Gönderen Konu: HIV Duo Ultra Hakkinda | Soru & Cevap  (Okunma sayısı 37731 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Shopska

 • Administrator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 163
 • Akıyor bu akşam maşallah..
  • Hiv ve Aids
HIV Duo Ultra Hakkinda | Soru & Cevap
« : Mart 24, 2016, 10:31:21 ÖS »
Soru:Test olmak istiyorum.Neden En erken Hiv Duo Ultra testi yaptırmalıyım?
Cevap:
Vidas Hiv Duo Ultra'nın erken tanıda kullanılmasının nedeni diğer combo testlerden daha hassas olması ve ölçüm aralığının kat kat fazla olmasıdır.Bu yüzden vidas hiv duo ultra 14 gün sonrasında yapılabilir ve diğer combolar 21 gün sonrasında yapılabilir.Vidas hiv duo ultra 3 pg/mLde p24 saptarken ona en yakın combo test 44 pg/mLde p24 ölçebiliyor ve bu da açıkça vidas hiv duo ultra güvenilirliğini ve hassasiyetini göstermektedir.
Kaynak: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC140346/table/t1/
_________________________________
Soru:Geçmişte kortizon tedavisi aldım yada aktif olarak kortizon tedavisi kullanıyorum.Hiv duo ultra test sonucumu etkiler mi?
Cevap:
Net bir şekilde Hayır.Sadece çok uzun süre ve yüksek dozajda kortizon kullanımı testleri etkileyebilir ve o da sadece antikor bakan testlerdir(bu testler içinde son süre 6 ay ve bir yılı aşkın süre kullanımlarda bile 20.000/1 etkilediği söylenmektedir).Duo Ultra test yöntemi antijen tespitine de dayalı olduğu için etkilemesi söz konusu dahi değildir.
_____________________________
Soru:Antibiyotik kullandım ve bu test sonucumu etkiler mi?
Cevap:
Hayır,Etkilemez
________________________________
Soru:16. Gün Hiv duo ultra testi oldum güvenebilir miyim?
Cevap:
Güvenebilirsiniz.16.-18.-22. gün hiç farketmez.Önemli olan 14. günden sonra test olmuş olmanızdır.Duo test yöntemi hem antijen hem antikor ayrı ayrı tarayan ve çift sonuç veren tek test yöntemidir.Özgüvenilirliği %99.88'dir.Alacağınız negatif sonuca güvenebilirsiniz.
________________________________
Soru:Bu testin bu kadar erken bir dönemde kesin sonuç verdiğine nasıl bu kadar emin olabiiyorsunuz?
Cevap:
Yapılan araştırmalar neticesinde 4.nesil Vidas duo ultra testi 12.8 gün sonra bile hiv virüsünü tespit etmiş bir testtir.Erken tanı yöntemidir.P24 Antijen ve Hıv 1-2 antikorlarının aynı test içinde çalışıldığı hiv testi yöntemidir.Hiv virüsü tespitinde en yeni nesil hiv testleri olan 4.jenerasyon testler antijen ve antikor tespitinde erken tanı yönteminde uluslararası kabul görmüştür.Hiv virüsünün vücuda alımından yaklaşık 14 gün sonra p24 antijenemi dönemi başlar ve birkaç hafta sürer.1-3 ay içinde zarf gp4,gp120 ve çekirdek p24 antijenine karşı IgM ve IgG antikorları sentezlenmeye başlar.Antikorların oluşması için geçen pencere döneminde p24 antijeninin saptanması önemlidir.4. Jenerasyon hiv testi combo p24 antijenini ve Hıv 1-2 ye karşı oluşan antikorları saptayan test yöntemidir.
________________________________
Soru:Bu testten 14. gün negatif sonuç alıp sonra pozitifleşen bir vaka varmıdır?
Cevap:
Kayıtlara geçmiş böyle bir vaka bulunmamaktadır.

Soru:Bu testle ilgili ülkemizdeki ve uluslararası kaynaklardaki bilgilere nasıl ulaşabilirim?
Cevap: 1.Journal of Clinical Microbiology tarafından yapılan araştırmada Hiv Duo Ultra testin güvenilirliğinin ve diğer combo testlerden daha erken hiv virüsünü tespiti ettiğinin şeması

Kaynak : http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9665998

2. 4. Nesil Combo test araştırması

KAYNAK : http://www.aidsmap.com/Accuracy/page/1323356/

3.Hacettepe Üniversitesi hiv/aids tedavi ve araştırma merkezi

KAYNAK: http://www.hatam.hacettepe.edu.tr/hatam032.shtml

_________________________________
Soru : 14 gün içinde virüsün vücutta varlığının tespit edilebileceğine dair uzman görüşlerini paylaşabilir misiniz?

