Gönderen Konu: AIDS 2020  (Okunma sayısı 6402 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

iss

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 1669
AIDS 2020
« : Mayıs 26, 2020, 01:09:06 ÖS »
Her yıl hiv&aids konusunda dünya bilim, stö, ilaç ve hastaların son gelişmeleri değerlendirip bilgi alışverişi yaptığı etkinlik olan AIDS2020  sanal ortamda yapılacak. aids2020.org adresinden 24 saat boyunca çeşitli söyleşi, konferans, bilgilendirmeler Temmuz ayında baslaya**k yapılacak.

Şimdi diyorsunuz ki ee?? E si şu. Netflixte dizi izleyeceğinize açıp izlerseniz, özellikle yabancı dili olan arkadaşlar çevirilerle forumu da bilgilendirebilir. Her bişey duyan yeni konu açmadan tek bir çatı halinde olması okuyanlar açısından da kolaylık olur diye düşündüm.
Sakladığın sır senin esirindir.
Açığa vurursan sen onun esiri olursun.

Hiv ve Aids

AIDS 2020
« : Mayıs 26, 2020, 01:09:06 ÖS »

Angelowic

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 5834
 • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
Ynt: AIDS 2020
« Yanıtla #1 : Haziran 12, 2020, 10:08:56 ÖS »

Şimdi diyorsunuz ki ee?? E si şu. Netflixte dizi izleyeceğinize açıp izlerseniz, özellikle yabancı dili olan arkadaşlar çevirilerle forumu da bilgilendirebilir.


netflix'te dizi izlemeden yapamıyorum ama ingilizcem süper değil altyazılı izlerim hep ve altyazı olmadan izlersem de anlayamam @iss :) ama haklısın. ingilizcesi harika olan arkadaşlar bu bahsettiğin yayınları takip edip bizi de bilgilendirebilir. güzel olur.

Boril

 • Ziyaretçi
Ynt: AIDS 2020
« Yanıtla #2 : Haziran 23, 2020, 11:44:24 ÖS »
Dostlar merhaba yeni bir ilaç geliştirilmiş uykudaki rezervuarları uyandıran farelerde başarılı olmuş sıra primatlar ve sonrası bildiginiz gibi insanlarda kullanılmaya başlanıcak umarım tez zamanda sonuç alınır ve kurtuluruz kalın sağlıcakla.

Yeni ilaç adayı, fonksiyonel iyileşme umuduyla HIV uykusunu uyandırıyor


Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute'daki bilim adamları, uykuda insan bağışıklık eksikliği virüsünü (HIV) yeniden etkinleştirme konusunda etkili olan yeni nesil Ciapavir (SBI-0953294) adlı bir ilaç geliştirdiler. Cell Reports Medicine'de yayınlanan araştırma, uyuyan HIV'in tüm ceplerini aktive ederek ve sonra ortadan kaldırarak fonksiyonel bir HIV tedavisi oluşturmayı amaçlamaktadır - "şok ve öldür".

Yeni ilaç adayı, fonksiyonel iyileşme umuduyla HIV uykusunu uyandırıyor
23 Haziran 2020, Sanford Burnham Prebys Tıbbi Keşif Enstitüsü
HIV
Kredi bilgileri: Pixabay / CC0 Public Domain
Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute'daki bilim adamları, uykuda insan bağışıklık eksikliği virüsünü (HIV) yeniden etkinleştirme konusunda etkili olan yeni nesil Ciapavir (SBI-0953294) adlı bir ilaç geliştirdiler. Cell Reports Medicine'de yayınlanan araştırma, uyuyan HIV'in tüm ceplerini aktive ederek ve sonra ortadan kaldırarak fonksiyonel bir HIV tedavisi oluşturmayı amaçlamaktadır - "şok ve öldür".


"Bilim adamlarının diğer 'şok' yaklaşımlarla buldukları şey, çok sıcak olmaları ve bağışıklık sistemini aşırı aktif hale getirmeleri veya çok soğuk olmaları ve virüsü uyandırmamalarıdır ," diyor Bağışıklık Direktörü Doktora Chanit Chanda. ve Sanford Burnham Prebys'deki Patogenez Programı ile çalışmanın baş yazarı ve kıdemli yazarı. "Araştırmamız 'Goldilocks' bölgesinde çalışan bir ilacı tespit ediyor - bağışıklık sistemini aktive etmeden virüsü yeniden uyandırıyor. Çalışmamız ayrıca Smac mimetik adı verilen bu ilaç sınıfının gizli HIV'i yeniden etkinleştirmek için umut verici bir yaklaşım olduğuna dair daha fazla kanıt sunuyor."

