Gönderen Konu: 58000 kondomsuz ilişki 0 bulasi  (Okunma sayısı 10266 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

adayeli

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 2
58000 kondomsuz ilişki 0 bulasi
« : Nisan 19, 2017, 11:43:44 ÖÖ »
Arkadaşlar selam,

Aşağıdaki araştırma hakkında sitede bir bilgi bulamadım.

Bu araştırma hakkında yorumlarinizi alabilirmiyim?

HIV bulasisi için kan yada genital ülser olması gerekiyor sanırım aksi durumda bulasmiyor. İnsanlarda boşuna fobi haline geldi bu durum. (Ben dahil)


Çiftler arasında yapılan ve 4 yıl süren bir araştırmada, 58,000 kondomsuz temas sonrasında tespit edilen HIV bulaşı oranı; SIFIR!

 Webunya
7 ay önce

14 Avrupa ülkesindeki 75 ayrı tıbbi lokasyonda, 1166 sero-farklılığı bulunan (Bir HIV pozitif, bir HIV negatif) çiftler arasında, Eylül 2010-Mayıs 2014 tarihleri arasında gerçekleşen ve 58.000 kondomsuz temasta 0 bulaş bildiren bu önemli araştırmanın sonuçlarını, Kırmızı Kurdele İstanbul’un işbirliği içinde olduğu Londra merkezli tedavi aktivizmi grubu

I-Base’den, makalaye konu olan çalışmanın yürütme komitesinde görev alan aktivist Simon Collins’in kaleminden aktarıyoruz.

Simon Collins , HIV i-Base

*Simon Collins, İngiltere’de faaliyet yürüten ve Kırmızı Kurdele İstanbul’un da işbirliği içinde olduğu tedavi aktivizmi grubu olan I-Base’de çalışan bir aktivist ve bu makaleye konu olan Partner Study yürütme komitesinde görev alan bir temsilcidir.

Durban’da gerçekleşen Uluslararası AIDS konferansı ile aynı tarihlerde yayınlanan Partner Study’nin  sonuçları, HIV tedavisinin (ART) bulaş engellemeye etkisi konusunda, milyonlarca insanı doğrudan ilgilendiriyor.

Sonuçlar, düzenli ART kullanan bir bireyin HIV bulaştırma riskinin, teorik bir risk olmaktan öteye gitmeyeceğini iddia ediyor ve bu açıklama bir tarafın HIV pozitif  bir tarafın HIV negatif olduğu ilişki durumlarında (sero different) az da olsa risk her zaman mevcuttur yaklaşımını ters düz ediyor.

Partner Study; tespit edilemeyen viral yük (undetectable) durumunun, “cinsel yolla HIV bulaşısının söz konusu olmayacağı” gibi bir anlam ifade ettiğine dair güçlü kanıtlara sahip. Eşcinsel ve heteroseksüel çiftlerin yer aldığı Partner Study, kondom kullanmayan bireylerdeki olası ve mutlak risklerin tahmin edilmesi açısından da oldukça önemli bir çalışma.

Önceki araştırmalar, özellikle heteroseksüel bireyler arasında yüksek oranda kondom kullanımının  söz konusunu olduğunu göstermekteydi.. Ancak Partner Study daha önceki araştırmaların hepsinden farklı olarak, ard arda 3 kereden fazla olmak kaydıyla, kondom kullanmayan bireylerin dikkate alındığı verileri içeriyor. Bu da katılımcıların sayısı itibariyle, ard arda yüzlerce kez kondomsuz anal ilişkiye giren bireylerin varlığı anlamına geliyor.

ARAŞTIRMA METODU

Partner Study, 14 Avrupa ülkesindeki 75 ayrı tıbbi lokasyonda, 1166 sero-farklılığı bulunan (HIV statüleri farklı olan) çiftler arasında, Eylül 2010-Mayıs 2014 tarihleri arasında gerçekleşti. Araştırmaya katılma şartı, ART kullanan HIV pozitif partnerin tespit edilemeyen viral yüke sahip olması ve çiftlerin seks yaptıkları tüm zamanlar boyunca kondom kullanmıyor olması olarak belirlendi.

