Gönderen Konu: Yeni Tanı Aldım, Psikoloğum, yaşadıklarım..  (Okunma sayısı 840 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ferhat

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 19
Yeni Tanı Aldım, Psikoloğum, yaşadıklarım..
« : Kasım 25, 2021, 03:24:34 ÖS »
Merhaba

Ferhat ben, 30 yaşımdayım. İstanbuldayım.

Ekim ayında gece terlemesi, ani kilo kaybı, halsizlik ve sürekli balgam çıkartma gibi bulgularla hastaneye yatışımı yaptılar. Kanserlerden epey şüphelenmişler. Araştırma hastanesi de olunca 40 güne yakın hastanede yatışım oldu. HIV tanısı 15.günde konuldu, viral yük 32 milyonlarda cd4 64lerde gelmişti 2 yıl düzenli ilişkim olmuştu, haricinde sonrasında 2 yıl geçti ve o 2 yılda da 3-4'ü geçmedi cinsel ilişki. İşin ilginç yanı hepsine haber verdim hepsi test oldu ve hepsi negatif geldi.

Yoksa hastalık beni hiç korkutmadı... hatta lenfoma, kemik iliği gibi kanserlerin konuşulduğunu duyuyordum ve "hiv+ sın dendiğinde" aa bu muymuş, oh oh iyi oldu .. diğerleri olmasında.. oldum", bunun tedavi edilebildiğini biliyordum(meslek psikolojik danışmnlık olunca). Ömür boyu ilaç kullanmak itici zor gelmiyordu bana. Her gün mide hapım vardı onun gibi düşünüyordum. Etkilemedi beni.

O sıralar tek kaygım çocuğum olacak mı, yapabilecek miyim idi.. doktor anında yanıtladı. BB seviyesine geldikten sonra bulaştırman mümkün değil, kendini tamamen önceki hayatındaki gibi düşün dedi, BB'ye ulaştığımızda eşinle korunmana bile gerek kalmayacak dedi. Yeter ki kontrollerine ve ilacına dikkat et dedi. Oldukça rahatladım. Tek kaygım buydu. Çünkü cinsel ilişkilerde prezervatif kullanamıyorum ben, olmuyor yani, çok denedim, cık.. Çeşitli kişilerden oluşan cinsel hayatımda olmuyor. İleride eşimle ömür boyu o şekilde yaşayamazdık ve BB den sonra bunun böyle normalleşmesi moral motivasyonumu yerine getirdi. Daha neden takılayım ki HIV+ olmama..

Doktorum da bu anormal karşılamalara şaşırdığını, bunun şekerden tansiyondan bir farkı olmadığını, ama insanların nedense bunu anormal karşıladığını belirtti. Toplumsal önyargı öyle kolay kırılmaz hocam dedim :)

Doktor dişçiden bile bulaşabildiğini oraya çok takılmamam gerektiğini söyledi. Ben de cidden takılmayı bıraktım. Bazı şeyleri aklım almadı sadece. Yani viral yüke göre 5-6-7 yıllık olabilir. Heteroseksüelim. 2 yıl düzenli ilişkimde kendisiyle defalarca birlikte olmuşuzdur korunmadan ve nasıl bulaş olmadı, ilişlim bitti ama sonrakilerde de korunmadım onlara nasıl bulaş olmadı.. Tabi ki olmasın olsa çok üzerdi beni ama bu duruma da şaşırdım.

Neyse doktorlar sonrasında fırsatçı enfeksiyon aradılar, bulamadılar, kanser aradılar bulamadılar, doktorum çok şanslısın dedi. Biktarvy + bacterim e başladılar.

Bacterime karşı alerji gelişti. Her yerim kıpkırmızı oldu, ateşim çıktı, kustum vs. son zamanlarda bacterim de çok görülmüş bu.

bactrim forte, su formu vs derken yok bactrim kusturuyordu, kızartıyordu.. onu zorladılar ama olmadı.

daha kaliteli daha konforlu bir yurtdışı ilaç olan dapson'a geçildi. Bictarvy + dapson ile kan değerleri daha iyi bir hal alınca saldılar beni :) o gün dünyalar benim oldu.

sonrasında o hafta bitimi yine kan alındı. Anlatımda artık günümüze geldik bu arada. 2 gün önce gittim doktoruma ve şaşırdı. Çok hızlı iyileşiyorsun dedi.

