Gönderen Konu: Otofaji  (Okunma sayısı 2815 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

focke-wulf

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 231
Otofaji
« : Haziran 14, 2017, 06:46:43 ÖS »
Merhaba herkese böyle bir çalışma ve sonucunda ödülün olduğunu  gördüm.Oruc tutan arkadaşlara böyle bir yararın olduğunu bilsin istedim.Hiv için olmasada belkide yararı vardir bilinmez en azından erken yaşlanma ve diğer hastaliklar için yararı olduğu söylenmiş.Bu arada kimseye 3 gun ac kalin demiyiruz tabiki.Doktor kontrolunde yapilmis bu calisma bilginize.Okumaniz dileğiyle.

Nobel komitesinden yapılan açıklamada, 2016 yilindaki Tıp Ödülü’ne “hücresel bileşenleri ayrıştıran ve geri dönüştüren temel bir süreç olan otofajinin altında yatan mekanizmaları keşfedip açığa kavuşturan” Japon bilim insanı Ohsumi’nin layık görüldüğü belirtildi.

AÇLIK ÜZERİNE ARAŞTIRMA NOBEL KAZANDI

Nobel Tıp ödülü 3 gün önce açlık ya da hücrenin kendi kendini yemesi ve gereksiz parçaları atarak, otofaji adı verilen savunma mekanizmasını yenilemesi sisteminin nasıl çalıştığını ortaya çıkaran Japon bilim insanı Yoshinori Ohsumi’ye verildi.

Nobel’den yapılan açıklamada, “Ohsumi’nin keşifleri, hücrenin içeriğini nasıl ayrıştırdığını anlamamızı sağladı. Keşifler, otofajinin açlığa adapte olma ya da enfeksiyonlara verilen yanıt gibi birçok fizyolojik süreçteki temel önemini anlamamıza da yardımcı oldu. Otofaji genlerindeki mutasyonlar, hastalıklara neden olurken otofajik süreçler, kanser ve nörolojik hastalıklar gibi bazı vakalarda önemli rol oynamaktadır” denildi.

Hücrenin kendi kendini yemesi olarak da bilinen otofaji alanındaki çalışmalarıyla ödülü alan Ohsumi, 8 milyon İsveç Kronu (1 milyon dolar) para ödülünün de sahibi oldu. Japon bilim insanı Yoshinori Ohsumi’ye Alfred Nobel’in ölüm yıldönümü 10 Aralık’ta düzenlenecek ödül töreninde diploma ve altın madalya da verilecek.

Yoshinori Osumi Japonya’dan bir hücre biyoloğu.

OTOFAJİ BİR ANLAMDA ÇÖP TEMİZLİĞİ

Otofaji- hücrelerin içlerindeki gereksiz parçalardan kurtularak temizlenmesi. Bir anlamda çöpü yok etmesi.

Aslında otofaji 1960’larda keşfedilmiş, ancak bilim adamları mekanizmanın nasıl çalıştığını anlAyamamıştı. Nobel kazanan Oshumi araştırmasıyla otofaji’den sorumlu olan genleri ortaya çıkarıyor, ve 39. Nobel ödülünü bu sayede kazanıyor.

Otofaji insanlar da dahil olmak üzere canlıların hepsinde mevcut. Ve bu sayede hücreler ihtiyaç duymadıkları maddelerden ve hatta vücut ihtiyaç duymadığı hücrelerden temizleniyor.Hücreler bize benzemeseler bile bazı durumlarda aynı insanlar gibi hareket ediyorlar. Çöplerini özel torbalara dolduruyorlar (otofagozomlar), ve konteynerlere depoluyorlar (lizozomlar). En kirli olanları yokedilip sindiriliyor, bazıları da yeniden dönüştürülerek enerji üretiminde kullanılıyor.

Otofaji vücut stres altındayken çok daha fazla çalışıyor. Mesela oruç tutarken ya da açlık sırasında. Bu durumda hücre enerji üretimini kendi iç imkanlarını kullanarak yapmaya çalışıyor ve tabii ki ilk olarak çöpünü ve patojen bakterileri sindirerek başlıyor.Nobel komitesinin de onayladığına göre açlık ve bazen oruç hala faydalı olabiliyor.