Çiftlerden, HIV Negatif partnerin düzenli olarak HIV testi yaptırması da dahil olmak üzere, rutin cinsel sağlık taramalarını gerçekleştiriyor olmaları ve her bir katılımcının da aynı zamanda cinsel geçmiş anketini doldurarak farklı cinsel deneyimlerdeki risklerin tespiti sürece dahil edildi. Pozitif olan partnerin en son viral yükünün tespit edilemeyen düzeyde (yani 200 kopya/mL’den az) olduğu çiftler sadece final analizine dahil edilmiştir. Analizin kesin sonucu, farklı yönelimlerdeki tüm çiftlerden HIV negatif olanın HIV pozitif olma durumuna göre, çiftler arası bulaşının oranı dikkate alınarak oluşturulmuştur.

SONUÇLAR

Kayıt altına alınan 1166 çiftten 1004’ü en az bir kez takip muayenesine geldi ve 888 çift, 1238 çift-yılı süresince takip edildi (Ortalama 1.3 yılda bir – IQR* 0.8 e 2.0). Bu 888 çift, 548’i heteroseksüel (HT) ve 340 eşcinsel çiften oluşmaktadır. Takip analizlerine dahil edilmeyen verinin temel nedeni ise; ilk takibinin henüz yapılmamış olması (162 kişi), yapılmayan HIV testi (20 kişi), PEP yada PrEP kullanımı (9 kişi), kondom kullanmadan sex yapılmamış olması (15 kişi), viral yükün 200 kopya/mL’den yüksek olması (55 kişi) ve viral yük testinin yapılmamış (17 kişi) olmasıdır. Takip verilerine dahil edilen çiftlerle dahil edilmeyen çiftler arasından anlamlı bir fark bulunmamaktadır.

Süreç içerisinde, her ne kadar 11 birey HIV pozitif olmuş olsa da, bunların hiç birinde enfeksiyonun filogenetik nedenlerden dolayı bulaştığı tespit edilememiştir. Bu vakalar,  belirlenmiş ve kayıt altına alınmış olan, kondom kullanmadan yapılan 58,000 cinsel birleşme aksiyonundan sonra gelişmiştir.

Diğer bütün sonuçlar gibi, gruplar arasındaki bazı farklılıklarla birlikte HIV statüsü, cinsiyet ve cinsel yönelim kategorileri, katılımcı profili dayanağı olarak rapora eklemiştir. Bu durum sonuçları özetlemeyi karmaşıklaştırsa da, ortamala yaş 40 – 44 olarak tespit edilmiştir (31 – 50 yaş arası tüm IQR değişiklikleriyle). Raporda, eşcinsel erkekler ve HT kadınlar, HT erkeklerden bir kaç yıl daha gençtir. Kadınların %70’i ve eşcinsel erkeklerin %90’ına oranla, HT erkeklerin yaklaşık %80’i beyaz ırktır. Eşcinsel erkeklerin yüksek bir oranı üniversite yada daha yüksek bir düzeyde eğitime sahiptir (tüm heteroseksüellerin %19-%35’ine oranla, yaklaşık olarak eşcinsel erkeklerin %50’i). Bu tarz bazı farklılıkların anlamlı olmasına rağmen, bunların dışında daha az sayıda yaşı daha genç olan erişkin bireyler de, HIV ile yaşayan bireylerin çeşitliliğini yansıtması amacıyla, araştırmaya dahil edilmiştir.