Bu arada teşhis konmadan 1 ay önce bir kız arkadaşım oldu, çok destekledi beni, hiç takılmadı. Ben de hayatımda ilk defa bir ilişkime ömürlük gözüyle baktım.. Bu dehşet bir moral demek. Kesinlikle etki ettiğini düşünüyorum.

Alakası var mı bilmiyorum ama her gün nar yiyorum, pekmez içiyorum.(dut ve kozalak)

Ekstra parol ve minoset hariç vücuduma bir yükleme falan almadım, almıyorum.

Doktor bunu sunum yapmak istedi. O derece hızlı bir toparlama gördü şükür. Şu kanser araştırmalarını o zaman anlattı. Dedi sen ilk geldiğinde biz yüzde 90 kanser gözüyle yaklaştık, çok korktuk. Bu çıkabilecekler arasında en hafifiydi, bunda(hivi kastediyor) ne var ki dedi.

Şimdi bazı semptomlar yaşıyorum:

 • değişik rüyalar ama sıklık azalıyor
 • baş ağrısı ilk hafta çok oldu, uykudan uyanıyordum.. parol içiyordum geçiyordu ama bazen günde 2 parol içtiğim oldu. şu an yok.
 • Dehşet bir diş ağrısı oldu, 2 gün sürdü, geçti.
 • Kırmızı sivilceler çıktı boyunda, doktorum cildiyeye yönlendirdi, o da dapsonda gördüğümüz bir şey değil aslında dedi. başka bir şeye alerjin olabilir dedi(yumurta gibi) krem ve ağır bir antibiyotik yazdı ama henüz başlamadım, düşünüyorum..
 • Sivilceler boyunda azalıp sırta indiler, takılıyorlar öyle :D kaşıntı yok, ağrı yok.
 • baş ağrısı ilk hafta çok oldu, uykudan uyanıyordum.. parol içiyordum geçiyordu ama bazen günde 2 parol içtiğim oldu.
 • saç öncesinde de dökülüyordu gerçi de çok arttı, açıklık oluştu resmen. Hangi enfeksiyon doktoruna sorduysam bununla alakası yok dedi, kendi hekimim ilaçla birlikte tekrar gelir onlar genetik değilse tabi dedi, cildiye prp için erken dedi, şu değerler 1 ay sonra tam otursun bakalım dedi.
 • El titremesi oluyor, asistan geçeceğini söyledi.
 • Hayatımda daha önce hiç yaşamadığım ereksiyon problemi yaşamaya başladım. Mastta bile o tam ereksiyona erişmiyorum, sabah erekteleri azaldı ve tam değil, yıllar sonra ilk kez rastlamak moral bozuyor Doktorum hiç umursamadı, psikolojik idi dedi ama dapsonda nadir de olsa bildirimler olmuş bu konuda. Dapsondan sonra başladı çünkü. Aşırı nadir şeyler beni bulur zaten :D  Bu konuda ayrı bir başlık açacağım.
 • bazen lenfler şişiyor geri iniyor, doktorum bu dönemde yalancı görünümler(sanki hastalık geçmemiş gibi) olabilir geri geçer dedi.
 • Doktorum artık işe başlayabileceğimi oldukça iyi olduğumu söyledi, son kez 9-10 günlük bir rapor yazdı.

yaşadıklarım bunlardı. Benzer şeyler yaşıyor olabilirsiniz diye mental anlamda katkıda bulunmak istedim. Her kronik hastalığın binlerce üyesi bulunmakta, biz bu mahrem görülen bir hastalıkla ilgili burada toplandığımız için şanslı hissettim kendimi. Forumu epey okuyorum şimdi ama 2020 öncesini açmıyorum, her yıl bilgilerin değiştiği, daha geçen hafta Uğur Şahinin aidse aşı geliştirme aşamasında ilerledik dediği bir kronik rahatsızlığımız var sonuçta. Ben bu virüsün ömür boyu kalacağını veya ömür boyu ilaç kullanacağımızı da düşünmüyorum. Rahat bir 5-10 yıla tam çözüm bulunur bence. (İlaç şirketleri de izin verirse)

Şu an aklıma takılan prezervatifde lateks mi poliizopen mi? ikincisi ise şu erektil sorunlar.. araştırıyorum :)

Bir de bizim hastalığımız ile alakalı çalışmalar yapmış, istanbul anadoluda tecrübeli bir diş hekimi tavsiyesi..

herkese iyi forumlar bol bilgi paylaşımları diliyorum.

