda azalma oldu mu?

Boyunuz kısaldı mı?

Hayattan daha az zevk almaya başladığınızı düşünüyor musunuz?

Üzüntülü, hüzünlü, depresif, endişeli, aksi, hırçın, çabuk sinirlenen biri haline mi geldiniz?

Sertleşme sorunu yaşıyor musunuz?

Egzersiz performansınız azaldı mı?

Yemeklerden sonra uyukluyor musunuz?

İş performansınızda azalma var mı?

Eğer bir ve yedinci sorulara "evet" yanıtı verdiyseniz ya da yukarıdan on sorudan üçüne "evet" dediyseniz testosteron seviyenizin düşük olması mümkündür. Bu durumda testosteron seviyesinin ölçülmesi tavsiye ediliyor.

BİR ÖNERİ

Eksikse ne yapmalı?

"Testosteron eksikliği varsa ne yapmak lazım" sorusuna cevap olarak iki karşıt görüş var: Biri, "eksikliği hemen yerine koyalım, sorunu ilaçlarla yani testosteron ürünleriyle çözelim" görüşü. Diğeri, "acele etmeyelim, daha konservatif dayanalım" diyen görüş. Doğru olan, testosteron düşüklüğünün mevcudiyetine karar vermek, mümkünse nedenini belirlemek ve tedavi planını gerekiyorsa buna göre yapmaktır. Testosteron eksikliğini yerine koyma tedavisi uzmanlık gerektiren bir iştir. Dikkatsiz kullanıldığında bazı önemli yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Uygun hastada, uzman bir ürolog hekim tarafından yapıldığında bu tedavi cinsel güç kaybını telafi eder. Kemik ve kasları güçlendirici, yağlanmayı önler, depresyonu geciktirir, belleği korur. Yanlış uygulandığında karaciğer, kalp ve diğer organlarda telafisi güç sağlık sorunları yaratabilir.

Serbest testosteron düzeyine baktırın

Sadece testosteron seviyesini ölçmek de yetmiyor. Testosteronun kolesterol gibi iyisi, kötüsü yok ama "etkilisi, etkisizi" var. Kanda testosteron serbest halde veya proteine bağlanmış olarak bulunuyor. Proteine bağlanmış olan testosteronun ciddi bir hormonal etkisi yok. Faydalı olan, etkili olan, güçlü olan "serbest testosteron"dur. Kaslara güç, beyne enerji, ruha cinsel istek dolduran serbest testosterondur. Bu nedenle sadece total testosteronu ölçmek yetmiyor, gerektiğinde serbest testosteron seviyelerini de belirlemek gerekiyor.

Evli erkeklerde testosteron düşük

Evli erkeklerin testosteronu bekarlardan daha düşük bulunuyor! Bekar erkekler evlenince testosteronları düşüyor. Eşinden ayrılan erkeklerde testosteron yeniden artmaya başlıyor. Evlenen erkek baba olunca testosteronu biraz daha azalabiliyor. Eş arayan, flört eden erkeklerde testosteron artıyor. Testosteron yaş ilerledikçe azalıyor. Bu azalmanın bedensel ve ruhsal sonuçları var. Karın ve göbek çevresinde yağlanma, kas dokusunda azalma, kemikte kalsiyum kaybı testosteron azalmasının bedensel yansımalarıdır. Bu azalma ruhsal alanda kendini yorgunluk, uyku sorunları, depresyon ve sinirlilik, unutkanlık, dikkat kaybı gibi işaretlerle belli ediyor. Testosteron azalmasından mutlu olan erkeklerde var. Orta yaşlarla birlikte beliren "testosteron törpülenmesi" erkeği daha sakin, daha kabullenici, hoşgörülü biri haline getiriyor.
ALINTIDIR..