HT erkekler, HT kadınlar ve eşcinsel erkekler arasında HIV pozitif olan partnerlerin ART kullanım yılları ortalama 10.6 (IQR: 4.3 ile 15.6), 7.5 (IQR: 3.3 ile 14.2) ve 4.8 (IQR: 1.9 ile 11.4) yıldır. Gruplar arasında farklılıklar olmakla beraber, rapora konu olan çiftler, ortalama 2 yıl (IQR 0.5 ile 6.3) kondom kullanmadan sex yapmışlardır. Örneğin eşcinsel çiftler 1,5 yıl (IQR 0.5 ile 4 years) kondomsuz seks yapmışken,  heteroseksüel çiflerde bu sayı yaklaşık olarak 3 yıl (IQR 0.7 ile 11 yıl) olarak görülmektedir. Rapora konu olan çiftlerden yaklaşık %23’ü, araştırma başladığında  ilişkilerine henüz yeni başlamışlardı (6 aydan kısa süre). Tüm katılımcılardan %90’dan daha yüksek bir oranının ART tedavisine uyduğu, kendilerince beyan edilmiştir. Buna benzer bir yüzde de yine 350 hücre/ mm3‘den yüksek CD4 sayısı için tüm katılımcılar tarafından tespit edilmiştir. Negatif partnerlerden sağlanan verilere göre, eşcinsel çiftler kondom kullanmadan 22,000 kez (ortalama 41 kez; IQR 17 ile 75 kez arası), heteroseksüel çiftler ise 36,000 kez (ortalama 35 kez; IQR 13 ile 70 kez arası), ve tüm bu sonuçlara göre yılda ortalama 37 kez (IQR 15 ile 71 kez arası) kondom kullanmadan seks yapmışlardır. Ancak bu sayılar, çiftlerden gelen rakamlar doğrultusunda oluşturulduğundan, netliğini kestirmek zordur. Çünkü 108’i eşcinsel (%33) ve 34 ü heteroseksüel (%4) olmak üzere toplamda 108 çift, rapora kaydedilen ilişkisinin dışında da cinsel ilişkiye girdiklerini beyan etmişlerdir.

11 adet (10 eşcinsel ve 1 heteroseksüel) negatif eşe HIV bulaşısı vakalarından hiç biri filogenetik açıdan pozitif partnerle ilişkili değildir. Bu bireylerden bir çocuğunun (11’de 8’i), esas ilişkilerinin dışından başka bireylerle kondomsuz cinsel ilişkiye girdikleri tespit edilmiştir. Konu ile ilgili ek bilgiler, çevrimiçi bilgi deposunda bulunmaktadır (2). Tüm araştırma için sıfır bulaşı ile ilgili %95 güven aralığının (GA) üst sınırı, 100 tane takip edilen çift yılında (TEÇY) 0.3 olarak tespit edilmiştir.

Araştırmadaki rakamların ve araştırmanın önemi dolayısıyla tespit edilmiş birer faktör olarak tüm spesifik risklerin her bir kategorisi ait hesaplamalar, farklı üst %95’lik GA sınırına sahiptir: Örneğin, HT cinsel ilişkinin tümündeki GA 0.88 iken, eşcinsel cinsel ilişkinin tümünde GA 0.84’tür. Bu demektir ki, eşcinsel erkeklerlerde alıcı anal ilişkinin %95’lik üst GA’sını, örnek hacmine ait bir faktor olarak değerlendirilmesi gerekmektedir (Boşalma gerçekleşen cinsel ilişkide oran 2.70 ve boşalma gerçekleşmeyen cinsel ilişkide oran 1.68’dir): Bu konuda az sayıda TEÇY söz konusu olduğundan, üst limit normal olarak daha yüksektir. Bu hesaplama, gerçek riskin ne olduğuna ilişkin sorunsalın içerisindeki potansiyel oranı tespit etmek için oluşturulmuşken, %95’lik GA araştırma konusunun gösterge riski olarak değerlendirilmemelidir. Araştırmadaki bu zorluğa dikkat çekmek için, heteroseksüel anal ilişki için %95’lik GA üst sınırındaki 12.71 ve 8.14’lük (boşalma olarak yada olmadan) en yüksek tahmini risk, bu risk oranının daha yüksek olmasına neden olabilecek herhangi bir biyolojik nedenden farklı bir ana nedene sahip, az sayıdaki TEÇY’ye aittir. Ayrıca heteroseksüel çiftlerin %20’sinden daha fazlası anal ilişkiye girdiklerini belirtmişlerdir.

