Gönderen Konu: HIV'in hedef alma olasılığı en yüksek olan kan hücreleri başlıklı araştırma  (Okunma sayısı 925 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cancan

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 282
 • Hayat işte, bir saniyede değişebilir her şey..
Çeviri otomatik olarak yapılmıştır cümle düşüklükleri ve anlam bozuklukları olabilir
Kaynak ve orijinal metinin adresi :https://www.news-medical.net/news/20210428/Scientists-identify-blood-cells-most-likely-to-be-targeted-by-HIV-during-a-real-life-infection.aspx

Bilim adamları, bir enfeksiyon sırasında HIV tarafından hedef alınma olasılığı en yüksek olan kan hücrelerini tanımak için bir çalışma başlattı.

HIV / AIDS salgınının başlangıcından bu yana geçen 40 yıl içinde, bilim adamları virüs, hastalık ve onu tedavi etme yolları hakkında çok şey öğrendi. Ancak hala tam olarak anlamadıkları bir şey, hangi hücrelerin HIV enfeksiyonuna en duyarlı olduğu.

Bu bilgi olmadan, virüsle her yıl ilk kez karşılaşan milyonlarca insanı veya tedaviyi bıraktıklarında enfeksiyonun büyük olasılıkla geri döneceği enfekte olmuş kişileri korumak için bu hücreleri hedeflemeyi hayal etmek zordur.

Bilim adamları, virüsün , insan vücudunun patojenlere karşı kalıcı bağışıklık oluşturmasına yardımcı olan bir hücre türü olan hafıza CD4 + T hücrelerine yerleştiğini uzun zamandır biliyorlar. Ancak bu hala terapi için hedeflenemeyecek kadar geniş bir kategori.

CD4 + T hücreleri, her türlü patojene karşı bağışıklık tepkisini düzenler, bu nedenle HIV enfeksiyonlarını önlemek için onları ortadan kaldıramazsınız. Ancak, HIV enfeksiyonuna karşı oldukça hassas olan daha spesifik CD4 + T hücreleri alt kümelerini bulabilirseniz, bu hücreleri zararlı yan etkiler olmadan spesifik olarak hedefleyebilirsiniz. "

HIV enfeksiyonu hakkında pek çok bilgi, bilim adamlarının laboratuarda kültürlenen CD4 + T hücrelerini virüse maruz bıraktığı in vitro deneylerden (bir petri kabında) elde edilmektedir. Bu hücre kültürleri, normalde enfeksiyonun meydana geldiği insan vücudunun karmaşık ekosistemleri için mükemmel bir model değildir. İn vitro enfeksiyon, virüsün tercihinin çarpık bir görüntüsünü ortaya çıkarabilir mi?

Bu soruyu cevaplamak için Roan ve ekibi, in vitro olarak enfekte olan CD4 + T hücrelerini, enfeksiyonun çeşitli aşamalarında 11 kişinin kanında dolaşan CD4 + T hücrelerine benzetti. Donörler antiretroviral tedavi ile tedaviye başlamadan önce, bazıları sonra bazı kan örnekleri alındı. Yine de diğerleri tedavilerini bırakan ve yeni enfeksiyon nöbetleri yaşayan bireylerden geldi.

Araştırmacılar, yıllar içinde geliştirdikleri teknolojiyi kullanarak, antiretroviral tedavi görmeyen bireylerde CD4 + T hücrelerinin ayrıntılı bir atlasını oluşturdular ve bunu şimdi Cell Reports adlı bilimsel dergide yayınladılar .

