Gönderen Konu: RNA NEGATİF OLUNCA HERŞEY İYİ OLUR MU?  (Okunma sayısı 2159 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sarperr

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 82
RNA NEGATİF OLUNCA HERŞEY İYİ OLUR MU?
« : Ocak 09, 2019, 11:25:59 ÖS »
RNA Negatif sonucum gelince "artık herşey tamam. HIV'in hiçbir etkisi olmayacak" mutluluğuyla yaşıyordum. Bugün doktoruma "yutkunurken sanki boğazıma birşey takılıyor" diye şikayette bulundum. Doktorum bana "HIV pozitiflerde boğazda mantar çok sık görülür" dedi. Işte o zaman kendimden bir kez daha tiksindim. HIV'in hiçbir suçu yok. Tüm suç benim...Korunmasız ilişkiye girersen olacağı buydu. Şimdide bedelini ödüyorum. Bunun yanı sıra CD4 sayım 485ten, 300 kusurlere düşmüş..Ama halen negatifmişim..Onemli olan negatif olmakmış. Gerçekten dedikleri gibi "HIV oldurmez süründürür" diye...Ben böyle YAŞAYAMAM....YAŞAYAMAM...Ben bu hastalığı haketmedim..haketmedik...☹☹

Hiv ve Aids

RNA NEGATİF OLUNCA HERŞEY İYİ OLUR MU?
« : Ocak 09, 2019, 11:25:59 ÖS »

TransBeril

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 873
 • Arınmıs Aklanmıs
Ynt: RNA NEGATİF OLUNCA HERŞEY İYİ OLUR MU?
« Yanıtla #1 : Ocak 10, 2019, 01:19:52 ÖÖ »
Merhaba, öncelikle sana bir link bırakıyorum. İngilizcen yoksa da google çeviriyi kullanabilirsin.
http://www.aidsmap.com/Life-expectancy-for-people-living-with-HIV/page/1044536/

Sonrasın da ise sana kendi düşüncelerimi yazmak istiyorum. Hiv 3 evderen oluşur. 1.evrede tanı alıp tedaviye başlayanlar herzaman bir adjm öndedir. Tedaviye verilen hızlı yanıt ve bunu kalıcı olarak devam ettirmekte bi avantajdır. Eski ilaçlar ile tedaviye başlayan ile güncel ilaçlar ile tedaviye başlayanlar arasında da fark vardır. Hiv ile yaşayan insanlarda en sık görülen sorun psikolojik problere bağlı gelişen diğer problemler zinciridir.

Hiv ile yaşayan insanlar, şuan senin olduğun gibi anksiyete, bunalım, depresyon, panik atak, obsession vb birçok psikolojik sıkıntılar yaşar. Bunları takiben, alkol, sigara, uyuşturu, düzensiz uyku ve beslenme gelir. Hal böyle olunca da hiv negatif ya da pozitif ol fark etmez. Birçok sağlık sorununa davetiye çıkarırsın.

İnsan bedeni makine gibidir. Şöyle düşün; ikimizde aynı marka ve model cep telefonu aldık ama senin ki bozuk çıktı ya da daha kısa sürede bozuldu. Ben ise uzun yıllar sorunsuzca telefonumu kullanabildim.

Hiv pozitif bireylerde, enfekte oluş ve tedaviye başlama arasında ki zaman dilimi. Tedaviye verilen cevaplarda her bireyin bünyesinin farklı tepkiler vermesi. Hive bağlı olmayan ya da hive bağlı sağlık sorunlarının yaşanması veya ilaç yan etkileri. Herkes için değişkendir, ama şunu sana net söyleyebilirim.

Güncel ilaçlar virüse karşı çok etkili ama sağlığımıza karşı az yan etkilidir. Rna negatif olan birey, hive bağlı sorunlar yaşamaz, sebebi ise hivin kendisinin bir sorun teşkil etmemesidir. Hiv bağışıklığımıza saldıran ve vücudun savunmasını yıkarak diğer tüm mikrop veya virüslerin bedenimizi ele geçirip, bunlara bağlı herhangi bi hastalıktan ölmemize sebeb olur. Virüsü baskılar ve bağışıklığımızı yüksek tutarsak, zararlı bakteri, virüs ve mikroplar savunma duvarlarımızı aşamazlar. Hepimiz insanız, hive bağlı olmayan sebeblerden birçok sağlık sorunu yaşabilir ve ölebiliriz. Kaldı ki öleceğizde bundan zaten kaçış yok. O sebeble lütfen önce psikojini topla, sonra da kendine iyi bak. Umarım yaşam kaliteni düşürecek bir hastalık yaşamazsın, haline şükür et  ;)
Su gibi berrak yeni bi hayat.