Çalışma, Partner Study 2 başlığıyla ve eşcinsel çiftlere odaklı bir şekilde devam ediyor
ve heteroseksüel çiftler üzerindeki araştırmada olduğu gibi güçlü kanıtlara ulaşabilmek adına, daha fazla eşcinsel çifti araştırmaya dahil etmek için, süreç 2019’a kadar sürecek (2).

Aynı zamanda çalışma sırasında, 91 HIV pozitif bireyde diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyon (CYBE) tespit edilmiş olup (16 HT erkek, 16 HT kadın ve 59 eşcinsel erkek), bu enfeksiyonların negatif partnerlerindeki enfeksiyonlarla uyumlu olduğu görülmüş, ancak HIV bulaşısına ait herhangi bir risk tespit edilmemiştir.

Sonuçlarla ilgili 2 ayrı soru – cevap kaynakçası, i-Base ve Partner Study’nin internet adreslerinde ingilizce olarak yayınlanmaktadır (3, 4).

Eşcinsel erkeklerle ilgili riskler hakkında daha fazla veri toplamak için, Çiftler Arası Araştırmanın genişletilmiş bir hali çalışmalarına hala devam edilmektedir (5).

YORUMLAR

Sonuç basit olarak şöyle yorumlanabilir: 58,000 kez kondom kullanmadan gerçekleşmiş cinsel ilişki sonrasında sıfır bulaşı söz konusudur. Aynı zamanda bu yoğun analizlerin yapıldığı çalışmada, yeni HIV tanılarının hiçbirinin, çiftler arasındaki bulaşı ile olmadığını da belirtmemiz gerekir.

Bununla birlikte bu araştırma, bir HIV pozitif bireyin viral yükü tespit edilemeyen düzeyde olduğunda, HIV bulaşısı riskinin ne olduğuna dair en güçlü tahminlere ulaşmamızı sağlamıştır- ki bu riskin de etkileyici bir şekilde “sıfır” olduğu tespit edilmiştir. Hiçbir çalışma, gerçek değer henüz ispatlanmamış yöntemlerle sıfır olsa da, %95’lik GA’nın üst limiti dahilinde bulunan gerçek riskin olasılığını göz ardı etmezken, aslında %95’lik GA asla sıfır olmaz, sadece artan değerle sıfıra yakın olabilir. Aynı şekilde CYBE’lerin varlığı ya da viral yükün test sonuçlarına göre bulaşıya olan etkisi için de bu geçerlidir.

Sonuçlar daha çok, tespit edilemeyen viral yük durumunda, HIV bulaşısının gerçekleşmesinin mümkün olup olmadığının sorgulanabilmesi için bilgi toplamayı sağlamaktadır. Bu sonuçlar, HIV olgusunu normalleştirmek, dışlama ve ayrımcılığı önlemeye yardım etmelidir.

Sonuçlar, ABD de dahil olmak üzere bir çok ülkede yürürlükte olan, tespit edilemeyen (undetectable) viral yüke sahip bir bireyin kondom kullanarak cinsel ilişkiye girse bile, HIV bulaşısı riski olduğu için hapis cezası verilmesine neden olan ceza kanunlarına karşı bir muhalefet oluşturmaktadır. SERO Projesi’nden (www.seroproject.com) Aktivist Sean Strub şöyle diyor: “ABD’de HIV ile yaşayan yüzlerce birey, tespit edilen ya da muhtemel HIV bulaşısı yayma suçundan dolayı suçlu bulundu. Bazıları sadece karşısındaki bireye tükürme, tırmalama yada ısırma sebebiyle uzun yıllar hapiste yatarken, bazıları da cinsel ilişki öncesinde HIV statüsünü açıklayıp açıklayamadığını ispatlayamadığı için hapiste yattılar (üstelik HIV bulaşısı riski söz konusu değilken bile). HIV’i bir suç unsuru olarak göstermek, hukuk sistemleri içerisinde kendine özgü bir “alt sınıflaştırma” yarattı, sırf bu yüzden bile risk altındaki insanlar kendilerini, ötekileştirmeye maruz kalmamak adına, HIV testi yaptırmaktan kaçındılar.”

