Gönderen Konu: İlginç bir hastane ziyareti  (Okunma sayısı 2907 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mucizelereinan

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 290
İlginç bir hastane ziyareti
« : Ocak 24, 2019, 08:53:44 ÖS »
Randevu saatinde kapıdayım, doktorun beni almasını bekliyorum.
Bugün biraz kaydı randevular diyor hemşire hanım.
İyi bakalım, yapacak bir şey yok diyor ve bekliyoruz.

Önümde Hornet'te gezinen bir arkadaş, tanınmamak için o daracık ve sıcak koridorda başına montunun kapuşonunu takmış, kimseyle göz göze gelmiyor, hepimize arkası dönük. Omzunun üzerinden görüyorum hornet ekranını...

Karşımda hafif meşrep bir abla... Bekleyenleri süzüyor gözleriyle. Bugün çok bekledik ya, hiç böyle olmazdı diyor. Siz de mi takipli hastasınız diyor bana. Başımla onaylıyorum ama sohbet devam etmesin diye uzatmıyorum. Dönüyor sağ yanındaki ablaya. Bu doktor çok iyi bir doktor, beni tüberkülozdan kurtarmıştı, burada 1 ay yattım diyor.

Sol yanımdaki abi sohbete giriyor. Siz de mi tüberküloz atlattınız diyor. Evet diye cevap veriyor abla. Sebebi neydi diyor abi. Hepatittim ben o zaman diyor abla. Abi geçmiş olsun, ben de geçirdim diyor. Abla soruyor: Sizin neyiniz var şimdi? Abi HIV taşıyıcısıyım diyor. Kulak kesiliyorum birden, bakıp bakmamak arasında kalıyorum. Merakıma yenik düşüp soruyorum, siz de mi tüberküloz geçirdiniz diye. Evet diyor, HIV pozitiflerde çok olur, fırsatçı enfeksiyondur diyor. O anda mesaj geliyor telefonuna, tanıdık bir ses. Cebinden çıkardığı telefonun ekranında yeni mesaj alındı-Hornet yazıyor. Mesaja şöyle bir göz ucuyla bakıyor, sonra devam ediyor. 10 yıldır pozitifim... Sonraki çoğu kelimeyi duymuyorum bile. İçimden saymaya çalışıyorum yılları. İlk kez bu kadar uzun süre önce enfekte olmuş birine rastlıyorum. Başka bir şey yaşadınız mı diyorum merakla. Hayır sadece tüberküloz oldum, burada bir ay kadar yattım diyor. Nasıl oldu peki diyorum. Bilmem ki, havadan kaptım herhalde diyor. Gay hamamındaki sıkış tepiş sauna geliyor gözümün önüne. Herkesin nefesinin birbirine karıştığı o iğrenç kokan sauna. Sonra metrobüsteki, tramvaydaki o balık istifi kalabalık geliyor aklıma. Bir kişi öksürünce, aksırınca tüberküloz mikrobu havada asılı kalır diye okuduğum makalede yazan satır geçiyor gözümün önünden... O sırada konuşmaya devam ediyor abi, dinliyor gibi yapıyorum ama dinleyemiyorum, odaklanamıyorum. Hemşire adımı okuduğunda RNA, CD4, hemogramdan çok aklımda tüberküloz konusuyla doktorun yanına giriyorum. Soruyorum hemen. Doktor hanım evet siz pozitiflerde bu risk maalesef daha fazla diyor, yüzde 30 daha fazla diyor. Tüberkülin deri testi yapılmış zaten size, ilaç kullanmışsınız 9 ay diyor. Dosyamda ne kadar bilgi varsa okuyor.. Biliyorum zaten bunları diyorum içimden, korunmak için ne yapmak gerekiyor diye soruyorum. Sıralıyor... Sigara içmeyeceksiniz, bol bol açık ve temiz havada dolaşacaksınız, kalabalık ortamlara girmemeye çalışacaksınız, hastane, toplu taşıma gibi yerlerde maske takacaksınız ve bağışıklığınızı yüksek tutacaksınız diyor. Bildiğim şeyler aslında, farklı bir şey yok diyorum içimden. Bunlar nasıl yapılabilir diye düşünüyorum. Olur da tüberküloz olursam 1 ay nasıl yatarım hastanede diye düşünüyorum. Kafamda deli sorularla doktorumun kan testlerini istemesini bekliyorum. Benden önceki hastanın dosyası masanın üstünde duruyor. B24 maddesini görüyorum sağ üstte. Oral kandidiyaz bulguları görüldü yazıyor en altta. Kafamda deli sorular kanlarımı verip hastaneden çıkıyorum....