Trope

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 438
Ynt: RNA NEGATİF OLUNCA HERŞEY İYİ OLUR MU?
« Yanıtla #2 : Ocak 10, 2019, 01:32:07 ÖÖ »
Sevgili @Sarperr Moral Moral Moral lütfen
Olumlu düşün ! Bir gün zaten öleceğiz Etiz Kemiğiz Toprak parçasıyız
Lütfen “Mutlu Ol” sadece Mutlu ol;
Beğenmeyip çöpe atılan mutfak giderleri ile çöpü karıştırıp onlardan kendisine akşam yemeği yapanları düşündün mü ? O yüzden “Aldığın Her Nefesin Hakkını Ver”
, varsın Mantar Çıksın, kıyas yapmak istemiyorum ama engelli vatandaşlarımızın durumları nasıl sence ? Gerçekten beterin beteri var...
« Son Düzenleme: Ocak 10, 2019, 07:32:11 ÖÖ Gönderen: Trope »

Hiv ve Aids

Ynt: RNA NEGATİF OLUNCA HERŞEY İYİ OLUR MU?
« Yanıtla #2 : Ocak 10, 2019, 01:32:07 ÖÖ »

HeMan

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 556
Ynt: RNA NEGATİF OLUNCA HERŞEY İYİ OLUR MU?
« Yanıtla #3 : Ocak 10, 2019, 01:43:44 ÖÖ »
@TransBeril nefes almadan okudum yazdıklarını. Bilinen, defalarca tekrarlanan şeyler ama tekrar tekrar okumak duymak iyi geliyor. Kalbine, gönlüne sağlık .. umarım birgün biryerlerde tanışma fırsatı buluruz

turuncu

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 3171
Ynt: RNA NEGATİF OLUNCA HERŞEY İYİ OLUR MU?
« Yanıtla #4 : Ocak 10, 2019, 02:11:26 ÖÖ »
Sakin! :)  Boğazında mantar olmayabilir de. Gribal bir enfeksiyon geçiriyor olabilirsin. 1 haftalık tedaviyle iyileşebileceğin bir enfeksiyondur belki. Hoş mantar da olsa 1 haftada tablet ve spreylerle mantarı da iyileştirebilirsin. Tedaviye başlamadan önce ben 2 defa candida albicans denen mantarı geçirdim. Yemek yemek işkence oluyor, dilin yarılıyor falan ama 1 hafta sürecek bir tedaviyle hiçbişey kalmıyor. İlaca başlayan pozitiflerde fırsatçı enfeksiyonların görülmesi pek beklenmez. Ama sanırım sen yeni tabı aldın ve çok yeni rna negatif oldu.  Bunun yanısıra rna negatifken de HIV den bağımsız olarak mantar tedavisi görmediysen rahatsızlığının artması ya da tekrarlaması anlaşılır. Doktorundan mantar kültürü testi istedin mi? Pamuklu bir çubukla ağzından tükürük örneği alıp teste gönderiyorlar. Mantar ürerse antibiyotik ve sprey-damla kullanarak 1 haftada geçirebilirsin.
HIV Öldürmez ssüründürür diye kim demiş bilmiyorum ama genetik ya da daha tanı almadan önce ciddi bir rahatsızlığın yoksa hiç de öyle sürünmüyorsun. Tam tersine bağışıklığı bitiren bu illet virüsü tek veya bikaç tabletle bastırıp sağlık açısından sorunsuz bir hayat yaşıyoruz. Ben burada HIV e bağlı rahatsızlığı olan birine henüz hiç rastlamadım.  Geç tanı alıp vücudu zarar görmüş arkadaşlar hariç tabi. Öyle bile olsa geri dönüşü yavaş olsa da mümkün.
Bence fazla dramatize ediyorsun olayı. Mantar dediğin nedir ki? Hastalığına çok başka bir yerden bakıyorsun bence. O kadar kötü ve dayanılmaz hastalıklar var ki... HIV onların yanında tedavisi en kolay olan bir kronik hastalık. İlaçlara erişim de çok kolay ayrıca. Kanser hastaları ilaç bulamıyor. Bulsalar da fiyatları çok uçuk. Hayata ve HIV e bakış açını değiştirmelisin bence. İnan sandığın kadar berbat bir hastalığımız yok :)
« Son Düzenleme: Ocak 10, 2019, 02:12:17 ÖÖ Gönderen: turuncu »

Mavera

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 6314
Ynt: RNA NEGATİF OLUNCA HERŞEY İYİ OLUR MU?
« Yanıtla #5 : Ocak 10, 2019, 08:50:50 ÖÖ »
Böyle düşünmene kendinden tiksinmene mutsuz olmana gerek yok.

