Gönderen Konu: Frengi  (Okunma sayısı 13933 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Shopska

 • Administrator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 163
 • Akıyor bu akşam maşallah..
  • Hiv ve Aids
Frengi
« : Nisan 04, 2016, 11:32:13 ÖÖ »
SİFİLİZ HASTALIĞI (FRENGİ)

Sifiliz ya da frengi; bir bakteri çeşidinin neden olduğu, cinsel yolla bulaşan, kronik bir enfeksiyondur. Her yüz bin kişiden ortalama 2.5 kişide görülen, Afrika kökenli Amerikalılarda, beyazlardan 30 kat daha fazla ortaya çıkan bir hastalıktır. Çok eski zamanlardan beri bilinir ve vücudun bir çok bölgesinde etkili olabilir.

Son yıllarda frengi hastalığına yakalananlarda artış olmaktadır. Bunun sebebi cinsel ilişkide bugün gelinen noktadır. İlişkide serbestliğin ve homoseksüelliğin artması hastalığın yaygınlaşmasında etkili olmuştur. Her yıl yaklaşık 15 milyon kişi bu hastalığa yakalanmaktadır.

FRENGİ NASIL BULAŞIR?

Hastalığın ana bulaşma yolu cinsel ilişkidir. Hasta insandan sağlıklıya geçer. Genital bölgeyle temas sonucu vücuttaki bir yaradan mikrop bulaşır. Anal ve oral seks bu hastalığın bulaşmasında önemli faktörlerdir. Ayrıca öpüşmekle de bu hastalığın bulaştığı görülmüştür.Yine anneden bebeğe bulaşma ihtimali oldukça yüksektir. Frengi hastası olan hamile bir kadından doğmamış bebeğe geçen mikrop, bebeğin ölü doğmasına neden olabilir. Ayrıca ölü doğmayan bebekler de erken doğum sonucu hayatlarını kaybedebilirler. Çok nadir olsa da hastalığın başka bulaşma yolları da vardır. Frengili bir kişinin kanının başka bir kişinin yarasıyla teması sonucu hastalık bulaşabilir. Fakat bu düşük bir ihtimaldir.

FRENGİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Frenginin (sifiliz) belirtileri, mikrop vücuda girdikten sonra, evreler şeklinde ortaya çıkar.

1. evrede; bakteri kan yoluyla vücuda yayılır. Yaklaşık 20-25 gün sonra mikrop nerde vücuda girdiyse orada ıslak, kırmızı, etrafı belirgin fakat ağrı yapmayan çıban şeklinde yaralar oluşur. Vajinada, genital bölgede, ağız ve dudakta oluşabilen bu yarallar 2-3 hafta sonra geçerler.

2. evrede; hastalık tedavi edilmediği takdirde, mikrop bütün vücuda yayılır. Yaklaşık 3-5 ay sonra hastada yorgunluk, baş ve eklem ağrıları, el ve ayakta, vücudun bazı bölgelerinde döküntü ortaya çıkar. Kilo kaybı ve iştahsızlık vardır. Kaşların ve saçların dökülmesi belirginleşir. Hastalığın bu dönemi uzun (1 yıldan fazla) sürer.

Latent evre dediğimiz dönemde; hastalığın belirtileri olmasa da, yapılan testler sonucu hastalığın pozitif olduğu görülür ve bulaşıcıdır. Bir çok organı etkileyen bu mikrop hala vücutta olduğundan bu dönem 5-10 yıl kadar sürebilir.

Geç sifiliz dediğimiz son evrede ise frengi sonucu oluşan rahatsızlıklar ortaya çıkar. Hastalık bulaşıcı değildir. Ama hastada ölümle dahi sonuçlanabilecek çok ciddi hastalıklara yol açar.

FRENGİ TANISI NASIL KONUR?

Frengi tanısını koymak için bazı kan testleri yapılır ve klinik belirtiler göz önüne alınır. Yukarıda bahsettiğimiz çıban şeklindeki yaradan alınan parçanın mikroskobik incelenmesi sonucu bakterinin varlığı ile tanı konur. Ayrıca kanda antikor araştıran RDR, VDRL, TPHA, PCR gibi testlerle tanı koymak kolaylaşır.

FRENGİ TEDAVİSİ

Sifiliz tedavisinde, bir çok hastalıkta olduğu gibi erken tanı koymak çok önemlidir. Eğer frengi (sifiliz) ilerlemişse, mikrobun etkilediği organlardaki hasarı geri döndürmek imkansızdır. Öncelikle cinsel yolla bulaşan bir hastalıktan şüpheleniyorsanız uzman bir hekime başvurmalısınız. Doktorunuzun size vereceği penisilin, doksisiklin, tetrasiklin türü antibiyotiklerle frengi tedavi edilebilir. Bu ilaçların dozu, uygulama şekli, kullanma süresi doktor tarafından belirlenir. Cinsel organında frengi şankırı olan kişilerin kendi başlarına ilaç kullanmaması gerekir. Tedavi sırasında hastalığı kontrol altında tutmak için testlere devam edilir. Bakterinin miktarı, azalıp azalmadığı bu şekilde gözlenir. Tedavi başladıktan 2 gün sonra bulaşıcılık kaybolur. Hastalığın etkilediği organlara göre tedavi süresi 2 yıla kadar uzayabilir. Tedavisi biten kişilerin 10 gün daha ilişkide bulunmaması gerekir. Tedavi edilen kişinin eşinin de muayene ve gerekirse tedavi edilmesi gerekmektedir.

