Gönderen Konu: Hiv hakkındaki endişelerim  (Okunma sayısı 2168 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yıkılanhayaller

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 78
Hiv hakkındaki endişelerim
« : Mart 20, 2021, 10:50:46 ÖÖ »
Arkadaşlar Eczacı biriyle tanıştım ve benle sevgili olmak istedi sevgili olduk.. Tc mden bakıp hiv tanımı görürse diye bu kaygı içerisindeyim. Medulam kapalı değil. E nabızım gizli sadece. Ve bana, başkalarıyla birlikte olma Aids kaparsın diyerek uyarılarda bulunuyor sürekli.. Eczaneye 18 yaşında bi çocuk hiv ilacı almak için geliyor bir yıldır ilac aliyor bizden dedi. Bir yıl önce çok daha iyiydi bir yılda çocuk çöktü iyice eridi zayıfladı, yüzü çekildi, sacları dökülüyor dedi.. saçlarının döküldüğünü nasıl anladın dedim.. seyrelmiş görünüyor, çocuk kendisi de anlatıyor bize bunları dedi. Moral vermek için biraz konuştuk hatta çocukla dedi. O hiv ilaçları sadece ömrünü biraz daha uzatıyor dedi. Çok ağır ilaçlar dedi böbrekleri mahvediyor zamanla bitiriyor dedi
 Zamanla çocuğun tüm vücudu bitecek ve ölecek dedi yazık çocuğa çok üzüldüm dedi. Ben de dedim ki, Ama hiv ilacıyla ilgili hivi baskılıyor vücuda zarar vermiyor sağlıklı yaşıyorsun ölmüyorsun diyorlar internette öyle yazıyor dedim. Ben böyle biliyorum dedim. Onlar yalan ya insanları kandırıyorlar dedi. Aslında sadece ömrünü biraz daha uzatıyor ama günden güne vücudu mahvolup ölecek çocuk dedi. Allah düşmanımın başına vermesin dedi. Bunları söyleyen bir eczacı. Acaba gerçekten bu hiv ilaclarimiz bizim ömrümüzü biraz daha uzatıyor ve yine de günden güne eriyip ic organlarımız mahvolup ölecek miyiz🤔 tüm bu söylenilenler ilacı düzenli kullanırsanız ölmezsiniz denilen şeyler bizi motive edip moral vermek için söylenen yalan şeyler mi acaba.. ilacın sadece ömrümüzü biraz uzattığını ve yine de gunden güne eriyip ölecegimiz gerçeğini bize söylemiş olsalardı hepimiz moralen çökerdik, hatta ilacı kullanmak bile istemezdik ve böylelikle bulaslar da artardı. Sırf bu yüzden acı gerçeği bizden saklıyor bizi kandırıyor olabilirler mi 🤔
« Son Düzenleme: Mart 20, 2021, 10:58:43 ÖÖ Gönderen: Yıkılanhayaller »

Hiv ve Aids

Hiv hakkındaki endişelerim
« : Mart 20, 2021, 10:50:46 ÖÖ »

Mathuhan

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 83
Ynt: Hiv hakkındaki endişelerim
« Yanıtla #1 : Mart 20, 2021, 02:47:10 ÖS »
Dostum adam eczacı diye bilgili birisi demek değil. Kaldı ki günümüzde ala daha doktorlar bile bilgilerini yeni rehberleri okuya**k gelişmeleri takip edetek kendilerini güncellemekten yoksunken.. Bütün dünya sağlık kuruluşları platformlar vs vs hepsi el ele verip hadi hiv pozitifleri kandıralım yaşayacaksınız diyelim biraz eğkeniriz kesin tedavi olacak deriz oohh yatırımlarıda cebe indiririz vs gibi bi tavır sergilemez sanıyorum ki öyle değil mi. Yıllardır pozitif yaşayan insanlar var bunu söylüyorlar gösteriyorlar ve oktorlarımız var kendi doktorlarımız. Bir çok ölümcül hastalıkta bile hastaya daha ilk anda bu durum bildirilirken şimdi kronik hastalık olarak kabul görmüş olan hiv pozitif için bunu gizlemeleri çokta mantıklı değil.
Ayrıca ilaç kullanmak zorunda değiliz hiç birimiz içimizde kin besleyip bana bjlaştırdılar bende bulaştırayım millete diye sapkın bi düşünceye dalmak istesek burdaki ve dünyadaki herkes bunu yapabilir yanılıyor muyum yani bu çok mantığa uygun değil.
Sevgini bilemem ama o eczacı sevgilim dediğin arkadaş baya hivfobik bu senin psikolojini oldukça etkiler ayrıca kendisinden güvenerek ilaç almaya gelen kişileri bu şekilde lanse etmesi de ne yazıkki çok çirkin. O kişinin sosyal hayatını hayatında hiv dışında neler yaşadığını bilmeden çevresini bilmeden psikolojik baskılarını bilmeden böyle bi düşünce sergilemesi ve bu hivfobik düşüncelerini yayması da cabası.
31.08.2020 anti hiv pozitif
16.09.2020 doğrulama pozitif
18.09.2020 cd4 231 Rna 7750
28.09.2020 İlk ilaç Biktarvy
10.11.2020 cd4 417 Rna Negatif
14.01.2021 cd4 657 Rna Negatif