Hiv ve Aids

Yeni Tanı Aldım, Psikoloğum, yaşadıklarım..
« : Kasım 25, 2021, 03:24:34 ÖS »

gokhan1234

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 319
Ynt: Yeni Tanı Aldım, Psikoloğum, yaşadıklarım..
« Yanıtla #1 : Kasım 25, 2021, 09:17:10 ÖS »
Geçmiş olsun
Diş agrılarının hivle ilgisi yoktur tesadüf olmuştur. Söyleme diş hekimine standart önlemleri alması yeterli zaten.
Kondom kullanmak istememe sebebin sanırım ereksiyon sorunu. Spor filan yap yoga beslenme bunlar doğal şeyler testesteron icin. Bir dr arkadaşım wellbutrin diye bir ilaç kullanıyordu bu durumu icin ( sanırım sigara bırakma ilacıymış) bunu bir doktora filan danışarak demeyebilirsin belki ?

beardless

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 177
Ynt: Yeni Tanı Aldım, Psikoloğum, yaşadıklarım..
« Yanıtla #2 : Kasım 26, 2021, 09:47:08 ÖÖ »
günaydın @Ferhat memnun oldum ben de Ali :)

 öncelikle sana bu yaşama sevincin için tebrik ederim. sanırım hiçbirimiz ilk duyduğumuzda senin kadar doğal karşılamadık. aslında senin için de çok sevindim başka herhangi fırsatçı enfeksiyon yok çok şükür.
onun dışında belirtilere gelecek olursak doktor değilim ama tecrübelerimle konuşuyorum. ilaçlar ilk içtiğimiz zaman bizi hastalığa karşı uyarıcı tepkileri tekrardan veriyor. ben ilk ilaçlarıma başladığım zaman halsizlik yorgunluk hissediyordum. saçlarım çok dökülüyordu bunun için cildiye gittim. hem ialcı sürekli kullanmak ve verdiği şampuan çok işe yaradı dökülme azaldı. hepsini ben de yaşadım diyemem ama rüyalar sürekli gördüğünü söyleyen arkadaşım vardı. zamanla geçiyor zaten. aslında bir çoğu da stresten olabiliyor zamanla her şey eskisi gibi olacak.
en önemlisi senin yanında bir hayat arkadaşı olması sana destek olması çok mutlu etti beni ilişkiniz sorunsuz ve sonsuz olması dileğiyle.

aklıma gelmişken nasıl bulaştığı konusunu çok takma kafana evet belli ki sormuş soruşturmuşsun ama gökten inmedi sonuçta belki de o arkadaşlardan biri söylemek istemiyor olabilir.
kendinizi sevmezseniz. başkasını nasıl seveceksiniz.

Hiv ve Aids

Ynt: Yeni Tanı Aldım, Psikoloğum, yaşadıklarım..
« Yanıtla #2 : Kasım 26, 2021, 09:47:08 ÖÖ »

Ferhat

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 19
Ynt: Yeni Tanı Aldım, Psikoloğum, yaşadıklarım..
« Yanıtla #3 : Kasım 26, 2021, 02:18:33 ÖS »
Geçmiş olsun
Diş agrılarının hivle ilgisi yoktur tesadüf olmuştur. Söyleme diş hekimine standart önlemleri alması yeterli zaten.
Kondom kullanmak istememe sebebin sanırım ereksiyon sorunu. Spor filan yap yoga beslenme bunlar doğal şeyler testesteron icin. Bir dr arkadaşım wellbutrin diye bir ilaç kullanıyordu bu durumu icin ( sanırım sigara bırakma ilacıymış) bunu bir doktora filan danışarak demeyebilirsin belki ?