Neden yazdım bunu? Amacım edebiyat yapmak değil.
Forumda o kadar sorumsuz pozitifler var ki altı üstü bir hap içiyorsun hayatın aynen devam ediyor diyerek HIV'in ciddiyetinin farkına varmayan.
Aklını sadece direnç gelişir mi sorusuyla bozan ve direnç dışındaki şeylere hiç kafayı yormayan.
Korunmasız sekse, sigaraya, alkole, kötü beslenmeye aynen devam eden..

Öyle değil maalesef. Kazın ayağı başka. HIV bir ilaçla çıkmıyor hayatımızdan. HIV'in kendisi değil tehlike. FIRSATÇI ENFEKSİYONLAR çok daha tehlikeli. Kandida, tüberküloz, zatürre bunlardan sadece birkaçı. İşin kötüsü fırsatçı enfeksiyonlar HIV'den daha bulaşıcı..

Buraya kadar okumayı başardıysanız lütfen ve lütfen SİGARA İÇİYORSANIZ BIRAKIN. ALKOL KULLANIYORSANIZ BIRAKIN. SPOR YAPIN, SAĞLIKLI BESLENİN. KORUNUN. OKUYUN, ARAŞTIRIN, DOKTORUNUZA SORUN.

Hiv ve Aids

İlginç bir hastane ziyareti
« : Ocak 24, 2019, 08:53:44 ÖS »

TransBeril

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 873
 • Arınmıs Aklanmıs
Ynt: İlginç bir hastane ziyareti
« Yanıtla #1 : Ocak 24, 2019, 10:22:07 ÖS »
Kompozisyonun çok iyi, akıcı bi şekilde sıkılmadan okudum :)

Kendi görüşlerimi ve 1.5 yıllık araştırma, doktorlardan bizzat aldığım bilgilere dayanarak yazmak istedim

Sigara, alkol her birey için zararlı şeylerdir. Hergün düzenli olarak sigara ve alkol tüketen bireylerin elbette kullanmamasını tavsiye ederiz. Zararlı şeyi kimse övemez, fakat pozitif olduğu için değil zararlı olduğu için, burada fark var. Spor elbette iyi birşey, zinde ve dinç bi vücudu olsun herkes ister ama spor yapmaya herkesin zamanı olmayabilir ya da üşengeçlik yapabilir :) sağlıklı beslemeye gelince, can boğazdan gelir. Obezite değilseniz dilediğinizi yiyin bence, boğazdan kısmayı doğru bulmuyorum, tatsız tutsuz şeyler yiyince ölümsüz olmuyoruz. Hiv pozitif bireyler için her hastalık 2 kat daha risklidir bu doğru ama tedavi alan ve değerleri güzel seyreden hastaların negatif bireylerden farkı yoktur. Her bireyin her an hasta olma ya da ölme riski vardır. Yaşam devam ettiği sürece, sağlığımız yerindeyse, hayatın tadını çıkarmak ve güzel şeyler yaşamaya bakmak lazım.

Pozitif olduğu için diken üstünde yaşamayı asla tasrif etmiyorum, obsesif bi davranış. 2019 yılında, hiv i hala büyütmek cahilliktir tek kelime ile. Tüm pozitiflerin tek derdi hergün ilaç almak olsun dilerim ki.
Su gibi berrak yeni bi hayat.

logitech

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 166
Ynt: İlginç bir hastane ziyareti
« Yanıtla #2 : Ocak 24, 2019, 10:46:10 ÖS »
@TransBeril  Değerleri güzel seyreden dediğin değerler kaç mesela?

RNA negatif seyretmeli tabiki bu en önemlisi ama cd4 kaç olursa değerler iyi diyebiliriz?  Bilgi verir misin

Hiv ve Aids

Ynt: İlginç bir hastane ziyareti
« Yanıtla #2 : Ocak 24, 2019, 10:46:10 ÖS »

Snowyhill

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 57
 • Fall of Chanyu...
Ynt: İlginç bir hastane ziyareti
« Yanıtla #3 : Ocak 24, 2019, 10:54:32 ÖS »
Aslında dirençten korkup da, tedavi oluyorum diye korunmasız seks yapmak hem karşıdaki kişi için hem dirençli bir virüsle karşılaşmak adına bizler adına başlı başına bir risk...

