Gönderen Konu: Az çiğnemenin vücuda büyük ZARARI!  (Okunma sayısı 1375 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

merka_etme_sabret

  • Ziyaretçi
Az çiğnemenin vücuda büyük ZARARI!
« : Ocak 17, 2018, 12:17:12 ÖS »
Merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık 35 Yıl Alternatif Tıp Üzerine Araştırmalar ve Çalışmalar Yapan Özbekistanlı Tıp Doktoru Aidin Salih‘in İslam Tıbbının Esaslarını Günümüze Anlatan Eseri; Gerçek Tıp Yitik Şifanın İzinden bir kesit;

Az Çiğnemek

Sindirim, ağızda tükürük bezlerinin salgıladığı fermentler ile başlar. Organik asitler, aromatik maddeler ve tuzlar çiğneme sırasında fermentlerle karışır ve bir kısmı ağızdaki kılcal damarlara süzülür. Karbonhidratların ağızda başlayan sindirimi midede aynı enzimlerle devam eder.

Alınan besinin kimyasal yapısı hakkında toplanan veriler ağızdaki akupunktur noktaları vasıtasıyla beyne gönderilir. Beyin bu bilgiyi analiz eder ve sindirimi buna göre programlar. Besin ne kadar iyi çiğnenirse, beyin sindirim sistemini o kadar iyi hazırlar. Yeterince çiğnenen bir besinin tadı ve kokusu ağızda dağılır ve kaymağa benzer bir nesne (kimus) haine gelir. Bu ise 15-40 çiğneme hareketi ile sağlanabilir.

Ağızda çok miktarda akupunktur noktası bulunur (her bir dişin dibinde 2’şer tane). Çiğneme esnasında besinlerden ayrılan enerji bu akupunktur noktaları vasıtasıyla vücudun genel enerji dolaşımına karışır. Bu yüzden küçük yudumlarla içmek ve küçük lokmalar halinde yemek gerekir.

Süt, et suyu, meyve-sebze suyu veya su küçük yudumlarla alınır, ağızda ılıtılır, tükürükle iyice karıştıktan sonra yutulur. Gıdalar yeterince çiğnenmezse, sindirim ilk basamaktan itibaren bozulur.

Hızlı yiyen daha çok yemeye mecbur kalır, çünkü vücut sadece kimyasal bağlantıları çözme işlemi sonucunda oluşan enerjiyi kullanır, ağızdaki akupunktur noktaları vasıtasıyla besinden alınması gereken enerjiyi kullanamaz. İyi çiğnenmemiş yemek, kütleler halinde mideye gelir. Mide bu kütleleri hazmedemez, sadece çürütür. Taze ekmek, beyaz ekmek (özellikle kan grubu ‘’0’’ için) ve et parçaları (özellikle kan grubu ‘’A’’ için) en zararlısıdır.

Midede çürümeye başlayan kütleler ve parçalar bağırsaklara iner ve orada çürümeye devam eder. Bağırsaklardaki çürüme kandaki lökositleri (akyuvarlar) arttırır. Bağışıklık sistemi bu duruma karşı koruma programı geliştirmek zorunda kalır. Bu hata, her yemekle birlikte tekrarlandıkça, bağışıklık yetmezliğine kadar götürür.

Ancak taze meyve ve sebzelerin lifleri, çekirdekleri ve kabuklarında böyle bir tehlike sözkonusu değildir. Bunlar bağırsaklarda yaşayan yararlı mikropları arttırır. Bunun için meyve ve sebzeleri kabuklarıyla ve birkaç çekirdeğiyle birlikte yemek gerekir.

İYİ ÇİĞNEMENİN YARARLARI

- Yemeği iyi çiğneyen, az çiğneyene göre, daha az yer içer. Çünkü besinden aldığı enerjiyi eksiksiz kullanmış olur.
Karışık yenen yemeğin zararı azalır.
- Sindirim süreci kısalır.
- Mide, pankreas, karaciğer ve bağırsakların işi kolaylaşır.
- Çok daha az enzim (insülin dahil) harcanır.
- Mide, bağırsak, karaciğer, pankreas, bağışıklık sistemi, diyabet, tümör, kanser, alerji, diş, sinir ve ruh hastalıklarından emin olunur.
- Mevcut olan hastalıklar hafifler.
- Şişmanlığın önüne geçilir, v.s.

Büyük alimler uyuşturucu, sigara, alkol bağımlılığı gibi psikolojik, ruhsal ve sinirsel hastalıkların temelinde az çiğnemenin yattığı konusunda hemfikirdir. İyi çiğnenmeyen yemek karaciğer, dalak ve kalp için ağır bir yüktür.

Hiv ve Aids

Az çiğnemenin vücuda büyük ZARARI!
« : Ocak 17, 2018, 12:17:12 ÖS »

turuncu

  • Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • *****
  • İleti: 3172
Ynt: Az çiğnemenin vücuda büyük ZARARI!
« Yanıtla #1 : Ocak 17, 2018, 02:00:26 ÖS »
Ben geviş getiriyorum artık :D Hiç hızlı yemek yiyemem.

genjutsu

  • Katılımcı Üye
  • *
  • İleti: 72
Ynt: Az çiğnemenin vücuda büyük ZARARI!
« Yanıtla #2 : Ocak 17, 2018, 06:02:49 ÖS »
az çiğneyen ve sırf bu nedenle taze ekmeğin o çıtır çıkıntısı testere gibi yemek borusunu kesmiş biri olarak şişmanlık konusuna katılmıyorum, çünkü hep zayıf biri oldum ama diğer konularda haklı olabilirsin :)

Hiv ve Aids

Ynt: Az çiğnemenin vücuda büyük ZARARI!
« Yanıtla #2 : Ocak 17, 2018, 06:02:49 ÖS »

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
7 Yanıt
2735 Gösterim
Son İleti Temmuz 19, 2017, 07:03:24 ÖS
Gönderen: Umud
17 Yanıt
4121 Gösterim
Son İleti Eylül 21, 2017, 09:17:09 ÖS
Gönderen: Mavera
11 Yanıt
2762 Gösterim
Son İleti Ağustos 07, 2018, 08:47:40 ÖS
Gönderen: Angelowic
48 Yanıt
6894 Gösterim
Son İleti Temmuz 05, 2019, 12:05:32 ÖÖ
Gönderen: logitech
32 Yanıt
2870 Gösterim
Son İleti Ekim 27, 2020, 08:56:12 ÖS
Gönderen: silentalarm