Gönderen Konu: mRna aşıları hakkında arastırmalarınız 🔎💉  (Okunma sayısı 1264 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Boril

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 183
 • Tüm iyi şeyler sabırdan sonra gelir.
mRna aşıları hakkında arastırmalarınız 🔎💉
« : Ocak 25, 2021, 02:00:59 ÖS »
Dostlar merhaba aşılardaki yeni ilk defa denenicek mRna uygulaması hakkindaki fikirleriniz arastırmalarınızı doktorlarınızdan duyduklarınızı bu başlık altında toplayalımmı özellikle @Mavera üstadımızın fikirlerini merak ediyorum kalın saglıcakla.

Hiv ve Aids

mRna aşıları hakkında arastırmalarınız 🔎💉
« : Ocak 25, 2021, 02:00:59 ÖS »

Boril

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 183
 • Tüm iyi şeyler sabırdan sonra gelir.
Ynt: mRna aşıları hakkında arastırmalarınız 🔎💉
« Yanıtla #1 : Ocak 25, 2021, 02:04:54 ÖS »
Deneysel HIV Aşıları

Araştırmacılar, HIV'i önlemek için otuz yıldan fazla ve milyarlarca doları aşıları incelemekle birlikte, ancak mütevazı bir başarı ile harcadılar. Virüs hızla mutasyona uğrar ve dünya çapında birçok HIV türü vardır ve bu da geniş ölçüde etkili aşıların geliştirilmesini zorlaştırır.

Bugüne kadar, sadece bir aşı rejimi - bir kanarya çiçeği vektör primeri ve ardından bir gp120 güçlendirici - insan çalışmalarında kısmi koruma gösterdi, ancak son zamanlarda yapılan büyük bir çalışmada etkili olmadı . Mosaico ve Imbokodo olarak adlandırılan diğer iki büyük çalışma, şu anda bir adenovirüs primeri ve ardından birden çok HIV suşundan bir "mozaik" protein içeren bir güçlendirici kullanan bir yaklaşımı test ediyor.

Tamamen farklı bir yaklaşım benimseyen Moderna, iki mRNA HIV aşısı adayı üzerinde çalışıyor. MRNA-1644 olarak bilinen ilki, Uluslararası AIDS Aşı Girişimi ve Bill ve Melinda Gates Vakfı ile işbirliği içinde geliştiriliyor. Bir Faz I davasının bu yıl başlaması bekleniyor. MRNA-1574 olarak adlandırılan ikincisi, Moderna'nın COVID-19 aşısı (mRNA-1273) üzerinde de işbirliği yapan Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) ile işbirliği içinde değerlendiriliyor.

Geçen yaz düzenlenen sanal Uluslararası AIDS Konferansı'nda, NIH ve Moderna araştırmacıları , maymunlarda deneysel bir mRNA HIV aşısı yaklaşımı çalışmasından umut verici sonuçlar bildirdi .

Bir yıl boyunca, 16 makak, dünyanın farklı bölgelerinde bulunan üç HIV tipinden zarf proteinlerini kodlayan mRNA'yı ve ilgili bir maymun virüsü olan SIV'den Gag proteinlerini içeren aşıları aldı. Bu planlar, maymun hücrelerinin, bağışıklık tepkisini uyaran virüs benzeri parçacıklar üretmesini sağladı. Bazı hayvanlar ayrıca stabilize zarf proteinleri içeren pekiştirici iğneler aldı.

Aşılar, HIV'in hücrelere girmek için kullandığı zarf proteinlerine bağlanan nötralize edici antikorların üretimini tetikledi. Daha sonra maymunlar, cinsel maruziyeti taklit etmek amacıyla bir insan-maymun hibrit virüsü olan SHIV'in tekrarlanan rektal uygulamalarını aldı. Araştırmacılara göre aşı "önemli koruma" sağladı. En etkili aşı kombinasyonunu alan yedi maymundan üçü enfekte olmadı ve diğer dördünde enfeksiyon gecikti.

Başka bir strateji uygulayan Drew Weissman, MD, PhD ve Pennsylvania Üniversitesi'ndeki meslektaşları, VRC01 olarak bilinen HIV'i hedefleyen nötralize edici bir antikoru kodlayan bir mRNA tasarladı . Erken bir çalışmada, mRNA'nın tek bir enjeksiyonu insanlaştırılmış fareleri HIV enfeksiyonuna karşı korumuştur.


