Gönderen Konu: bitkisel tedavi işe yararmı ?  (Okunma sayısı 5238 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bedevi

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 1073
bitkisel tedavi işe yararmı ?
« : Aralık 28, 2017, 09:46:14 ÖÖ »
arkadaşlar malum bizler ilaçlara ulaşmakta sıkıntı yaşamıyoruz...gerek sgk olmadı gss üzerinden ilaçlarımızı temin edebiliyoruz çok şükür...

ama herkeste bizim gibi şanslı değil ne yazıkki ? yabancı ülke vatandaşları ilaçlara ulaşmakta sıkıntılar yaşıyor...işin daha vahimi tedavi göremedikleri için hastalığı bulaştırmakta etkin rol oynuyorlar...neyse bunları hepimiz biliyoru zaten..
konumuz başka:

arkadaşlar diyelimki ilaçlara ulaşma şansınız yok...tamam durum vahim...iyide ölümü beklemektense acaba diyorum alternatif tıp denemekte ne sakınca olabilir...misal aşağıdaki site:

https://www.dogalhekim.com/ahmet-maranki-aids-hiv-enfeksiyonu-icin-sifali-bitkiler.html

tamam bu bitkiler hivi tedavi etmekte tabiki bi genvoya kadar etkili olacak değil...ama olumlu yönde hiçmi etkisi olmaz...yada diyelimki ilaçlara ulaşamıyorsunuz bu alternatifleri denemekle ne kaybeder bi insan...yani etkisi yüzde sıfırmıdır acaba ? adam 5 yılda ölecekse yaşam süresini 6 yıla çıkarırmı misal ?

  2. bi konu :  şimdi bende biliyorum olmayacağını ama genede söylemeden geçemeceğim...
genvoyanın içeriğine baktığımda içindekiler :

-elvitedravir     - kobisistat      -tenofovir       -emtrisitabin

yani genvoya ilacının içeriğinde 4 ana etkin madde bunlar...diğerleri yardımcı maddeler. (sodyum,laktoz vs.vs.)

şimdi hemen demeyin ya olurmu öyle şey...bunlar ilaç fabrikalarında moleküler farmakolojik kimbilir kaç işlemden geçiyor diye...onu bende biliyorum...ama insanoğlu çaresizlik karşısında her türlü yolu denemeli diyorum..kaybedecek ne var...bu 4 maddeyi yada bu 4 maddenin içinde bulunan bitki olur başka bişey olur alsak karıştırsak ve kullansak acaba işe yararmı ? yani 5 yıl yaşayacaksa adam 6 yıla çıkarırmı adamın ömrünü...

 tamam bende gerek bitkisel çareler  , gerekse bu 4 etkin maddeyi bulucanda karıştırıcanda kullanıcanda biraz fantazi çözüm yolları.... gönül isterdi bütün hivler genvoya alıp kullansın...ama ne yazıkki durumda bu ..

   dediğim gibi yukarıdaki  yollar ilaca ulaşamıyan pozitifler için..adam  tc vatandaşı ise zaten sorun yok...

 

Hiv ve Aids

bitkisel tedavi işe yararmı ?
« : Aralık 28, 2017, 09:46:14 ÖÖ »

Mavera

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 6316
Ynt: bitkisel tedavi işe yararmı ?
« Yanıtla #1 : Aralık 28, 2017, 11:30:14 ÖÖ »
Bitkisel tedaviler hiv'e karşı hiç bir işe yaramıyor. İlaçlar bulunmadan önce çaresiz pozitifler her şeyi denediler ama patır patır öldüler gene de.

O ilacımızın içindeki etken maddeler doğada bulunmuyor, sentetik olarak üretilen ilaçlar. Moleküler bazda özel olarak hiv'in çoğalma mekanizmalarını bloke edecek şekilde tasarlanıp, sıfırdan üretiliyorlar, o yüzden pahalılar. Doğada içinde doğal olarak elvitegravir, tenofovir olan ot veya yemiş vs bulamazsın. (ek olarak genvoya'da üç etken madde var, kobisistat yardımcı bir molekül, tek başına hiv'e etkisi yok.)