Cevap:
1. Pozitif Yaşam Derneği Başkanı Nejat Ünlü(istanbul’da Kızılay’dan alınan kanla HIV kapan 3 kişiden ikisinin ölmesi üzerine) :“Kan kontrol edilmek üzere 3’e ayrılır. Belirli sürelerde saklanabilen kan örneklerinde bu süre plazmada 2 yıl, eritrositte 42 gün, trombositte ise 5 gündür. 5 günlük olanlarda sıkıntı yaşanır. Çünkü HIV vücuda girdikten sonra hemen çoğalmak için hücreye girer. Bu kuluçka dönemi 13 gündür ve kan, test edilse bile HIV’in varlığı tespit edilemez” dedi.

2. Kızılay Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar(İstanbul’da Kızılay’dan alınan kanla HIV kapan 3 kişiden ikisinin ölmesi üzerine) :" bağışçının kanındaki HIV’in 13 günlük pencere, yani kuluçka döneminde olduğu için fark edilemediğini belirtti ve "Bulaşmada hiçbir eksiğimiz söz konusu değildir" dedi.

3. Doç. Dr. Aynur Topkaya :“Virüs vücuda girdikten sonra DNA’sını hücrenin DNA’sına yapıştırıyor. Virüsün kendini tespit ettirecek kadar çoğalması için geçmesi gereken süre bu en hassas yöntemde bile dünya literatüründe 10 gündür. Ancak bu yöntem daha çok hastalanmış kişiler üzerinde uygulanır” bilgisini verdi.

___________________________

Soru: Uzmanların 14. günden sonra test yaptırmış kişilere verdikleri cevaplardan örnekler paylaşabilir misiniz?

Cevap:
1.Soru: supheli iliskiden 23 gun sonra elfa yontemiyle 4. Jenerasyon hiv duo vidas calisilmis ,sonucum su sekilde; HIV p24 antijen: NEGATIF 0.00 - HIV 1/2 antikor: NEGATIF 0.04.yani hem antijen hem antikor ayri ayri bakildi.simdi sorum su; 14. Gun sonrasi guvenilirligi %99.88 ve dunyada bu testten negatif alip pozitiflesen vaka yok.gorustugum mikrobiyoloji uzmanlari artik baska teste gerek olmadigini ve sonucun degismeyecegini soylediler,cunku 4. Jenerasyon bu test p24 viral proteni inceledigi icin mutlaka yakalar görüşündeler.fikrinizi ogrenmek istiyorum

Cevaplayan Kişi: Uzm. Dr. Hilmi TEZGEL
(İzmir Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji)
Kimdir: 1974 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu.1980 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde Mikrobiyoloji ihtisasımı tamamladı.1981 yılında Ege Üniversitesi Parazitoloji Kürsüsünde yüksek ihtisasa başladı.

(2014-01-21 09:18:53 tarihinde cevaplanmıştır)
1.Cevap: Meslektaşlarımın görüşüne katılıyorum. İçiniz rahat etsin.


 

2.Soru:Yaşadığım şüpheli ilişkiden 17 gün sonra Hiv duo ultra testi oldum.hala şüphem var.bu değerler yükselebilirmi yada değerlerin bi anlamı varmı.akut belirtilerden herhangi bişey gözlemliyemedim.test yaptırdıgım labarotuar başka teste gerek yok dedi.
Cevaplayan Kişi :Uzm. Dr. Cengiz GÜNEY
Kimdir: Uzman Dr Cengiz Güney 14/2/1944 yılında Adanada doğdu. Ilk,orta ve lise tahsilini İstanbul da yaptı. Ankara üniversitesini 1968 yılında bitirdikten sonra-Bristol ve Liverpool Üniversitelerinde Mikrobiyoloji-Bulaşıcı hastalıklar üzerine eğitim aldı.İstanbul Gata İhtisas Hastanesinde askerliğini, yedek subay olarak yaptı. İÜ Tıp fakültesinde bir yıl Alerji,Okmeydanı ihtisas hastanesinde’deRadyosyon eğitimi aldı. Türkiyede , Sigorta ve Sağlık bakanlığı hastanelerinde uzman hekim olarak çalıştı.Marmara Üniversitesi 2’inci eğitiminde Fizyoloji.Haliç üniversitesi BESYO ‘da Ergojenik yardım ve egzersiz biyokimyası dersleri için öğretim görevlisi olarak bulundu.Yurt dışında ASMA(Amerika), Avrupada ( ECMİD )‘de davetli olarak yurt içi ve dışı yayınları oldu.Evli,iki kız babası,bir torun dedesi ve KLİMİK derneği üyesidir.