Evet ilişki yaşadın, hepimiz yaşadık, şu anda şu saniyede bile dünyada binlerce insan çılgınlar gibi sevişiyor. İnsanların doğasında bu var. Sekse çok düşkün canlılarız. Zevk için seks yapan canlılarız. Hayatımızda seks çok büyük bir öneme sahip. İçinde seks öğesi olan her şey yok satıyor. Çağlar boyunca insanlar sekse çok düşkün oldu, ve olacak ta.

Bunun için kendimizi suçlamamıza gerek yok. Katiller, gaspcılar, tecavüzcüler, çocuk istismarcısı sapıklar, dolandırıcılar, hırsızlar, kul hakkı yiyenler rahat rahat dolaşıyor ortada, seks yaptığı için hiv pozitif olmuş bir birey (iki tarafın da seçim hakkı ve rızası olduğu bir durumda) bunlar yanında sütten çıkmış ak kaşık resmen. Kendini dünyanın en büyük kabahatini işlemiş en aşağılık suçlusu gibi hissetmen bu hastalığı hakketiğini düşünmen yanlış.

Boğazda mantar gibi şeyler bağışıklık düşükse görülür, uzun zaman rna negatif ve cd4 ler yüksekse çok beklenen şeyler değil. Mamafih, rna negatif diye ömrün boyunca en ufak hastalık geçirmeyeceksin gibi bir garanti yok, her normal insan gibi hasta olacaksın boğazın acıyacak, ishal olacaksın, burnun akacak vs. vs.

Kötü düşüncelerden kurtulamıyorsan da mutlaka psikiyatriye gitmeni ve tedavi almanı tavsiye ederim çok faydasını göreceksin.
« Son Düzenleme: Ocak 10, 2019, 09:00:53 ÖÖ Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Yeniden_Başlasın

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 340
 • 11.05.2018 Hiv+ Tanısı Aldım
Ynt: RNA NEGATİF OLUNCA HERŞEY İYİ OLUR MU?
« Yanıtla #6 : Ocak 10, 2019, 03:59:47 ÖS »
Doktorlar ve eczacılar bu konuda hep muallak ve ucu açık konuşuyorlar. Hiv pozitif birey de ister istemez evham yapıyor. Hiv ilaçları ömrü uzatır, yaşam kalitesini yükseltir, Hiv'e bağlı fırsatçı enfeksiyon gelişmesi ihtimalini düşürür diyorlar. Yani kesin şudur diyemiyor çoğu. Bu güne kadar enfeksiyon hocalarımdan sadece biri bana kesin bir dille şunları söyledi;
Tedaviye uyduğun ve negatif kaldığın sürece;
1) Negatif insanlarla aynı yaşam süresine sahipsin.
2) Hiv'e bağlı hastalık geliştirmezsin.
3) Bu da yüksek yaşam kalitesi demektir.
demişti...
@TransBeril @Mavera
« Son Düzenleme: Ocak 10, 2019, 04:01:37 ÖS Gönderen: Yeniden_Başlasın »

TransBeril

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 873
 • Arınmıs Aklanmıs
Ynt: RNA NEGATİF OLUNCA HERŞEY İYİ OLUR MU?
« Yanıtla #7 : Ocak 10, 2019, 05:49:45 ÖS »
@Yeniden_Başlasın Malesef ülkemiz de doktorlarımızın tutarsızlıkları sıklıkla görülen bi durum. Avrupa da yaşayanlar saha iyi biliyodur. Oralarda böyle kafana göre yorumlar yapamıyosun, doktor olmanın hakkını veremezsen hiç affetmeden lisansını alıyolar. Bizim bazı doktorlarımız hastalara karşı patavatsız olabiliyolar malesef.
Su gibi berrak yeni bi hayat.

