Gönderen Konu: Arı Zehri Melittin  (Okunma sayısı 1550 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Umud

  • Katılımcı Üye
  • *
  • İleti: 176
Arı Zehri Melittin
« : Mayıs 05, 2017, 06:44:31 ÖS »
Arı Venomu Terapisi, hastalık tedavilerinde canlı arı ya da arı zehri enjeksiyonunun kullanılmasıdır. Arı venomu içeriğinde melittin, adolapin, apamin gibi çeşitli peptitler, mast hücre degranüle peptitleri, enzimler, biyolojik aktif aminolar ve farklı farmasötikal içerikler taşıyan ve peptit olmayan bileşikler mevcuttur.

 
Arı venomunun ana bileşiği ve aktivite birimi 26-atıklı peptit olan Melittin, antibakteriyel, antiarthritis anti-radyasyon, analjezi ve kalp-damar üzerinde oldukça yüksek ve kapsamlı biyolojik etkiler sergiler. Son yıllarda, AIDS ile ilgili anti-tümör ve anti-virus melittin çalışmaları dikkat çekicidir.

Yakın geçmişte, Washington University School of Medicine, USA’dan bir bilim adamı ekibi, arı venomunda  bulunan ve  yakındaki hücrelere zarar vermeden HIV’yi yok edebilen  bir toksin içeren nano partiküller kullandılar. Araştırmacılar, arı venomunun, vücut hücrelerini olduğu gibi bırakarak virüsü öldürdüğünü keşfettiler. Bu buluş, anti-HIV vajinal jel ve benzeri tedavilerin yolunu açmıştır.

 
“Umudumuz, AIDS hastalığının yüksek anlamda baş gösterdiği bölgelerde, insanların bu ürünü, ilk enfeksiyonu durdurmak için önleyici bir tedbir olarak kullanabilmesidir.” Diyor açıklamasında, çalışmada yer alan yazarlardan biri olan Joshua Hood.

Araştırmacılardan bir diğeri olan Dr. Samuel A. Wickline işleyişi, “Arı venomu, HIV ve diğer virüsleri çevreleyen koruyucu zarfın üzerinde delikler açabilen melittin adlı güçlü bir toksin içermekte.” sözleriyle açıklıyor.

Joshua L. Hood, arı venomunu diğer anti-HIV ilaçları ile karşılaştırırken, “Anti-HIV ilaçlarının çoğu, virüsün çoğalma yeteneğini baskılar. Ama bu çoğalma karşıtı strateji, öncelikli enfeksiyonu durdurmak adına hiçbir şey yapamaz, ve bu virüsler, ilaçların çevresinde bir şekilde yollar bularak çoğalmaya devam edebilirler. Arı venomu, virüs yapısının önemli bir parçasına saldırabildiği için farklıdır. Melittin, küçük gözenek saldırıları oluşturarak zarfı parçalar ve virüsü çıplak bırakır. “ şelinde konuya açıklık getirmiştir.


Söz konusu nanopartiküller normal hücrelerle karşılaştığında, – ki bu hücreler daha büyüktür –  partiküller sadece seker. Diğer taraftan HIV, ki onlar nanopartiküllerden de küçüktür;böylelikle HIV tamponlar arasına yerleşerek arı zehrinin bekliyor olduğu nanopartikülün yüzeyine temas eder.

Nanopartiküllerin üzerindeki melittin, viral zarfla birlikte erir. Melittin, küçük gözenek saldırıları oluşturarak zarfı parçalar ve virüsü çıplak bırakır.

Bu sürecin üstünlüğü, nanopartikülün virüs yapısının önemli bir parçasına saldırıyor olmasıdır. HIV’nin, doğal fiziksel özelliklerine saldırdıklarını söyleyen bilim adamları, aslında teorik olarak HIV’nin buna adapte olamayacağını ekliyorlar. Virüs, koruyucu bir kalkana sahip olmalı, onu saran, çift katlı bir zar…

“HIV’nin özünde bulunan fiziksel içeriğine saldırıyoruz. “ diyor Hood. “Ve, virüsün bu koşula uymasına olanak yok. Virüs, koruyucu bir kalkana sahip olmalı, onu saran, çift katlı bir zar… Eğer, zar yok olursa, virüs de yok olur.”

“Venomun toksini sağlıklı hücrelere saldırmamak üzere  yapılandırıldığından, arı venomu partikülleri ile dolu bir vajinal jel, taraflardan birinin HIV olduğu ve  bebek sahibi olmak isteyen  çiftler için ideal..” diyen rapor, “bu nanopartiküller intravenöz halinde de kullanılabilir ve teoride HIV’yi, kan dolaşımından temizleyebilirler.” diye ekliyor. Bu deneylerde kullandığımız temel parçacık, uzun yıllar önce suni bir kan ürünü olarak keşfedilmişti. Oksijeni iletmek adına pek de başarılı olmasa bile, vücutta güvenli bir şekilde dolaşıyor ve değişik türlerdeki enfeksiyonlarla savaşmaya uyarlanabilecek uygun zemini yaratıyordu.  Melitin, çift katlı zarlara rastgele saldırırken, bu konsept sadece HIV için değildir. Hepatit B ve C de dahil olmak üzere, aynı türdeki koruyucu zarfa sahip virüslerde etkilidir.

Hiv ve Aids

Arı Zehri Melittin
« : Mayıs 05, 2017, 06:44:31 ÖS »

Matland

  • Ziyaretçi
Ynt: Arı Zehri Melittin
« Yanıtla #1 : Mayıs 05, 2017, 07:11:03 ÖS »
bu tip arı zehri vs. bitkisel ilaçlar yayınlanmalı mı karar veremedim. Ben doktor tavsiyesi dışında hiçbir şeye güvenmemenizi öneririm.

Umud

  • Katılımcı Üye
  • *
  • İleti: 176
Ynt: Arı Zehri Melittin
« Yanıtla #2 : Mayıs 05, 2017, 07:20:10 ÖS »
Bu fikir labaratuvar ortamında geliştirilir ve teorik olarak uygulanırsa bitkisel bir ilaç olmaktan ziyade tıp alanında önemli bir gelişme olabilir. Şuan hali hazırda melittin ile ilgili çalışmalar bilim adamları tarafından devam ediyor. Özellikle çinde bununla ilgili güzel çalışmalar mevcut. Bazı kronik hastalara haftada en fazla 3 kez olmak üzere arı zehri veriliyor ya da sokturuluyor. Gelişmeler inceleniyor ve bunu bir tedavi yöntemi olarak tıp alanında kullanıyorlar. Sadece basit bir bitkisel ilaç diyerek geçiştirmemek lazım bence :)

Hiv ve Aids

Ynt: Arı Zehri Melittin
« Yanıtla #2 : Mayıs 05, 2017, 07:20:10 ÖS »

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
28 Yanıt
5068 Gösterim
Son İleti Haziran 16, 2019, 09:12:13 ÖÖ
Gönderen: Angelowic
7 Yanıt
1483 Gösterim
Son İleti Ekim 01, 2019, 12:15:05 ÖS
Gönderen: yanlızadam
12 Yanıt
1588 Gösterim
Son İleti Mart 30, 2020, 04:06:56 ÖS
Gönderen: Red