Gönderen Konu: HIV + TB  (Okunma sayısı 2517 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Dreamtheater

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 204
HIV + TB
« : Nisan 03, 2019, 01:57:31 ÖS »
Arkadaşlar merhaba bunun hakında bir konu açmak istedim malumunuz hiv ve tüberküloz birlikte olması çok sıkıntılı bir durum konuyu açmamdaki amaç hem herkesin  bilgi sahibi olması ve ona gore de durumu kontrol altına almak
Daha önce hiv ve Tb olan ve tedavi olan arkadaşlar varmi?
Var ise prosess nasıl ilerlemekte ?
Aşı olunduğu halde tüberküloz olma riski varmi ?
Var ise ne gibi önlemler alabilir kişi?
Hiv ve tb birlikte olması durumunda mevcut tedavi seçenekleri riske girer yada değişir mi ?

Şimdiden teşekkürler

Hiv ve Aids

HIV + TB
« : Nisan 03, 2019, 01:57:31 ÖS »

Gokkusagi

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 125
Ynt: HIV + TB
« Yanıtla #1 : Nisan 03, 2019, 09:49:51 ÖS »
Merhaba,
Bildiğim kadarıyla tüberküloz aşısı belli yaşın üstündekilere uygulanmıyor. Bu nedenle tedavinin başında tüberküloz için verem savaş dispanserlerinde test yaptırıyoruz. PPD testi diye geçen bu testte cildindeki kabarma oranına bakılıyor. Belli çapın üstündeki sonuçlar pozitif olarak geçiyor. Yani vücutta uyku halinde tüberküloz mikrobu olduğunu gösteriyor. Bu hususta doktorların yaklaşımı daha küçük çapları bile hiv pozitif Kişiler için PPD  pozitif kabul edip, tedavi öncesi koruyucu tedavi başlatmak oluyor. Yani ortaya çıkmadan ve tedaviye başlamadan önleyici tedavi uyguluyorlar.
Tedaviye başlamış bireyler için ise süreç nasıl ilerliyor çok emin değilim. Ancak yayımlanmış bir kaç makaleden erişebilirsin. Bildiğim kadarıyla şu an hepimizin kullandığı ilaçlar tüberküloz tedavisinde kullanılan ilaçlarla etkileşim halinde. Zaten tedaviye başlamadan önlem almalarının nedeni de bu.
Gri gökler, sadece geçmekte olan bulutlardır.

turuncu

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 3163
Ynt: HIV + TB
« Yanıtla #2 : Nisan 04, 2019, 12:00:18 ÖÖ »
Her 5 yılda 1 kez aşı oluyoruz. Tanı alındığında bakılan ppd testi sonucu 5mm ve üzeri gelirse koruyucu tedavi alınıyor. Aids evresinden çıkınca tedaviye uyduktan sonra tekrar tekrar tüberküloz,zatürre gibi hastalıklara yakalanmiyiruz zaten virüs bastirildigi için fırsatçı enfeksiyonlar ortaya çıkamıyor.  Rna negatif cd4ler de 500 ve uzeriyse  genetik faktörler dışında HIV açısından korkulacak bir şey yok.

Hiv ve Aids

Ynt: HIV + TB
« Yanıtla #2 : Nisan 04, 2019, 12:00:18 ÖÖ »

salviohexia1

 • Üye
 • *
 • İleti: 33
Ynt: HIV + TB
« Yanıtla #3 : Nisan 04, 2019, 12:18:26 ÖÖ »
Bana aşı istenmedi tüberküloz için 🤔 asz aşı mı oldunuz?

turuncu

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 3163
Ynt: HIV + TB
« Yanıtla #4 : Nisan 04, 2019, 12:24:21 ÖÖ »
Bana aşı istenmedi tüberküloz için 🤔 asz aşı mı oldunuz?
Tanı aldığında ppd testi yapılmadı mı?  Aşılar ve bazı testler atlanabiliyor.

Dreamtheater

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 204
Ynt: HIV + TB
« Yanıtla #5 : Nisan 04, 2019, 07:59:09 ÖÖ »
@turuncu @salviohexia1 yorumlar için teşekkürler tani aldığımda sadece röntgen ve asi istedi hocam bende yatırmıştım ama UNAIDS de gözüme çarpan hiv pozitif ve tüberküloz aynı anda olması olarak yazmislar ama olan kişi nasıl tedavi edilir yada koruyucu ne olur vs yok

Mavera

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 6297
Ynt: HIV + TB
« Yanıtla #6 : Nisan 04, 2019, 08:24:39 ÖÖ »
Hiv, tüberküloz yani verem hastalığı riskini çok arttırıyor. Dünya'da hiv pozitiflerin ölüm sebepleri arasında başı çekiyor, özellikle Afrika gibi gelişmemiş ülkelerde. Ülkemizde de verem hastalığı çok yaygınlaşmaya başladı.

