Gönderen Konu: Tedavi için geri sayım:))  (Okunma sayısı 3700 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pozitron

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 69
Ynt: Tedavi için geri sayım:))
« Yanıtla #15 : Nisan 11, 2019, 08:53:45 ÖÖ »
Ben tedavinin hiç beklenmeyen bir yerden, daha önce düşünülmemiş bir yontemle  ters mantıkla - mesela bir kanser hücresinin modifiye edilmiş halini kullanarak-  bir anda çıkacağını düşünüyorum. 

İlaç kartelleri harici Çin, küba belki ispanya gibi ülkelerden gol bekliyorum :)

Umut fakirin ekmeği

Hiv ve Aids

Ynt: Tedavi için geri sayım:))
« Yanıtla #15 : Nisan 11, 2019, 08:53:45 ÖÖ »

Twt01

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 341
 • Boş zaman yoktur; boşa geçen zaman vardır.  😊🙏
Ynt: Tedavi için geri sayım:))
« Yanıtla #16 : Nisan 11, 2019, 11:11:59 ÖÖ »
@Pozitifİstanbul güzel kardeşim benim biri monoküler biyokimya diğeri ise uzay bilimcilik ikisi birbirinden çok farklı yani birinin işi insan ile diğerinin işi uzay ile söylediğin şey mantıklı mı sence ?

@pozitron senin dediğin şey ise gen terapisi daha önce denendi başarısız oldular kardeşim
« Son Düzenleme: Nisan 11, 2019, 11:21:43 ÖÖ Gönderen: Twt01 »

pozitron

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 69
Ynt: Tedavi için geri sayım:))
« Yanıtla #17 : Nisan 11, 2019, 02:50:03 ÖS »
@Twt01 olsun belki baska turlu denerler ve başarılı olurlar. Enseyi karartmamak lazım.

Hiv ve Aids

Ynt: Tedavi için geri sayım:))
« Yanıtla #17 : Nisan 11, 2019, 02:50:03 ÖS »

Pozitifİstanbul

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 17
Ynt: Tedavi için geri sayım:))
« Yanıtla #18 : Nisan 11, 2019, 03:25:39 ÖS »
@Pozitifİstanbul güzel kardeşim benim biri monoküler biyokimya diğeri ise uzay bilimcilik ikisi birbirinden çok farklı yani birinin işi insan ile diğerinin işi uzay ile söylediğin şey mantıklı mı sence ?

@pozitron senin dediğin şey ise gen terapisi daha önce denendi başarısız oldular kardeşim


Şaka yapıyorum de lütfen🙏🏼  Konular birbirinden çok farklı tabi ki de demek istediğim bilim ilerliyor, uzay bilimi de bilim ilaç bilimi de bir bilim genel olarak bilim lütfen düşünerek algılayark yazın bazı şeyleri

Twt01

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 341
 • Boş zaman yoktur; boşa geçen zaman vardır.  😊🙏
Ynt: Tedavi için geri sayım:))
« Yanıtla #19 : Nisan 11, 2019, 04:04:05 ÖS »
@Pozitifİstanbul
Ben bilimin ilerlediğini sanmıyorum neden dersen ilaç firmaları yüzünden adamların gözü ne zaman doyarsa o zaman çıkacaktır bunun için ya bir gün yada bir asır sonra benim düşüncem bu

@pozitron
Umut güzel birşey tabii dediğin gibi umudu kesmemek lazım ama bu aç gözlülük olduğu sürece de zor yukarıda dediğim gibi .
« Son Düzenleme: Nisan 11, 2019, 04:06:54 ÖS Gönderen: Twt01 »

blackk

 • Üye
 • *
 • İleti: 46
Ynt: Tedavi için geri sayım:))
« Yanıtla #20 : Nisan 11, 2019, 11:31:07 ÖS »
Yurtdışında "bug chasers" yani böcek kovalayan adında bir grup var tek amaçları hiv ile enfekte olmak bundan haz duyuyorlar ve enfekte olmaya çabalıyorlar. Tr de böyle birileri varmıdır acaba bundan haz duyan, tedavi istemeyen falan :S ne ilginç