Hiv tedavisi ilaçlarını kullanan birinin ek bir bitkisel takviye tedavi almasına gerek yok. Dahası, ilaç etkileşimleri yapabileceği için zararlı bile olabilir.

« Son Düzenleme: Aralık 28, 2017, 11:42:53 ÖÖ Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

lifeisagame

 • Ziyaretçi
Ynt: bitkisel tedavi işe yararmı ?
« Yanıtla #2 : Aralık 28, 2017, 11:53:45 ÖÖ »
Sonuçta hiv için üretilen ilaçlar da doğadan, bitkilerden elde ediliyor. Uzaydan gelmiyor yani etken maddeler. O faydalı bitkiler meselesi ise bence umut tacirliğinden başka bir şey değil. Bu yolla tedavi olan hiç kimse duymadık dolayısıyla mantıksız, üzerinde durup umut bağlamaya değmez

Hiv ve Aids

Ynt: bitkisel tedavi işe yararmı ?
« Yanıtla #2 : Aralık 28, 2017, 11:53:45 ÖÖ »

atasehirli

 • Ziyaretçi
Ynt: bitkisel tedavi işe yararmı ?
« Yanıtla #3 : Aralık 28, 2017, 12:43:39 ÖS »
Bu bitkileri sakın kendi başınıza kullanmayın paranızı gidip aktarlara çar çur etmeyin doktorunuzdan habersiz hiç bir bitkisel bir şey kullanmayın bu yaz köyde idim amca oğlunun kayın pederi çoban altmış yaşlarında koyunlarını keçilerini otlatırken ormanda bulduğu zehirlimi zehirsizmi bilmeden bütün meyva ve bitkileri uiyormuş yıllardır kendince araştırma yapıyormuş ve kendisini kobay olarak kullanıyormuş hemde yediği meyvaların ve bitkilerin çoğunun adını bile bilmiyomuş neyse bu yazın gene ormanda bişiler toplsmış topladığındanda bolca yemiş biraz sonra yığılmış kalmış karısı herif öldü diye köye haber etti amca oğlu arabası ile yaylaya gidip adamı getirdiler adam ölmüşmü kimse anlayamadı ölse ölüye benzemiyo uyusa uyuyana benzemiyo neyse biraz sonra adam baygın halde keçilerle koyunlarla konuşmaya başladı hemen hastaneye götürdüler doktorlar anlayamadı başka şehre gönderdiler orada doktorlar bu adam ne yedi diye sorduklarında karısı şunu yedi bunu yedi yöre ismi ile ayid çividi yedi dedi doktor ne bilsin ayid çividini yediklerinden varmı dediler hayda evet köyde deyince bidaha köye yedikleri otları bir torbaya koy tekrar hasteneye ve tahliller sonunda adamın bolca dulavrat otu yediği anlsşıldı müdahale edilip kurtarıldı doktorun demesine göre şu an yaşaması mucizeymiş diyeceğim oki sakın drtan habersiz hiç bişey kullanmayın.

turuncu

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 3171
Ynt: bitkisel tedavi işe yararmı ?
« Yanıtla #4 : Aralık 28, 2017, 12:43:52 ÖS »
O moleküller bir sürü biliyosun ilaçlarda. Bazıları hivi çepeçevre sarıyo,bazısı sağdan bazısı soldan bazısıda hivli hücrenin içine girerek savaşıyolar. Yani bodyguard gibi,zebani gibi başında dikilmeleri lazım hivciklerin.

