Gönderen Konu: HIV ve TÜRKİYE  (Okunma sayısı 2786 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

herkul066

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 3
HIV ve TÜRKİYE
« : Ocak 16, 2019, 08:48:19 ÖS »
Arkadaşlar herkese merhabalar bu yazıyı yazmadan önce çok düşündüm ve sonra yazma kararı alarak sizlerinde görüşünü almak istedim.

Türkiye'de niçin bir hiv le ilgili bir yasa yok daha dogrusu bulaşıcı hastalıklarla ilgili bir yasa yok. Gölgelerde yaşamaktan sıkılmadınız mı? Hastane gidiyor bir çoğumuz doktorlar ameliyat bile etmiyorlar. Bırakın insanları sağlık çalışanları sağlık personelleri bile HIV ne demek olduğunu daha bilmiyorlar. Sizce de artık bunu değiştirmenin bir zamanı gelmedi mi utanarak sıkılarak damgalanarak yaşamayı bırakıp insanlara bu bulaş yollarının anlatılması ve bizlerin bir öcü olmadığını gösterilmesi gerekli. İşte bu yüzden herkes CİMERE yazıp  bu konuyu Sağlık Bakanlığına bildirmesi gerekiyor artık Türkiye'de bir yasa çıkarılmalı bu konu hakkında yoksa bu uğurda kaybolup gidiceğiz.
Pakistan, İngiltere, Fransa, Yunanistan, Ukrayna, Rusya, ABD gibi ülkerin hepsinde bu hastalıkların bir yasası var.
Yani demek istediğim arkadaşlar birlik olup beraberce hareket edersek bizleri ve damgalanmaktan korkan nice insanları bu uğurda kurtarmış oluruz.
Bizlerinde normal insanlar gibi çalışması ve sosyal hayatına devam etmesi gerekiyor. Ama Özel sektörde kurumsal firmalarda iş bulması gerçekten çok zor çünkü her yer personel alırken sağlık raporu istiyor. Ve kimsede Hiv(+) olan birini çalıştırmak istemiyor. 1 ay içerisinde 36 iş başvurusu yaptım 30' unun görüşü olumlu ama sağlık raporunu verince adamlar bir öçü görmüş gibi davranıyorlar. Artık iş aramaktan ve sosyal sıkıntılardan iyice sıkılarak bu yazıyı sizlere yazıyorum. Gelin birlik olalım bu konuyu gerekli makamlara taşıyalım bizlerinde insan gibi yaşaması için hep beraber çalışalım.
« Son Düzenleme: Ocak 16, 2019, 08:50:03 ÖS Gönderen: herkul066 »

Hiv ve Aids

HIV ve TÜRKİYE
« : Ocak 16, 2019, 08:48:19 ÖS »

umutnerde

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 268
Ynt: HIV ve TÜRKİYE
« Yanıtla #1 : Ocak 17, 2019, 02:10:38 ÖÖ »
100 %  destek....

Trope

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 438
Ynt: HIV ve TÜRKİYE
« Yanıtla #2 : Ocak 17, 2019, 07:32:13 ÖÖ »
Bulaş yollarının bilinmesi elbette gerekiyor ki bunu yapmayan kalmadı ama zamanında bizlm çocukluğumuzda yani yaptıkları insanlık dışı tv yayınları insanların aklından çıkmıyor.
Türkiyede kanun yok mu ? Gayet yasalarımız AB uyum süreci yasaları. Bu konuda da öyle
İnsanlar bu yasalara uygun mu yaşıyor ?
Hayır insanlarınızın  insanlık seviyesi bir ahır hayvanı gibi....

Yani evin temiz olunca senin için de temizlenmiyor. Sıkıntı kanunda değil insanlarda....

