Gönderen Konu: Çoklu-ilaca dirençli HIV+ kişiler artık Deneysel İlaç Ibalizumab'a başlıyor  (Okunma sayısı 2457 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

OREGON

 • Ziyaretçi
Çoklu-ilaca dirençli HIV taşıyan kişiler artık Deneysel İlaç Ibalizumab'a başlıyor.

HIV tedavisinde inanılmaz ilerlemelere rağmen, ilaca dirençli türler, günümüzde mevcut güçlü antiretroviral tedavilerin etkilerini tehdit etmekte. Bazı HIV türleri, bir ya da bir kaç sınıf HIV ilaçlarına direnç gösterecek şekilde evrim geçirmiş durumda. Çoklu ilaç direnci. hastaların az bir yüzdesini etkilese de, bu kişilerin yeni seçeneklere ihtiyacı var.

Deneysel Enjekte edilebilir ilaç, Ibalizumab, buna bir cevap olabilir. Ibalizumab, ilaca dirençli HIV e karşı etkili yeni bir ilaç. Birleşik Devletler'de henüz onaylanmış durumda değil, ama hastalar, tedaviye hemen başlamak için uzatılmış bir programdan faydalanabiliyor.

Ekim'de yayınlanan sonuçlara göre, Ibalizamub, ilaç direnci ile mücadele eden hastalar için en iyi ve yegane çözüm. Faz 3 denemelerindeki bulgulara göre, etkisi azalan tedavileriyle birlikte ibalizumab'ı alan hastalar, bir hafta içinde viral yüklerinde belirgin bir düşüş gördüler. Hastaların % 60 ında, viral yük bir veya daha fazla log düşmüş durumda.

Ibalizumab'ın kendine has bir çalışma şekli var. CD4 hücrelerine giren HIV virüsünü engelliyor. FDA, ilacı, 2014 yılında kısıtlı hedefli ilaç statüsünde ve 2015'de çığır açan terapiye aday olarak varsaydı. Mart 2016'da ilaçın sponsoru, Taimed, ilaca dirençli HIV le mücadelye eden hastalara, ilacın kullandırılması için genişletilmiş bir erişim programı başlatmış durumda.

Ibalizumab, uzun süren aylar boyunca ticari olarak piyasada olmayacak. Taidmed, FDA başvurusunu 2017 nin ilk çeyreğinde yapıyor ve Ibalizumab ın çığır açan bir terapi olması sebebiyle, FDA ancak bundan 6 ay sonrasında kararını verecek. Bu da Birleşik Devletler'de ilacın ruhsatlanmasının 1 yıl veya daha fazla bir süre olacağı anlamına geliyor.

Haberin detayı ve kaynağı:

http://www.thebody.com/content/79036/patients-with-multidrug-resistant-hiv-can-now-star.html?ic=ms
« Son Düzenleme: Aralık 25, 2016, 08:46:13 ÖS Gönderen: OREGON »

Hiv ve Aids


Matland

 • Ziyaretçi
http://www.marketwired.com/press-release/theratechnologies-announces-48-week-efficacy-safety-results-ibalizumab-presented-idweek-2235977.htm

Konuyu yeşillendirelim. Ibalizumab deneklerde başarılı performansına devam ediyor ve üretici firma faz 3 te ''öncelikli tedavi değerlendirme'' statüsü vermiş ve 3 Ocak gibi son karar verilmesi umut ediliyor. Ibalizumab direnç geliştirmiş hastalar için enjeksiyon yöntemiyle uygulanan ve ömür süresi uzun olan bir ilaç.

ibrahim_tr

 • Ziyaretçi
Bu ilaç nasıl işliyor? İlaçları içmeye devam ediyoruz mesela stribild kullanıyorsa devam ediyor ama 2 haftadır birde bu aşı mı enjekte ediliyor ? Yoksa sadece bu aşı mı vuruluyor?

Hiv ve Aids


Matland

 • Ziyaretçi
Bu ilaç nasıl işliyor? İlaçları içmeye devam ediyoruz mesela stribild kullanıyorsa devam ediyor ama 2 haftadır birde bu aşı mı enjekte ediliyor ? Yoksa sadece bu aşı mı vuruluyor?

Sadece bu aşı vuruluyor. İlaç yok.

lordstark

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 356
Biz kullanamıyokmu 😂
Toplumun yargısını kırsaydık herşey mükemmel olurdu...

Matland

 • Ziyaretçi
Biz kullanamıyokmu 😂
Henüz onaylanmadı ama ocakta onaylanır diyorlar. Kaldı ki ordan buraya gelişi zaten birkaç yılı bulur. Ayrıca direnç geliştirmiş hastalar öncelikli bir ilaç bu.

lordstark

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 356
Şuan kullanmasakta önemli değil çünkü direnç korkusu her pozitifte vardı bu aşı sayesinde oda eser olacak inşallah.. direnç mi gelişti aşısı var oh ne alâ :)
Toplumun yargısını kırsaydık herşey mükemmel olurdu...

Mavera

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 6313
Çok güzel bir haber.

Şu anda yeni tanı alan ve güncel güçlü ilaçlarla tedaviye başlamış kişileri (yani forumdaki hemen hepimizi) pek ilgilendirmiyor tabi ki, 20+ senedir tedavi alan ve ilk çıkmış kötü ilaçlar yüzünden (ya ilacın güçsüzlüğünden ya yan etki çokluğundan ilaca ara verdklerinden) baya fazla direnç mutasyonu geliştirmiş az sayıda hastayı ise ÇOK ilgilendiriyor çünkü onlar için umut kapısı.
UYARI: Hiç bir laboratuarla maddi manevi iş birliğim yoktur. Aksini iddia edenler kanıtlamakla yükümlüdür! Burada paylaştığım bilgiler güvenilir internet sitelerinden/güncel rehberlerden ve kendi doktorumdan edindiklerimdir. Tatmin olmayan kişiler enfeksiyon uzmanı dra danışmakta özgürdür.

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
5 Yanıt
2644 Gösterim
Son İleti Kasım 01, 2016, 02:20:47 ÖÖ
Gönderen: drpositivee
38 Yanıt
6694 Gösterim
Son İleti Ekim 15, 2019, 08:53:49 ÖÖ
Gönderen: Angelowic
25 Yanıt
3073 Gösterim
Son İleti Ağustos 18, 2019, 12:01:41 ÖÖ
Gönderen: HeMan
14 Yanıt
4440 Gösterim
Son İleti Eylül 02, 2019, 12:38:03 ÖÖ
Gönderen: hivpozitif
12 Yanıt
1556 Gösterim
Son İleti Ağustos 21, 2021, 06:04:30 ÖS
Gönderen: Beautifullife