yanlızadam

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 412
Ynt: Tedavi için geri sayım:))
« Yanıtla #21 : Nisan 12, 2019, 12:11:32 ÖÖ »
@Hivhaber Bir şirket tarafından değil üniversite tarafından yapılmış bir çalışma anladığım kadarı ile çalışma ile ilgili makaleye bu linkten ulaşabilirsinizhttps://www.ebiomedicine.com/article/S2352-3964(19)30222-1/fulltext konuya hakimsiniz tanışma başlığında okuduğum kadarıyla müsait bir vaktinizde inceleyip bizimle yorumlarınızı paylaşırsanız çok memnun olurum şimdiden teşekkürler.

Şirket veya üniversite maalesef yurt dışında genelde üniversiteler de şirketler gibi behaviour göstermekte. Malum %90 oranında ücretliler.

Ancak makaleyi dikkatlice okuduğumda kick and kill yaklaşımına benzer şekilde virüs ile enfekte olmuş hücrelerin işaretlenmesine ve bağışıklık sisteminin bu hücreleri ayırt etmesine yönelik bir çalışma. Bunun için MDC1(mediator of DNA damage checkpoint 1) ile ATM aktivitesini modulate ediyorlar yani HIV RNA' in DNA da yapmış olduğu değişikliği inceliyorlar. Bu arada ATM esasında şu işi yapıyor DNA da ki hasarın kontrolünü yapıyor, bu kontrol sonucunda hücrenin yaşam döngüsünü ya sonlandırılıyor ya da hücrede ki DNA yapısı onarılıyor.

Bununla beraber viral antijenler sayesinde, MDC1 induxlenmesi(aktiflenmesi) ile yapmış oldukları bulgularının ve istatistiksel analizlerinin sonucunda virüs ile infekte olmuş ancak latent durumda ki CD4+ T hücreleri işaretlemeyi başarmışlar. Bunun sayesinde HIV-1 temelli bir aşı veya LRA üretilmesi bu hücreleri tekrar aktivite edebileceğini ve CTL ile de yok edilebileceğini belirtiyorlar. Bu arada CTL (Cytotoxic T Cell) asıl görevi vücutta başkalaşım göstermiş hücreleri yok etmektir. CTL kanser hücrelerini, retro virüsler ile infekte olmuş hücreleri veya farklı sebeplerle hasara uğramış hücreleri yok etmekle görevli bağışıklık sistemi hücreleridir.

En önemli cümle şu "MDC1-induced CTL effectively kill MDC1-exposed CD4+ T cell targets harboring replication-competent HIV-1" yani MDC1 ile belirlenmiş CD4+ T cell(Burada latent hücrelerden bahsediyor) CTL tarafından başarılı bir şekilde yakalanıp yok edilebilmiş.

Şimdi daha anlaşılabilir şekilde açıklayayım :

Facebook' u düşünün ve Facebook da şimdiye kadar bütün kullanıcıları tarafından yazılmış yorumlar, mesajlar, paylaşımlar hepsini bir araya koyun göreceksiniz ki kattirilyonların üzerinde kelimeler olacak. Peki biz IT ciler bu kelimeleri nasıl ayırt edip hızlıca sonuçlarını kullanıcılara veriyoruz? Bu verileri indexliyoruz ve bu şekilde hızlıca hedef veriye ulaşıyoruz. Indexlerken elbette belli kullandığımız kelimelere spesifik yapılar oluşturuyoruz. Bu yapıları oluştururken elimizde çok önemli belirleme mekanizmaları var örneğin alfabetik sıra vb.