MRNA yaklaşımları da dahil olmak üzere HIV'in önlenmesine yönelik gen bazlı stratejiler, yaklaşan HIV Önleme Araştırması (HIVR4P) Konferansı'ndaki bir oturumun konusu olacak .

Diğer Viral Hastalıklar İçin Aşılar
Yeni HIV aşısı çabasını duyuran basın bülteninde Moderna, çok çeşitli diğer hastalıklar için geliştirme programlarını da özetledi.

Boril

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 183
 • Tüm iyi şeyler sabırdan sonra gelir.
Ynt: mRna aşıları hakkında arastırmalarınız 🔎💉
« Yanıtla #2 : Şubat 18, 2021, 01:49:38 ÖÖ »
Yeni HIV aşısı yaklaşımının Faz 1 klinik denemesi umut verici sonuçlar gösteriyor.

IAVI ve Scripps Research, HIV'i önlemeye yönelik yeni bir aşı yaklaşımını test eden bir faz 1 klinik deneyinin umut verici sonuçlar ürettiğini duyurdu. Aşı, hızlı mutasyona uğramış virüse karşı antikor üretme sürecini başlatmak için gereken nadir bağışıklık hücrelerinin üretimini uyarmada başarı gösterdi; aşı alan katılımcıların yüzde 97'sinde hedeflenen yanıt tespit edildi.

Bu çalışma, diğer patojenlere de uygulanabilecek bir kavram olan HIV için yeni bir aşı konseptinin prensip kanıtını göstermektedir. Çalışma ekibindeki birçok işbirlikçimizle, aşıların belirli özelliklere sahip nadir bağışıklık hücrelerini uyarmak için tasarlanabileceğini ve bu hedeflenen uyarmanın insanlarda çok etkili olabileceğini gösterdik. Bu yaklaşımın bir HIV aşısı yapmanın anahtarı ve muhtemelen diğer patojenlere karşı aşı yapmak için önemli olacağına inanıyoruz. "

William Schief, Ph.D., Profesör ve İmmünolog, IAVI'nin Nötralize Edici Antikor Merkezi, Scripps Araştırması ve Aşı Tasarımı Yönetici Direktörü

Schief, sonuçları bugün Uluslararası AIDS Topluluğu Önleme için HIV Araştırması (HIVR4P) sanal konferansında çalışma ekibi adına sundu.

Çalışma, güvenli ve etkili bir HIV aşısı oluşturma uzun vadeli hedefi ile yaklaşımı iyileştirmeyi ve genişletmeyi amaçlayan ek klinik araştırmalar için zemin hazırlıyor. Bir sonraki adım olarak, IAVI ve Scripps Research, aynı faydalı bağışıklık hücrelerini üretmek için yaklaşımı kullanan mRNA bazlı bir aşı geliştirmek ve test etmek için biyoteknoloji şirketi Moderna ile ortaklık kuruyor. MRNA teknolojisinin kullanılması, HIV aşısı geliştirme hızını önemli ölçüde hızlandırabilir.

Dünyada 38 milyondan fazla insanı etkileyen HIV, büyük ölçüde bağışıklık sisteminden kaçmak için sürekli olarak farklı türlere dönüştüğü için, bir aşı ile hedef alınması en zor virüsler arasında olduğu bilinmektedir.

Başkan ve CEO, MD, Ph.D., MD, Ph.D. Mark Feinberg, "Bu heyecan verici bulgular, son derece yaratıcı, yenilikçi bilimden ortaya çıkıyor ve araştırma ekibinin yeteneğinin, bağlılığının ve işbirlikçi ruhunun ve deneme katılımcılarının cömertliğinin bir kanıtı." IAVI. "Küresel salgını dizginlemek için bir HIV aşısına acil ihtiyaç göz önüne alındığında, bu sonuçların, hangi bilimsel yönleri izleyeceklerine karar verirken HIV aşısı araştırmacıları için geniş etkileri olacağını düşünüyoruz. Bunu önemli ve son derece karmaşık hale getiren bireyler ve kurumlar arasındaki işbirliği. Bu kadar başarılı olan klinik deneyler, gelecekteki HIV aşısı araştırmalarını büyük ölçüde hızlandıracak. "