Aynı zamanda UC San Francisco'da üroloji doçenti olan Roan, "Çalışmamız, HIV'in sadece bir laboratuar tabağında değil, insan vücudunda nasıl davrandığına dair temel bilgiler sağlıyor" diyor. "Aktif bir enfeksiyon sırasında gerçekte neler olduğuna dair anlayışımızı bilgilendiriyor ki bu da başlı başına ilginç. Üstelik, bazı enfekte olmuş hücrelerin gizli virüs rezervuarı haline geldiğini biliyoruz, bu nedenle çalışmamız, rezervuarın bir sırasında nasıl oluştuğunu daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir. enfeksiyon. "

Roan ve ekibinin kullandığı CyTOF / PP-SLIDE adlı teknoloji, hücreleri, yüzeylerinde taşıdıkları veya taşıdıkları proteinlere göre mükemmel bir hassasiyetle ayırt ediyor. Bu bilgilerle bilim adamları, CD4 + T hücrelerini sayısız alt grupta sınıflandırabilir ve ardından bazı alt kümelerin enfeksiyona diğerlerinden daha duyarlı olup olmadığını belirleyebilirler.

Bu teknolojinin önemli bir avantajı, enfekte olmuş hücreleri enfeksiyondan önceki orijinal durumlarına geri götürebilmesidir.

Roan'ın laboratuvarında doktora sonrası araştırmacı ve çalışmanın ilk yazarı olan Guorui Xie, "Bu önemli" diyor. "HIV, hücreleri enfekte ettiğinde, hücreleri, enfeksiyondan önceki ile aynı protein seviyelerini artık içermeyecek şekilde yeniden şekillendirdiğini biliyoruz. CyTOF / PP-SLIDE ile, enfekte olanla en yakından eşleşen enfekte olmamış hücreleri belirleyebiliriz. Bu enfekte olmamış hücreler, HIV tarafından hedeflenen hücrelerin virüs onları yeniden şekillendirmeden önce neye benzediğine dair bize önemli bilgiler verebilir. "

Roan'ın ekibi, in vivo (insanlarda) ve in vitro enfekte olmuş kan CD4 + T hücrelerinde yeniden yapılanmanın gerçekten de kapsamlı olduğunu buldu. Bu süreçte, HIV'in tercih ettiği hedeflerden biri hakkında şaşırtıcı bir bulgu elde ettiler. Önceki çalışmalar, HIV'in Tfh adı verilen CD4 + T hücrelerinin bir alt tipini enfekte etmeyi tercih ettiğini ileri sürdü ve Roan'ın ekibi bu hücrelerin HIV'e duyarlı olduğunu doğruladı. Bununla birlikte, virüsün Tfh olmayan hücreleri enfekte edebileceğini ve onları Tfh hücrelerinin özelliklerini benimseyecek şekilde yeniden şekillendirebileceğini keşfettiler.

Roan, "Bu sonuç, alanımızda bir uyarı notu oluşturuyor" diyor. "HIV'in hangi hücreleri hedeflemeyi tercih ettiğini gerçekten sadece enfekte hücrelere bakarak söyleyemezsiniz. Yeniden modellemeden önce hücrelerin neye benzediğini bilmeniz gerekir."

Bilim adamları ayrıca, yeniden şekillenmenin, enfekte olmuş kan hücrelerinin vücutta hareket etme şeklini değiştirebilecek şekillerde yüzeylerini değiştirmesine neden olduğunu buldular. Roan, bunun virüsün enfekte olmuş hücreleri daha fazla hücreyi enfekte edebileceği yerlere yönlendirmesine yardımcı olabileceğini ihtiyatlı bir şekilde tahmin ediyor.

Roan, "Kesin amacı ne olursa olsun, yeniden modelleme muhtemelen sadece tesadüfi bir olay değildir," diye ekliyor. "HIV kadar küçük bir virüs, büyük ölçüde ev sahibinin büyümesi ve yayılması için sağladığı kaynaklara bağlıdır. Virüsün konak hücresine yaptığı hiçbir şey kaza değildir."

HIV'in en sevdiği hücrelerin profili, in vitro ve in vivo enfeksiyonlar arasında biraz farklıydı. Bununla birlikte, araştırmacılar, her iki durumda da tercihli olarak enfekte olan bir hücre alt kümesi buldular ve daha ileri laboratuvar çalışmaları için yararlı bir model haline gelebilirler.