Benim çalıştığım sektörde istenmiyor rapor mesela ama damgalanmamak için nasıl bir kanun olabilir ? Havacılık sektörü çalışanıysanız uluslararası kanun geçerli ve hiv pozitifleri çalıştırmıyorlar; yani İlk mesajınızda bu kdr keskin bir konuya değinip cimer e ösj atın demeniz garip geldi, kimi kime şikayet ediyoruz, hiv pozitif görünce ettafından uzaklaşan sana insan değilmişsin gibi davranan, metrobüs e çiftlikteki bir domuz gibi birbirini ezerek koşan ezen insanları onların seçtiklerine mi şikayet edeceğiz ?
« Son Düzenleme: Ocak 17, 2019, 07:54:42 ÖÖ Gönderen: Trope »

Hiv ve Aids

Ynt: HIV ve TÜRKİYE
« Yanıtla #2 : Ocak 17, 2019, 07:32:13 ÖÖ »

iss

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 1600
Ynt: HIV ve TÜRKİYE
« Yanıtla #3 : Ocak 17, 2019, 07:33:05 ÖÖ »
Bildiğim kadarıyla daha önce ana muhalefet partisinin bir kadın milletvekili meclis genel kurulunda bunu gündeme getirdi ama pek iplenmedi.

Mesela hayvanlara eziyete ceza getiren yasa hala bekliyor, bunun gibi onlarcası. Aslında biz iş sağlığı ve güvenliği konusunu tam oturtsak gerek kalmayacak. Konfeksiyon da hiv testi isteyebiliyor, inşaat firmasında sekreter olarak başlayacak kişi için isteyebiliyor. Bunun standartı olması için bir metin üzerinde uzlaşip cimere mail atılabilir. Gerci derneklerin daha büyük bir yaptırımı olur 20-30 basvurudan ama bizim derneklerin pek bu taraklarda bezi yok gibi.
Sakladığın sır senin esirindir.
Açığa vurursan sen onun esiri olursun.

Taurus

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 483
Ynt: HIV ve TÜRKİYE
« Yanıtla #4 : Ocak 17, 2019, 11:52:17 ÖÖ »
Bununla ilgili taslak yasa tasarısı var aslında. Sağlık bakanlığı sanırım bunu oluşturmuştu yeni sistemden önce. Şimdi yasa yapma süreci de değiştiği için ne şekilde olur. Meclis bunu gündemine alır mı bilmiyorum. Meclisteki kimi vekillerin hallerine bakınca zaten o kadar insan orda ne yapıyor diye insan doğal olarak düşünüyor. Keşke seçtiğimiz kişileri seçmeden önce onların önceki konuşmalarını, hal ve hareketlerini görüp ona göre seçim yapsak.

TransBeril

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 873
 • Arınmıs Aklanmıs
Ynt: HIV ve TÜRKİYE
« Yanıtla #5 : Ocak 17, 2019, 11:55:49 ÖÖ »
Valla milliyetçi arkadaşlar beni taşlayabilir ama böyle konularda yazmadan dayanamıyom.
Arkadaşım ne yasası ne kanunu ne insanlığı bekliyosunuz burada ? Eğitimli insanın bi avuç kaldığı, cahillerin heryeri ele geçirdiği. Gelecek nesilin ise sosyal medyada "çocuk adam" ve "stalk" ile uğraştığı bi ülke de. Kimin düzelmesini, neyin düzelmesini bekliyonuz. Hala içinizde bu ülkeden adam olur umudu size veren nedir merak ederim. Valla kusura bakmayında, yıl olmuş 2019 daha kadını kocasından koruyamıyolar, çocukları koruyamıyolar, hayvanları koruyamıyolar. Bizi mi korucaklar :) ülkeyi değiştirmekle uğraşmak başka ülkeye gitmekten çok ama çok daha zor. Gelmişi geçmişi geleceği cahil nüfuslu ülkeden umut beklemeyin. İngilizce bilen arkadaşlar espriyi anlar, tek kelime "RUN"
Su gibi berrak yeni bi hayat.

Trope

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 438
Ynt: HIV ve TÜRKİYE
« Yanıtla #6 : Ocak 17, 2019, 12:58:40 ÖS »
Korumayı geçtim, tecavüze uğruyorlar ya da öldürülüyorlar sonrası da ayrı bir bekleyiş (Umut) süreci.

Ülke güzel de ....

herkul066

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 3
Ynt: HIV ve TÜRKİYE
« Yanıtla #7 : Ocak 17, 2019, 07:35:07 ÖS »
Arkadaşlar ortak bi bildiri veya dertlerimizi anlatan belge hazirlayalim. Artik bizimde birlik olma zamanimiz geldi herkes hergun gerekli Cimere yollasin yoksa biz daha cok dert yanariz.

