Gönderen Konu: Üst bacaklarda incelme, hacim kaybı  (Okunma sayısı 533 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yıkılanhayaller

  • Katılımcı Üye
  • *
  • İleti: 63
Üst bacaklarda incelme, hacim kaybı
« : Temmuz 07, 2020, 02:19:17 ÖÖ »
Arkadaşlar enfekte olduktan sonra hiv vücudumda ilk belirtilerini şiddetli şekilde gösterdi ve bir ay süren şiddetli grip gece terlemeleri vs yaşadım bu süreçte bir ayda aşırı zayıfladım..Kalın olan baldırlarım birden eridi çöp gibi kaldı, dolgun canlı olan yüzüm çöktü kilom düştü.. Ve hemen tanıyla birlikte tedaviye başladım ve tekrar kilo almaya başladım ve eski kiloma ulaştım hatta geçtim diyebilirim.. Fakat yüzüm hala çökük kaldı ve bacaklarım baldırlarım eridiği  şekliyle hala incecik çöp gibi, eski haline dönmedi kalınlaşmadı..ama kilom eskisini bile geçti.. Ve beni gören arkadaşlarım(hiv+ olduğumu bilmiyolar), senin bacakların baldırların kocamandı dolgundu böyle değildi şimdi çok ince bacakların baldırların zayıfladın mi Sen, yüzün de zayıflamış eskiden dolgun canlıydı şimdi öyle değil diyolar... kilom eskisi gibi olmasına rağmen baldırlarımın bacaklarimin ve  yüzümün eskisi gibi olmamasının sebebi sizce nedir? Bundan sonra eskisi gibi olamayacak mıdır acaba bacaklarım, yüzüm..ayrıca spor da yapıyorum ama et kalmadığı için hacimlenmiyor üst bacaklar.. bunu hiv tedavisine mi bağlamalıyım, vücudumda var olan hive mi(rna negatifim), yoksa başta  zayiflamis olmaya mı( ama kilom artmasina ragmen neden eskisi gibi olmadı) baglamaliyim? Sizlerde baldırlarınız nasıl hacimsiz mi bir değişiklik oldu mu eskisi gibi mi?
« Son Düzenleme: Temmuz 07, 2020, 02:35:53 ÖÖ Gönderen: Yıkılanhayaller »

Hiv ve Aids

Üst bacaklarda incelme, hacim kaybı
« : Temmuz 07, 2020, 02:19:17 ÖÖ »

yanlızadam

  • Katılımcı Üye
  • *
  • İleti: 409
Ynt: Üst bacaklarda incelme, hacim kaybı
« Yanıtla #1 : Temmuz 07, 2020, 10:31:45 ÖÖ »
Merhaba @Yıkılanhayaller
Aynı sorun bende de vardı. Ayrıca, bacaklarımda güçsüzlük te olmaya başlamıştı. Ortopedi, Nöroloji ve Enfeksiyon doktoruma gittim sırası ile. En son kendi doktorum, kullandığım ilaç, Genvoya nın yan etkisi olduğunu söyledi. Herkeste aynı yan etki olmamasına rağmen bende, bacak kaslarımın güçsüz ve zayıflamasına neden oldu. Ayrıca, göbek kısmında yağlanma ve kolstrolüm arttı. Şimdi, ilacı değiştirdim, bakalım nasıl olacak.  Fakat, doktoruna sormanda fayda var.
Tırtılın yolun sonu dediğine, Allah kelebek demiş.

Aydınlıktakiyolcu

  • Katılımcı Üye
  • *
  • İleti: 207
Ynt: Üst bacaklarda incelme, hacim kaybı
« Yanıtla #2 : Temmuz 07, 2020, 10:55:58 ÖÖ »
Diz kapagi sivısınin bitmesi bazen bacak kaslarinda incelme yapabiliyor ve bunun geri donusu olmuyor hiv ile alakali degil. Psikolojik olarak kendini cokmus olarak gorebilirsin. Yada başka bir durum. Eger sıvı bitmiştir gibi bir olay yoksa sana vucut gelistirmeyi tavsiye ederim bu gercekten sonuc veriyor. Yanlış yağlanmayi da önlemiş olursun