Hastanede yatarken sürekli diş eti şişmeleri hatta kendiliğinden kanamalar oluyordu, trombosit yerlerdeydi.
 Asistan doktor, ayrıca bir diş hekimine görünün apse yapmış olabilir bu süreçte dedi. Ama geçti o ağrı. Sert sakız çiğnedim belki de ondandı. Ağır bir şey yapamadıkça B=B seviyesine gelmediğim sürece diş hekimine gitmek istemiyorum. Sonrası için sizlerden tavsiye alacağım.

Ereksiyon sorunu aslında hepimizde ara ara olan rutin bir sorun ama hayatımda ilk defa olması moral bozdu. Dapsondan sonra başlaması ilaç yönünden şüphelettirdi ama doktor kesin bir şekilde dapson yapmaz dedi. Hastaneden çıkalı daha 10 gün oldu o yüzden stres/kaygıya da bağlayabiliyorum. Sabah ereksiyonu arada da olsa hala oluyor çünkü. Kriter buymuş. O durumu biraz zamana bırakacağım. 3 ayda ilerleme hiç yoksa bir uzmana danışacağım.
günaydın @Ferhat memnun oldum ben de Ali :)

 öncelikle sana bu yaşama sevincin için tebrik ederim. sanırım hiçbirimiz ilk duyduğumuzda senin kadar doğal karşılamadık. aslında senin için de çok sevindim başka herhangi fırsatçı enfeksiyon yok çok şükür.
onun dışında belirtilere gelecek olursak doktor değilim ama tecrübelerimle konuşuyorum. ilaçlar ilk içtiğimiz zaman bizi hastalığa karşı uyarıcı tepkileri tekrardan veriyor. ben ilk ilaçlarıma başladığım zaman halsizlik yorgunluk hissediyordum. saçlarım çok dökülüyordu bunun için cildiye gittim. hem ialcı sürekli kullanmak ve verdiği şampuan çok işe yaradı dökülme azaldı. hepsini ben de yaşadım diyemem ama rüyalar sürekli gördüğünü söyleyen arkadaşım vardı. zamanla geçiyor zaten. aslında bir çoğu da stresten olabiliyor zamanla her şey eskisi gibi olacak.
en önemlisi senin yanında bir hayat arkadaşı olması sana destek olması çok mutlu etti beni ilişkiniz sorunsuz ve sonsuz olması dileğiyle.

aklıma gelmişken nasıl bulaştığı konusunu çok takma kafana evet belli ki sormuş soruşturmuşsun ama gökten inmedi sonuçta belki de o arkadaşlardan biri söylemek istemiyor olabilir.

Ali merhaba, memnun oldum, enerjini oradan buraya aldım resmen :)

Valla ne bileyim ben de böyle oldu işte :)  10 üzerinden 3 falan takılmışımdır. Belki bu 5-10 yıl ilaç kullanımı sonrası ara ara değişecektir, bastırıyor muyum diye sorguluyorum ama zannetmiyorum.. şu an normal ve küçük bir sağlık sorunu gibi geliyor, mide ilacım gibi düşünüyorum.

Evet veremin olmamasına doktorlar bile şaşırdı. 2 kez kontrol ettiler.(cildin altına bir şey yerleştiriyorlar, ben bizimkilere çipim takıldı diye dalga geçiyordum)

Tabi doktorumun da tavsiyesiyle kız arkadaşım + 2 dost + aileden bir kişi(ablam) harici bilmiyor. Gizliliğe önem veriyorum, bunları baştan sona herkese açıklamak yorucu olur ne gerek var :)

"ilaçlar ilk içtiğimiz zaman bizi hastalığa karşı uyarıcı tepkileri tekrardan veriyor. ben ilk ilaçlarıma başladığım zaman halsizlik yorgunluk hissediyordum. saçlarım çok dökülüyordu bunun için cildiye gittim." demişsin bunu asistan doktor da dedi, çok haklısın, yalancı semptom diyorlarmış, sık görülüyormuş.. aynı şeyleri yaşamışız ben de yeni gittim cildiyeye ve ketoral yazdı bana, haftada 2 kullan dedi. Seninki de o muydu?