Hiv ve Aids

testesteron nedir ? arttırmak mümkünmü?
« : Nisan 06, 2018, 04:46:38 ÖS »

bedevi

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 1072
Ynt: testesteron nedir ? arttırmak mümkünmü?
« Yanıtla #1 : Nisan 06, 2018, 04:50:01 ÖS »
arkadaşlar, testesteron hormonu ile ilgili eminim bi çok kişinin ilgisini çekecek bi yazı paylaştım yukarda...hazır konu açılmışken , testesteron  hormonunu arttırmak için neler yapılabilir bunuda aşağıda ekliyorum ::::::::

1-KIRMIZI ET : içermiş olduğu zengin amınoacidler,hayvansal yağ,kolestrol ve çinko nedeniyle doğal testesterone tetikleyici gıdaların başında geliyor..kırmızı et ayrıca içermiş olduğu carnitine ,creatine ve cla bakımındanda vücut gelişimine büyük katkı sağlıyor..bu kadar geniş ve zengin bir besin maddesi yelpazesini barındıran nadir gıdalardandır kırmızı et...bazı kaynaklar kırmızı etin içermiş olduğu yağ miktarından dolayı kesinlikle kaçınlıması gerekn bir gıda olduğunu söyleselerde siz bunlara kulak asmayın..kırmızı etin getirisi her zaman götürüsünden fazladır..zaten bahsetmiş olduğumuz konu testesteronu doğal olarak arttırmak olduğu için,etteki bu yağ ve kolestrol büyük önem taşıyor..kolestrol testesteron için hammaddir..o nedenle düşüy yağlı ve kalorili dietler her zaman testesterone miktarında büyük ölçüde azalmya neden olur. Vücudunuzdaki her pound başına 18-20 (kilo başına 40-44 e denk gelir) kalori almanız ve günlük yağ alımında %20 nin altına indirmediğiniz takdirda,vücudunuzun testesteron salgılaması yüksek seviyelerde kalacaktır..eğer hazırlandığınız bir müsabaka yoksa ,yaz dönemlerinde de uyguladığınız dietlerinizdeki kaolori miktarını çok düşürmemeye özen göstermelisiniz..ve kırmızı ettende korkarcasına kaçmamanızda fayda var..

2-TAM YUMURTA : yapılan son çalışmalara göre yumurta sarısının içermiş olduğu kolestrol zannedildiği kadar zararlı değil..yani vücuttaki kötü kolestrol seviyesini belli bir seviyeye kadar arttırmıyor.bazıları size yumurta sarısndan uzak durmanızı ve sabahları 8-10 tane yumurta beyazı yemenizi söyleyebilir..ama yumurta tüm haliyle barındırdığı kolestrol,protein ve minerallerce gercekten çok komplike bir besin..yumurtanın sarısını belli ölçülerde almaktan kaçınmayın..en azından 3 yumurta sarısı bir gün içinde alınabilir..yani sabahları 6 yumurta beyazı yerine 3 tam yumurta yemenizin sonuçlar çok daha olumlu yönde olacaktır..ayrıca yumurtadaki aminoacid kalitesinden ve biolojik değerinden bahsetme gereği duymuyorum..kaliteli aminoacid alımınında testesteron salgılanmasında önemli etkileri vardır.

3-SARIMSAK : allicin denen bir madde içerir..testesteronu yükseltici ,kortisolu de düşürücü bir etkisi vardır sarımsağın..kortisol ve testesteron birbiryle zıt çalışan iki hormondur.bunları birbirine düşman iki hormon gibide düşünebilirsiniz...sarımsağın bu olumlu etkileirnden faydalanmak istiyorsanız çiğ olarak tüketmeye çalısın(mümkün olduğunca)..biliyorum bu durum sizin için çok zor olabilir.onedenle üzerinde fazla durmayacağım.kişinin tercihine kalmıştır.

4-BROCOLİ-LAHANA-BRÜKSEL LAHANA : vücudumuzda bulunan diğer bir hormonda östrojen hormonudur..bu hormon bizim istemediğimiz ne kadar olay varsa gercekleştirir..vücut yağını arttırır ,kas dokusunu azaltır..fakat saymış olduğum bu 3 sebze çeşiti içermiş oldukları yüksek miktardaki indole-3 karbinol denen madde sayesinde vücuttaki kötü östrojeni düşürmektedir.ayrıca ihtiva ettikleri vitamin ve minerallerin de beslenmenize pozitif katkısı olacaktır..bu sebzeleri mümkün olduğunca az pişrerek ana öğünlerinizin yanında alabilirsiniz..bu tip besinler sizin öğünlerinizdeki besin kalitesini ve zenginliğni arttıracaktır..