Trope

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 438
Ynt: HIV ve TÜRKİYE
« Yanıtla #8 : Ocak 18, 2019, 09:38:12 ÖÖ »
CİMER’e ne konuda şikayette bulunacaksınız ? Kanunlarda olmayan ihlaller mi var ?
Doğum yapan hiv pozitif kadın mesela en uç örneği ve direk dava konusu
CİMER’e insanları yönlendirmek birlik olmaktan çok insanları daha çok dışlanmanın kucağına atmaktan başka birşey değil. Çalıştığım yere yaptığımız işten dolayı CİMER’den şikayetler geliyor ve alay ederek okuyoruz. Mantıklı bir dilekçeyle olayı kapatıyoruz. Cimer’in çözeceğine inanmanız ya saflık ya da hiv pozitifleri kırmak üzmek için bilinçli bir hareket, Türkiyede yaşadığımızı, bunun”ZİHNİYET” meselesi olduğunu, birlik olmanın birisini abisine şikayet ederek olmayacağını bir gün umarım anlarız....

bedevi

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 1072
Ynt: HIV ve TÜRKİYE
« Yanıtla #9 : Ocak 18, 2019, 10:20:45 ÖÖ »
vay arkadaş ya, şimdi politik konularına forumda girmemeye kesin kararlıyım ama gelde siyasete girmeden bu konuda yorum yap...

  hani meşhur bi laf var: deveye sormuşlar , sırtın neden eğri , nerem doğruki demiş  ...

bu işte biraz bana onu andırdı...

hak verilmez alınır dostlar...

bimer , cimer gibi vatandaşı uyutmak ve yandaşlara istihdam olsun açılmış hiç bi halta yaramayan, sadece yazı işlerinden müteşekkil, hiç bi yaptırım gücü olmayan bi kuruma dilekçe yazarak acaba ne kazanılabilir ben çok merak ediyorum...

   kendimizi tatmin etmekten başka bu gibi şikayetlerin işe yarayacağını ben düşünmüyorum..

bakın çok enteresan bi haber okudum geçenlerde medyada..  260.000 zengin ve eğitimli kişi bu ülkeden umudu kestikleri için avrupaya göç etmiş... bunun 10 katı kadarda gelişmiş bi avrupa yada bi kuzey amerika ülkesine kapağı atmayı bekleyen bu ülkede yüzbinler yoksa ben hiç bişey bilmiyorum..

  ülkenin en zengin aileleri arasında yeralan sabancı ailesi malta devletinden vatandaşlık aldı geçenlerde...bu haber bi çoğunuz için sıradan ,laletayn bi haber olabilir...ama bana göre çok kafa yorulması gereken bi haber...

  koskoca sabancı ailesinin fertleri bile bu ülkede kendilerini güvende hissetmeyip servetlerinin bi kısmını avrupa ülkelerine aktarıp, malta pasaportuna geçiyorlarsa takkeyi önümüze koyup düşünmemiz gerek derim...

  mesele sadece hiv pozitiflerin meselesi değil...mesele azınlıkların , lgbt üyelerinin, şiddet mağduru kadınların, işkence gören hayvanların,  mezhebi ,dini ,ırkı,siyasi görüşü , inancı yada inançsızlığı   nedeniyle ayrımcılık gören herkesin meselesi...

  zaten başımıza ne geldiyse bana dokunmayan yılan bin yaşasın zihniyetinden gelmedimi...

  bugün pozitif olduğumuz için bize yapılan ayrımcılık bizi üzüyor , yıpratıyor...peki eğer pozitif olmasaydık gene bu şekilde düşünürmüydük yoksa pozitifler umurumuzda bile olmazmıydı ?

   bana göre umurumuzda bile olmazdı..aklımıza bile gelmezdi pozitiflere yapılan ayrımcılık...

o halde ben derimki : sadece biz pozitfler için değil...  haksızlığa uğradığını düşündüğümüz bütün kesimler için eli taşın altına koymak gerek.
   
   adalar belediyesinde adına faytoncu denen şerefsizlerden işkence gören atlar içinde, iş bulamadığı aç kalmamak adına fuhuş yapan travestiye kadar ....