Araştırmanın sonuçları aynı zamanda, kondom kullanma tercihine bakılmaksızın, HIV pozitif ve HIV negatif bireylerden oluşan farklı statülerdeki ilişkilerin yaşam kalitesine dair iyi yönde etkisi de olacaktır.

Hali hazırda devam eden Partner Study 2’de eşcinsel çiftler üzerinde araştırmalar devam etmekte ve vajinal ilişkiye oranla anal ikişkiye ait benzer güçlü istatikler elde edilmesi için, yeni eşcinsel çiftlerin katılımı da beklenmektedir.

Daha fazla bilgi almak için, lütfen Partner Study 2’nin internet sayfasınız ziyaret ediniz (5).

*IQR: Interquartile Range: Dörttebirlik Pay –Dörttebirlik Genişlik

#hivbilgisi  #bilonemsekorun  #kirmizikurdeleistanbul

HABER KAYNAĞI: KIRMIZI KURDELE İSTANBUL DERNEĞİ

KAYNAKÇA

1.) Rodger AJ et al for the PARTNER study group. Sexual activity without condoms and risk of HIV transmission in serodifferent couples when the HIV-positive partner is using suppressive antiretroviral therapy. JAMA, 2016;316(2):1-11. DOI: 10.1001/jama.2016.5148. (12 July 2016).

Full free access. http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?doi=10.1001/jama.2016.5148

2.) Partner Study Çevrimiçi Bilgi Deposu, JAMA (16 July 2016).
Supplemental Content

 3.) Partner Study Soru-Cevap
http://i-base.info/qa-on-the-partner-study

4.)Partner Study Soru-Cevap
http://www.chip.dk/Studies/PARTNER/Q-and-A

5.) Partner Study -2 İnternet Sitesi
http://www.chip.dk/PARTNER-2

Hiv ve Aids

58000 kondomsuz ilişki 0 bulasi
« : Nisan 19, 2017, 11:43:44 ÖÖ »

Beyzale

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 121
Ynt: 58000 kondomsuz ilişki 0 bulasi
« Yanıtla #1 : Nisan 19, 2017, 01:15:35 ÖS »
Yanı bunca çalışmadan sonra biz hiv pozitifler yeni birisi ile ilişki yaşamak istediğimiz de hala söylemek zorundamiyiz negatif olduğumuz halde

Mavera

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 6297
Ynt: 58000 kondomsuz ilişki 0 bulasi
« Yanıtla #2 : Nisan 19, 2017, 01:19:54 ÖS »
Tedavi gören kişilerde rna negatifken bulaş riskinin çok düşük olduğunu biliyoruz zaten. Bu araştırmalar da onu gösteriyor.

Ancak hiv durumunu bilmediği biriyle ilişki yaşayacaksa negatif bir kişi, mutlaka korunmalıdır, karşı tarafın kanında milyonlarca rna varsa oldukça bulaşıcıdır ve tek bir cinsel ilişki ile hiv bulaşı olabilir-hepimizin başına geldiği gibi.

Partnerlerimizi korumak için biz ilaçla rna negatif tutuyoruz-bundan sonra korunmamak kararını iki kişi de bilip karar verebilir a bu araştırmada bulaş olmuyor diye. Ama ben canımdan çok sevdiğim sevgilimle kondomsuz ilişkiye girmem, istemem bu benim kararım.