"en önemlisi senin yanında bir hayat arkadaşı olması sana destek olması çok mutlu etti beni ilişkiniz sorunsuz ve sonsuz olması dileğiyle." bu bu dönemdeki en büyük şansımdı. İncir reçelini izleyip yanlış bilgilendirmeyle de karşılaşabilirdim, onu izlememiş bile :D tamamen sağlıklı bilgiyi benden aldı şükür. Güncel olarak da umursamıyor, şanslı hissediyorum.

"aklıma gelmişken nasıl bulaştığı konusunu çok takma kafana evet belli ki sormuş soruşturmuşsun ama gökten inmedi sonuçta belki de o arkadaşlardan biri söylemek istemiyor olabilir." bu bakımdan hiç düşünmedim. O düşünceleri aşalı çok oldu şükür. Banane işte geldi bir yerlerden buldu yani, kendisi bilir, bastırıldığı sürece yaşarız bu beden ikimize de yeter :D
poz.poz.

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 152
Ynt: Yeni Tanı Aldım, Psikoloğum, yaşadıklarım..
« Yanıtla #4 : Kasım 30, 2021, 11:52:05 ÖÖ »
Merhaba Ferhat buralara hoş geldin  :D
Hissiyat ve uygulama olarak yaşadıklarının neredeyse aynısını yaşadım. 2016 yılıydı. Ne test ne wb sonucu sarsmıştı. Klinikten aldığım zarfı yolda yürürken açtım, western blot pozitif yazısını okuyup zarfı çantama koydum, üstüne de migros'a girip sebze meyve alışverişi yaptım. Niye böyle oldu bilmiyorum ama sanki bir küşayiş gelmişti  :D Tedavi yöntemlerini, süreci çeşitli yazılardan okudum. Pozitif Yaşam derneğini öğrenip destek ve tedavi için uygun doktorlar hakkında bilgi aldım. Viral yüküm 3 milyon civarı, cd4 sayım elle sayılacak kadar az, 24 idi. Azro ve Bactrim tedavisi yapıldı.
Her yeni pozitif gibi cd4 lerimi yükseltmek için çeşitli takviyeler denedim. Propolis'le başladım, Alman bir arkadaşım "Almanya'da eczanelerde en çok satılan şeydir, bağışıklığı kuvvetlendirmek için bu "umcaloabo" kullanılır" diye bana şişelerce bu takviyeyi yolladı, çok sevdim  :D Biyolojik olarak bir faydaları olsun olmasın, iyi geleceklerini düşündüğümden beni psikolojik olarak çok rahatlattılar. Sonradan öğrendim ki meğer Türkiye'de muadili varmış. Bilemem faydaları olmuş mudur, bugün cd4 sayım 700.

Fakat bu konu her ne kadar zihnimde olumsuz bir yer etmediyse de başlangıçta yapılması gereken işlemlerin yoğunluğu ve sürecin seri işler barındırması sebebiyle geceleri çarpıntıyla, yüksek tansiyonla uyanır olmuştum. Sonraları o da geçti.
Evet hastalığı ve ilaçlarımı uzun süre herkesten sakladım, üzerimdeki tek gerçek ağırlık bu olmuştu. Yakın zamanda ailem öğrendi, kimse ayılıp bayılmadı, benim için değişen hiçbir şey olmadı.

Her şey güzel  :)
Yaza yaza düşürücem hükümeti :D ATARLI  POZ.POZ <3

beardless

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 177
Ynt: Yeni Tanı Aldım, Psikoloğum, yaşadıklarım..
« Yanıtla #5 : Kasım 30, 2021, 10:55:21 ÖS »
senin sayende çok güzel bir yazı okudum ve ben de böyle güzel bir dönüş sağladım. onun dışında evet herkese açıklamak zorunda değiliz ama yakınlarımızın bilmesi çok iyi bir bakıma rahatça konuşup dertleşebiliyoruz ve bilinçli olmaları da çok güzel.
doktor bana bir tane şampuan verdi aslında kepeklenmede vardı ben de saç dökülmesi de genetik zaten ne yapsam da onu durduramam şampuanın adı alopecia eczaneden alabilirsin ben de çok işe yaradı kepeklenme bitti dökülme azaladı sinir streste etkiliyor gerçi o yüzden stresten uzak olalım :)
zaten hepimizi bu kadar depresif mooda sürükleyen incir reçeli belası izlemeseydim bu kadar korkmazdım :D
kendinizi sevmezseniz. başkasını nasıl seveceksiniz.