( 09/10/2012 tarihinde cevaplanmıştır.)

2.Cevap: P24 erken HIV tanı antijen testi ve diğer testlerin sonuçları sizin sağlıklı olduğunuzu gösterir.Gerçekten başka teste gerek yok.Test zamanlama tarihiniz doğru.Bu değerler yükselmez.Bundan sonra sağlıklı olmanın tadını yaşayın.Tüm kuşkulardan kurtulun,derslerinize odaklanın.Başarılar.
________________________

Soru: Hiv duo Ultra testine nasıl ulaşabilirim ve fiyatları nedir?
Cevap: Bulunduğunuz ildeki laboratuvarları araya**k detaylı bilgi alabilirsiniz.

_________________________
Soru:Ben laboratuvara gidip hiv duo ultra testi istedim ama sonuç kağıdımda elfa yazıyor,yanlış bir test mi oldum?
Cevap: Elfa yöntem adıdır,bunun bir önemi yok.Önemli olan sonuç kağıdınızda hem antijen hem antikor sonuçlarının ayrı ayrı bulunmasıdır.Eğer tek sonuç varsa testiniz hiv duo ultra değildir.Çift sonuç mevcutsa bu hiv duo ultra vidas yöntemidir.

__________________________
Soru:Korunmalı bir ilişkim oldu,duo ultra test nerede yaptırabilirim?
Cevap: ilişkiniz korunmalı olduğu için test yaptırmanıza gerek yok.

__________________________
Soru: Bulunduğum il sınırıları içinde Hiv duo ultra Vidas testi yok,Nasıl ulaşabilirim?
Cevap:Bazı laboratuvarlara gerekli yönlendirmeleriniz yapılarak kargo ile numune gönderebilir ve testinizi yaptırabilirsiniz.

__________________________
Soru:Hiv Duo ultra sonucumu ne zaman alabilirim?
Cevap:Genellikle gün içinde öğrenebilirsiniz.
Kintsukuroi

Hiv ve Aids

HIV Duo Ultra Hakkinda | Soru & Cevap
« : Mart 24, 2016, 10:31:21 ÖS »

turuncu

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 3172
Ynt: HIV Duo Ultra Hakkinda | Soru & Cevap
« Yanıtla #1 : Nisan 09, 2017, 12:23:29 ÖÖ »
@Shopska  merhaba
 Çözüm üretmişsin boss  :)  Bunu forumun bir yerlerine iliştirmek lazım.. Gelen geçen zahmet edip okusun... Teşekkürler :)
« Son Düzenleme: Nisan 09, 2017, 12:24:17 ÖÖ Gönderen: turuncu »

ehlikeyhif

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 683
Ynt: HIV Duo Ultra Hakkinda | Soru & Cevap
« Yanıtla #2 : Nisan 09, 2017, 12:10:03 ÖS »
Herkese Merhaba:

@Shopska sayesinde vidas ile ilgili bütün soruların cevapları verildi.

Bu icerikte cevabı olan bir soru sorulması durumunda:
Şahsım: ilk olarak üyenin ip adresleri ile girişini yasaklayip üyeliğini silecektir.

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Nisan 09, 2017, 04:40:51 ÖS Gönderen: ehlikeyhif »
Hangimiz pozitif/negatif ne fark eder ki?

Hiv ve Aids

Ynt: HIV Duo Ultra Hakkinda | Soru & Cevap
« Yanıtla #2 : Nisan 09, 2017, 12:10:03 ÖS »

LuciferMorningstar

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 1
Ynt: HIV Duo Ultra Hakkinda | Soru & Cevap
« Yanıtla #3 : Haziran 24, 2017, 03:41:15 ÖÖ »
Merhaba değerli forum arkadaşlarım. Herkese iyi geceler dilerim.
Bu konu hakkında bir sorum olacaktı. Şüpheli ilişkimden 32 gün sonra özel bir laboratuvarda HIV DUO Ultra (HIV 5 ) adı altında test oldum. Testlerin sonuçları negatif çıktı. Başka bir test yaptırmama gerek var mıdır? Yoksa konuyu kapatabilir miyim?