FRENGİDEN KORUNMAK İÇİN

Prezervatif kullanımı ve tek eşlilik bütün cinsel yola bulaşan hastalıkların önlenmesinde alınacak en önemli tedbirdir. Bu şekilde hastalığa yakalanma riskinizi bir hayli azaltmış olursunuz. İki eşin de tedbir amaçlı incelenmesi hastalığın oluşması ihtimalini ortadan kaldırır. Çok eşli bir cinsel yaşam sürmek, hastalığın bulaşma riskini oldukça arttırır. Tek eşli bir cinsel hayat sürmeniz sağlığınız için gereklidir. Alkol ve madde kullanımı mantıklı düşünmenizi engeller. Cinsel ilişki sırasında olumsuz hareketler yapmanıza neden olur. Bunlardan uzak durulmalıdır. Kan nakli gerekiyorsa, bu kanda gerekli testlerin yapılıp yapılmadığına bakılmalıdır. Ayrıca hamile kişilerin düzenli sağlık kontrollerinden geçmesi gerekmektedir.

Cinsel hastalıklardan korunmayı sağladığı düşünülen bazı yanlış bilgiler vardır. Örneğin prezervatif kullanmanın yüzde yüz koruma sağladığı yanlıştır. Hastalık başka yerden de bulaşabilir. İlişki sonrası yıkanmak ya da tuvalete gitmek de hastalıktan korumaz. Biseksüel ilişkiden kaçınmak gerekir. Ayrıca anal ve oral seks de hastalığın bulaşma riskini çok fazla arttırır.

Kaynak: http://www.sağlık.net/
Kintsukuroi

Hiv ve Aids

Frengi
« : Nisan 04, 2016, 11:32:13 ÖÖ »

Ally

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 64
Ynt: Frengi
« Yanıtla #1 : Haziran 19, 2016, 06:30:33 ÖS »
Şuan frengi  tedavisi oluyorum ve H.i.v+ im merak ettiğiniz sorular olursa bildiğim kadarıyla yardımcı olmak isterim .
Hepinize pozitif bir gülücük :)

Ankagogh Poz

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 347
Ynt: Frengi
« Yanıtla #2 : Haziran 19, 2016, 06:44:47 ÖS »
Belirti yaşadın mı hiç?

Hiv ve Aids

Ynt: Frengi
« Yanıtla #2 : Haziran 19, 2016, 06:44:47 ÖS »

Ally

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 64
Ynt: Frengi
« Yanıtla #3 : Haziran 19, 2016, 06:54:52 ÖS »
Evet yaşadım tabii 8 aydır o belirtileri yaşıyordum ama daha geçen hafta doktorum anladı ve test ile doğruladı.  8 ay önce anal bölgede bi yara çıktı "şankr " denen bi şeymiş o zaman ki doktorum ne olduğunu bile anlamadi iyileşince üstüne de düşmedim aslında o an tek doz penisilin ile tedavi edilebilirmisim. Ve özellikle eklem ağrıları inanılmaz yoğun oldu yataktan kalkarken bileklerim kırılacak gibi hissediyordum . En son ürtiker oldum diye düşünüp cildiye ye gittim verdiği tedavi ise yaramadı ve enfeksiyon doktorum büyük resmi birleştirdi.  Bugün neredeyse 1 hafta oldu ilk penisilin yapılali ama ilk dozda alerji yaşadım geceyi acilde geçirdim ve penisilinin 48 saat içinde bütün dokuntuler ve belirtileri ortadan kaldırdı.  Şimdi 28 haziranda hocam başka bir ilaç verecek normalde 2 doz daha penisilin yapılacaktı alerji yapınca kestik .
Hepinize pozitif bir gülücük :)

mozambikli

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 15
Ynt: Frengi
« Yanıtla #4 : Haziran 19, 2016, 06:58:34 ÖS »
Merak ettiğim bir konu var.enfeksiyon uzmanı yada ilgili hastane doktoru hiv testi yaptırırken neden kanla tespit edilen diğer hastslıklar için test yaptırmadı.

