Gönderen Konu: HIV'in Farklı Soylarının %99'una Saldıran Antikor Yaratıldı!  (Okunma sayısı 1554 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

visual

  • Katılımcı Üye
  • *
  • İleti: 73
HIV'in Farklı Soylarının %99'una Saldıran Antikor Yaratıldı!

Bilinen HIV soylarının %99'una saldıran bir antijen, ilk defa bilim insanları tarafından geliştirildi. Bu "heyecan verici gelişme", nihayet virüsün neden olduğu AIDS'in tedavi edilmesini veya tamamen durdurulmasını mümkün kılabilir. HIV bulaştırılan 24 maymuna, yeni tip antikor verildiğinde, hiçbirinde AIDS belirtilerine rastlanmadı. İnsanlar üzerindeki deneylere geçilmesi bekleniyor.

İnsanlar, HIV ile mücadele edemiyorlar çünkü virüs aşırı hızlı bir şekilde mutasyona uğruyor ve evrimleşerek farklı soylara dönüşüyor. İlk başta insan bağışıklık sistemi virüse geçici olarak engel olabilse de, bir süre sonra daha fazla dayanamıyor ve virüsün çok sayıda evrimleşen soy hattı karşısında yenik düşüyor. Ancak insanların %1'i, popülasyonun geri kalanından farklı olarak, "genel olarak nötralize eden antikorlar" üretebiliyorlar. Bunlar, hastalık yapıcı mikropların (patojenlerin) üzerinde bulunan "sivri uç" adı verilen yapılara bağlanıyorlar. Bu sivri uçlar, farklı virüs soy hatlarında çok az farklılık gösteriyorlar ve pratik olarak aynı yapıdalar. Böylece bu antikorlar, çok farklı çeşitlerdeki virüs soy hatlarına saldırabiliyor.

İşte bilim insanları, bu şekilde esnek yapılı olan antikorlardan 3 tanesini tek bir antikorda birleştirerek "üçlü-özelleşmiş antikor" yaratmayı başardılar. Sanofi isimli ilaç firmasının baş bilim insanı ve araştırma makalesinin yazarlarından biri olan Dr. Gary Nabel, BBC'ye verdiği röportajda sonuçları "etkileyici" olarak tanımladı. Şöyle söylüyor:
"Yaratılan bu antikor, bugüne kadar keşfettiğimiz bütün antikorlardan daha güçlü ve daha geniş bir etki alanına sahip. Şu anda %99 oranında korumaya erişebiliyoruz. Üstelik bunu, antikorun çok az bir dozda vücuda verilmesiyle bile başarabiliyoruz."

Araştırma sonuçları Science dergisinde yayınlandı ve Sanofi ile ABD Ulusal Sağlık Ensitütüsü işbirliği ile yapıldı. Araştırmaya, Harvard Tıp Fakültesi, The Scripps Araştırma Enstitüsü ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden (MIT) araştırmacılar katıldı.

Kaynak: https://evrimagaci.org/hivin-farkli-soylarinin-99una-saldiran-antikor-yaratildi-5235?utm_source=evrimagaci&utm_medium=social&utm_campaign=as-twitter

Hiv ve Aids


Marjinal06

  • Yeni Üye
  • *
  • İleti: 1
Ynt: HIV'in Farklı Soylarının %99'una Saldıran Antikor Yaratıldı!
« Yanıtla #1 : Temmuz 12, 2020, 09:09:53 ÖS »
2017 nin haberi sanırım.

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
3 Yanıt
1488 Gösterim
Son İleti Temmuz 22, 2017, 01:42:20 ÖS
Gönderen: Theodor
72 Yanıt
8720 Gösterim
Son İleti Ocak 05, 2019, 12:30:52 ÖÖ
Gönderen: Angelowic
10 Yanıt
1684 Gösterim
Son İleti Ağustos 13, 2020, 03:47:34 ÖS
Gönderen: Redroom