Verem sinsi bir mikrop, vücuda girdiyse uzun yıllar saklı kalabiliyor, bağışıklığın düştüğü anda hastalık yapabiliyor. Kahrından verem olmak doğru bir deyiş aslında, çünkü stres ve üzüntü de bağışıklığı düşürüyor. Vücudunda verem mikrobu olan bir kişinin ömrü boyunca verem hastası olma riski %10. Hiv pozitiflerde ise bu risk, her senede %10. Aşı olmuş olmak verem hastalığından korumuyor. Veremin vücuda çok yaygın formlarından koruyor, akciğer vereminden koruyuculuğu yetişkinlerde düşük. Verem aşısı yetişkinlere yapılmıyor sadece bebekken yapılıyor.

Verem hastası da olup tedavi alanlar var, tam verem hastalığı tedavisinde kullanılan çoklu verem ilaçları biraz ağır ve etkileşimi fazla ilaçlar, bu yüzden stribild ve genvoya ile kullanılamıyor. Başka hiv ilacına geçiliyor. Verem ilaçlarının hepsi verem savaş dispanserinden ücretsiz temin ediliyor. Bu tedaviyi hiç aksatmamak çok önemli yoksa verem direnç kazanıp çok ilaca dirençli (ÇİD) verem oluyor. Bu daha kötü bir şey tedavisi daha zor ve ağır, ve çok uzun sürüyor.

Verem hastalığı yoksa, yani akciğer filmi temiz, geçmeyen balgam öksürük, gece terlemesi, kilo kaybı, ağızdan kan gelmesi yoksa, kişide verem mikrobu var mı yok mu diye ppd testi öneriliyor. Bu test verem savaş dispanserlerinde haftada bir gün yapılıyor. Bu test 5 mm ve üstü çıkarsa hiv pozitiflere 6-9 ay boyunca koruyucu tedavi öneriliyor bu tek ilaç, veremin aktifleşmesini engelliyor, hiv ilaçlarıyla etkileşimi yok. Bu koruyucu ilaç da verem savaş dispanserinden alınıyor. Hem hiv tedavisi hem bu koruyucu ilaç almak, verem hastalığından koruyor. Özellikle Afrika gibi hiv ve veremin kol kola gezdiği ülkelerde bu şekilde tedavinin veremi ve ölümleri engellediği kanıtlanmış.

Quantiferon testi biraz daha hassas, ppd den daha güvenilir kabul ediliyor vücutta mikrop var mı yok mu diye karar vermek için. Benim ppd testim 13 mm gelmişti, hastanede çalıştığım için de doktorum koruyucu tedavi önerdi 6 ay kullandım, o sırada özel bir laboratuarda quantiferon testi yaptım negatif gelince drum daha gerek yok dedi.
« Son Düzenleme: Nisan 04, 2019, 08:26:41 ÖÖ Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

çaçaron

 • Ziyaretçi
Ynt: HIV + TB
« Yanıtla #7 : Nisan 04, 2019, 08:51:37 ÖÖ »
bu 6-9 ay koruyucu tedavi alan kişiler birdaha ne zaman ppd yaptırmalı .    koruyucu tedaviye rağmen 5mm  üstü cıkarmı. atıyorum 9 ayon bitiminde quantiferon  - yada ppd <5mm , 2 yıl sonra 5 mm üstü cıktı yine 9 ay profilaksimi alacak . ömür boyu götürürmü bu proflaksi tedavisi @Mavera

Mavera

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 6297
Ynt: HIV + TB
« Yanıtla #8 : Nisan 04, 2019, 10:11:32 ÖÖ »
Tedavi bitiminde ppd düşmüyor, quantiferon negatifleşmiyor zaten tekrar bunlara bakılması önerilmiyor.

Yeni bir bulaş olayı olduğu düşünülmedikçe bir daha koruyucu tedavi önerilmiyor. Ancak kapalı alanda uzun süre vakit geçirilen birinde aktif verem hastalığı çıkarsa (iş yeri veya evde gibi veya yurt, hapishane, askeriye gibi ortamlarda) o zaman risk çok yüksek olacağı için önlem amaçlı tekrar gerekebilir. Normalde tekrar gerekmez.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
1993 Gösterim
Son İleti Haziran 07, 2016, 02:19:00 ÖÖ
Gönderen: Ruboy
0 Yanıt
1782 Gösterim
Son İleti Ağustos 01, 2016, 07:51:32 ÖS
Gönderen: acısada_öldürmez
45 Yanıt
10438 Gösterim
Son İleti Haziran 20, 2021, 01:53:26 ÖS
Gönderen: simsiyah
38 Yanıt
9291 Gösterim
Son İleti Ekim 23, 2017, 03:58:10 ÖS
Gönderen: bedevi
61 Yanıt
11538 Gösterim
Son İleti Ocak 10, 2020, 12:24:34 ÖÖ
Gönderen: Angelowic