Ekip ayrıca tüm CD4 + T hücrelerinin in vivo HIV enfeksiyonuna eşit derecede duyarlı olmadığını doğruladı, bu da onlara en duyarlı hücrelerin sonunda önleyici müdahalelerin hedefi olabileceği umudunu veriyor.

Xie ve Roan şimdi, HIV'in hedeflerinin ilk enfeksiyon ile tedavide bir başarısızlıktan sonra virüsün geri dönüşü arasında mı yoksa erkekler ve kadınlar arasında mı farklı olduğunu görmek için daha fazla donörden kan örnekleri almayı planlıyor. Nihayetinde, HIV enfeksiyonlarının çoğunun başladığı bağırsak ve genital sistem gibi mukozal dokulardan in vivo enfekte hücrelere de bakmak isterler. Ancak bu örneklerin temin edilmesi çok daha zordur.

Bu arada araştırmacılar, analiz ettikleri tüm hücrelerin atlasını ve HIV enfeksiyonundan sonra bu hücrelerde etkilendiğini tespit ettikleri düzinelerce proteini halka açıklıyorlar ki bu, HIV araştırma topluluğu için değerli bir kaynak olacağını umuyorlar. .

Roan, "Bu atlasta, HIV enfeksiyonu ve nasıl geliştiğine dair yeni içgörüler ortaya çıkarmaya yardımcı olabilecek ve belki de HIV / AIDS önleme için yeni yaklaşımların belirlenmesine yol açabilecek keşfedilecek çok şey var" diyor.

Kaynak:
Gladstone Enstitüleri

Dergi referansı:
Xie, G., vd . (2021) HIV kaynaklı yeniden modellemenin karakterizasyonu, in vivo hafıza CD4 + T hücresi alt gruplarının enfeksiyon duyarlılığındaki farklılıkları ortaya koymaktadır. Hücre Raporları . doi.org/10.1016/j.celrep.2021.109038 .


Hiv ve Aids


okomka

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 312
 Şimdi tr adına konuşma yapan arkadaş keşke burada olsaydı da o engin bilgileriyle burada aslında ne demek istendiğini bize nickname olarak giren arkadaşları aydınlatsa değil mi? Allah tan bize bunu sadeleştirecek yüreği güzel paylaşımcı arkadaşlarımız var.Allah onlardan bu ramazan Şerif hürmetine razı olsun.

cancan

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 282
 • Hayat işte, bir saniyede değişebilir her şey..
Şimdi tr adına konuşma yapan arkadaş keşke burada olsaydı da o engin bilgileriyle burada aslında ne demek istendiğini bize nickname olarak giren arkadaşları aydınlatsa değil mi?
@okomka kısaca hivin arka planda etkilediği hücreleri ve gizli rezervleri bularak bu hücreleri virüsten arındırıp hiv virüsüne çare bulmaya çalışacaklar.

Hiv ve Aids


Eromenos

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 66
 • Dize gelen pişmanlıklar.
@cancan çok sağol 
Biz görebilcekmiyiz bilmiyorum
Umarım görebiliriz ve tedavi olup kurtuluruZ🙏
Bin nasihatten bir musibet yeğdir

cancan

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 282
 • Hayat işte, bir saniyede değişebilir her şey..

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
2 Yanıt
3173 Gösterim
Son İleti Kasım 26, 2016, 08:50:42 ÖS
Gönderen: poz.poz.
3 Yanıt
4306 Gösterim
Son İleti Mayıs 29, 2017, 02:15:14 ÖS
Gönderen: turuncu
17 Yanıt
4500 Gösterim
Son İleti Ekim 27, 2017, 10:41:24 ÖÖ
Gönderen: TransBeril
9 Yanıt
2203 Gösterim
Son İleti Ocak 28, 2018, 12:21:55 ÖS
Gönderen: Fuat
2 Yanıt
1471 Gösterim
Son İleti Mart 11, 2018, 12:52:50 ÖS
Gönderen: ozmami