Mavera

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 6316
Ynt: bitkisel tedavi işe yararmı ?
« Yanıtla #5 : Aralık 28, 2017, 12:59:00 ÖS »
Aslında ilaçların moleküler yapısına bakınca karbon, oksijen, azot, hidrojen falan hep doğada olan organik şeyler. Yani altın yok gümüş yok içlerinde. Ama çok karışık ve ayrıntılı moleküller, üç boyutlu yapıları şekilleri akıl almaz karışık. O karbon-azot-hidrojen rastgele dizilip bir elvitegravir olmuyor.

Asıl önemli olan bunları öyle bir düzenleyip üç boyutlu şekil verip tam hiv'in işini bozacak şekle benzetmekte. Mesela hiv çoğalırken farklı aşamalarda farklı enzimler kullanıyor, bu enzimlerin bağlanarak iş yaptığı yerler var. Hah işte bilim adamları bu molekülleri öyle geliştirmiş ki, bu ilaç molekülü üç boyutlu şekilde tam o hiv'in bağlandığı yere gidiyor bağlanıyor ve işine engel oluyor. Hiv çoğalamıyor.

Legolardan kusursuz bir eyfel kulesi yapmak gibi düşün. Her yerde lego var hepsini al istediğin kadar o kusursuz şekli veremezsin, işine yaramaz. Aynı şekilde besinlerden istediğin kadar karbon, hidrojen oksijen vs al. işe yaramaz. İşe yarayan molekül şeklinin tamı tamına aynı olması, uyması lazım hiv'in bağlandığı bölgelere uyum sağlayıp işi bozması için. İşte bu çok iyi dizayn edilmiş kusursuz şekilleri sadece ilaç firmaları çok gelişmiş moleküler laboratuarlarında verebiliyorlar, ilaçlar bu şekilde üretiliyor. Ayrıca bu şekil almış moleküllerin dozunun öyle bir ayarlanıp insan sağlığına zarar vermemesi, hem de ağızdan alınarak cok iyi emilerek kana karışması falan ohooo çok zor çok ayrıntılı işler. Gerçekten ciddi teknoloji ve bilgi gerekiyor. İlaç fiyatları keyfi olarak pahalı değil.
« Son Düzenleme: Aralık 28, 2017, 01:01:24 ÖS Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

bedevi

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 1073
Ynt: bitkisel tedavi işe yararmı ?
« Yanıtla #6 : Aralık 28, 2017, 04:58:06 ÖS »
arkadaşlar bitkisel takviyelerin genvoyanın yerini tutmayacağı elbette muhakkak...yada ilaç alma imkanı olanların tabiki gidip ilaçlarını alıp kullanmaları en doğrusu .kimseye genvoyayı bırak bitkisel takviye al diyecek halimiz yok...bu konuda hemfikiriz...

ama ilk mesajımdada belirttiğim gibi adam tc değil...ilaç alma ihtimali yok...bu adam ölecek (ne yazıkki)
bu tip bitkisel takviyeleri kullanmasında hiçmi fayda olmaz..yani yüzde 1 bilemi faydası olmaz bu takviyelerin....


Mavera

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 6316
Ynt: bitkisel tedavi işe yararmı ?
« Yanıtla #7 : Aralık 28, 2017, 05:13:58 ÖS »
Şimdi şöyle. Sağlıklı beslenmek, vitamin mineralli beslenmek, bazı takviyeler vs cd4 arttırabilir, bazı bünyelere iyi gelebilir. Kanıtlanmış bir şey yok ama mantıken bunu söylüyoruz.

Ama hiv'i durdurmadıktan sonra istediğin kadar cd4 çoğalt. Sadece açgüzlü hiv'in daha çok saldıracağı hücreler üretiyorsun. Hiç bir faydası yok. Sen ne kadar kendine iyi bakarsan bak cd4 lerini çoğalt hiv durdurulmadıkça hepsine saldırmaya devam edecek. Bu yarışı kaybetmeyecek hiv. Çok rahat kazanacak. Ha belki kısa bir süre daha yaşayabilir insan, ölmek yerine kısa bir süre daha sürünür. Ama bitkisel takviyeler hiv'i durduramaz. Tedavi edemez. Anlamlı iyileşme sağlayamaz. Bulaşıcılığı azaltamaz.