çaçaron

 • Ziyaretçi
Ynt: RNA NEGATİF OLUNCA HERŞEY İYİ OLUR MU?
« Yanıtla #8 : Ocak 10, 2019, 08:21:05 ÖS »
@Sarperr tanı almadan  önce  üniversitede tüm hivlileri bir adaya doldurup yakmalı öldürmeli diyen arkadaşa karşı  hivl+leri savundum . bir yıl sonra tanı aldım . hiv bulaşması gereken oyken neden ben allahım neden neden  vs diye ajitasyona girmedim . yinede en ufak bir sağlık sorununda hive bağlamı acaba diye düşünmeden edemiyorum senin gibi .kendim ettim kendim buldum  modundayım .
  etrafımda bir aydır  tedaviye rağmen zatürreyi atlatamayan insanlar var . cumaya gidiyorum  senfoni halinde cemaat öksürük yarışında . onları görünce  negatif bu insanlar ne kadar da hasta oluyor .   en  ufak hastalığı hive bağlaya**k isyanamı düşüyorum acaba diye düşündüğüm çok oluyor . çok şükür bu yıl aralık bağında bir hafta hastalandım soğuk aldığım için . yoksa dizlerim ağrıyor  . idrarımda protein+ düşünce ve okuma fonksiyonumda ciddi aksaklık oldugunu düşünüyorum . önemli olan sadece rna negatif gelmesi .
cd4 lerinin düşmesi hastalığın progresinde önemli bir paremetre değil tek başına . rna yükselip cd4 düşse o zaman önemli olurdu .prof murat sayanın dediği gibi herkesin hivi kendine .
 hiv en çok nasıl etkiliyor beni .misal bugün çalıştığım kuruma hiv raporumu tekrar ibraz etmem gerektiği için depresif şekilde  giderken birden  yüzümün ne kadar asık yüz kaslarımın ne kadar ağrıdığını beynimin ne kadar dolu  oldugunu yorgun bitkin yılgın olduğumu düşünebildim hastalıktan kendimi aldıp . sonra raporumu verecegim memurun olumlu olacagını herşeyin güzel olacagını  düşünüp  gülümsedim . o kadar hafifledimki tüm o ağırlık buhar oldu birden aydınlanma yaşadım . o an tekrar  anladım en önemli şey olumlu düşünmek  iyiye yormak karamsar olmamak .ama cendereye girince bunun önemini hep unutmuşken diplerdeyken buluyorum kendimi .
hastalıktan çok ifşa olacam  fişlenecem ötekileştirilecem kaygısı var çoğumuzda .  kaygıların had safhada ise  pskyatra gitmende fayda var
« Son Düzenleme: Ocak 10, 2019, 08:38:21 ÖS Gönderen: çaçaron »

armada

 • Üye
 • *
 • İleti: 21
Ynt: RNA NEGATİF OLUNCA HERŞEY İYİ OLUR MU?
« Yanıtla #9 : Ocak 11, 2019, 11:18:09 ÖÖ »
Psikolojik olarak hasta olacağını düşünüyorsun. Halbuki hivden bağımsız gelişen hastaliklarimiz olabiliyor. Mesela ben tedaviden önce sık sık boğaz enfeksiyonu geçirirdim antibiyotik içerdim. Tedaviye başlayali  antibiyotik gerekecek derecede hastaligim olmadı.  Sağlıklı  olabilmek  için Hiv tasidigimizi unutarak hayatımıza devam etmeliyiz.

Snowyhill

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 57
 • Fall of Chanyu...
Ynt: RNA NEGATİF OLUNCA HERŞEY İYİ OLUR MU?
« Yanıtla #10 : Ocak 11, 2019, 06:22:23 ÖS »
Psikolojik olarak hasta olacağını düşünüyorsun. Halbuki hivden bağımsız gelişen hastaliklarimiz olabiliyor. Mesela ben tedaviden önce sık sık boğaz enfeksiyonu geçirirdim antibiyotik içerdim. Tedaviye başlayali  antibiyotik gerekecek derecede hastaligim olmadı.  Sağlıklı  olabilmek  için Hiv tasidigimizi unutarak hayatımıza devam etmeliyiz.

Aynı durum bende de var. Kronik sinüzit vakasıyım normalde ve tedaviye başlayalı tık yok bende de...çevremde herkes defalarca da üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdi bana birşey olmadı.

Bunları gördükçe benim endişelerim de kayboldu.

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
10 Yanıt
3031 Gösterim
Son İleti Mayıs 07, 2018, 09:21:49 ÖÖ
Gönderen: Angelowic
12 Yanıt
2378 Gösterim
Son İleti Ağustos 17, 2018, 07:18:26 ÖÖ
Gönderen: Mavera
35 Yanıt
5884 Gösterim
Son İleti Temmuz 19, 2018, 01:53:36 ÖS
Gönderen: Angelowic
10 Yanıt
2230 Gösterim
Son İleti Ocak 29, 2019, 03:28:39 ÖS
Gönderen: Angelowic
13 Yanıt
2057 Gösterim
Son İleti Mayıs 24, 2019, 04:22:02 ÖS
Gönderen: masmahe