Taurus

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 483
Ynt: Hiv hakkındaki endişelerim
« Yanıtla #2 : Mart 20, 2021, 03:09:22 ÖS »
1988'de tanı alan yakın arkadaşım olmasa inanırdım belki. saçları da gayet gür. kendisi şu an 60 küsür yaşında. gayet sağlıklı. bunları dinleyerek moralini bozma.

Hiv ve Aids

Ynt: Hiv hakkındaki endişelerim
« Yanıtla #2 : Mart 20, 2021, 03:09:22 ÖS »

gokhan1234

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 148
Ynt: Hiv hakkındaki endişelerim
« Yanıtla #3 : Mart 20, 2021, 03:09:33 ÖS »
De ona korkma korktuğun başına gelir :) önlemini tabiki al ama korkma bu kadar de.
Ayrıca fazla görüşme  bence onla  cok önyargılıymış öğrenirse huzurunu kaçıracak birine benziyo. Naçizane tavsiyem.
Dediği eski bilgiler. Belki çocuğun başka rahatsızlıkları vardır ya da bunun şokuyla depresyona filan girmiştir ondan kaynaklıdır görünüşündeki değişim. Bir sürü farklı durum olabilir. Eczacıyla görüsme derim

masmahe

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 471
Ynt: Hiv hakkındaki endişelerim
« Yanıtla #4 : Mart 20, 2021, 07:10:14 ÖS »
Ben tanı aldığımda 60 kiloydum.tanıyla beraber spora başladım.şimdi 77 kiloyum ve kaslı bir vucuda sahibim.enfeksiyon doktorlarım bile bizden daha sağlıklı olabilirsin diyorlar testlere bakarak.2 yıldır böbrek ve ciğer tahlillerim normal.kolestrol da iyi hiç yükselmedi.yani kişiden kişiye değişir.hiv kaptım diye dünyadan elini eteğini çeken depresyondan çıkamayan kişiler bu yüzden çöker ilaç yüzünden değil.

Bluecrystal

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 119
Ynt: Hiv hakkındaki endişelerim
« Yanıtla #5 : Mart 20, 2021, 08:41:38 ÖS »
Ben de tanı aldığımdan beri kendimi daha iyi hissediyorum. Önemli olan bu virüsle yaşamayı kabullenip yaşam tarzını buna göre değiştirmek. Psikolojik olarak çökmedim. Elbetteki travma yaşadım ilk günlerde ama baktım ki tedavi umutsuz değil.
Boşvermişim, sen de boşver dünyaya.

cancan

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 258
 • Hayat işte, bir saniyede değişebilir her şey..
Ynt: Hiv hakkındaki endişelerim
« Yanıtla #6 : Mart 20, 2021, 10:24:36 ÖS »
bana, başkalarıyla birlikte olma Aids kaparsın diyerek uyarılarda bulunuyor sürekli.. Eczaneye 18 yaşında bi çocuk hiv ilacı almak için geliyor bir yıldır ilac aliyor bizden dedi.
Neden böyle bir uyarı yapmak istiyor? Yani onu aldatmış olmandan değil hiv virüsü kapmandan mı korkuyor.. İlginç..
Bildiğim kadarıyla her eczane hiv ilacı bulundurmuyor ve satış yapanlarda hiv konusunda yeterli bilgiye sahipler, birde neden senin T.C. kimlik numaranı sorgulasın. Ayrıca siz sevgilinizle Hiv konusuna nasıl geldiniz inan aklım almadı bunları. Ben hiç bir sevgilimle bu konuları konuşmadım. Ben hiç açmadım onlarda hiç böyle bir sohbet başlatmadı.. Ayrıca bu formda yıllardır tedavi alıp çok sağlıklı hayat süren arkadaşlarımız var.
Bir sır daha vereyim hiv ilaçlarının virüsü baskıladığını genelde hastalığı yaşayanlar biliyor :) yani buradaki bir çok kişi bu virüsü kapana kadar bunu bilmiyordu. Ben olsam böyle bir konu açıldığında hastalığımı gizlemek istiyorsam salağa yatarım yaa öylemiymiş vay canına falan derim. Yani karşındaki sen nereden biliyorsun bunları dediğinde birden bire bocalayabilirsin ;)