Bunları yapabilen tek şey ilaçlarımız. Çünkü Hiv'i durdurduğu, kesin olarak çoğalmasını engellediği bilimsel olarak kanıtlanmış tek şey ilaçlarımız. Tedavinin amacı da bu zaten:hiv' i durdurmak. Hiv durduktan sonra bünye yavaş da olsa toparlanıyor bir şekilde. Başka özel takviyeye gerek yok. İlaç etkileşimleri için de çok riskli zaten.
« Son Düzenleme: Aralık 28, 2017, 05:17:47 ÖS Gönderen: Mavera »
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

bedevi

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 1073
Ynt: bitkisel tedavi işe yararmı ?
« Yanıtla #8 : Aralık 28, 2017, 05:30:48 ÖS »
Şimdi şöyle. Sağlıklı beslenmek, vitamin mineralli beslenmek, bazı takviyeler vs cd4 arttırabilir, bazı bünyelere iyi gelebilir. Kanıtlanmış bir şey yok ama mantıken bunu söylüyoruz.

Ama hiv'i durdurmadıktan sonra istediğin kadar cd4 çoğalt. Sadece açgüzlü hiv'in daha çok saldıracağı hücreler üretiyorsun. Hiç bir faydası yok. Sen ne kadar kendine iyi bakarsan bak cd4 lerini çoğalt hiv durdurulmadıkça hepsine saldırmaya devam edecek. Bu yarışı kaybetmeyecek hiv. Çok rahat kazanacak. Ha belki kısa bir süre daha yaşayabilir insan, ölmek yerine kısa bir süre daha sürünür. Ama bitkisel takviyeler hiv'i durduramaz. Tedavi edemez. Anlamlı iyileşme sağlayamaz. Bulaşıcılığı azaltamaz.

Bunları yapabilen tek şey ilaçlarımız. Çünkü Hiv'i durdurduğu, kesin olarak çoğalmasını engellediği bilimsel olarak kanıtlanmış tek şey ilaçlarımız. Tedavinin amacı da bu zaten:hiv' i durdurmak. Hiv durduktan sonra bünye yavaş da olsa toparlanıyor bir şekilde. Başka özel takviyeye gerek yok. İlaç etkileşimleri için de çok riskli zaten.

anladığım kadarı ile  ilaca ulaşamadıktan sonra yok şu bitki yok şu ot ne kullanırsa kullansın sonuç vermeyecek üstad...

 geçen günde başka bi topicte tartışmıştık hatırlarsan, hani 2 pozitif var..ilacı bi gün biri bigün diğeri kullansa ne olur diye..ondanda elle tutulur bi netice çıkaramamıştık...bundanda bi çare bulamadık ilaca ulaşamayan arkadaşlar için..

2 de sıfır...

ama zihnisinir fikirler bende bitmez :) ilaca ulaşamayan pozitifler için illaki bi çıkar yol bulacağım..ama öyle ama böyle...


hk

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 862
Ynt: bitkisel tedavi işe yararmı ?
« Yanıtla #9 : Aralık 28, 2017, 06:35:37 ÖS »
@bedevi,  maveranin soyledikleri dogru  tabiki  bagisikligi artirmak hiv i durdurmaya yetmez.

Ancak ben bir sey ilave  etmek istiyorum:

Bazi bitkisel urunler icin mesela ''sari kantaron'' veya ''meyan koku'' gibi urunlerin hiv in cogalabilme yetenegini  azalttigi yonunde soylemler var. bunlar ne derece dogru bilmek zor  tabi.

bu konu ile  ben ciddi olarak ilgilendim  ve ilk eliza testinde pozitif taniyi  aldiktan sonraki surecte , ikinci eliza kontrolu , wb testi vs  islemlerin sonucunu beklerken. oylesine  bekleyemedim , sabir  edemedim kendi capimda bitkisel  tedavi veya  onleyici bir seyler  yapmak istedim.