Milyonda bir
On yıllardır HIV araştırmacıları, çeşitli HIV suşlarını nötralize edebilen nadir ancak güçlü antikorlar yaratmak için bağışıklık sistemini uyarmanın kutsal kasesini takip ediyorlar. "Geniş anlamda nötralize edici antikorlar " veya bnAb'ler olarak bilinen bu özelleşmiş kan proteinleri, virüsün insan hücrelerine girmesine izin veren virion yüzeyindeki proteinler olan HIV sivri uçlarına bağlanabilir ve bunları, önemli ancak erişilmesi zor olan bölgeler aracılığıyla devre dışı bırakabilir. t suştan suşa çok değişir.

Schief, "Biz ve diğerleri yıllar önce, bnAb'leri indüklemek için doğru B hücrelerini - onlara bnAb salgılayan hücrelere dönüşme potansiyeli veren özel özelliklere sahip hücreleri tetikleyerek işleme başlamanız gerektiğini varsaymıştık. "Bu denemede, hedeflenen hücreler, tüm saf B hücrelerinin milyonda yalnızca biriydi. Doğru antikor yanıtını elde etmek için, önce doğru B hücrelerini hazırlamamız gerekiyor. Bu denemeden elde edilen veriler, aşı immünojeninin yeteneğini doğruluyor Bunu yapmak için."Hazırlama adımı, birçok farklı bnAb türünü ortaya çıkarmayı amaçlayan çok adımlı bir aşı rejiminin ilk aşaması olacağını söylüyor.

HIV'in ötesinde vaat
Bu genç B hücreleri mutasyona uğramamış veya "germ hattı" genleri tarafından kodlanan antikorları sergilediğinden, spesifik özelliklere sahip naif B hücrelerini hedefleme stratejisine "germ hattı hedefleme" adı verilir. Araştırmacılar, bu yaklaşımın grip, dang humması, Zika, hepatit C virüsleri ve sıtma gibi diğer zorlu patojenlere yönelik aşılara da uygulanabileceğine inanıyor

Scripps Research İmmünoloji ve Mikrobiyoloji Bölümü profesörü ve başkanı, IAVI Nötralize Edici Antikor Merkezi'nin bilimsel direktörü ve NIH direktörü Dennis Burton, "Bu, bir bütün olarak aşı bilimi için muazzam bir başarıdır" diyor. HIV / AIDS Aşısı Geliştirme Konsorsiyumu. "Bu klinik deney, bağışıklık tepkilerini sadece HIV için değil, yeni ve daha iyi aşılar yapmak için öngörülebilir yollarla sürdürebileceğimizi göstermiştir. Bu tür aşı mühendisliğinin daha geniş bir şekilde uygulanabileceğine ve aşıolojide yeni bir gün getireceğine inanıyoruz."

Klinik deney, IAVI G001, IAVI tarafından desteklendi ve iki tesiste gerçekleştirildi: Washington, DC'deki George Washington Üniversitesi (GWU) ve Seattle'daki Fred Hutchinson Kanser Araştırma Merkezi (Fred Hutch), 48 sağlıklı yetişkin gönüllüyü kaydetti. Katılımcılar, ilaç şirketi GSK tarafından geliştirilen bir adjuvanla birlikte bir plasebo veya iki doz aşı bileşiği, eOD-GT8 60mer aldı. Fred Hutch'ın Aşı ve Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü kıdemli başkan yardımcısı ve direktörü Dr. Julie McElrath ve GWU Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde tıp profesörü olan David Diemert, deneme alanlarında baş araştırmacılardı.

McElrath, "Bu, HIV aşısı alanında, HIV-1'e karşı geniş nötralize edici antikorları indükleme yolunun ilk adımındaki başarıyı gösteren, dönüm noktası niteliğinde bir çalışma," diyor. "İmmünojenin yeni tasarımı, klinik deney ve moleküler B hücresi analizleri, bir HIV aşısına doğru ilerlemeyi hızlandırmak için bir yol haritası sağlıyor."

Geniş işbirlikçi ağı
Bill & Melinda Gates Vakfı'ndan AIDS Aşı Keşfi İşbirliği aracılığıyla sağlanan finansman, karmaşık analizler yürüten geniş bir ortaklar ağını destekledi.