Smh137

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 95
Ynt: Yeni Tanı Aldım, Psikoloğum, yaşadıklarım..
« Yanıtla #6 : Aralık 02, 2021, 12:58:14 ÖÖ »
Pozitif enerjine benimde katkim olsun. 2019 da tanimi evlilik testi yaprken öğrendim.Nisanlimdan ayrildim, buyuk deprosyon kimse evlenmez cocugum olmaz derken 2020 yilimda baska biriyle evlendim suan2 aylik dünyalar guzeli kizim var.Suan ki esimle bu hastalik yok gibi hareket ediyoruz sadece evlenmeden once konusunu actik suan nerdeyse 2 sene olacak evlendiktem sonra hic hiv in adini dahi anmadikEski gönderilerimi bulursan neler cektigimi görürsün ama cidden bosuna kafama takmisim.Hep boyle pozitif kalman dileğiyle.

Ferhat

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 19
Ynt: Yeni Tanı Aldım, Psikoloğum, yaşadıklarım..
« Yanıtla #7 : Aralık 02, 2021, 02:33:46 ÖÖ »
@poz.poz. bizimkilerin haberi yok, sadece bağışıklığın düşük durumunu biliyorlar. Bu sebeple sabah ayrı bir pekmez akşam ayrı bir pekmez yiyorum. Narı 2 günde bir mutlaka yerim. Probiyotikli yoğurt yerim yine 2 günde bir. Bunlardan mıdır bilinmez ama doktorum kan değerlerinin toparlama hızına şaşırdı. :=)

Normal yemediğin bir şeyleri 1 ay deneme dedikleri için propolis veya başka katkıları deneyip riske atmak istemedim.

Şu an dert sayılmayacak tek derdim sivilce benzeri alerjik görüntünün boyunda ve sırtta yayılmış olması oldu. Enfeksiyon doktorum ilaçlarla alakalı değildir dedi. Bir şeylere alerjin gelişmiş olabilir dedi. Cildiyeye gittim o da ilaçtan için o ilaçta görmeyiz aslında dedi. Saçma sapan ilaçlar yazdı, kullanmadım şu dönemde. Geçerler zamanla amaan modundayım :)

@Smh137 Şu an nişanlım gibi görebildiğim, ömürlük hissettiğim bir insan var hayatımda, umarım öyle olur, tanı ve şu anda da tedavi sürecimde yanımda hep, bu durumu hiç konuşmuyoruz bile, aklına bile gelmiyor, sıradan bir kronik rahatsızlık olarak görüyor. Ben ondan bu yüzden tanı aldığımda ayrılsaydım muhtemelen çok çabalardı, araştırırdı ikna ederdi beni ve  geri birleşirdik. Sizin ilk nişanlınız demek ki ileride de kabul etmeyecekmiş ki böyle bir çabaya girmemiş, girse de çok diretmemiş (girdilerinize bakacağım tek tek şu an bakamadım tahmin ediyorum sadece :) ) ve sonra ömürlüğünüz girmiş hayatınıza. Sizin adınıza çok çok sevindim. Özel mesajdan da bir durumu danıştım size :)

@beardless şu an deneme sırasında olan 3 şampuan var. Bitsin bunu da not aldım :D
« Son Düzenleme: Aralık 02, 2021, 02:40:05 ÖÖ Gönderen: Ferhat »

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
3 Yanıt
3411 Gösterim
Son İleti Temmuz 22, 2017, 10:51:38 ÖÖ
Gönderen: Theodor
3 Yanıt
4081 Gösterim
Son İleti Temmuz 24, 2018, 09:39:20 ÖÖ
Gönderen: bedevi
6 Yanıt
3676 Gösterim
Son İleti Eylül 23, 2020, 12:27:42 ÖS
Gönderen: Yeniden_Başlasın
23 Yanıt
3096 Gösterim
Son İleti Aralık 04, 2020, 06:10:05 ÖS
Gönderen: Angelowic
1 Yanıt
1075 Gösterim
Son İleti Mart 05, 2021, 01:38:06 ÖS
Gönderen: Angelowic