5-FINDIK-FISTIK-BADEM VB...(NUTS) : içermiş oldukları kaliteli yağ ,vitamin ve minerallerce testesteronu tetikler..çoğu vücutçu dietinde bu tip besinlere yer verir.günde bir subardağı kuruyemiş yeterli olacktır..bunun yerine fıstık ezmesi ve fındık ezmeside tüketebilirsiniz..fakat bunları tüketirken kakaolu ve krokantlı olanları değilde ,natural olanları tercih edin...boşuna fındık için reklamlarda ''aganigi naganigi'' tabirini kullanmıyorlar.

6-FASULYE : içermiş olduğu yüksek çinko oranı sayesinde testesteronu tetikler..içeriğindeki çinko miktarı kırmızı etteki kadar yüksektir..ayrıca düşük glisemik indeksli karbonhidrat sayesindede kan sekerinizi uzun süre belli bir seviyenin altına indirmeyecektir..testesteron hormonunun salgılanmasında kan şekeri de önemli bir rol oynar..düşük kan şekerinde testesteron hormon seviyeside düşer..o nedenle gün içindeki belli zamanlar dışında yüksek glisemik indeksli karbonhidratlardan kaçının..düşük glisemik indeksi karbonhidratlara yönelerek gün içerisinde kan sekerini belli bir seviyenin altında tutmalısınız..unutmayınki insülin hormonu ne kadar cabuk yükselirse okadar cabuk düşer...insülinin bu özelliğinden faydalanmanız gereken zaman ise antremandan hemen sonrası olmalıdır..bu husustanda bir çok başlıkta bahsedilmiş olmasına rağmen ,çok önemli olduğu için bir kez daha yinelemek istedim.

7-HAYVANSAL PROTEİN :kümes hayvanları,lor peyniri,deniz ürünleri içermiş oldukları temel amınoacidler bakımından ve düşük kalorili olmasından dolayı yüksek miktarlarda tüketilme imkanı sağlar..protein alımının vücuttaki anabolic hormonların salgılanmasındaki etkileri çok büyüktür..özelliklede temel amın acidlerin anabolizmaya olan büyük katkısı..eğer testesteron ve diğer anabolic hormonların salgılanmasını istyorsanız günlük protein alımınızı çok düşürmemye özen gösterin..ama unutmayınki fazla proteinde yağa dönüşecektir..şöyle birde handikap varki vücuttaki fazla yağ oranıda testesteron miktarını düşük seviyelerde tutar.testesteron vücut yağ oranı düşükken daha fazla salgılanır.. onedenlede protein alımınızı makul ölçülerde gercekleştirin..

8-KALİTELİ YAĞLAR :zeytin yağı,balık yağı,keten tohumu yağı gibi omega 3 bakımından zengin yağların kötü kolestrolu arttırmadığını ve testesteronun oluşmasına katkıda bulunduğunu bilelim..bu yağlardan en kolay olarak tüketebileceğimiz olan yağ çeşidi zeytinyağıdır..zeytin yağı tüketirkende ,yağın mümkün olduğunca saf olmasına ve kızartma olarak kullanılmamasına özen gösterin..

9-SUPPLEMENT : yukarıda saydığım gıdalar dengeli bir şekilde alındığı takdirde,testesteron arttırımı için ekstradan supplement kullanmanıza gerek dahi kalmayacaktır..alsanız dahi bunun ekstradan bir faydası olmayacaktır..ama saydığım bu besinleri alamıyorsanız ve kendinizi bu nedenden dolayı takviye alma mecburiyetinde hissediyorsanız supplement alabilirsiniz..bu supplemntler cinko tabletleri,c vitamini,e vitamini,sarımsak kapsülleri,balık yağı kapsülleri,zma birleşimleri,l-arginin,tribulus olabilir...ama dediğim gibi bunların etkileri kırmızı et ,yumurta vs. le karşılaştırılacak olursa çok düşük kalıyor.