Ohsumi’ye göre otofaji vücudu erken yaşlanmadan da koruyor.

*   *   *

DÜNYADA OHSUMİ’NİN BU TEZİ DESTEKLEYEN BİR ÇOK DENEYSEL ARAŞTIRMA MEVCUT

İŞTE BİLİMSEL ARAŞTIRMALAR: 3 GÜNLÜK AÇLIK ORUCU NE YAPAR

Uzun süreli açlığın savunma mekanizmasını yenilediğine yönelik geniş bir bilimsel araştırma yazısı da İngiliz The Telegraph gazetesinde yayınlandı. Yazıda en büyük uyarı, açlık diyetinin doktor kontrolünde yapılması yönünde.

İşte bu araştırma yazısına göre, 3 günlük oruçtan sonra vücudun bağışıklık mekanizması yeni akyuvar oluşumunu tetikleyerek vücudun bağışıklık sistemini tamamiyle yeniliyor.

Çığır açan bir araştırmaya göre 3 günlük oruç yaşlılarda bile vücudun bağışıklık mekanizmasını komple yenileyerek vücudun dinçleşmesini sağlıyor.

DİYETİSYENLER ELEŞTİRİYOR AMA BAĞIŞIKLIK …

Diyet uzmanları tarafından oruç diyetleri sıkı bir şekilde eleştirilse de, araştırmaya göre vücudu aç bırakmak kök hücreleri tetikleyerek yeni akyuvar üretilmesine yol açıyor.

Güney Kaliforniya üniversitesindeki bilim adamları bu bulgunun bağışıklık sistemi zarar görmüş hastalarda mesela kemoterapi gören kanser hastalarında çığır açabileceğini belirttiler.

Ayriyeten bağışıklık sistemleri yaşlılık nedeniyle zayıflamış,ve basit hastalıklara karşı bile dirençsiz kalmış yaşlılarda da bu oruç faydalı oluyor.

Açlık vücuttaki kök hücrelerindeki bir düğmeyi aktif hale getirerek vücudun bağışıklık sisteminin kendini yenilemesini gerçekleştiriyor.

AÇLIK: KÖK HÜCRELERE ‘AKTİF OL’ EMRİ

Kaliforniya Üniversitesi’ndeki gerontoloji ve biyolojik bilimler profösörü Walter Longo’ya göre oruç kök hücrelere ‘AKTİF OL’ emri vererek onların bağışıklık sistemini yenilemesine neden oluyor.

Ve işin güzel tarafı vücut bu bağışıklık sistemini yenilemek için gereksiz ve hasarlı parçaları yokederek bunlardan elde ettiği malzemeyle yeni sistemi oluşturuyor.

Kemoterapi yada yaşlanma nedeniyle aşırı şekilde hasar görmüş bir sistemle başlasanız bile oruç döngüleri kelimenin tam anlamıyla yeni bir bağışıklık sistemi oluşturulmasına neden oluyor.

Uzun süreli açlık, glikoz ve yağ depolarını kullanmak için vücudu zorlar ama aynı zamanda beyaz kan hücrelerinin de önemli bir bölümünü yokeder. Beyaz kan hücrelerindeki bu azalma kök hücre bazlı rejenerasyonu tetikler ve bu da yeni bağışıklık sistemi hücrelerinin değişimini gerçekleştirir.

Yapılan testlerde insanlardan altı ayı aşan sürelerde 2 ile 4 gün arasında oruç tutmaları istendi.

ORUÇLA KANSER HÜCRELERİ DE AZALIYOR

Uzun süreli oruç sırasında yaşlanma ve kanser riskini ve tümör büyümesini artıran bir hormon olan enzim PKA da azalmış bulundu.

Doktor Longo’ya göre, uzun süreli açlık süresince vücut hücreleri azalan enerjiyi korumaya çalıştıkları için öncelikli olarak hasarlı ve çok verimli olmayan bağışıklık hücrelerini yok etti.