Benim doktor tanı aldığım ilk günde eğer partnerin de hiv pozitif çıkarsa; sakın ikiniz de nasıl olsa biz hiv pozitifiz veya biz ilaç tedavisi görüyoruz  birşey olmaz demeyin diye özellikle dirence karşı korunmasız seks konusunda uyarmıştı. Benim özellikle aklımda kalan bu olmuştu.

TransBeril

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 873
 • Arınmıs Aklanmıs
Ynt: İlginç bir hastane ziyareti
« Yanıtla #4 : Ocak 24, 2019, 11:12:11 ÖS »
@logitech 350 üzeri cd4 iyidir. 500 üstü olması elbette olması gereken. Ancak değerleree iyise demekten kastim rna cd4 değil. Genel anlamda hemogram, biyokimya test sonuçları içinde geçerli. Yani organlarımızın sorunsuz çalışır durumda olması bizi sağlıklı yapar otomatikman :)

@Snowyhill tedavi alan ve ve 200rna altı olanlar cinsel yolla bulaştırmazlar. Bunu öğrenmeliyiz artık ülkece, atı alan üsküdarı geçti bizim ülkede daha bilinç çok geride hiv konusunda. Tek eşli çiftler karşılıklı karar ile korunmasız ilişki yalayabilirler ama vurguluyorum özellikle "Tek Eşli Çiftler" bunun dışında herkes korunmalı. Cinsel yolla bulaşan tek şey hiv değil, olabildiğince çok eşlilikten kaçınmaya bakın.
Su gibi berrak yeni bi hayat.

logitech

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 166
Ynt: İlginç bir hastane ziyareti
« Yanıtla #5 : Ocak 24, 2019, 11:22:41 ÖS »
Bilgi için teşekkür ederim. Benim şu cd4 oynakligi diye açtığım konu vardı. Onu burdan sana sorayım bari. Benim bugün 4. Rutin kontrolüm oldu 9. Aydayim. Sadece ilk tanı sonrası yapılan testte 340 di sonra hep 500 üstüydü. Bugün ilk kez 350 civarı geldi. RNA çıkmadan tek başına açıklamak zor ama bu anı düşüş beni çok korkutuyor. Neden olabilir sizce. Veya hiçbir sağlık sorunu olmadan da böyle bir cd4 dalgalanmasi normal olabilir mi

TransBeril

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 873
 • Arınmıs Aklanmıs
Ynt: İlginç bir hastane ziyareti
« Yanıtla #6 : Ocak 24, 2019, 11:53:19 ÖS »
Evet normal o tarz oynamalar cd4 herşeyden etkilenebiliyo, stres, gribal enfeksiyon, uykusuz kalmak. O sebeble her testte farklı sonuçlar çıkar. Tedavine uyuyosan zaten hiv yeni hücreleri enfekte edemez, rezarvuar dışına çıktığı an ölüyolar. Burada önemli olan rna baskılanması sonra da organlarımızın sorunsuz çalışır durumda olması. Hemogram ve biyokimya sonuçlarımız iyise, sağlıklıyız ve rahat olmalıyız  ;)
Su gibi berrak yeni bi hayat.

Mavera

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 6314
Ynt: İlginç bir hastane ziyareti
« Yanıtla #7 : Ocak 25, 2019, 08:21:58 ÖÖ »
Evet fırsatçı enfeksiyon diye bir durum var, ama tedaviye erken başlanıp, rna negatif cd4 ler yüksek (500 üstü) seyrediyorsa, fırsatçı enfeksiyonlar oluşması pek beklenmiyor. Başarılı devam eden hiv tedavisi, verem dahil tüm fırsatçı enfeksiyonlardan koruyor. Hiv negatif bireye göre çok az bir artmış risk kalıyor verem için, ama onun için de zaten ppd testi yapılıp gerekirse latent yani henüz aktif hastalık yapmamış tüberküloz tedavisi veriliyor 9 ay.