10-VÜCUT GELİŞTİRME : sonuncusu ve en önemlisi ise ağır iş yapmaktır..ağır iş çok geniş kapsamlı olark düşünülebilir..inşaat işçiliğinden,olimpik still haltere kadar her türlü ağır iş bu kapsam dahiline girer..şu basit bir gerecktirki en kaba tabiriyle ağırlık kaldırdığınız sürece testesteron hormonunuz devamlı bir artış gösterecektir..yukarıda saymış olduğum besin maddeleri ise bu üretime sadece hammadde ve destek bakımından yardım sağlayacaktır.o nedenle testseteron miktarındaki artışın asıl sorumlusu antremandır..özellikle da temel hareketlerle yapacağınız düşük tekrarlı setlerin ve kısa antreman sürelerinin bu hormon üzerindeki etkisi cok cok fazladır.

TransBeril

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 873
 • Arınmıs Aklanmıs
Ynt: testesteron nedir ? arttırmak mümkünmü?
« Yanıtla #2 : Nisan 06, 2018, 08:06:53 ÖS »
Beni enterese etmediği için okumadım yazdıklarını :) ama zamanında kendisinden kurtulmak için gün saydığım lanet bi hormon türüydü benim için :) östrojen candır testestoron ise gudubet bişi sırf zarar :D
Su gibi berrak yeni bi hayat.

Hiv ve Aids

Ynt: testesteron nedir ? arttırmak mümkünmü?
« Yanıtla #2 : Nisan 06, 2018, 08:06:53 ÖS »

mucizelereinan

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 309
Ynt: testesteron nedir ? arttırmak mümkünmü?
« Yanıtla #3 : Mayıs 10, 2018, 11:00:25 ÖS »
@bedevi çok faydalı bir paylaşım olmuş. Bizimle çok ilgili aslında diğer arkadaşın söylediğinin aksine. Çünkü testesteron düzeyi düşünce kemikler zayıflıyor ve depresyona yatkınlık başlıyor. Bu ikisi hiv pozitiflerin dikkat etmesi gereken şeyler

LaLaLand

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 88
Ynt: testesteron nedir ? arttırmak mümkünmü?
« Yanıtla #4 : Mayıs 11, 2018, 01:45:09 ÖÖ »
Belirtilere bakılırsa benim testesteron yerlerde. Doktora söylesem onun için de test yapar mı acaba hazır randevu günüm yaklaşmışken.  ;D

candleght

 • Ziyaretçi
Ynt: testesteron nedir ? arttırmak mümkünmü?
« Yanıtla #5 : Mayıs 11, 2018, 09:05:57 ÖÖ »
Hormon denilince akla illa testesteron mu gelicek östrojen hormonunun ne farkı var ne alakaya maydanoz iş yapma fiiliyatta.. aksatmadan devam edilen testlerdeki hormon değerlerinde şimdiye kadar ben bir düşmüşlük/fazlalık ya da Dr dan ikaz duymadım ya da cinsiyete göre genellembecilik nedir anlamış değilim. Bu akıllı viralin bünyeye göre Spesifikse davranış kalıbı mı var!? varsa orasını bilemem. Ve bilmek isterim. Not: eşcinsel değil homosexual'im.
« Son Düzenleme: Mayıs 11, 2018, 09:36:07 ÖÖ Gönderen: candleght »

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
2 Yanıt
2946 Gösterim
Son İleti Eylül 11, 2016, 09:49:56 ÖS
Gönderen: ehlikeyhif
2 Yanıt
2027 Gösterim
Son İleti Haziran 18, 2017, 09:55:40 ÖÖ
Gönderen: mucizelereinan
7 Yanıt
1858 Gösterim
Son İleti Eylül 10, 2017, 10:38:39 ÖS
Gönderen: turuncu
0 Yanıt
1617 Gösterim
Son İleti Ekim 11, 2017, 11:02:43 ÖÖ
Gönderen: lifeisagame
20 Yanıt
3567 Gösterim
Son İleti Aralık 20, 2017, 02:50:41 ÖS
Gönderen: turuncu