Ha tedaviyle rnam negatif diye karşı tarafa söylemeden sormadan korunmasız ilişki yaşayan varsa bu yanlış-kararı ve düşük olsa da riski karşı taraf da kabul etmeli.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

Hiv ve Aids

Ynt: 58000 kondomsuz ilişki 0 bulasi
« Yanıtla #2 : Nisan 19, 2017, 01:19:54 ÖS »

Mavera

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 6297
Ynt: 58000 kondomsuz ilişki 0 bulasi
« Yanıtla #3 : Nisan 19, 2017, 01:22:10 ÖS »
Yanı bunca çalışmadan sonra biz hiv pozitifler yeni birisi ile ilişki yaşamak istediğimiz de hala söylemek zorundamiyiz negatif olduğumuz halde

Korunursan söylemen şart değil. Korunmadığın durumda vicdanen söylemelisin bu araçtırmada kişiler gönüllüydü haberleri vardı ve her şeyi kabul etmişlerdi
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

My life

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 196
Ynt: 58000 kondomsuz ilişki 0 bulasi
« Yanıtla #4 : Nisan 19, 2017, 02:03:18 ÖS »
Peki iki tarafta pozitifse ve RNA negatife düşmüşse korunmadan ilişki yaşayınca ne olur bunu çok merak ediyordum

adayeli

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 2
Ynt: 58000 kondomsuz ilişki 0 bulasi
« Yanıtla #5 : Nisan 19, 2017, 02:24:43 ÖS »
Bu arastirmada pozitif olan kisinin RNA değerleri ile ilgili bir bilgi bulamadım. HIV pozitif ve negatif Ler arasındaki bir araştırma olduğu yazıyor.
Değerleri farketmeksizin yapilan bir araştırma gibi okudum.
« Son Düzenleme: Nisan 19, 2017, 02:59:11 ÖS Gönderen: adayeli »

Lior

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 161
Ynt: 58000 kondomsuz ilişki 0 bulasi
« Yanıtla #6 : Nisan 19, 2017, 04:32:47 ÖS »
Alıntı
Bu arastirmada pozitif olan kisinin RNA değerleri ile ilgili bir bilgi bulamadım. HIV pozitif ve negatif Ler arasındaki bir araştırma olduğu yazıyor.
Değerleri farketmeksizin yapilan bir araştırma gibi okudum.

Alıntı
Sonuçlar, düzenli ART kullanan bir bireyin HIV bulaştırma riskinin, teorik bir risk olmaktan öteye gitmeyeceğini iddia ediyor
yazıyor, "düzenli ART kullanan birey" kelimeleri ile RNA negativ demek istediler galiba. veya ingilizceden çevirirken undetectable kelimesini "düzenli ART kullanan birey" olarak da çevirmiş olablirler, eğer çevirmen konuya hakim değilse.

valla artık lamı cimi yok, RNA negatifken bulaşmıyor işte. bana "ya o sırada blip varsa" falan diye de gelmeyin. blip sırasında kandaki virüslerin "non replicable" yani "kendini çoğaltamaz" olduğuna dair kanıtlar da var.

turuncu

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 3163
Ynt: 58000 kondomsuz ilişki 0 bulasi
« Yanıtla #7 : Nisan 19, 2017, 05:15:58 ÖS »
Bulaşır kardeşim.. KORUNACAKSIN!

Lior

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 161
Ynt: 58000 kondomsuz ilişki 0 bulasi
« Yanıtla #8 : Nisan 19, 2017, 06:21:21 ÖS »
tamam, tüm tıp alemi, bilim adamları, araştırmalar, doktorlar aksini söylerken sırf sen dedin diye korunacağım. bundan sonra araba da kullanmayacağım. keza birine çarpıp ölümüne sebebiyet verme riskim başkasına bulaştırma riskinden daha fazla. aa pardon ya, bulaştırma riskim yoktu, çünkü RNA negatifim.

sırf bilim adamlarının, tıbbın, yıllar süren araştırma ve istatistiklerin söylediklerini ve sonuçlarını burda tekrar ediyorum diye de beni burda linç etmeyin kardeşim. o kadar.