Tedaviye geç kalmış veya ertelemiş bireylerde fırsatçı enfeksiyonlar ve bunlara bağlı hastaneye yatışlar çok sık görülüyor. START klinik araştırması da bunu kanıtladı, iki grup hiv pozitif uzun yıllar boyunca izlendiğinde tedaviye başlamayı cd4 ler çok düşene kadar bekleyen grupta, hastaneye yatış ve ciddi hastalıkların, hemen tedaviye başlayanlara göre çok daha yüksek seyretmiş.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Snowyhill

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 57
 • Fall of Chanyu...
Ynt: İlginç bir hastane ziyareti
« Yanıtla #8 : Ocak 25, 2019, 09:09:24 ÖÖ »
@Snowyhill tedavi alan ve ve 200rna altı olanlar cinsel yolla bulaştırmazlar. Bunu öğrenmeliyiz artık ülkece, atı alan üsküdarı geçti bizim ülkede daha bilinç çok geride hiv konusunda. Tek eşli çiftler karşılıklı karar ile korunmasız ilişki yalayabilirler ama vurguluyorum özellikle "Tek Eşli Çiftler" bunun dışında herkes korunmalı. Cinsel yolla bulaşan tek şey hiv değil, olabildiğince çok eşlilikten kaçınmaya bakın.

Bak sana hayatımdaki bazı gerçeklerden bahsedeyim:

Bana aşırı büyük olmasa da arabalar alacak kadar 2 kere piyango çıktı, birinde 19 yaşındaydım diğerinde 24 yaşındaydım. Babamdan üniversite hayatımda hiç para almadım aksine anneme kardeşime verdim .

İstanbul'a Ankara'dan ilk geldiğim de en yakın arkadaşımla Gayrettepe'de kaldırımda yürürken 2014'te denk geldik. (Ne tesadüf kendisi de afyonlu, yani bu olasılık da normalde çok düşük  ;D )

Tanı almadan evvel yani 2018 başında da avukatlık yaptığım bir iş davası duruşmasında davalı şirket vekili bendim, bir baktım karşı taraf davacı vekiline yine bu arkadaşım, önce beni fark etmedi... baktım duruşma listesine harbi öyleymiş.

Sonra ben dürttüm bunu dosyayla döndü baktı aaaaaaaa diye geldi sarıldı bana, benim müvekkil işveren şirket yetkilisi yanımda onun da işçi davacısı yanında- onlara bizdeki samiyet başta garip geldi. Ama hepsi küçük olasılıkların denk gelişi olayı... düşün yani o işçi müvekkili Türkiye'de onbinlerce avukat içinden gelip onu tutacak (ki aynı şey beni tutan taraf için de geçerli) sonra biz karşı karşıya geleceğiz. Ki onu ofisten başkası da gelebilirdi... Yaaa işte böyle...

Şimdi @TransBeril  Ne olur bana %100 olmayan birşeyle bulaşmaz deme, benim böyle çok düşük olasılıklarla tutan anılarım var. Garip biriyim ben, gelir beni bulur yani  ;D ;D ;D 80 milyonluk Türkiye'de dahi hiv pozitif olan birkaç onbin içinde olmamız bile başlı başına böyle birşey zaten

Bence %100 bulaştırmaz diye birşey yok bulaştırmama ihtimali %99.99 da olsa gelir %0.01 bizi bulursa ne olacak.   ;D Koç Üniversitesi'ndeki Tıp Profesörleri de aynen bunu söylüyor siz tedbiri her ihtimalde elden bırakmayalım biz...
« Son Düzenleme: Ocak 25, 2019, 09:12:47 ÖÖ Gönderen: Snowyhill »

Angelowic

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 5772
 • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
Ynt: İlginç bir hastane ziyareti
« Yanıtla #9 : Ocak 25, 2019, 09:59:12 ÖÖ »

Neden yazdım bunu? Amacım edebiyat yapmak değil.
Forumda o kadar sorumsuz pozitifler var ki altı üstü bir hap içiyorsun hayatın aynen devam ediyor diyerek HIV'in ciddiyetinin farkına varmayan.
Aklını sadece direnç gelişir mi sorusuyla bozan ve direnç dışındaki şeylere hiç kafayı yormayan.
Korunmasız sekse, sigaraya, alkole, kötü beslenmeye aynen devam eden..