  şimdi devam etsem konu güncel siyasete girecek , ben siyasete girmemeye forumda yeminliyim..zaten ne demek istediğimi anlayan anladı...
 

Trope

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 438
Ynt: HIV ve TÜRKİYE
« Yanıtla #10 : Ocak 18, 2019, 11:08:27 ÖÖ »
Çok güzel yazmışsın sevgili @bedevi inşallah bu konuyu okuyup Avukata gideceği yerde CİMER’e başvuru yapıp kendisini CİMER çalışanları ve çaycısına kadar kendisini ifşa etmez kimse.

Bu konuyu açan arkadaşın iyi niyetini sorguluyorum açıkcası ya da işleyişi bilmiyor ve saf.
Ama ilk öesaj içşn de baya düşünülmüş tasarlanmış.

Neyse birlik olalım paylaşıöda kalalım sıkıntı yaşayan olurda hukuk yoluyla ve kitlelerce bütünleşerek çözerin cimerle mimerle olmaz bu iş
« Son Düzenleme: Ocak 18, 2019, 11:09:48 ÖÖ Gönderen: Trope »

MyCure

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 96
Ynt: HIV ve TÜRKİYE
« Yanıtla #11 : Ocak 18, 2019, 11:39:42 ÖÖ »
Bu konuda birlikte hareket edilirse güzel sonuçlar alınabilir. Resmi kayıtlara göre 20 bine yakın ve bu rakamlara yakın resmi olmayan hiv enfekte kişi var.

Hiv bireylerin arasında politikacı, doktor, avukat ve büyük firmaların ceo ları bulunmakta. Bizzat kendi doktorum, arkadaşı olan hiv+ bir doktoru çalıştığı hastanesinde burun ameliyatı yaptırdığını anlattı. Yani bu konuda birlikte hareket edilirse, üst mercilere yoğun talep giderse inanıyorum ki toplumun bir çok kesiminden destek gelecektir.

Cimer tüm başvuruları inceliyor ve cevaplıyor. Ben 1 sene önce cimere başvuru yapmıştım. Başvurumun konusu;

Biliyorsunuz hiv elisa testinde pozitif çıkarsa, WB için tekrar test yapılıyor ve bu test sonucu en az 15 gün sürüyor. Bu süre zarfında hiç bir şekilde bilgi verilmiyor ve birey evliyse yada partneri varsa, WB sonucu gelene kadar bir çok kez beraber olabiliyorlar. Bu konuda neden bireye bilgi verilmiyor ve bu konuda şüphelisiniz  v.b. kesinlikle WB sonucu çıkana kadar kimseyle beraber olmayınız diye uyarılmıyor ? Ayrıca bu konuda kamu spotu için çalışmalarınız varmı ? Başvuruma gelen cevap alakasız gibi görünse de okuyup ilgilendikleri belli oluyor. Aşağıda paylaşıyorum.

   Sayın Başvuru Sahibi,

  Toplum sağlığına verdiğiniz önemle birlikte başvurunuzu bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Bütün başvuruları büyük bir titizlikle inceliyoruz. Sağlık Bakanlığı olarak insan merkezli yaklaşımla birey ve toplum sağlığını geliştirmek, sağlık için risk oluşturan faktörlerle mücadele etmek, halkın yaşam kalitesini yükseltmek ve halk sağlığını tehdit eden konularda gerekli bütün önlemleri almak için çalışmaktayız. Bahse konu HIV+ hakkında farkındalık oluşturulması ve kamu spotu hazırlanması yönündeki talebiniz yetkililere iletilmiştir.
 Sağlıklı günler dileriz.
Angelowic

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 5772
 • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
Ynt: HIV ve TÜRKİYE
« Yanıtla #12 : Ocak 18, 2019, 11:42:47 ÖÖ »


Cimer’in çözeceğine inanmanız ya saflık ya da hiv pozitifleri kırmak üzmek için bilinçli bir hareket, Türkiyede yaşadığımızı, bunun”ZİHNİYET” meselesi olduğunu, birlik olmanın birisini abisine şikayet ederek olmayacağını bir gün umarım anlarız....


işte en can alıcı nokta bu @Trope doğru söze ne hacet güzel insan...

