Gönderen Konu: Kullandığımız ilaçlara ek ama dozunu azaltacak yeni bir çalışma  (Okunma sayısı 314 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cancan

  • Katılımcı Üye
  • *
  • İleti: 350
  • Hayat işte, bir saniyede değişebilir her şey..
Not: Çeviri otomatik olarak yapıldığından cümle düşüklükleri / anlam bozuklukları olabilir..

Araştırmacılar HIV/AIDS Virüsüyle Mücadelede Yeni Yaklaşım Geliştiriyor..
Yayınlanma tarihi 21/08/2021 - 13:22 Yazan Camila Boehm – Agência Brasil - São Paulo'da Muhabir

São Paulo Üniversitesi'ne (USP) bağlı São Carlos Fizik Enstitüsü (IFSC) tarafından yapılan araştırma, fotoimmünoterapi tekniğinin - fotodinamik ve immünoterapinin bir kombinasyonu - laboratuvarda HIV, AIDS virüsü ile savaşmayı başardığını gösterdi. İnsanlar üzerinde testler henüz yapılmadı, ancak amaç, tekniğin retroviral ilaçları tamamlayıcı olarak HIV enfeksiyonuyla mücadelede kullanılabilmesidir.

..."Yaptığımız şey, immünoterapi ve fotodinamik terapinin bir kombinasyonuydu. Fotodinamik terapi, ışık ve ışık tarafından yayıldığında hücreyi oksitleyen ve hücreyi öldüren reaktif türler oluşturan bir molekülün birleşimidir. Temelde prensip budur”, diye açıklıyor çalışmanın yazarlarından biri olan Guimarães.

Araştırmacı, ışığa duyarlılaştırıcıları taşıyan antikorların yalnızca dolaşımdaki virüs üzerinde değil, HIV ile enfekte hücreler üzerinde de etki ettiğini iddia ediyor. "Bu terapiyi, virüsün kanda dolaşmasını sıfır tutmak için HIV pozitif insanların alması gereken retroviral ilaçlar, kokteyller ile birlikte kullanabiliriz. Bu ilaçları aldığınızda temelde kanda dolaşan virüsü ortadan kaldırıyoruz ama vücudumuzda bir yerde depolanan enfekte hücrelere çok az etki ediyor” dedi.

Ayrıca araştırmacı, bu terapinin faydalarından birinin de virüsü ve enfekte olmuş hücreleri hedef alacak şekilde hareket etmeyi başarması olduğunu vurguluyor. "İlginç olan şu ki, [bu terapiyle] sadece virüs ve enfekte hücreler üzerinde hareket ediyorum, vücudun diğer kısımlarını hasta hücreler ve virüs dışında etkilemez."

...Çalışmanın hala hayvanlarda ve insanlarda test aşamasından geçmesi gerekiyor ve finansmana bağlı, ancak beklenti, tekniğin şu anda kullanılan retroviral ilaçlarla kombinasyon halinde kullanılabileceği yönünde. "Böylece retroviral ilaçların dozunu azaltabiliriz, çünkü hastalar yaşamları boyunca sıklıkla bu kokteyli alırlar. Amaç, kanda dolaşan viral yükü azaltarak, enfekte hücreleri öldürerek ve bu ilaçların dozunu azaltarak tamamlayıcı bir tedavi uygulamaktır.”

Kaynak ve haberin tamamı: https://agenciabrasil.ebc.com.br/saude/noticia/2021-08/pesquisadores-desenvolvem-nova-abordagem-para-combater-virus-da-aids

Hiv ve Aids


 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
4 Yanıt
3749 Gösterim
Son İleti Ocak 30, 2017, 01:18:04 ÖÖ
Gönderen: OREGON
4 Yanıt
2011 Gösterim
Son İleti Nisan 02, 2018, 11:59:34 ÖS
Gönderen: iss
4 Yanıt
2073 Gösterim
Son İleti Haziran 24, 2019, 08:17:39 ÖÖ
Gönderen: Mavera
1 Yanıt
608 Gösterim
Son İleti Aralık 13, 2020, 10:48:26 ÖÖ
Gönderen: Luna
13 Yanıt
1732 Gösterim
Son İleti Ağustos 05, 2021, 11:34:50 ÖS
Gönderen: Morsamur