Gönderen Konu: HIV Tedavisi Yöntemleri  (Okunma sayısı 3878 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hivhaber

 • Ziyaretçi
HIV Tedavisi Yöntemleri
« : Mayıs 14, 2019, 11:01:16 ÖÖ »
Aramızda biyolog, tıp bilimleri vb. ile ilgili arkadaşlar var ise yorumlarını paylaşırlarsa çok sevinirim.

Sizce HIV tedavisi için aşağıda ki yöntemlerden hangisi daha gerçekçi :

1. CRSPR (Gene Editing) : DNA yapısını düzeltmek için kullanılan bir yöntem. Her hangi bir hücrede DNA yapısı zarar görmüş ise zincirin o kısmını kesip onarmayı temel alıyor. Bunun için de bir bakteri kullanıyorlar. Bu bakteri direk hücre DNA yapısını onarıyor. Sadece HIV için değil Kanser için de bu konuda araştırmalar devam ediyor. Henüz değil insan diğer canlı organizmalar üzerinde bile testleri yapılmış değil. HIV RNA sını hücreye enjekte ederek DNA yapısını değiştirip kendi kopyalarını üreten bir virüs. Bu kapsamda yapısı bozulan hücreleri bu şekilde düzeltmeyi amaçlıyorlar.
2. Kick & Kill : Aşı tedavilerinin de aslında temelini oluşturuyor. Önce bağışıklık sistemi iyice güçlendiriliyor ardından latent(rezerv, saklanan) virüslerin aktif edilerek bağışıklık sistemi hücreleri tarafından belirlenip yok edilmesini temel alıyor.
3. Kök hücre tedavisi : HIV için şimdilik tek kesin fonksiyonel tedavi. Vücudun her hangi bir ilaç, aşı kullanmadan virüsü baskılayabilmesini sağlıyor. Ancak bunun için CCR5 mutasyonu olan ve kök hücresi hasta ile uyumlu olan bir donör bulmak gerekiyor. Ayrıca kemik iliği nakli dediğimiz olay çok riskli. Şöyle ki vücudumuzda ki kanı oluşturan kaynak kemik iliğimiz. Nakilden önce bütün kemik iliği hücreleri yok ediliyor bu esnada vücut kan üretemiyor ve ardından donörden alınan kemik iliği hastaya naklediliyor. Uyum sağlanırsa vücuda artık yeniden kan üretimi başlıyor ve CCR5 mutasyonu olduğundan yeni ilikte hasta elit controlör oluyor artık. Ancak çok ama çok riskli bir ameliyat.
4. Sterializing Cure : Aslında Kick & Kill yönteminin başlangıç amacı buydu. Rezerv virüsleri ortaya çıkarıp tamamen bunları vücuttan temizlemek. Ancak HIV o kadar farklı noktalarda rezerv yapabiliyor ki bu sebeple henüz tamamen aktif edilmesi sağlanamadı. Kill(Yok Etme, Öldürme) adımında sorun yok zaten mevcut ilaçlarla vücut virüsü yakalar yakalamaz yok ediyor ancak sorunumuz Kick kısmında.
5. ABIVAX ABX464 : Bu çok farklı bir strateji izliyor esasında, mevcut ilaçlar hiv ile enfekte olmuş hücrelerin oluşturduğu aktif virüsleri baskılıyor yani yok ediyor ancak ABX464 latent(rezerv, inaktif) virüsleri hedef alıyor. Oral olarak kullanılan bir ilaç ve ilk defa latent virüsleri yok ettiği görülmüş. Functional cure uzun süre virüsü baskılamayı hedefliyor.
6. Benim Üzerinde Çalıştığım 2 Tez :
     a. HIV Bulaş önlemek için : PEP/PREP ile bağışıklık sistemi güçlendirilmiş bir negatif canlı organizmaya HIV infekte ederek antijenlerin oluşmasını sağlamak ve bu antijenleri sağlıklı bireylere naklederek bağışıklık kazandırmak. Ancak bunun önünde şu engel var maalesef HIV sürekli mutasyona uğrayan bir virüs ve yine maalesef ki x bireyinde ki HIV1 virüsü y bireyinde ki HIV1 virüsü ile aynı değil. Bu sebeple bu yöntem kesin önleyici bir yöntem olmaktan çok uzak. Bütün HIV virüslerine karşı bağışıklık olsa bile yine de Functional Cure olmaktan öteye gidemeyecektir.
    b. Small Molecules Tezi : Hiv tedavisi için kullanılan ilaçların emilim oranları rezerv hücrelere erişim için yeterli değil iddiasını baz alıyor. Bu teze göre rezerv hücreler esasında HIV ilaçlarıyla güçlendirilmiş bağışıklık sistemi hücrelerinin erişimine kapalı. Bağışıklık sistemi hücreleri hiv ile enfekte hücreleri tanıyor ancak bağışıklık sisteminde ki hücreler bu hücrelere saldıramıyor, saldırsa bile maalesef antiretroviral ilaçlar tarafından güçlendirilmiş hücreler olamıyor çünkü bu hücreler diğer bağışıklık sistemi hücrelerinin ölçütlerine oranla daha büyük ve bu rezervlere ulaşamıyor. Bu sebeple daha küçük molekküller halinde ilaçların oluşturulması gerekliliğini belirtiyor. Esasında moleküllerin küçültülmesi için burada en büyük görev kimyacılara düşüyor. ABX464 de esasında bunu temel alıyor ancak maalesef daha küçük molekküller olması gerekiyor. Bu teze göre ilaçlarda kullanılan moleküller daha da küçültülebilirse sterilizing cure dediğimiz virüsün tamamen vücuttan temizlenmesi sağlanabilir. Tabii kesin tedavi eder mi bilmiyorum neticede bir tez.
« Son Düzenleme: Mayıs 14, 2019, 02:30:26 ÖS Gönderen: Hivhaber »

