Gönderen Konu: Trikomonas  (Okunma sayısı 2145 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Shopska

  • Administrator
  • Katılımcı Üye
  • *****
  • İleti: 163
  • Akıyor bu akşam maşallah..
    • Hiv ve Aids
Trikomonas
« : Nisan 04, 2016, 11:40:25 ÖÖ »
Trikomonas Nedir?

Trikomonas bir vajinal enfeksiyondur.Bu enfeksiyone neden olan ise bir parazittir.Bu parazitin adı da  Vaginalis’dir.Bu hastalık erkeklerde uretrada görülen bir hastalıktır.Kadınlarda isev ajina ve servikste görülür.Görüldüğü yerlerde iltihaplanmaya neden olur ve cinsel yolla bulaşabilir.

Trikomonas Nasıl Bulaşır?

Genellikle herhangi bir belirti göstermeyen erkek hastalar veya yine asemptomatik taşıyıcı kadınların cinsel ilişki esnasında cinsel eşine paraziti aktarması ile olur. Ancak bazen de umumi tuvaletlerden, kirli çamaşırlardan ve enfekte sex oyuncaklarından bulaşabilmektedir.

Trikomonas Belirtileri

Hastalığın belirtileri genellikle bulaşmadan 4-20 gün sonra ortaya çıkar.

Kadınlarda sarı-yeşil veya gri, kokulu-köpüklü akıntı oluşur. Bu akıntı bazen kanlı da olabilir. Vajen girişinde kaşıntı olabilir. Cinsel ilişki esnasında rahatsızlık ve ağrı oluşabilir. Sık sık idrara çıkma, cinsel bölgede şişlik görülebilir. Bazen de hiç belirti vermeyebilir.

Erkeklerde ise genellikle belirti vermez. Bazen de idrar yaparken güçlük ve ağrı, penisten gelen bir akıntı olabilir.

Komplikasyonları

Tedavi edilmeyen trikomonas enfeksiyonlarının HIV riskini arttırdığı düşünülmektedir. Hamile kadınlarda trikomonas enfeksiyonu erken doğum, düşük doğum kilolu bebek veya plasental enfeksiyon ve yırtılmalara sebep olabilmektedir. Erkeklerde ise prostatit veya sistite neden olabilmektedir.

Trikomonas Tanı ve Tedavi

Kadınlarda vaginal, erkeklerde uretral akıntı örneği alınıp mikroskopik incelemede hareketli trikomonasların görülmesi ile konulur. Bazende vajinal smear de trikomonaslar bulunarak tanı konur.

Tedavide trikomonasa etkili olduğu bilinen antibakteriyel,antiprotozoal bir ajan kullanılır. Diğer antibiyotiklerin etkisi yoktur. Eşler birlikte tedavi edilmelidir.

Korunma

Cinsellikle bulaşan tüm hastalıklarda olduğu gibi tek eşlilik ve güvenli bir prezervatif kullanımı hastalıktan korunmayı sağlayacaktır.

Kaynak: http://www.renklinot.com/
Kintsukuroi

Hiv ve Aids

Trikomonas
« : Nisan 04, 2016, 11:40:25 ÖÖ »