Herkese güzel geceler dilerim.

Mavera

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 6313
Ynt: HIV Duo Ultra Hakkinda | Soru & Cevap
« Yanıtla #4 : Haziran 24, 2017, 07:38:46 ÖÖ »
Merhaba değerli forum arkadaşlarım. Herkese iyi geceler dilerim.
Bu konu hakkında bir sorum olacaktı. Şüpheli ilişkimden 32 gün sonra özel bir laboratuvarda HIV DUO Ultra (HIV 5 ) adı altında test oldum. Testlerin sonuçları negatif çıktı. Başka bir test yaptırmama gerek var mıdır? Yoksa konuyu kapatabilir miyim?

Herkese güzel geceler dilerim.

Merhaba SeherYıldızı.
http://hivveaids.net/index.php?topic=3143.0
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

noctorual

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 14
Ynt: HIV Duo Ultra Hakkinda | Soru & Cevap
« Yanıtla #5 : Şubat 05, 2018, 11:01:13 ÖS »
arkadaslar benim 9. ayda elizadan negatifim var.ama bu hiv 1-2 kafamı karıstırıyor hiv 2 yedemi baktırmam gerekiyor ?

Mavera

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 6313
Ynt: HIV Duo Ultra Hakkinda | Soru & Cevap
« Yanıtla #6 : Şubat 05, 2018, 11:09:00 ÖS »
arkadaslar benim 9. ayda elizadan negatifim var.ama bu hiv 1-2 kafamı karıstırıyor hiv 2 yedemi baktırmam gerekiyor ?

Hiv 2 nasıl baktırmayı planlıyorsun? Sadede Hiv 2 ayrı bakan bir test yok. Elisa zaten anti hiv1/2 diye ikisine de bakıyor.

Bundan sonra her zaman korun!
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

noctorual

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 14
Ynt: HIV Duo Ultra Hakkinda | Soru & Cevap
« Yanıtla #7 : Şubat 05, 2018, 11:10:48 ÖS »
arkadaslar benim 9. ayda elizadan negatifim var.ama bu hiv 1-2 kafamı karıstırıyor hiv 2 yedemi baktırmam gerekiyor ?

Hiv 2 nasıl baktırmayı planlıyorsun? Sadede Hiv 2 ayrı bakan bir test yok. Elisa zaten anti hiv1/2 diye ikisine de bakıyor.

Bundan sonra her zaman korun!

benim elisada sadece anti hiv yazıyodu ondan sordum usta kusura bakma

noctorual

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 14
Ynt: HIV Duo Ultra Hakkinda | Soru & Cevap
« Yanıtla #8 : Şubat 06, 2018, 12:24:28 ÖS »
arkadaslar benim 9. ayda elizadan negatifim var.ama bu hiv 1-2 kafamı karıstırıyor hiv 2 yedemi baktırmam gerekiyor ?

Hiv 2 nasıl baktırmayı planlıyorsun? Sadede Hiv 2 ayrı bakan bir test yok. Elisa zaten anti hiv1/2 diye ikisine de bakıyor.

Bundan sonra her zaman korun!

benim elisada sadece anti hiv yazıyodu ondan sordum usta kusura bakma


moderatör arkadaşlar bi yardımcı olsanız bende burayı terkedip boşuna yer işgal etmesem.ben eliza yaptırdım ama elizamda anti hiv  yazıyordu hiv 1-2 yazması gerekmiyormuydu

Fatih

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 774
Ynt: HIV Duo Ultra Hakkinda | Soru & Cevap
« Yanıtla #9 : Şubat 06, 2018, 12:48:19 ÖS »
Gerekmiyor.
Her hastanenin kağıdı farklılık gösterebilir.
Negatif negatiftir.
Eliza testinden hiv virüsünün saklanabilme ihtinali 0.yazıyla sıfır

noctorual

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 14
Ynt: HIV Duo Ultra Hakkinda | Soru & Cevap
« Yanıtla #10 : Şubat 06, 2018, 12:50:41 ÖS »
Gerekmiyor.
Her hastanenin kağıdı farklılık gösterebilir.
Negatif negatiftir.
Eliza testinden hiv virüsünün saklanabilme ihtinali 0.yazıyla sıfır


eyvallah kardeş

Arutha

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 838
Ynt: HIV Duo Ultra Hakkinda | Soru & Cevap
« Yanıtla #11 : Şubat 06, 2018, 12:56:00 ÖS »
Konuya son veriyorum.
Diger sitede yazanlardan korkup, bizi ciddiye almiyorsan bir sey yapamayiz.
« Son Düzenleme: Şubat 06, 2018, 12:56:46 ÖS Gönderen: Arutha »
In brightest day, in blackest night,
No evil shall escape my sight!
Let those who worship evil's might,
Beware my power, Green Lantern's light!