Aşı adayını yargılamak için kullanılan kritik analiz, epitopa özgü tek B hücresi ayırma ve B hücresi reseptörü (BCR) sıralaması, Adrian McDermott, Ph.D. (Aşı İmmünolojisi Programı başkanı), Richard Koup, MD (İmmünoloji Laboratuvarı ve İmmünoloji Bölümü müdür yardımcısı ve başkanı) ve araştırma bilimcisi David Leggat, Ph.D .; ve Fred Hutch'ta, McElrath ve kıdemli personel bilim adamı Kristen Cohen, Ph.D. Çalışma tasarımı ve veri analizi, Schief laboratuvarının yardımıyla Fred Hutch'daki Aşı İmmünoloji İstatistik Merkezi'nde çalışan bilim adamları Allan deCamp, Ph.D., Greg Finak, Ph.D. ve Jimmy Fulp tarafından yönetildi.

IAVI ve Scripps Research, Ulusal Alerji ve Bulaşıcılık Enstitüsü'nden bir HIV Aşısı Araştırma ve Geliştirme hibesi olan ("Aşı geliştirme için HIV immünojen-BCR etkileşimlerini optimize etme" başlıklı P01 AI094419) Bill & Melinda Gates Vakfı'ndan sağlanan fonla aşı adayını geliştirdi Hastalıklar (NIAID), NIAID ve Scripps Araştırmalarında HIV / AIDS Aşı İmmünolojisi ve İmmünojen Keşif Merkezi (CHAVI-ID) ve HIV / AIDS Aşısı Geliştirme (CHAVD) için Scripps Konsorsiyumu. İşbirliği yapan diğer kuruluşlar arasında Duke İnsan Aşı Enstitüsü, Karolinska Enstitüsü ve La Jolla Enstitüsü bulunmaktadır.

Aşı adayı eOD-GT8 60mer'in geliştirilmesine katkıda bulunan IAVI Neutralizing Antibody Center'daki araştırma, Hollanda hükümeti tarafından Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği Bakanı ve Amerikan halkının cömert desteğiyle de mümkün oldu. Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) aracılığıyla ABD Başkanı'nın AIDS Yardımı için Acil Durum Planı (PEPFAR) aracılığıyla. İçerikler IAVI ve Scripps Research'ün sorumluluğundadır ve USAID veya Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin görüşlerini yansıtmayabilir.

https://www.news-medical.net/amp/news/20210203/Phase-1-clinical-trial-of-novel-HIV-vaccine-approach-shows-promising-results.aspxHiv ve Aids

Ynt: mRna aşıları hakkında arastırmalarınız 🔎💉
« Yanıtla #2 : Şubat 18, 2021, 01:49:38 ÖÖ »

Boril

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 183
 • Tüm iyi şeyler sabırdan sonra gelir.
Ynt: mRna aşıları hakkında arastırmalarınız 🔎💉
« Yanıtla #3 : Şubat 18, 2021, 02:02:21 ÖÖ »
Dostlar merhaba bu aksam beyaz tv ferda yıldırım yılmazoğlu nun konugu doc.Oytun erbaş vardı covid ve mrna hakkinda program yaptilar oytun erbaş hiv konusunu gayet guzel anlatti onlar reji olarak her ne kadar aids desede adam surekli hiv deyip duzeltti ve mrna aşılarının bundan 10 veya 20 yıl sonra kanser ve hiv dahil bircok hastaligi iyilestiricegini soyledi izlemenizi tavsiye ederim biz gormesekde gelecek nesiller gorucek artik bundan emin olduk inşallah calismalar hizlanir biran evvel bizde bu illeten tamamen kurtuluruz seversiniz yada sevmezsiniz oytun hocayi talihsiz bir aciklamasi yuzunden fakat soyledikleri birazda olsun moral oldu bu gece huşu icinde uyurum sayesendi :)) hepinize saglıklı gunler diliyorum dostlar kalın saglicakla.

gokhan1234

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 133
Ynt: mRna aşıları hakkında arastırmalarınız 🔎💉
« Yanıtla #4 : Şubat 18, 2021, 08:30:46 ÖS »
Beyaz tv yaptığı yayınlara pek itibar etmeyiniz :)