ne yapacağız bimere cimere şikayetler dilekçeler yazarak @herkul066 bişey anlatmak istiyorsun bizlere ama ne anlatmaya çalıştığını sen de bilmiyorsun.. hiv ile ilgili yasa yok diyorsun. gölgelerde yaşamaktan sıkılmadınız mı diyorsun? bi galeyan mı oluşturmak amacın... kötü bir niyetin yok biliyorum farkındayım ama bahsettiğin şey malesef ki yukarıda arkadaşımın da dediği gibi imkansız..

bu iş zihniyet işi. 80 milyon insanı devlet babaya ne diye şikayet edeceğiz. cimer bütün türkiye insanlığının fikrini mi değiştirecek. hastanelerde ayrımcılık yapılmasın bu insanlara diye kulak mı çekecek. cimer dilekçeleri sayesinde herkes hiv dostu mu olacak. yasa çıktı diyelim, yasanın bize ne faydası olacak. toplum seni kabul etmedikçe yasalar beş para etmez... bu da acı bi gerçek ne yazık ki...


vay arkadaş ya, şimdi politik konularına forumda girmemeye kesin kararlıyım ama gelde siyasete girmeden bu konuda yorum yap...

bimer , cimer gibi vatandaşı uyutmak ve yandaşlara istihdam olsun açılmış hiç bi halta yaramayan, sadece yazı işlerinden müteşekkil, hiç bi yaptırım gücü olmayan bi kuruma dilekçe yazarak acaba ne kazanılabilir ben çok merak ediyorum...

  mesele sadece hiv pozitiflerin meselesi değil...mesele azınlıkların , lgbt üyelerinin, şiddet mağduru kadınların, işkence gören hayvanların,  mezhebi ,dini ,ırkı,siyasi görüşü , inancı yada inançsızlığı   nedeniyle ayrımcılık gören herkesin meselesi...


bak @bedevi nasıl da güzel açıklamış.. mesele sadece hiv pozitiflerin yani bizlerin meselesi değil.. bi sürü mesele var türkiyede.. hangi birini çözelim.. çözülecekse hepsi çözülsün.. hepsine çare bulunsun. bu da sadece ZİHNİYET ile çözülecek....

Trope

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 438
Ynt: HIV ve TÜRKİYE
« Yanıtla #13 : Ocak 18, 2019, 11:51:07 ÖÖ »
Cimer’e olmasa da buradakş Moderatörlerden CİMER’e başvuru yapın diyen arkadaşların msj ve üyelik geçmişinin incelenmesini talep ediyorum ben de
@bedevi @hk @iss @TransBeril

Beden diyeceksiniz, zaten meccut kanunlar verdikleri örnekler için çıkmış

Yani insanlar kanuna uymuyorsa CİMER’e değil mahkemeye gidilir.

İkincisi CİMER’e insanları ballandırarak yöneltmek insanları ifşa etmek için zorlamadan başka birşey değil

Yukwrıdaki şahıs ben CİMER’e başvurdum bana vevap verdiler diyor
Gerçekten sesli güldüm. Ayrıca cevap verdi de ne için yazdın ? Kaldıki sana ne diyr cevap verdi ?

 Çalıştığım firmaya gelen CİMER’ şikayet yazılarını ben cevaplıyorum.... Kendi yaşadığım olaydan yola çıkıyorum CİMER’e nasıl bir mesaj atmam gerekiyor diye şimdi:

Sayın İlgili

Ben dün metrobüse bindim benim hiv olduğumdan şüphelenen insanlar benden uzaklaştı bana mandanın trene baktığı gibi baktılar
Ok. Kib. Bye.

Cimer cevap: adres ver (?)

Bunu mu bekliyorsunuz gerçekten ? Kanunla hukuk yoluyla “Alınır” Hak, CİMER’e şikayet ederek değil... bilmeyenler için açıklıyım mesela adam öldürmek suç değil mi ? Komşunuz karısını öldürdüğünde CİMER’e mi şikayet ediyorsunuz ???