Arutha

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 838
Ynt: HIV Duo Ultra Hakkinda | Soru & Cevap
« Yanıtla #12 : Şubat 06, 2018, 01:43:19 ÖS »
Merhaba değerli forum arkadaşlarım. Herkese iyi geceler dilerim.
Bu konu hakkında bir sorum olacaktı. Şüpheli ilişkimden 32 gün sonra özel bir laboratuvarda HIV DUO Ultra (HIV 5 ) adı altında test oldum. Testlerin sonuçları negatif çıktı. Başka bir test yaptırmama gerek var mıdır? Yoksa konuyu kapatabilir miyim?

Herkese güzel geceler dilerim.

Merhaba SeherYıldızı.
http://hivveaids.net/index.php?topic=3143.0

Dostum Lucifer dusmus melek
Yahudilikte ismi Samael Lightbringer.
İlk yaratilan ve en guzel melek oldugu varsayilir.
İncil'de bahsi gecen savasta bizzat Micheal tarafindan sürülüyor.
Tom Elkis'e de saygi sunarim. O nasil bir performans.
In brightest day, in blackest night,
No evil shall escape my sight!
Let those who worship evil's might,
Beware my power, Green Lantern's light!

Bekoğğ

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 1
Ynt: HIV Duo Ultra Hakkinda | Soru & Cevap
« Yanıtla #13 : Şubat 12, 2018, 02:30:49 ÖS »
Arkadaşlar merhaba 26.4.nesil hıv douv testi anti hıv 1 /2&p24antijen; testi oldum olsun negatif geldi 47.günde 4.nesil hıv douv testi anti hıv 1 /2&p24antijen; testi oldum  olsun negatif geldi AYNI GÜN HIV RNA PCR TESTİ İÇİN KAN ALDILAR SONUÇ 7.GÜN SONRA GELDİ SONUÇ NEGATİF GELDİ BAŞAKA TEST GEREK VARMI YANİ 90 GÜNDE GEREK VARMI sonuç degişirimi şimdiden tşk ederim

Mavera

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 6313
Ynt: HIV Duo Ultra Hakkinda | Soru & Cevap
« Yanıtla #14 : Şubat 12, 2018, 02:34:10 ÖS »
Arkadaşlar merhaba 26.4.nesil hıv douv testi anti hıv 1 /2&p24antijen; testi oldum olsun negatif geldi 47.günde 4.nesil hıv douv testi anti hıv 1 /2&p24antijen; testi oldum  olsun negatif geldi AYNI GÜN HIV RNA PCR TESTİ İÇİN KAN ALDILAR SONUÇ 7.GÜN SONRA GELDİ SONUÇ NEGATİF GELDİ BAŞAKA TEST GEREK VARMI YANİ 90 GÜNDE GEREK VARMI sonuç degişirimi şimdiden tşk ederim

Sorularının TÜM CEVAPLARI EN AYRINTILI BİR ŞEKİLDE ŞU BAŞLIKTA ZATEN arkadaşım:

http://hivveaids.net/index.php?topic=3143.0
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
9 Yanıt
7440 Gösterim
Son İleti Haziran 30, 2017, 09:13:34 ÖS
Gönderen: yastikyorgan
5 Yanıt
4391 Gösterim
Son İleti Mayıs 01, 2016, 03:22:32 ÖS
Gönderen: jovsi
14 Yanıt
4318 Gösterim
Son İleti Temmuz 30, 2016, 02:08:02 ÖS
Gönderen: cercei
13 Yanıt
4343 Gösterim
Son İleti Ağustos 17, 2016, 03:19:03 ÖS
Gönderen: Mavera
24 Yanıt
4290 Gösterim
Son İleti Haziran 20, 2018, 11:01:46 ÖÖ
Gönderen: Penthos