Dr. Longo, “Hem insan hem hayvanlarda ölçümlerimize göre akyuvar sayısı kayda değer miktarda azaldı. Ardından kişi tekrar yemeye başlayınca tüm akyuvarlar tekrar yerine geldi. Biz acaba nereden ortaya çıktı, nereden üredi bu akyuvarlar diye merak ettik. Kök hücrelerinin aktifleşip bunları ürettiğini sonradan bulduk” dedi.
72 saat tutulan oruç aynı zamanda kemoterapi gören kanser hastalarına da faydalı oldu.Araştırmanın yazarlarından olan USC Norris Kanser merkezi asistan profösör Tanya Dorff’a göre, kemoterapi hayat kurtarmasına rağmen vücudun bağışıklık sistemini önemli miktarda çökertir. Bu araştırmanın sonuçlarına göre uzun süreli açlık kemoterapinin zararlı etkilerini büyük miktarda azaltıyor.
Profosör Longo ayrıca “Daha fazla klinik deneyler yapılırsa ve sadece bağışıklık sistemi değil diğer organ ve sistemlerin de olumlu olarak etkilendiği bulunabilir” görüşünde.

UCL’de yeniden oluşturma ilaçları Profösörü Chris Mason’a göre: Çok ilginç sonuçlar bulunmuş. Bu araştırmaya göre 72 saatlik bir açlık sırasında vücudun akyuvar ve diğer bağışıklık hücresi sayısı hatırı sayılır miktarda azalıyor, ardından tekrar yemek yenildiğinde bu sefer hücre sayısı eskisinden de yüksek miktarda geri geliyor. Potansiyel olarak faydalı olabilir, çünkü 72 saat çok uzun bir süre değil, kanser hastalarını geri dönüşü olmayacak şekilde zarar verdirecek kadar bir süre değil. Bence en doğru devam yolu bir şekilde ilaçlarla birlikte oruç tutturmak hastalara. Ayrıca oruç konusunda kesin olarak emin olduğumu söyleyemem insanlar düzenli yemek yiyerek savaşıyorlar hep hastalıklarıyla.

Doktor Longo’ya göre oruç zarar vermiyor, tam tersine bulgulara göre fayda sağlıyor.
« Son Düzenleme: Haziran 14, 2017, 06:53:34 ÖS Gönderen: focke-wulf »
Valar Morghulis&Valar Dohaeris

Hiv ve Aids

Otofaji
« : Haziran 14, 2017, 06:46:43 ÖS »

Okaliptüs80

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 67
Ynt: Otofaji
« Yanıtla #1 : Haziran 15, 2017, 01:31:40 ÖÖ »
Tok karnına almamız gereken ilaç varken nasıl bu açlık rejimi uygulanabilir ?

focke-wulf

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 231
Ynt: Otofaji
« Yanıtla #2 : Haziran 15, 2017, 01:57:13 ÖÖ »
Ben sadece paylaştım o konu hakkında bilgim yok.Veya aç olarak kullanılan ilaçlar için olabilir ama benim tavsiyem değil doktor kontrolünde yapılabilir.Ayrica hiv üstüne calisilmamis.
Valar Morghulis&Valar Dohaeris

Hiv ve Aids

Ynt: Otofaji
« Yanıtla #2 : Haziran 15, 2017, 01:57:13 ÖÖ »

Matland

 • Ziyaretçi
Ynt: Otofaji
« Yanıtla #3 : Haziran 15, 2017, 02:52:26 ÖÖ »
Tok karnına almamız gereken ilaç varken nasıl bu açlık rejimi uygulanabilir ?
İslam'da tutulan orucu örmek gösterdi. Yani sürekli bir açlık yerine disiplinli bir açlıktan söz ediyor. Biz iftardan sahura tıka basa dolduruyoruz mideyi yalnız burda önemli olan çok ölçülü yemek.