Öyle değil maalesef. Kazın ayağı başka. HIV bir ilaçla çıkmıyor hayatımızdan. HIV'in kendisi değil tehlike. FIRSATÇI ENFEKSİYONLAR çok daha tehlikeli. Kandida, tüberküloz, zatürre bunlardan sadece birkaçı. İşin kötüsü fırsatçı enfeksiyonlar HIV'den daha bulaşıcı..ellerine sağlık @mucizelereinan :) evet sonuna kadar okumayı başardım çünkü çok akıcı yazmışsın hiç sıkılmadan bir çırpıda bitti. yalnız bazı şeyler var...

yazdığın şeyler doğru evet ama @Mavera 'nın da dediği gibi, kişi tedavi görüyorsa rna sıfır cd4 500 üstü seyrediyorsa kendimize iyi bakıyorsak beslenme uyku ( no alkol no sigara ) spor hepsi tamamsa kısacası sağlıklıysak, neden tüberküloz zatürre olalım? bu hastalıklar bütün insanları tehdit eden enfeksiyonlar değil mi? metrobüste yolculuk eden bütün insanların havada asılı kalmış tüberküloz virüsüne yakalanma olasılığı aynen bizim için de geçerli değil mi? evet geçerli.. o halde?Pozitif olduğu için diken üstünde yaşamayı asla tasrif etmiyorum, obsesif bi davranış. 2019 yılında, hiv i hala büyütmek cahilliktir tek kelime ile. Tüm pozitiflerin tek derdi hergün ilaç almak olsun dilerim ki.ayrıca @TransBeril %100 katılıyorum. arkadaşımızın paylaşımı biraz insanları diken üstünde tutacak cinsten. hele ki her geçen gün '' psikolojisi iyi olmayan, şok içinde, dünyası kararmış '' yeni tanıların arttığı şu günlerde.. onların gelip bu kompozisyonu okuduğunu ve neler hissedeceklerini düşünsenize. biz onları bir an önce toparlamak isterken tam tersi olmuş olacak.

dimi? @mucizelereinan  ne dersin? dediklerin doğru ama ne bileyim yerinde değil gibi. yani ne gereği vardı da yaptın böyle bi paylaşım :) olumsuz negatif olan hiçbir şeyi sevmiyorum kabul etmiyorum. doğamda yok. kusura bakma... sakın yanlış anlama beni.. bizler iyiyiz zaten sorun yok. ben yeni tanı alan arkadaşlarım için endişelendim bu güzel yazını okuduktan sonra...


yeni tanılar okuyorlarsa buraya baksınlar. öyle pat diye tüberküloz, zatürre olmayacaksınız, olmayacağız, panik yapmayın. korkmayın. relax :)  tedavini aksatma ilaçlarını saatinde al rna sıfır olsun cd4'ler yüksek, düzenli uyu güzel beslen, korun. hijyene dikkat et temiz ol. kendine iyi bak. kafana da bişey takma.. evet bir ilaçla çıkmıyor hiv hayatımızdan biliyoruz. o yüzden ölene kadar iyi olacaksın diyoruz. yani bu bi süreç değil. bu tempo ölene kadar sürecek. hep iyi bakacaksın kendine...

unutma, normal bir insandan tek farkın her gün içtiğin bir tablet ilacın :)
« Son Düzenleme: Ocak 25, 2019, 10:02:24 ÖÖ Gönderen: Angelowic »

TransBeril

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 873
 • Arınmıs Aklanmıs
Ynt: İlginç bir hastane ziyareti
« Yanıtla #10 : Ocak 25, 2019, 11:19:49 ÖÖ »
@Snowyhill işte bu sebeble hayatın boyunca negatif enerjiyi kendine çekiceksin ve aksilikler ya da olumsuzluklar çok yaşayacaksın.  Murphy kanunlarını yaşıyosunuz bu şekilde düşünerek, oysa ki herzaman olumlu düşünün ki düşündüğünüzü yaşayın  ;) negatif düşüncelerden uzak durun, enerjilere inanın. Aklıma gelen başıma gelir lafını hatırlayın :) kısacası
Pozitif düşün pozitif yaşa  ;)
Su gibi berrak yeni bi hayat.

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
2 Yanıt
1550 Gösterim
Son İleti Ağustos 31, 2017, 09:56:02 ÖÖ
Gönderen: Matland
9 Yanıt
2603 Gösterim
Son İleti Aralık 31, 2017, 04:15:06 ÖS
Gönderen: Mavera
12 Yanıt
2256 Gösterim
Son İleti Ocak 16, 2018, 02:15:22 ÖS
Gönderen: turuncu
8 Yanıt
2386 Gösterim
Son İleti Mart 24, 2018, 06:18:54 ÖS
Gönderen: Pozitifgulgul
2 Yanıt
2015 Gösterim
Son İleti Kasım 03, 2018, 03:32:41 ÖÖ
Gönderen: umutnerde