gidip dogal ''sari kantaron haplari'' ve ''meyan koku'' aldim .

her gun sabah,ogle aksam olmak uzere gunde 3 tane  sari kantaron hapi yuttum , ayrica  gun icerisinde yaklasik 500 gr  kadar da meyan koku cayi yapip ictim.

sonrasinda WB testi sonucu cikip doktor  muayenesine gidene kadar da bitkisel urunleri kullandim.

tabiki henuz  Hiv ilacini kullanmaya basamadigim  donemlerden bahsediyorum ...

ayrica olasi bir etkilenme olmasin diye de  ilac tedavim baslamadan bir hafta kadar  once de bu bitkisel urunleri kullanmayi kestim ..


Simdi asil vurgulamak istedigim konu ise ; benim bulasimin olmasi  ve ilk RNA olcumu yapilmasi arasinda yaklasik iki aylik sure  gecti. 
bu ilk donem  surec icerisinde  olculen RNA degerleri icin genelde yuksek ve zirve yapmasi gerekir deniyordu..

ama benim icin  yapilan RNA olcumlerinde RNA seviyesi bayagi bir dusuk cikti ve ben bunu kulandigim bu urunlere  bagladim acikcasi...

Ben  bunu  hiv tedavisi hic almamis olanlar , ilaca hicbir sekilde  ulasma imkani bulunmayacak olanlar   icin BELKI bir alternatif olabilir  diye yazmak istedim .


ONEMLI NOT : Bu tur urunler  HIV ilaclarimiz ile birlikte ASLA  KULLANILMAMALIDIR...

Tum   HIV ilaclarinin prospektuslerinde  ozellikle  sari kantoronu hiv ilaclari ile birlikte ASLA KULLANMAYIN  diye yaziyor   , 

Ayrica bu konuyu  doktoruma sordugumda  o  da ustune basa basa hiv ilaclari ile  birlikte ASLA KULLANILMAZ dedi .
« Son Düzenleme: Aralık 28, 2017, 06:40:20 ÖS Gönderen: hk »

samurai

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 592
 • hasbinallah ve ni'mel vekil...
Ynt: bitkisel tedavi işe yararmı ?
« Yanıtla #10 : Aralık 28, 2017, 06:38:57 ÖS »
Abi ben bitane aktarcı tanıyorum, adi herif balla karışık bitkisel ilaç hazırlıyor, hazırladığı ilaç ereksiyon ilaçı.!!!
Bu adi adam balın içine ezdiği viagrayı bal ve başka bitkisel maddelerle karıştırıp, doğal diyerek fahiş fiyatlara insanlara satıyor. 2 kişiyi uyardım daha oraya uğramıyorlar bile, aslında kendisini polise şikayet etmek lazım ama malesef karakolun kapısından girdiği gibi çıkar...

Bitkisel ürünler daha çok önleyici hastalıklara karşı koruyucu özellikte oluyorlar. Yani hemen vücutta etki etmezler uzun vadede vücudun kendisini onarmasına düzgün kalmasına yardımcı olurlar.

İlaçlar kimyasal maddelerdir vücutta hızla reaksiyon göstererek zararlı patojenlere saldırır veya vücudun çalışma prensibini değiştirerek zararı durdurur veya yok ederler...

Özellikle hivi bastırabilen bitkiler olsaydı ölüm oranları sıfıra yakın olurdu ama yok.! Sadece ilaçlarımız var...

Mesela ıhlamur ada çayı kuşburnu ve bunlara benzer koruyucu etkileri olan ilaçlarımızla etkileşimi olmayan bitkileri abartmamak kaydı ile ara ara kullanabileceğimiz kanısındayım.

Mavera

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 6316
Ynt: bitkisel tedavi işe yararmı ?
« Yanıtla #11 : Aralık 28, 2017, 07:50:40 ÖS »
@hk evet sarı kantaron 'un hiv'e karşı etkileri olduğu söyleniyor ancak araştırmalar bunu kanıtlamayı başaramamış. Yani bilimsel olarak kanıtlanmış bir alternatif hiv ilacı değil sarı kantaron veya başka bir şey.