Okaliptüs80

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 67
Ynt: 58000 kondomsuz ilişki 0 bulasi
« Yanıtla #9 : Nisan 19, 2017, 06:22:33 ÖS »
Biz nasıl poz olduk
Meyve yedigimiz için degil
Ama tedavi alan bireyin bulasıcılıgı yok gibi birsey evet. Ama ya karsı taraf pozitif ve bilmiyorsa , sonuc kabus.
Yani seneler once pozitif olan insanların hayalini yaşıyoruz suan
Her gün içtigimi bir tane ilacımız var.
Yakın zamanda bu 3/6 aylık tedavi sekillerine kadar gidecegini doktorum söylüyor
Dolayısı ile tek yapmamız gereken virusun istedigi sekilde yasamak ve korunmak !

jackbones

 • Ziyaretçi
Ynt: 58000 kondomsuz ilişki 0 bulasi
« Yanıtla #10 : Nisan 19, 2017, 06:33:30 ÖS »
Bu Makaleyi okuyup kafası karışanlara söylüyorum Korunun kardeşim Korunsaydın Burada olmazdın zaten. 

Lior

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 161
Ynt: 58000 kondomsuz ilişki 0 bulasi
« Yanıtla #11 : Nisan 19, 2017, 07:25:21 ÖS »
ha şunu da dipnot olarak düşeyim arkadaşlar;

tabi ki korunun, korunalım. kimse benim ne demek istediğimi yanlış anlamasın.

ben cinsel ilişkide korunuyorsam, karşı tarafa HIV bulaştırmaktan korktuğum için değil (çünkü RNA negatif olduğum için bulaş riski sıfır), karşı taraftan olası bir cinsel yolla bulaşan hastalık kapmamak için korunuyorum.

sevgiler.

simurg

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 121
Ynt: 58000 kondomsuz ilişki 0 bulasi
« Yanıtla #12 : Nisan 19, 2017, 10:56:49 ÖS »
Arkadaşlar karşı taraftan emin değilseniz korunmak zorundasınız zaten. Benim sevgilim negatif. Benim de HIV RNA'm negatif. Ve korunmuyoruz. İkimizin de içi rahat. Diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından da kontrollerimizi oluyoruz. Tek eşli olduğumuz için ve birbirimize güvendiğimiz için başka bir şeyle enfekte olmaktan korkmuyoruz. İnsanları da korkutmayın, ABD'de bu çalışmayla HIV fobisini aşmaya çalışıyorlar! Sevgiler :)

turuncu

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 3163
Ynt: 58000 kondomsuz ilişki 0 bulasi
« Yanıtla #13 : Nisan 19, 2017, 10:57:53 ÖS »
@Lior  Sakin şampiyon :D

Sen yanlış  anlamışsın, o kadar  diye de resti çekmişsin... Paşa gönlün nasıl isitiyorsa öyle yap... Ama rna negatifse bulaş riski 0 demek yerine korunun demek her zaman önceliğimiz olmalı bizim.. Bebek yapmayacaksan dölünün partnerinin içine girmesi için hiç bir sebebin yok... ya da tam tersi.
 KORUNUN!!!
« Son Düzenleme: Nisan 19, 2017, 11:01:29 ÖS Gönderen: turuncu »

Bedel

 • Ziyaretçi
Ynt: 58000 kondomsuz ilişki 0 bulasi
« Yanıtla #14 : Nisan 19, 2017, 11:47:30 ÖS »
Merhaba arkadaslar,

Rna negatif olmasi bazi otoriteler tarafindan bulas olmayacagi soyleniyor.

Ama onceligimiz karsi taraf kadar kendimizde olmali bunu bilerek korunmasiz iliskide partnerin pozitif ise ozaman superenfeksiyon riski ile karsi karsiya kaliriz.


 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
12 Yanıt
3947 Gösterim
Son İleti Şubat 15, 2017, 12:21:21 ÖS
Gönderen: Browning
30 Yanıt
5902 Gösterim
Son İleti Mart 19, 2018, 12:19:14 ÖS
Gönderen: Arutha
14 Yanıt
3997 Gösterim
Son İleti Nisan 30, 2019, 02:36:26 ÖS
Gönderen: 123abc