okomka

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 284
Ynt: Hiv hakkındaki endişelerim
« Yanıtla #7 : Mart 20, 2021, 11:51:13 ÖS »
    Bence sen onla sevgili olma...

TransEce

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 11
Ynt: Hiv hakkındaki endişelerim
« Yanıtla #8 : Mart 21, 2021, 06:36:20 ÖÖ »
Ayrılması gerektiğini öğütleyenler, lütfen bi kendinize gelin. İlişki sizin ilişkiniz değil. Sizin başınıza böyle bir şey gelirse ayrılırsınız.

Sevgilinin bu söyledikleri sana kendini nasıl hissettiriyor, önemli olan o. Sen ne hissediyorsun? Bu hisle yaşamaya hazır mısın bir ömür boyu? Bu sorunun cevabı sende.

Yıkılanhayaller

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 78
Ynt: Hiv hakkındaki endişelerim
« Yanıtla #9 : Mart 22, 2021, 01:50:15 ÖS »
Hiv konusu şu şekilde açıldı. Bana dedi ki ben herkesle birlikte olmak istemiyorum bir kişi olsun istiyorum çünkü aidsli insanlar vardır(Hiv bile demiyor aids kelimesini kullanıyor), sen de dikkat et başkalarıyla olma aids kaparsın diyor. Çok kötü bi hastalık, Allah düşmanımın başına vermesin diyor. Sadece ikimiz olalım diyor. Ama bilmiyor ki hiv pozitif biriyle sevgili olduğunu:( Eczacı olmasına rağmen, viral yük belirlenemeyen seviye olunca bulaş olmadığını vs bilmiyor. O hastalığı kapanlar günden güne eriyip bitecek iç organları böbrekleri vs bitecek ölecek, çok agir ilaclar diyor..ilac sadece ömrünü biraz daha uzatıyor ama yine ölüyor diyor.. Dün evimde kemik erimesi ilacimi gördü hatta. Aa bu kemik erimesi ilacını kim kullanıyor dedi. Ben kullanıyorum kemik erimesi çıktı dedim. Bu yaşta kemik erimesi varsa sen 10 yıl sonra bitersin dedi:( kemik testinde yanlışlık olmasın falan dedi. Ama kemik erimesini duymasına rağmen bana karşı yaklaşımında soğukluk olmadı. Fakat evde bir gün hiv ilacımı görürse diye çok korkuyorum. Veya herhangi bir ilac alma durumum olduğunda gel benim eczaneden alayım getireyim sana vs gibi durum olursa görürse veya tc mi gizlice alsa ve eczanesinde baksa görse, bu tarz korkular içindeyim. Ve ben bu kişiye baglandım kısa sürede karşılıklı bağlandık fakat gerçekten de hivfobik:( ondan ayrılmak da istemiyorum:( bir gün hiv+ olduğumu öğrenirse canıma okuyacak belki de🙈
« Son Düzenleme: Mart 22, 2021, 01:52:57 ÖS Gönderen: Yıkılanhayaller »

camatil

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 266
Ynt: Hiv hakkındaki endişelerim
« Yanıtla #10 : Mart 22, 2021, 02:37:50 ÖS »
@yıkılan hayaller. Bence arkadaşın biraz abartmış gibime geliyor. Onun söyledikleri bence eskiden kalma düşünceler. Şimdiki modern hiv ilaçları eski gibi değil. Sadece böbrekleri hiv ilaçları yormuyorki. Diyabet ilaçları böbrek ilaçlarıda diğer organlarımızı yoruyor. Hem sana hivli bir hastayı söyleyip deşifre etmeside hasta haklarına aykırı bir durum. Yine onunla arkadaşlığı devam etmen senin özel durumun. Kararı yine sen vereceksin.