Hiv ve Aids

Ynt: Üst bacaklarda incelme, hacim kaybı
« Yanıtla #2 : Temmuz 07, 2020, 10:55:58 ÖÖ »

Yıkılanhayaller

  • Katılımcı Üye
  • *
  • İleti: 63
Ynt: Üst bacaklarda incelme, hacim kaybı
« Yanıtla #3 : Temmuz 07, 2020, 11:32:15 ÖS »
Hiv tanısı aldıktan sonra bile bu kadar üzülmemiştim çünkü saçlarım çok iyiydi fiziğim iyiydi yani eskisi gibiydim hala aynıydım.. Fakat tedaviden sonra yan etkiler yaşadıkça ve fiziğim, saçlarım değiştikçe bozuldukça üzülmeye başladım. Hiv + olmak değil de, yan etkilerini yaşamak insanın moralini acayip bozuyor:( yan etkilerinden dolayı insan hiv kaptığına daha çok üzülüyor ister istemez:( artık şort bile giymeye utanıyorum üst bacaklarım çöp gibi etsiz hacimsiz olduğu için hastalıklı gibi görünüyor bacaklarım :( tişörtlerimin hiç birini de giyemiyorum göbekteki yağdan dolayı, artık bol tişört giymek zorunda kalıyorum:( saçlarım da ayrı bir dert :(
« Son Düzenleme: Temmuz 07, 2020, 11:35:14 ÖS Gönderen: Yıkılanhayaller »

Taurus

  • Katılımcı Üye
  • *
  • İleti: 473
Ynt: Üst bacaklarda incelme, hacim kaybı
« Yanıtla #4 : Temmuz 08, 2020, 09:23:33 ÖÖ »
İlaçların lipodistrofi yaptığına dair kanıtlanmış bir veri yok arkadaşlar. Yaş aldıkça vücut yapımızın değişmesi normal. 40 yaşında 20 gibi görünmeyeceğiz. Bunu kabul etmemiz lazım. Beslenme şekli çok önemli. Bahsettiğiniz gibi bir durum varsa bu literatüre girer zaten diye düşünüyorum. Hiç lipodistrofinin nasıl olduğunu gördünüz mü bilmiyorum. Ben gördüm. Bildiğiniz hörgüç gibi oluyor. Kocaman bir beze varmış gibi. İnsanları gereksiz paniğe sevketmemek gerekir diye düşünüyorum. Vatandaşın biri instagramda yazmış işte ilaçları kullanmak bizi aids olmaktan korumaz sadece süreci geciktirir diye. Bu kişi de aynı şeyleri yazmıştı. Pozitif olup da ruh hali iyi olmayan insanlar başka insanların da ruh halini bozmak gibi bir davranış içerisine girebiliyorlar. Bu konuyu ülkemizin en önde gelen enfeksiyon doktorlarına da sordum ve böyle bir yan etkinin beklenmediğini söylediler. Kullandığımız ilaçlar bizden önce abd de kullanıldı ve oradaki hastalardan da bu yönde bir şikayet duymadım ben. Lipodistrofisi olan hasta da gördüm. Ama 1996 öncesi tanılı olduğu için bu problemi yaşadığını söylemişti.

Ayrıca, diyelim ki böyle bir yan etki mevcut olsun ne yapacaksınız? İlacı mı bırakacaksınız? Sağlıklı yaşam kurallarını yerine getirdiğiniz sürece ilaç kaynaklı eski yan etkilerin yaşanmayacağını düşünüyorum.

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
9 Yanıt
3791 Gösterim
Son İleti Temmuz 14, 2017, 12:08:32 ÖS
Gönderen: turuncu
Kilo kaybı

Başlatan Meksen HIV ve BESLENME

10 Yanıt
2840 Gösterim
Son İleti Nisan 05, 2017, 10:22:53 ÖÖ
Gönderen: Theodor
9 Yanıt
1413 Gösterim
Son İleti Haziran 03, 2018, 06:46:39 ÖS
Gönderen: OnlyRedLeftFromRainbow
43 Yanıt
5120 Gösterim
Son İleti Şubat 02, 2020, 12:08:59 ÖS
Gönderen: Angelowic
8 Yanıt
1067 Gösterim
Son İleti Kasım 12, 2019, 01:45:47 ÖÖ
Gönderen: turuncu