Hiv ve Aids

HIV Tedavisi Yöntemleri
« : Mayıs 14, 2019, 11:01:16 ÖÖ »

Nietzsche

 • Üye
 • *
 • İleti: 47
Ynt: HIV Tedavisi Yöntemleri
« Yanıtla #1 : Mayıs 14, 2019, 12:08:42 ÖS »
brec1 gen makasınıda yazmalısın.crspr da dna kesilince birleşmesi kaderine terkedliyordu..bu enzim ile dilediği gibi kes yapıstır yapabiliyor bilim adamları.

Hivhaber

 • Ziyaretçi
Ynt: HIV Tedavisi Yöntemleri
« Yanıtla #2 : Mayıs 14, 2019, 02:37:00 ÖS »
Şimdiye kadar yazdığın tüm mesajları özetleyecek olursak bu foruma canlı denek aramak için üye olmuşsun. 

Ayrıca daha son bir aydır okuduklarımdan yola çıkarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim: ilk tezin Dr. Frankestein deneyine benziyor.  Tıp fakültesi öğrencilerinin kampüs kantininde kendi aralarında espri olsun diye anlatıp eğlenecekleri türden bir tez.  Tıbbi etikle ilişkisi sıfır.  Mühendis kökenli olduğuna herkesi inandıracak cinsten bir fikir üretmişsin tabii ona bir şey diyemem. 

Ivy League mezunları çok mecbur kalmadıkça mezun oldukları okulu söylemezler genelde, ya da zaten sormaya gerek kalmaz.  Seninki online course olmasın?

Ayrıca bu kadar sert eleştirileri de mezun olduğun okulu zikrettiğin için rahatça yazıyorum.  Gerçekten Harvard mezunuysan alışkınsındır "challange" edilmeye.

Genel olarak yorumum şu olabilir yazdıklarına: take it easy boy

Kolay gelsin
Çok güzel değinmişsin. Tam da deneysel tedavi yöntemlerine gönüllü aday olmayın diye arkadaşları uyaracak bir yazı yazacaktım.

Şu an maalesef hem de gelişmiş ülkelerde ya tutarsa hesabında olan bir çok biotech firması var ve farklı bir canlı üzerinde her hangi bir deney yapmadan direk insanlar üzerinde denemeler yapmaktalar.

Bu arada işte tam da bu tarz konuşmalar çok fazla olduğu için ülkemde degil de yurt dışında yaşıyorum.

Arkadaşlar affederse tepki çekmeye başladığımı farkettiğimden ötürü forumdan ayrılacağım. Son olarak şunu belirtmek istiyorum bundan belki 1 sene belki de 10 sene sonra muhakkak tam cure bulunacak. Umarım bunun birer parçası olabiliriz.

Saygılar,
« Son Düzenleme: Mayıs 14, 2019, 02:45:53 ÖS Gönderen: Hivhaber »

Hiv ve Aids

Ynt: HIV Tedavisi Yöntemleri
« Yanıtla #2 : Mayıs 14, 2019, 02:37:00 ÖS »

Mavera

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 6297
Ynt: HIV Tedavisi Yöntemleri
« Yanıtla #3 : Mayıs 14, 2019, 03:02:12 ÖS »
Olası kür seçeneklerinden kick&kill yöntemi ilgimi çekmişti bence en makul olanı o. Gene editing yani gen terapisi yapmak çok zor ve çok ince çok küçük hatalar bile sıkıntı yaratabilir.

Kemik iliği nakli tedavisi zaten herkese uygulanabilecek bir şey değil kesinlikle.

