Gönderen Konu: Yardım, Bir buçuk senelik İlacım yan etki yapmaya başladı  (Okunma sayısı 478 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Beren34

  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 3
Öncelikle merhabalar,
Forumu çok uzun  zamandır takip ediyorum, bana çok şey kattığınız için teşekkür ederim.
1.5 senedir ilaç tedavisi  görüyorum ve tedaviye başladığımda cd4 seviyem ve kopya miktarım fazla olduğu için çift tablet başladık. Ancak 1.5 sene içinde cd4 seviyem yavaş bir artış gösterdi ve doktorum çift tablet kullanımına biraz daha devam edelim dedi. (Şu an 600 civarında ve Cerrahpaşa’da tedavi görmekteyim.) Ancak mesele şu ki; eczacı bu sefer ki ilaçlarımı normal kullandığımın harici muadili olan bir ilaç olduğunu söyledi ve ben de kabul ettim. Şu an kullandığım  ilaçlar Hivent ve Tivicay. 26 gün kadar oldu ve ilk başlarda sadece halsizlik, baş ağrısı ve isteksizlik hissediyordum ancak son 4-5 gündür ilacı aldıktan sonra sol yan göğsümde kas ağrısı gibi ama daha çok batar tarzda bir ağrı oluşuyor ve nabzım bradikardikleşiyor. Pulse oksimetre ile gündüz ilacı almadan önceki nabzım 70-74 aralığındayken ilacı aldıktan 1-2 saat sonra ağrı beni sıkıştırmaya başlıyor ve nabzımı ölçtüğümde ağrı esnasında 40lara düşüyor. Son günlerde buna sıkışma hissi ve hafif terleme de eşlik etmeye başladı ve ben bunun ilaçtan olabileceğini düşünmemiştim. Açıkcası dün gece aklıma geldi ve yarın hastaneye gitmeyi planlıyorum. Daha önce böyle bir durum yaşayan oldu mu? Eczacım bunun 100 kişiden birinde olabileceğini söyledi.
Not: Bugüne kadar çok derin analizli kardiysk muayene olmadım ancak ekglerim vs genelde normaldi. Ve düzenli spor hayatı olan biriyim.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Hiv ve Aids


Fhtlass

  • Katılımcı Üye
  • *
  • İleti: 70
  • "İmkansız şeylere inanılmaz," diyordu Alice.
Ynt: Yardım, Bir buçuk senelik İlacım yan etki yapmaya başladı
« Yanıtla #1 : Aralık 09, 2020, 01:58:01 ÖÖ »
Öncelikle merhabalar,
Forumu çok uzun  zamandır takip ediyorum, bana çok şey kattığınız için teşekkür ederim.
1.5 senedir ilaç tedavisi  görüyorum ve tedaviye başladığımda cd4 seviyem ve kopya miktarım fazla olduğu için çift tablet başladık. Ancak 1.5 sene içinde cd4 seviyem yavaş bir artış gösterdi ve doktorum çift tablet kullanımına biraz daha devam edelim dedi. (Şu an 600 civarında ve Cerrahpaşa’da tedavi görmekteyim.) Ancak mesele şu ki; eczacı bu sefer ki ilaçlarımı normal kullandığımın harici muadili olan bir ilaç olduğunu söyledi ve ben de kabul ettim. Şu an kullandığım  ilaçlar Hivent ve Tivicay. 26 gün kadar oldu ve ilk başlarda sadece halsizlik, baş ağrısı ve isteksizlik hissediyordum ancak son 4-5 gündür ilacı aldıktan sonra sol yan göğsümde kas ağrısı gibi ama daha çok batar tarzda bir ağrı oluşuyor ve nabzım bradikardikleşiyor. Pulse oksimetre ile gündüz ilacı almadan önceki nabzım 70-74 aralığındayken ilacı aldıktan 1-2 saat sonra ağrı beni sıkıştırmaya başlıyor ve nabzımı ölçtüğümde ağrı esnasında 40lara düşüyor. Son günlerde buna sıkışma hissi ve hafif terleme de eşlik etmeye başladı ve ben bunun ilaçtan olabileceğini düşünmemiştim. Açıkcası dün gece aklıma geldi ve yarın hastaneye gitmeyi planlıyorum. Daha önce böyle bir durum yaşayan oldu mu? Eczacım bunun 100 kişiden birinde olabileceğini söyledi.
Not: Bugüne kadar çok derin analizli kardiysk muayene olmadım ancak ekglerim vs genelde normaldi. Ve düzenli spor hayatı olan biriyim.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
Merhabalar . Şuan Hivent ve Tivicay kullandığınızı belirttiniz daha önce kullandığınız kombinasyon tamamen aynı içeriğe mi.sahipti ? Eğer öyleyse yan etki görülmesi beklenmez çünkü .  Bir panik atak yada ansiyete krizi yaşıyor olabilir misiniz acaba benzer şikayetler bendede olmuştu birkaç sene önce ankiyeteye bağlı , ilk başta ilaca bağlamıştım sizin gibi bende göğüs ağrısı ve çarpıntı şikâyetleri oluyordu sinüs taşikardi haricinde bir sonuç çıkmamıştı .
« Son Düzenleme: Aralık 09, 2020, 01:59:18 ÖÖ Gönderen: Fhtlass »
Bu sabah uyandığımda aynı mıydım? Küçük bir farklılık hissettiğimi hatırlıyor gibiyim. Ama ben aynı değilsem, yeni soru şu: Ben kimim o zaman?