İşte vücudumuz da virüsleri yok ederken kattirilyonların üzerinde ki hücreler içerisinde hangilerinin virüs ile enfekte olduğunu belirleyip bağışıklık sistemi hücreleri sayesinde bunları vücuttan temizliyorlar. Temizleyemediği noktalarda antiviral, antiretroviral ilaçlar devreye giriyor. Bakteri tarzı enfeksiyonlar içinse genelde antibiyotikler devreye giriyor. Ve bu enfekte olmuş olan hücreler hala aktif olduğundan ve protein yapıları da değişmiş olduğundan kolayca bağışıklık sistemimiz tarafından bulunabiliyor ve kattirilyonlarca hücre içerisinden ayırt edilebiliyorlar.

Eğer HIV latent olarak kendisini saklama kabiliyeti olmasaydı en basit grip virüsünden bile etkisiz bir virüs olacaktı. Bir akşam ateşlenip sabaha iyileşmiş olarak kalkilabilecekti Çünkü vücut zaten antijenlerini oluşturmuş ve bağışıklık kazanmış olacaktı. Onun için ilk bulaştığında grip hastalığı gibi hastalanıyor 1 hafta gibi bir süre sonra iyileşiyor ondan sonra vücut antijen üretmiş olduğundan uzunca süreler farkedilmiyor, sağlıklı bir şekilde yaşanıyor. Ancak virüs latent noktalara bağışıklık sistemi hücreleri ulaşamadığından sürekli yeni virüsler oluşuyor ve vücut sürekli bir savaş halinde kalıyor. Ne zaman ki artık virüs yüzünden bağışıklık sistemi iyice yıpranıp(CD4 200 altına inmesi) AIDS evresine ulaşıldığında yine zavallı HIV ölüm sebebi olmuyor, basit bir grip, basit bir bakteriyel enfeksiyona bile cevap veremediği için vücut, çok basit bir hastalık bir anda çok ağır bir hastalık oluyor.

Ancak HIV o kadar zayıf bir virüs ki maalesef vücut tarafından baskılanması durumunda hücre içinden dışarı çıkamıyor ve kendisini replicate(kopyalayamıyor) orada öylece takılıp kalıyor. Netice itibariyle bağışıklık sistemi hücrelerimiz bunları bulamıyorlar. Bunları tekrar aktif etmek için kick veya shock yöntemi arayışları yapılıyor ancak henüz net bir başarı elde edilmiş değil. İşte bu sebeple tamamen vücuttan atılamıyorlar. Ne zaman ilaçlar kullanılmaz ise virüs tekrar aktif oluyor ve hatta direnç geliştirebiliyorlar. İlginçtir ki retro virüsler adoptable virüsler kendilerini bulundukları ortama adapte edebiliyorlar. İşte biz buna direnç gelişimi diyoruz. Böylece ilaç kullanımı bırakıldığında bir süre sonra(aslında uzunca bir süre) otomatik olarak başkalaşım değiştirip tekrar aynı ilaç kullanılsa bile aktif davranabiliyorlar.

Yukarıda ki makale işte bu kick and kill yönteminin kick diğer bir deyişle shock kısmını başarabildiklerini ve bu sayede CTL (bağışıklık sistemi hücreleri) tarafından bu virüslerin bulunup yok edilebildiğini işaret ediyor.

@Hivhaber çok teşekkürler bu duru anlatımın için. Bizim sen ve senin gibi arkadaşlara ihtiyacı var. Sağlıcakla ve hep kal.
Tırtılın yolun sonu dediğine, Allah kelebek demiş.

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
4 Yanıt
2658 Gösterim
Son İleti Ekim 25, 2018, 06:55:54 ÖS
Gönderen: Pozitifist
23 Yanıt
4375 Gösterim
Son İleti Şubat 11, 2020, 08:56:43 ÖÖ
Gönderen: Mavera
9 Yanıt
2253 Gösterim
Son İleti Eylül 18, 2019, 11:55:08 ÖÖ
Gönderen: turuncu
23 Yanıt
4421 Gösterim
Son İleti Ocak 05, 2020, 10:17:29 ÖS
Gönderen: ZEYTİN
10 Yanıt
1946 Gösterim
Son İleti Temmuz 01, 2021, 11:01:11 ÖS
Gönderen: Emedy