mucizelereinan

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 286
Ynt: Hiv hakkındaki endişelerim
« Yanıtla #11 : Mart 22, 2021, 08:50:55 ÖS »
Bir eczaneden bir kişinin TC kimlik numarası sorgulandığı zaman bu kayıt altına alınıyor. Olur da eczacı sen o eczaneden ilaç almadığın halde senin tc kimlik numaranla ilaç geçmişini sorgularsa onu dava ederek eczane ruhsatını iptal ettirme ve eczanesini kapattırma hakkın var. Sorguladıkları ekranın altında her seferinde bu uyarı çıkıyor, kişisel verilerin korunması kanunu bu konuda çok katı çünkü.

Yeniden_Başlasın

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 337
 • 11.05.2018 Hiv+ Tanısı Aldım
Ynt: Hiv hakkındaki endişelerim
« Yanıtla #12 : Mart 24, 2021, 07:01:37 ÖS »
@Yıkılanhayaller
En yakın arkadaşım 7 yıldır Hiv Pozitif. Hiç bir sağlık problemi yok. Sapasağlam yaşıyor ve HIV RNA'sı sürekli negatif.

Mavera

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 6316
Ynt: Hiv hakkındaki endişelerim
« Yanıtla #13 : Mart 25, 2021, 08:52:28 ÖÖ »
Yani yayınlanmış bilimsel araştırmalar, dünya sağlık örgütü, hiv ve aids ile ilgili büyük araştırmalar yapan ilaç firmaları, hepsi yalan söylüyor; bir tek eczacı mı doğru biliyor. Hepsi diyor ki şu anda tedavisine uyan hiv pozitifin beklenen yaşam süresi nomal popülasyona yakın. Sırf ilaç yan etkileri azaltılsın diye sürekli yeni yeni ilaçlar çıkıyor; ben daha beş senede üçüncü ilaca geçtim. Stribild çıkmıştı onla başladım, süper ilaçtı hiç bir yan etki görmedim, sonra zaten görülme ihtimali düşük olan yan etki daha da azalsın diye genvoya çıktı, sonra biktarvy çıktı artık ilaç etkileşimi de azalsın diye. Senin eczacı ise ilaçlar vücudunu bitirecek günden güne eriyerek ölecek diyor. Gülüp geçmen lazım, boşver hiç kafana takma.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

mucizelereinan

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 286
Ynt: Hiv hakkındaki endişelerim
« Yanıtla #14 : Mart 25, 2021, 10:25:51 ÖÖ »
2013'te enfekte olan ve 8. yılına girmiş birisi olarak yorum yapayım. 2,5 yıl tedaviyi reddetmeme rağmen ve 5 milyon gibi bir RNA ile yani virüsün ciddi şekilde vücudumu ele geçirmesine gönüllü olarak izin verip sonunda tedaviye başlamama rağmen çok şükür sağlık durumum harika. Hatta doktorum bana soruyor ne yapıyor, nasıl kendine bu kadar iyi bakıyorsun da bu sonuçlar geliyor diye.

Eczacıları bırak doktorların çoğu HIV'i bilmiyor henüz. Bir iki kere HIV ile hiç alakası olmayan herkeste olabilecek hastalıklar nedeniyle hastaneye gittiğimde doktora HIV + olduğumu söylediğimde bana kokteyl tedavi alıyorsunuz değil mi diye sordular:) Kokteyl tedavi kalkıp tek tablet rejimine geçeli 10 yıldan fazla süre oldu adamlar hala tıp fakültesinde öğrendikleri bilgilerde kalmışlar. O nedenle eczacıyı ve enfeksiyon doktoru dışındaki doktorları hiç dikkate alma.

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
2 Yanıt
1804 Gösterim
Son İleti Ekim 03, 2016, 10:04:14 ÖS
Gönderen: Apra
7 Yanıt
2267 Gösterim
Son İleti Aralık 16, 2017, 05:23:08 ÖS
Gönderen: TSiz
6 Yanıt
1533 Gösterim
Son İleti Aralık 11, 2019, 07:58:47 ÖS
Gönderen: Angelowic
21 Yanıt
2242 Gösterim
Son İleti Mayıs 03, 2020, 11:55:05 ÖS
Gönderen: Yaman_34
4 Yanıt
1244 Gösterim
Son İleti Ekim 05, 2020, 09:16:47 ÖÖ
Gönderen: Mavera