Theodor

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 591
Ynt: Otofaji
« Yanıtla #4 : Mayıs 28, 2020, 02:13:26 ÖÖ »
Çok önce açılan bu başlıkta bahsedilen otofaji üzerine şu ana kadar çok daha kapsamlı araştırma yapılarak 3 gün,bir hafta,10,21 hatta 40 günlük sadece su içerek yapılan açlık denemelerinden sonra sağlığına yeniden kavuşan,adeta "yeniden doğdum" diyerek deneyimlerini özetleyen yüzlerce videolardan birkaçına bakmanızı tavsiye ederim.
Tabi ki bizler her gün ilaç kullanmak zorundayız ve haftada birkac doz bile ilaç almamakla rna sayilarimizi artırarak sagilimizi riske atmamaliyiz.
"Keşke şimdi tani almış olsaydım da ilaca başlamadan önce vücudumda bir geri dönüşüm hareketi yapabilme şansım ve bagisikligimi yeniden dogmuscasina sil bastan donatabilseydim " diye iç geçirmeden edemiyorum.
Hiv pozitif olmak ahlâki değil,tıbbi bir durumdur.

ZEYTİN

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 451
Ynt: Otofaji
« Yanıtla #5 : Mayıs 28, 2020, 03:08:23 ÖÖ »
Çok önce açılan bu başlıkta bahsedilen otofaji üzerine şu ana kadar çok daha kapsamlı araştırma yapılarak 3 gün,bir hafta,10,21 hatta 40 günlük sadece su içerek yapılan açlık denemelerinden sonra sağlığına yeniden kavuşan,adeta "yeniden doğdum" diyerek deneyimlerini özetleyen yüzlerce videolardan birkaçına bakmanızı tavsiye ederim.
Tabi ki bizler her gün ilaç kullanmak zorundayız ve haftada birkac doz bile ilaç almamakla rna sayilarimizi artırarak sagilimizi riske atmamaliyiz.
"Keşke şimdi tani almış olsaydım da ilaca başlamadan önce vücudumda bir geri dönüşüm hareketi yapabilme şansım ve bagisikligimi yeniden dogmuscasina sil bastan donatabilseydim " diye iç geçirmeden edemiyorum.


Evet ben de bu konuyu çok fazla araştırdım bu konudaki. Kitapları makaleleri videoları her şeyi seyrettim izledim okudum.  . Zaten bu durum Nobel ödülü dahi aldı

Yani ilaca başlamasaydın. Hiv poz. Olduğunu bilseydin yine de bu açlık orucuna yapar mıydın. Yani keşke bunu deneyebilirseydim diyor musun. Sen bu işe inanmışsın böyle hissettim😉
« Son Düzenleme: Mayıs 28, 2020, 05:26:04 ÖS Gönderen: ZEYTİN »

Theodor

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 591
Ynt: Otofaji
« Yanıtla #6 : Mayıs 28, 2020, 10:31:14 ÖÖ »
Evet @zeytin ilaca başlamadan önce böyle bir uygulamadan haberdar olsaydım kesinlikle yapardım.
Günlerdir ben de senin gibi bir hayli makaleler okuyup videolar izledim.
Keşke ilaç kullanimina en azından 10 gün ara verebilme şansımız olabilseydi de rna değerlerimiz hemen yukselmeyebilseydi.
Kaldi ki aştırma  yapan kişiler dünya çapında itibar sahibi saygın bilimadamlari.
Kulak verip dikkate almamak mümkün değil.
Hiv pozitif olmak ahlâki değil,tıbbi bir durumdur.

ZEYTİN

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 451
Ynt: Otofaji
« Yanıtla #7 : Mayıs 28, 2020, 05:14:42 ÖS »
@Theodor   Merhaba sana özel mesaj atabilir miyim

Theodor

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 591
Ynt: Otofaji
« Yanıtla #8 : Mayıs 28, 2020, 11:42:55 ÖS »
Merhaba @zeytin, tabi ki atabilirsin.
Hiv pozitif olmak ahlâki değil,tıbbi bir durumdur.

ZEYTİN

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 451
Ynt: Otofaji
« Yanıtla #9 : Mayıs 29, 2020, 02:48:00 ÖÖ »
Merhaba @zeytin, tabi ki atabilirsin.