Kendi tezlerinde ise 1. tez aklıma hiç yatmadı, anti hiv'in hiv den koruyucu bir etkisi yok, sadece vücudun hiv ile karşılaşmış olduğunu gösteriyor bu işe yarıyor sadece. Çünkü senin de dediğin gibi hiv sürekli kendini değiştiren bir virüs.

2.tez de çok aklıma yatmadı, olay ilaçların molekül boyutu değil sadece. İlaçlarımız nasıl işe yarıyor, hivin kendini çoğaltırken kopyalarken kullandığı belli başlı enzimleri ve olayları bloke ediyorlar ve çoğalmayı durduruyorlar. Rezerv hücrelerinde latent halde hiv zaten genetik bilgimizin dna'mızın içine yerleşmiş bekliyor. Bunu kesip çıkarmak yani gene editing gen terapisi gibi çok zor ve ince bir tedavi veya kick&kill gibi sıradışı bir tedavi işe yarayabilir bence.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

ALBUS1840

 • Üye
 • *
 • İleti: 44
Ynt: HIV Tedavisi Yöntemleri
« Yanıtla #4 : Mayıs 14, 2019, 06:53:55 ÖS »
Bir kimyager olarak konuşmak gerekirse senin üstünde çalıştığını iddia ettiğin tezleri (özellikle birincisini) kati süretle hiç bir doç. prof. onaylamaz ve danışmanın olmaz. Mevcut hipotezin kanıtlanması  veya reddedilmesi için kontrol deneyleri çok önemlidir. Bulaşıcı hastalıkların ve kanser gibi hastalıkların tedavisini bulmaya çalışırken mevcut hastaların tanısı takip edilir ve mevcut ilaçların eşdeğer formalarının etkisini artırmaya çalışılır. Özellikle birinci tez başlığında, faz 3 aşamasında mecburi olarak insan denek kullanmak zorunda kalırsın. Bu durumda hem Türkiyede  hem diğer tüm ülkelerde etik olarak suçtur. Bu aşamada sadece fare ve diğer canlıları kullanman sonucunda işe tezin kanıtlanamaz bir hipotezden öteye ilerleyemez.
 Kısaca açıklamaya çalıştım düşüncelerimi sanırım, bunları çalışmak istiyorsun belli  ancak araştırmanı iyi yapıp hipotezini bilimsel kurallar çerçevede değiştirmek zorundasın.
02.05.2019 Tanı
22.05.2019 CD:510   RNA:79500
27.05.2019 Triumeq  Başlangıç
03.07.2019               RNA: Negatif
24.07.2019 CD:754   RNA: Negatif
20.09.2019 CD:900
11.13.2020               RNA: Negatif

çaçaron

 • Ziyaretçi
Ynt: HIV Tedavisi Yöntemleri
« Yanıtla #5 : Mayıs 14, 2019, 09:51:23 ÖS »
hivhaberi sanırım daha önce aids bulaştı kaygısıyla paylaşım yapan yazılımcı rumuzlu kişi diye düşünüyorum . benzerlikte olabilir . yazdıkları kimi zaman ilgimi çekiyordu .
 bence fazla üstüne gitmişsiniz .  isteyen denek olabilmeli . her tıbbi  işlemde hasta onamı vs alınıyor
 drlar vs kendini koruma amaçlı yapıyorlar ama temelde  aynı düz mantık var .sağaltım kar zarar  konusu paralel  . bende  primitif canlılarda deney yapılmadan hurra insanda deney yapalım çığırtkanlığına karşıyım . unutmamalıyızki hitler zamanında yapılan o canice tıbbi deneyler tıbba birçok şey katmıştır . meşru görmüyorum tabi.etikte değil ancak kişiye canlı denek olma şansı verilmeli . karşılıgında para hayat standartı teminnii  fln istismar olarak görmüyorum.  al gülüm ver gülüm . birinci bahsedilen deneyi etik kaygılardan dolayı uygulamıyorlar misal hepatit b li yada c li hastalara burucella enfekte ederek  hepatiti elimine etmek . peki sonrası ?  ha hivi modifiye edip metakromatik lökodistrofide vs başarı sağladılar . o da etiğe aykırı ama kar zarar kıyaslandığında kefenin ne tarafı ağır geldiği mühim bence . hipotezleri fiyasko ama herkes böyle farklı açılardan bakmaya çalışsa ,  emin olun aslında gözler önünde olan ama idrak edilemeyen farkedilemeyen basit yöntemlerle çığır açılabilecek keşiflere imza atılacak . tıp camiasında bir çok örneği var

Angelowic

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 5893
 • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
Ynt: HIV Tedavisi Yöntemleri
« Yanıtla #6 : Mayıs 15, 2019, 10:59:47 ÖÖ »

Arkadaşlar affederse tepki çekmeye başladığımı farkettiğimden ötürü forumdan ayrılacağım. Son olarak şunu belirtmek istiyorum bundan belki 1 sene belki de 10 sene sonra muhakkak tam cure bulunacak. Umarım bunun birer parçası olabiliriz.