Ally

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 64
Ynt: Frengi
« Yanıtla #5 : Haziran 19, 2016, 07:01:52 ÖS »
Yaptırdı zaten ama o 5 yil önceydi :D korunmama rağmen frengi korunmaya pek bakmıyor yara deriye dokununca bulasi olabiliyor yani sonradan enfekte oldum .
Hepinize pozitif bir gülücük :)

farkindalik

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 5
Ynt: Frengi
« Yanıtla #6 : Haziran 19, 2016, 08:31:25 ÖS »
Şuan frengi  tedavisi oluyorum ve H.i.v+ im merak ettiğiniz sorular olursa bildiğim kadarıyla yardımcı olmak isterim .
Ciltteki belirtileri ne zaman ortaya çıktı.
Hangi test ile teşhis konuldu (VDRL,FTA-ABS,TPHA)

korkukorku

 • Ziyaretçi
Ynt: Frengi
« Yanıtla #7 : Haziran 19, 2016, 08:34:52 ÖS »
Ve bu testi hangi gün yaptirmak daha dogru? Malum benim agizda hastalik ciktikca cikiyor. Hpv varda gonore veya frengi neden olmasin? Dilim hep yarikti ezelden ve simdi taninmicak halde

Ally

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 64
Ynt: Frengi
« Yanıtla #8 : Haziran 19, 2016, 09:18:58 ÖS »
Vdrl ile tahlil yapıldı sanırim. Ciltteki ilk belirti o anal bölgedeki yaraydi ilk haftalar da çıkıyormuş o zaten , ürtiker gibi dokuntuler 6 ay sonra çıktı tek tük sonra bütün vücudu kaplamaya başladı ama kötü bir görüntüsü hiç olmadı.  Bu arada bazen frengi de kondiloma çıkabiliyor bu da hpv ile karistirilabiliyor muş  ve arkadaşlar ben doktor yada sağlık çalışanı değilim kendi deneyimlerimi paylaşıyorum sizinle eğer aklınızda şüphe varsa doktora gidin burası mucizevi şekilde elinize sonuç vermiyor hastalık var yada yok diye .
Hepinize pozitif bir gülücük :)

farkindalik

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 5
Ynt: Frengi
« Yanıtla #9 : Haziran 19, 2016, 09:42:49 ÖS »
Çok uzun zaman önce (7 yıl) bir hayat kadınıyla  korunmalı bir ilişkim olmuştu. Yakın bir arkadaşım enfekte olduğunu öğrendimde aklıma geldi ve test istedim VDRL istemiş dr.negatifti sonuç.Netten yaptığım arastirmalarda geç ve birincil dönemde %70 etkiliymiş. TPHA istemeyi düşünüyorum yeniden o yüzden sordum hangi test olduğunu.
« Son Düzenleme: Haziran 19, 2016, 09:47:41 ÖS Gönderen: farkindalik »

korkukorku

 • Ziyaretçi
Ynt: Frengi
« Yanıtla #10 : Haziran 19, 2016, 09:52:53 ÖS »
Bende vidas ile 27 ve 34 de tpha ve vdrl olmustum. 90 da tekrar edecegim. O yuzden bden merak ettim. Dilim ta n inmadigi icin acaba o sizdeki belirtiler oldu da ben mi gormedim diyorum. Hpv bende testle onayli ama o onayli iken frengi kanda negatif cikti. 90 i bekliyorum frengi icin tekrardan..

Ally

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 64
Ynt: Frengi
« Yanıtla #11 : Haziran 19, 2016, 09:56:48 ÖS »
O yara dediğim şey bulasi olan yerde çıkıyor oralla ağız, penis , vajinada yada anuste çıkar o ilk haftalarında.
Hepinize pozitif bir gülücük :)

korkukorku

 • Ziyaretçi
Ynt: Frengi
« Yanıtla #12 : Haziran 19, 2016, 11:33:57 ÖS »
Hey olala.benim dilde tam anlasilir ya karman corman zaten. Belkide hpv belirtisi dedigim frengi yarasi. Neden olmasin...

enuma

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 7
Ynt: Frengi
« Yanıtla #13 : Kasım 03, 2016, 11:01:40 ÖS »
merhabalar.konunun üstünden bayağı bir zaman geçmiş ama yeni konu açmak istemedim.eğer yardımcı olursanız sevinirim.Şüpheli ilişkimin üzerinden 3 sene geçti  88. günde elisadan negatif aldım ve konuyu kapatmıştım.geçen ay kızılaya kan bağışında bulundum ve frengi olabileceğimi öğrendim.Ancak bu 3 yıl içerisinde hiçbir belirti yaşamadım.Ne yapmam gerekiyor 3 yıl içerisinde ne kadar ilerlemiş olabilir?Şimdiden teşekkür ederim.

Mavera

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 6304
Ynt: Frengi
« Yanıtla #14 : Kasım 04, 2016, 09:19:21 ÖÖ »
Frengi tedavisi olan bir hastalıktır
Şu an aktif mi ilerlemiş mi dr karar verebîlir
Hemen dra başvur gerekiyorsa tedavi al
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
3 Yanıt
3692 Gösterim
Son İleti Nisan 27, 2016, 01:02:43 ÖS
Gönderen: Theodor
4 Yanıt
4514 Gösterim
Son İleti Dün, 10:34:09 ÖS
Gönderen: ZEYTİN
11 Yanıt
4391 Gösterim
Son İleti Ekim 22, 2018, 02:10:46 ÖÖ
Gönderen: Thegoodfather35
3 Yanıt
2698 Gösterim
Son İleti Temmuz 31, 2019, 07:15:27 ÖS
Gönderen: hk