Hiv ve Aids

POZİTİF ( + ) KÖŞE => HIV + KÖŞE => Konuyu başlatan: meanbatugo - Aralık 21, 2019, 05:43:14 ÖS

Başlık: işe giriş öncesi istenen sağlık raporu sürecinde edinilen tecrübeler
Gönderen: meanbatugo - Aralık 21, 2019, 05:43:14 ÖS
Arkadaşlar merhaba,
işe giriş öncesi istenilen sağlık raporu durumu var malumunuz. Bu konuda açılan çok başlık var fakat bilgilerin etkin paylaşılamadığını görüyorum. Örneğin birisi durumunu anlatıp tavsiye istiyor, soru soruyor fakat sürecin sonunda ne oldu ne gibi tecrübeler edindi geri feedback oluşmuyor.
Bilindiği gibi her firmanın bu isterleri farklı. Yasal mevzuata göre bu sektörde ister / istemez konusuna girmek istemiyorum çünkü iş verenlerin garip garip istekleri olabiliyor. Bu başlığın altında hepimizin yararlanması için geçmiş tecrübelerimizi paylaşsak güzel olur diye düşünüyorum.
Paylaşımda bulunurken;
-Nasıl bir firmaya başvuruldu (kurumsal/küçük ölçekli/kamu-belediye vs..)
-hangi hastaneden alındı (işveren spesifik olarak kendi anlaşmalı olduğu bir sağlık kuruluşuna mı gönderdi yoksa tam teşekküllü rapor için devlet hastanesine mi gidildi, bunun gibi bilgiler)
-sağlık kuruluşunda tetkikler başlamadan önce hangi tetkiklerin istendiği biliniyor muydu / bilinebilir miydi / bir şekilde öğrenerek (acaba bilinemeyen durumlarda hastanenin enfeksiyon doktoru ile görüşüp öğrenilebilir mi) kan veren oldu mu ? 
-diğer faydalı olacağı düşünülen tecrübeler
Başlık: Ynt: işe giriş öncesi istenen sağlık raporu sürecinde edinilen tecrübeler
Gönderen: turuncu - Aralık 22, 2019, 01:17:31 ÖÖ
Bu konu sürekli muamma. Çünkü doğru işlemiyor. Kimine aile hekimi ya da gittiği herhangi bir doktor pozitif olduğu için ben bu raporu veremem diyor, Kimine raporda HIV Pozitif ama tedavi olduğu için çalışmasına engel değildir yazdığı halde işyerleri çalışanı kabul etmiyor. Ya da mevcut çalışanını işten çıkarıyor. Olay tamamen işverenlerin insanlığına bağlı. Doktorlar raporlara pozitiflik bilgisini ve çalışmaya engel olmadığını yazmak zorunda ama dikkate alan işverenler sayılı. O yüzden ister istemez biz de gizli kapaklı işler yapmak zorunda kalıyoruz sağlık raporu alırken.
Başlık: Ynt: işe giriş öncesi istenen sağlık raporu sürecinde edinilen tecrübeler
Gönderen: meanbatugo - Aralık 22, 2019, 04:17:26 ÖS
Ben uzun süredir aynı iş yerinde çalışıyorum, periyodik muayenelerde hiv testine bakılmıyor, fakat kurumsal bir firmaya geçme durumum var. olurda mülakatlar biter teklif yapılırsa ne yapacağımı bilmiyorum. Kabul ettikten sonra mevcut iş yerinden istifa edilecek sonra sağlık muayenesinde hiv'e bakılırsa o noktada ne yapılabilir bilmiyorum eldeki işi de kaybetme durumu var. Bu kurumsal firma çalışanlarına acıbadem de sigorta yaptırıyor ama işe girişten önce sağlık muayenesinde de oraya mı gönderiyor bilmiyorum.
Hiç bu durumu yaşamış arkadaş var mı tecrübelerini merak ediyorum.