“Hak ihlali” ve “Kurumsal(devlet kurumlarında da)” ayrımcılık yaşarsanız, negativ bir vatandaşın standart uygulamalarından farklı dışlanma itibarınızın zedelenmelerini yaşıyorsanız ve Kanunen bu Şuçtur hemen birlik okup Pozitif Yaşam Kırmızı kurdale ya da biz el ele verip avukat yolunu TUTMALIYIZ. CİMER’e mesaj atarak olmaz.
« Son Düzenleme: Ocak 18, 2019, 12:16:07 ÖS Gönderen: Trope »

MyCure

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 96
Ynt: HIV ve TÜRKİYE
« Yanıtla #14 : Ocak 18, 2019, 01:07:05 ÖS »
Cimer’e olmasa da buradakş Moderatörlerden CİMER’e başvuru yapın diyen arkadaşların msj ve üyelik geçmişinin incelenmesini talep ediyorum ben de
@bedevi @hk @iss @TransBeril

Beden diyeceksiniz, zaten meccut kanunlar verdikleri örnekler için çıkmış

Yani insanlar kanuna uymuyorsa CİMER’e değil mahkemeye gidilir.

İkincisi CİMER’e insanları ballandırarak yöneltmek insanları ifşa etmek için zorlamadan başka birşey değil

Yukwrıdaki şahıs ben CİMER’e başvurdum bana vevap verdiler diyor
Gerçekten sesli güldüm. Ayrıca cevap verdi de ne için yazdın ? Kaldıki sana ne diyr cevap verdi ?

 Çalıştığım firmaya gelen CİMER’ şikayet yazılarını ben cevaplıyorum.... Kendi yaşadığım olaydan yola çıkıyorum CİMER’e nasıl bir mesaj atmam gerekiyor diye şimdi:

Sayın İlgili

Ben dün metrobüse bindim benim hiv olduğumdan şüphelenen insanlar benden uzaklaştı bana mandanın trene baktığı gibi baktılar
Ok. Kib. Bye.

Cimer cevap: adres ver (?)

Bunu mu bekliyorsunuz gerçekten ? Kanunla hukuk yoluyla “Alınır” Hak, CİMER’e şikayet ederek değil... bilmeyenler için açıklıyım mesela adam öldürmek suç değil mi ? Komşunuz karısını öldürdüğünde CİMER’e mi şikayet ediyorsunuz ???

“Hak ihlali” ve “Kurumsal(devlet kurumlarında da)” ayrımcılık yaşarsanız, negativ bir vatandaşın standart uygulamalarından farklı dışlanma itibarınızın zedelenmelerini yaşıyorsanız ve Kanunen bu Şuçtur hemen birlik okup Pozitif Yaşam Kırmızı kurdale ya da biz el ele verip avukat yolunu TUTMALIYIZ. CİMER’e mesaj atarak olmaz.

@Trope Cimer'i hak aramak için değil, toplumu bilinçlendirmek, kamu spotları, outdoor reklamlar için kurumu harekete geçirtebilmek için kullanalım diyoruz.

Cimer'e giden başvuruları sadece cimer de çalışanlar mı cevaplıyor ? Hangi kurum hakkında başvuru yaptıysan o kuruma yönlendirilir yazılar.

10 bin ayrı birey, hiv için kamu spotu isteyebilir mesela... Yada sağlık personelini bilinçlendirmek için başvuru yapılabilir.

Şimdi mahkemelere başvuralım diyorsun, yani bu hayal değil ama cimerden çözüm beklemek hayal mi oluyor ? Kim gelecek mahkemeye ? Kaç kişi toplanacak ? Asıl ifşa dediğin böyle olur..

Ayrıca adam öldürmekle, toplumun hiv konusundaki bilinçsizliğini aynı kefeye koymana bende sesli güldüm..

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
5 Yanıt
2227 Gösterim
Son İleti Temmuz 06, 2017, 02:31:22 ÖÖ
Gönderen: Garip
8 Yanıt
2960 Gösterim
Son İleti Ocak 14, 2018, 05:04:48 ÖÖ
Gönderen: DesertRose
7 Yanıt
2223 Gösterim
Son İleti Temmuz 19, 2018, 04:40:26 ÖS
Gönderen: Mavera
5 Yanıt
2061 Gösterim
Son İleti Aralık 01, 2018, 05:44:32 ÖÖ
Gönderen: moihancestil
8 Yanıt
1692 Gösterim
Son İleti Mayıs 31, 2019, 11:01:11 ÖÖ
Gönderen: ALBUS1840