MARVEL

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 488
Ynt: mRna aşıları hakkında arastırmalarınız 🔎💉
« Yanıtla #5 : Şubat 19, 2021, 12:10:17 ÖÖ »
@Boril ayni programi bende izledim mrna aşıları kanser icin gelistirilmis aşılarmış ve 5 10 yıl içerisinde kanser tedavisi icin kullanilacakmis immün sistem kanseri taniyamadigindan sorun oluşuyormuş mrna asilariyla bu gerçekleştirilecek ve kemoterapi ortadan kalkacakmis ve suanda bunun denemesi yapiliyormus bu asilar sayesinde asiyla istediginiz viruse hastaliga cevap veren immün sistem yaratabilirlermis hiv ile ilgili insan dna sina yerleşiyor ve surekli mutasyona uğruyor diye bahsetti bununla ilgili bu virusu bitirecek bir aşıdan bahsetmedi fakat yasak olmasina rağmen çinin 6 yıldır hiv virüsüne bağışık embiriyolar uzerinde çalıştığını söyledi yani ya torunlarimizin torunlari hive bağışık embiriyolardan üreyecek ve boylelikle bağışıklı olarak dünyaya gelecek ki suanda bazi yerlerde varmış ya da ozamanda bile yaşasın kondom diyecekler orda net değilim 😁😁 fakat en azindan kisa vadede kansere bir çözüm bulanacagini bilmek embriyolara yapılacak mudahaleler ile bir cok ölümcül hastalığa bagisikligi olan insan olacagini bilmek güzel ama ustun ırk nasıl olur neye yarar nasil bir dönüşüm olur cok derin düşünmek istemiyorum son olarak şunu soylemek istiyorum evet program aids dedi hoca surekli hiv diye duzeltti bizim ulkemizde bir cok insan bu hastaligi hiv olarak malesefki bilmiyor aids diyince anliyor. Şimdi tibba uygunmu konusmak mantikli yoksa halkin anlayacağı dildenmi konusmak dogru inan bilmiyorum. Sadece bazi doktorlarin negatif durumdaysan senin hiv oldugunla ilgilenmemesi aidsi hastalik olarak sayıyorlar gerisiyle ilgilenmiyorlar bunumu baz aliyorlar tereddutteyim. Ama bir kez daha anladim sen gercekten cok temiz yurekli bir insansın ve poztitif dusunceli bir insansin. Hoşuma gitti. 😘😘🙋🏼‍♀️🙋🏼‍♀️
« Son Düzenleme: Şubat 19, 2021, 12:18:14 ÖÖ Gönderen: MARVEL »

Boril

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 183
 • Tüm iyi şeyler sabırdan sonra gelir.
Ynt: mRna aşıları hakkında arastırmalarınız 🔎💉
« Yanıtla #6 : Şubat 19, 2021, 02:17:49 ÖÖ »
@MARVEL merhaba evet adam o kadar hizli konusuyorki anlamak icin tercuman lazim mübareğe :) demekki ben duymak istedigim seyi yanliş anlamisim neyseki dikkatinden dolayi seni tebrik ediyorum forum ailesindende özür boyle hassas bir konuda yanlış umut aşılamak istemem ama inanıyorum bi gun olucak ve biz gorucez :) sende destan yazmıssın vicdansız okurken beynim yandı zaten düsünmekden leblebi kadar bisey kaldi onuda sayende yaktım haha.

MARVEL

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 488
Ynt: mRna aşıları hakkında arastırmalarınız 🔎💉
« Yanıtla #7 : Şubat 19, 2021, 11:48:07 ÖÖ »
@Boril gunaydinlar 🙋🏼‍♀️🙋🏼‍♀️  evet yazi cok uzun oldu çünkü yayınlanmadan önce okurda yanlis anlarmi bozulurmu kırılırmı diye 3 4 kere degistirdim değiştirdikcede uzadi 🙈🙈konuşmayida pek bir severim 😁😁 aslinda yanlis umut asilamadin umut her zaman var elbet birgun güzellikler olacak bak onceden insanlar kalp hastaliklarindan dolayi yetersiz tedavi yuzunden ölüyordu şimdi kalp pilinden yapay pompasindan tutta nakline kadar koprulemeye kadar bir çok tedaviye erisebiliyorlar. Umut guzel bir his sende bolca var ve sen asla umudunu kaybetme ben hic kaybetmedim. Ben seni boyle seviyorum 😘😘

okomka

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 271
Ynt: mRna aşıları hakkında arastırmalarınız 🔎💉
« Yanıtla #8 : Şubat 20, 2021, 10:19:11 ÖS »
10 yıl içinde tam kür bulunur...Nasıl bir kutlama yapalım ben onu düşünüyorum.Büyük bir organizasyon?.Fikirlerinizi almak isterim.