Mavera

  • Global Moderator
  • Katılımcı Üye
  • *****
  • İleti: 6279
Ynt: Yardım, Bir buçuk senelik İlacım yan etki yapmaya başladı
« Yanıtla #2 : Aralık 09, 2020, 11:49:30 ÖÖ »
Truvada yerine hivent mi verdi yani eczacı.

Anlattığınız şikayetlere bunun sebep olacağını düşünmüyorum. Kardiyolojiye görünmeniz gerekiyor. Nabız 40 lara düşmesi özellikle önemli.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Hiv ve Aids

Ynt: Yardım, Bir buçuk senelik İlacım yan etki yapmaya başladı
« Yanıtla #2 : Aralık 09, 2020, 11:49:30 ÖÖ »

MARVEL

  • Katılımcı Üye
  • *
  • İleti: 487
Ynt: Yardım, Bir buçuk senelik İlacım yan etki yapmaya başladı
« Yanıtla #3 : Aralık 09, 2020, 08:11:13 ÖS »
@Beren34 merhabalar bende onceden truvada kullaniyordum onun yerine hivent verilmeye baslandi ilac piyasasi nedeni ile gerceklesen bir durumdu. 4 yıl olacak hivent ve tivicay kullaniyorum ve kalp hastaligim olmasina karşın hic boyle bir yan etki yaşamadım kaldiki kalp hastasi olmamdan oturu ozellikle bu ilaclar tercih ediliyor. Nabzin 40 lara düşmesi cok ciddi bir durumdur. Hazir cerrahpasanin hastasisin o kisimlara gidiyorsun cerrahpasa kardiyoloji enstitüsü var. Sadece kardiyoloji üzerine hizmet veren bir hastane oraya en kisa surede gitmeni tavsiye ederim hastanenin kendi sayfasindan 1.polikliniğe direk randevu alabilir istersen sabah cok erken gidip numara alip doktorada muayene olabiliyorsun. Durumu geciktirme derim onlar kapsamli bir baksinlarda sen sonra yan etkimi degilmi diye doktorlarindan arastirma istersin ayrica bende profosyonel bir sporcuydum hala antrenorlukte yapmaktayim brezilyaya maca gidecegim icin kalp krizi gecirmeden 10 gun once cok kapsamli kardiyak muayene oldum sonuclar harikaydi tek sorun o donemde btanjiyo yapilmamasiydi oysaki bende genetik olarak damar sertligi hastaligi varmis 😉😉 sporcu kalbi dahil dinlenme esnasinda nabzin 40 lara düşmesi atlanilmamasi gereken bir durumdur.

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
8 Yanıt
2777 Gösterim
Son İleti Ekim 20, 2016, 07:35:49 ÖÖ
Gönderen: Mavera
2 Yanıt
2057 Gösterim
Son İleti Mayıs 07, 2018, 12:31:24 ÖÖ
Gönderen: hivpozitif
9 Yanıt
2034 Gösterim
Son İleti Haziran 16, 2017, 02:07:29 ÖÖ
Gönderen: omerciq
11 Yanıt
1276 Gösterim
Son İleti Temmuz 08, 2017, 04:27:17 ÖS
Gönderen: Mysterious
1 Yanıt
257 Gösterim
Son İleti Eylül 04, 2020, 11:46:56 ÖÖ
Gönderen: Mavera