Saygılar,


Yolun açık olsun dostum.

yanlızadam

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 413
Ynt: HIV Tedavisi Yöntemleri
« Yanıtla #7 : Mayıs 15, 2019, 11:04:07 ÖÖ »

Arkadaşlar affederse tepki çekmeye başladığımı farkettiğimden ötürü forumdan ayrılacağım. Son olarak şunu belirtmek istiyorum bundan belki 1 sene belki de 10 sene sonra muhakkak tam cure bulunacak. Umarım bunun birer parçası olabiliriz.

Saygılar,


Yolun açık olsun dostum.

@Angelowic neden ayrıldı ki arkadaş anlamadım. Forum için yararlı olduğunu düşünüyordum. Biraz gizemli olduğundan dolayı, merak konusu oldu ve hikayesini merak ettik sadece. Neyse, yolu açık olsun.
Tırtılın yolun sonu dediğine, Allah kelebek demiş.

Angelowic

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 5893
 • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
Ynt: HIV Tedavisi Yöntemleri
« Yanıtla #8 : Mayıs 15, 2019, 11:15:51 ÖÖ »

@Angelowic neden ayrıldı ki arkadaş anlamadım. Forum için yararlı olduğunu düşünüyordum. Biraz gizemli olduğundan dolayı, merak konusu oldu ve hikayesini merak ettik sadece. Neyse, yolu açık olsun.


inan ben de anlamadım @yalnızadam rüzgar gibi geçti.. hiv değilim diyince, bi de tıp alanında olmayan biri olduğunu duyunca insanların ilgisini çekti. yazılımcı birinin hiv ile ilgili bu kadar şey bilmesi tabii ki merak konusu ve insanlar sorular sormaya başladı. bundan rahatsız oldu galiba. gitti ama arkasında soru işaretlerini de beraberinde bıraktı.. neyse bakalım.

Angelowic

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 5893
 • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
Ynt: HIV Tedavisi Yöntemleri
« Yanıtla #9 : Mayıs 15, 2019, 12:36:31 ÖS »
@pozitifdusunuyorum giden gitsin sen şarkılar söyle içinden boşver :)

Twt01

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 341
 • Boş zaman yoktur; boşa geçen zaman vardır.  😊🙏
Ynt: HIV Tedavisi Yöntemleri
« Yanıtla #10 : Mayıs 15, 2019, 01:30:31 ÖS »
https://www.niaid.nih.gov/news-events/niaid-nigms-hiv-portfolio

Niaid yeni bir makale yayınlamış ama yabancı dil olduğu için anlamadım çevirirmisin lütfen @pozitifdusunuyorum

Twt01

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 341
 • Boş zaman yoktur; boşa geçen zaman vardır.  😊🙏
Ynt: HIV Tedavisi Yöntemleri
« Yanıtla #11 : Mayıs 15, 2019, 02:15:50 ÖS »
@pozitifdusunuyorum  canını yerim kardeşim benim bende bilmediğimden ötürü makale felan sandım ondan bi kusurum oldu ise affola yani bir istek sadece bilsem kendim çevirirdim yani 😊😊

Angelowic

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 5893
 • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
Ynt: HIV Tedavisi Yöntemleri
« Yanıtla #12 : Mayıs 15, 2019, 03:25:58 ÖS »

@Angelowic Çocukluğumu hatırlattın resmen.  Süpersin.  Seviyorum seni.


bilmukabele :) @pozitifdusunuyorum

Twt01

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 341
 • Boş zaman yoktur; boşa geçen zaman vardır.  😊🙏
Ynt: HIV Tedavisi Yöntemleri
« Yanıtla #13 : Mayıs 15, 2019, 03:33:32 ÖS »
@pozitifdusunuyorum  teşekkür ederim 😊

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
22 Yanıt
8394 Gösterim
Son İleti Mart 08, 2017, 09:40:18 ÖS
Gönderen: Mavera
19 Yanıt
5141 Gösterim
Son İleti Aralık 28, 2016, 07:26:31 ÖS
Gönderen: Mavera
3 Yanıt
1670 Gösterim
Son İleti Mart 11, 2018, 08:20:51 ÖÖ
Gönderen: Mavera
6 Yanıt
2463 Gösterim
Son İleti Aralık 31, 2019, 12:22:31 ÖS
Gönderen: Pozitif_yasam
6 Yanıt
803 Gösterim
Son İleti Eylül 25, 2021, 04:44:39 ÖS
Gönderen: Onursay