Boril

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 183
 • Tüm iyi şeyler sabırdan sonra gelir.
Ynt: mRna aşıları hakkında arastırmalarınız 🔎💉
« Yanıtla #9 : Şubat 21, 2021, 01:40:30 ÖÖ »
@okomka hay agzın bal yesin emi 😀 o gün gelsin herkeşe benden çay :)) 10 sene cok degilmi olsun bekleriz acelemiz ne kemal sunal ın kar elması istedigi replik vardı aklima o geldi 😂
« Son Düzenleme: Şubat 21, 2021, 01:50:20 ÖÖ Gönderen: Boril »

Mathuhan

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 66
Ynt: mRna aşıları hakkında arastırmalarınız 🔎💉
« Yanıtla #10 : Şubat 21, 2021, 02:56:13 ÖÖ »
@okomka denk geldiğim kadarıyla pek çok paylaştığın iletinde dikkatimi hep çekiyosun. Valla ne yalam söyliyim genelde hep farklı bi pemcereden bakıyorsun olaylara ve bu baya ilgimi çekiyo. Paylaştığın şeyleri okurken tuhaf bi şekilde mutlu oluyorum, başka bi yapın ve düşünce tarzın var seviyorum bu durumu. Sadece bunu söylemek istedim konuyla alakalı olmadı ama diğer arkadaşlardan özür dilerim zamanlarını aldıysam. Seviliyorsun @okomka :)
31.08.2020 anti hiv pozitif
16.09.2020 doğrulama pozitif
18.09.2020 cd4 231 Rna 7750
28.09.2020 İlk ilaç Biktarvy
10.11.2020 cd4 417 Rna Negatif
14.01.2021 cd4 657 Rna Negatif

okomka

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 271
Ynt: mRna aşıları hakkında arastırmalarınız 🔎💉
« Yanıtla #11 : Şubat 21, 2021, 02:45:32 ÖS »
@Mathuhan Teşekkürler .Öncelikle böyle bir platformdan kendimizi gizleyerek iletişim kurmamız bile nasıl bir ortamda yaşadığımızın gerçekleri.
    Kür bulunduktan sonra bunların hiç bir öneminin kalmayacağı da bir gerçek.Yaşlandıktan sonra gençlere anlatacağımız anlamlı bir süreç.Tabiiki her yaşanan kişiye özel
.Hiv küründen sonra burada yazılarıyla bize destek ve enerji veren hatta bir ışık ve ortak bir yansıma yapan  kişilerle bir araya gelip kutlama yapmak  İnsanlığın kürü yolunda da bir adım olacaktır.

Eromenos

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 58
 • Dize gelen pişmanlıklar.
Ynt: mRna aşıları hakkında arastırmalarınız 🔎💉
« Yanıtla #12 : Şubat 21, 2021, 11:31:02 ÖS »
@okomka Nerde o gunler😔
Bin nasihatten bir musibet yeğdir

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
3 Yanıt
1641 Gösterim
Son İleti Temmuz 16, 2017, 02:07:52 ÖS
Gönderen: mehmet0909
17 Yanıt
2421 Gösterim
Son İleti Haziran 30, 2019, 02:30:31 ÖS
Gönderen: Fairytale
0 Yanıt
1664 Gösterim
Son İleti Ocak 11, 2020, 01:46:41 ÖS
Gönderen: Smh137
10 Yanıt
1229 Gösterim
Son İleti Ocak 17, 2020, 08:32:49 ÖS
Gönderen: Angelowic
3 Yanıt
1894 Gösterim
Son İleti Mayıs 20, 2020, 01:27:07 ÖÖ
Gönderen: MP