Bilimsel olarak kanıtlamak için geniş bir nüfus hiv pozitife sarı kantaron verilmeli sadece ve hiv'e karşı işe yaradığı, bu kişilerin rna negatif olduğu, cd4 lerinin yükseldiği, sağlıklarının koruduğu görülmeli. Böyle bir şey görülmemiş. Tekrar tekrar diyorum, bu dediğim şeylerin olduğu kanıtlanmış görülmüş tasdik edilmiş tek şey, ilaçlarımız.

Sen sarı kantaron vs kullanmasaydın rna'n ne kadar olurdu bilemeyiz, rna sayısı ile ilgili kesin bir kural yok, kişiden kişiye çok değişebiliyor.

Ve dediğin gibi, sarı kantaron ve bilimum diğer bitkisel ürünler hivi laçlarının etkisini bozabilir, çok tehlikelidir.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Aydınlıktakiyolcu

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 218
Ynt: bitkisel tedavi işe yararmı ?
« Yanıtla #12 : Aralık 28, 2017, 09:56:02 ÖS »
Alternatif tıp doktoru amcamla konustum bu konuyu. Yurt dışında çok eğitim görmüş biri. Arı zehri olayı varmış bunun hiv üzerinde etkisi olabildiğini öğrendim. Propolis bağışıklık yükseltir bunu doktor tavsiye eder tip doktorundan bahsediyorum. Ama arı zehri olayı biraz sakat geldi bana ilaçla etkileşim yapar alerjin olur benim var mesela

Taurus

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 483
Ynt: bitkisel tedavi işe yararmı ?
« Yanıtla #13 : Aralık 29, 2017, 12:00:02 ÖÖ »
Bu konuda doktorum beni uyardı. Sakın ha sakın!!! Bitkisel mitkisel ayağına güme gitmeyin. Yok Afrika'da şu varmış, bilmem nerde bu varmış. İlacınızı alın ve gerisini Allah'a bırakın. Bir de sigarayı bırakınız. Sigara içeceğime bir kutu baklava yerim. Oh mis!!! Akciğer kanserinden ölmektense, şeker komasından ölürüm.  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

bedevi

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 1073
Ynt: bitkisel tedavi işe yararmı ?
« Yanıtla #14 : Aralık 29, 2017, 08:35:49 ÖÖ »
Alternatif tıp doktoru amcamla konustum bu konuyu. Yurt dışında çok eğitim görmüş biri. Arı zehri olayı varmış bunun hiv üzerinde etkisi olabildiğini öğrendim. Propolis bağışıklık yükseltir bunu doktor tavsiye eder tip doktorundan bahsediyorum. Ama arı zehri olayı biraz sakat geldi bana ilaçla etkileşim yapar alerjin olur benim var mesela

evet aydınlıktakiyolcu  arı zehiri olayını bende nette bi yerde okumuştum...ama şu aşamada geliştirilmesi için zaman gerek diye biliyorum...umarım bi netice elde ederler arı zehirinden..   

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
59 Yanıt
9319 Gösterim
Son İleti Mayıs 30, 2017, 08:37:52 ÖÖ
Gönderen: focke-wulf
2 Yanıt
1802 Gösterim
Son İleti Ocak 21, 2017, 03:51:04 ÖS
Gönderen: Mavera
31 Yanıt
3972 Gösterim
Son İleti Şubat 27, 2019, 04:41:34 ÖS
Gönderen: LittleSir
11 Yanıt
2070 Gösterim
Son İleti Ocak 29, 2019, 03:29:33 ÖS
Gönderen: pozitif
10 Yanıt
2532 Gösterim
Son İleti Ocak 26, 2020, 10:38:16 ÖS
Gönderen: cannabliss