Tmmdır yolladım ancak nasıl takip edeveğim. Senden gelen yanıtı orasını bulamadım ehhe

hivpozitifbiri

 • Üye
 • *
 • İleti: 44
Ynt: Otofaji
« Yanıtla #10 : Mayıs 29, 2020, 11:00:38 ÖS »
Merhabalar, ben bu konuda yaklaşık 6-7 aydır kendi deneyimimi paylaşmak istedim bu başlığı görünce. Diyetisyenim ve tedavimi aldığım doktorla bu konuyu uzunca konuştuk, diyetisyenim ve doktorum paslaşarak sağolsunlar ilgilendiler. Otofaji'ye uygun olarak ben de besleniyorum, 16 saat açlık uyguluyorum ve günde iki öğün besleniyorum, bu iki öğünde de ketojenik besleniyorum. Çok fazla faydasını gördüm, bir de gaps diyeti var bu otofajiye uygun olarak, arastırmanızı öneririm. Sağlıklı günler.

ZEYTİN

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 451
Ynt: Otofaji
« Yanıtla #11 : Mayıs 30, 2020, 12:40:56 ÖÖ »
Merhabalar, ben bu konuda yaklaşık 6-7 aydır kendi deneyimimi paylaşmak istedim bu başlığı görünce. Diyetisyenim ve tedavimi aldığım doktorla bu konuyu uzunca konuştuk, diyetisyenim ve doktorum paslaşarak sağolsunlar ilgilendiler. Otofaji'ye uygun olarak ben de besleniyorum, 16 saat açlık uyguluyorum ve günde iki öğün besleniyorum, bu iki öğünde de ketojenik besleniyorum. Çok fazla faydasını gördüm, bir de gaps diyeti var bu otofajiye uygun olarak, arastırmanızı öneririm. Sağlıklı günler.Seni tebrik ediyorum heleki bunu bir hekim uzman kontrolünde yapmışsın gerçekten helal olsun. Faydalarını görmüşsün çok sevindim. 16 saat güzel bi süre. Bu durumda ilacını da alabilirsin zaten. Bu durumda ilacını da alabilirsin zatenSüreni. Nasıl ayarladın mesela akşam 18 de son yemeğini yedin sabah 10 da kahvaltı yapsan zaten 16 saat oluyor gibi

hivpozitifbiri

 • Üye
 • *
 • İleti: 44
Ynt: Otofaji
« Yanıtla #12 : Mayıs 30, 2020, 06:08:37 ÖS »
@ZEYTİN ben ilk öğünümü 11.00 civarı yiyorum, ikinci öğünümü ise en gec aksam 19.00'da yiyorum. En az 16 saat açlık kesinlikle uyguluyorum, hatta uzatmaya bile çalışıyorum bazen ve bu öğünlerimi sağlam tüketiyorum, ek vitamin de almaya çalışıyorum ara ara. Benim özellikle gastrit problemim vardı, mide koruyucu kullanıyordum, bu beslenme düzeni sayesinde hiç bir sorun yaşamıyorum, tabii mutlaka bir uzman yardımıyla ilerlemeni tavsiye ederim eğer ketojenik de besleneceksen.

ZEYTİN

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 451
Ynt: Otofaji
« Yanıtla #13 : Mayıs 30, 2020, 11:17:18 ÖS »
@ZEYTİN ben ilk öğünümü 11.00 civarı yiyorum, ikinci öğünümü ise en gec aksam 19.00'da yiyorum. En az 16 saat açlık kesinlikle uyguluyorum, hatta uzatmaya bile çalışıyorum bazen ve bu öğünlerimi sağlam tüketiyorum, ek vitamin de almaya çalışıyorum ara ara. Benim özellikle gastrit problemim vardı, mide koruyucu kullanıyordum, bu beslenme düzeni sayesinde hiç bir sorun yaşamıyorum, tabii mutlaka bir uzman yardımıyla ilerlemeni tavsiye ederim eğer ketojenik de besleneceksen.


Harika çok sevindim. Bende bu şekilde besleniyorum. Senin de bu şekilde yapıyor olman ilgimi Tekte o yüzden sordum çok sevindim bu sistemin sana