Antiretroviral terapi (ART), HIV'li kişilerin yaşam beklentilerini on yıllar boyunca artırdı - şimdi birçok kişi genel nüfus kadar yaşıyor. Bununla birlikte, HIV vücuttaki rezervuarlarda saklanabildiğinden, enfekte olmuş bireyler hastalığı asla tamamen temizlemez ve bireyin hayatının geri kalanında virüsü etkisiz tutmak için ART her gün alınmalıdır. Diğer kronik tedaviler gibi, ART'lara uyumsuzluk oranlarının % 30 olduğu tahmin edilmektedir. Uyumsuzluk, HIV'in enfeksiyonun daha sonraki aşaması olan AIDS'e geçme olasılığını artırır ve ayrıca tedavi direnci riskini artırır.

Uyku HIV ile uyanma

Bu araştırma, bilim insanlarının , insan güvenliği testlerinden geçmiş ve şu anda belirli kanserler için klinik araştırmalarda bulunan Smac mimetiklerinin ART'a giren HIV'li insanlardan alınan hücrelerdeki gizli virüsü yeniden etkinleştirebileceğine dair önceki keşfine dayanmaktadır. Buna paralel olarak, bilim adamları, "şok ve öldür" stratejisini tamamlayacak geniş çapta nötralize edici antikorlar veya enfekte olmuş hücreleri yok eden modifiye T hücreleri (CAR-T hücre terapisi) geliştirmek gibi yeniden etkinleştirilen virüsü öldürmenin yollarını araştırıyorlar.

Bu çalışmada, araştırmacılar Ciapavir'i insan bağışıklık sistemi olan farelere uyguladılar ve HIV ile enfekte oldular. Tedavi, kan ve kemik iliğindeki HIV düzeylerini önemli ölçüde artırdı ve bu da gizli virüsün aktive olduğunu gösterdi. Önemli olarak, bağışıklık aktivasyonu minimaldir. Bağışıklık sisteminin aşırı aktivasyonu ölümcül olabilir ve tarihsel olarak "şok ve öldür" yaklaşımı ile ilgili bir sorun olmuştur.

"Ciapavir, bir HIV tedavisi için özel olarak optimize edilmiş ilk Smac mimetiğidir, bu nedenle HIV için bu sınıftaki diğer moleküllerden önemli ölçüde daha güçlüdür," diyor Sanford'daki NCI tarafından belirlenmiş Kanser Merkezi müdür yardımcısı Nicholas Cosford. Burnham Prebys ve araştırmanın ortak yazarı. Diyerek şöyle devam etti: "Sonuç olarak, Ciapavir, önceki araştırmamızın gösterdiği gibi ve potansiyel olarak daha düşük dozlarda ikinci bir ilaçla kombinasyon halinde değil, tek başına kullanıldığında etkili olabilir."

Goldilocks yaklaşımı

Ciapavir, HIV'in hedefi olan CD4 + T hücrelerinde kanonik olmayan NF-signalB sinyalini aktive ederek uyku halindeki HIV'i uyandıran küçük bir moleküldür. Daha az kullanılan bu yol sadece bağışıklık sisteminin bir alt kümesini aktive eder - bu ilacın nazik yaklaşımının anahtarıdır.

Sanford Burnham Prebys'deki Chanda laboratuvarında araştırma görevlisi profesörü ve çalışmanın ilk yazarı Lars Pache, "Kanonik olmayan NF-signalB sinyallemesi bağışıklık sisteminin patojenlere karşı 'B planı' yanıtının bir parçasıdır." "Bu durumda, avantajımız için bu alternatif yolu kullanıyoruz. Bağışıklık sistemini ezmeden virüsü uyandırabiliriz."

Ciapavir daha sonra, insan olmayan primatlarda ve ilacın insanlarda test edilmeye hazır olmasını sağlamak için ek toksikoloji çalışmalarında daha fazla değerlendirmeye tabi tutulacaktır.

AIDS Araştırmaları Vakfı amfAR başkan yardımcısı ve araştırma direktörü Rowena Johnston, "HIV'i tedavi etmek için erken şok ve öldürme girişimleri, yeniden kullanılan ilaçları kullandı ve gizli HIV'i yararlı seviyelere yeniden etkinleştirme hedeflerine ulaşmadı" diyor. . "Şimdiye kadar anlaşılması zor bir hedefe ulaşmak için HIV tedavisi alanının amaca yönelik terapötiklere doğru ilerlemesini görmek cesaret verici."

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre ABD'de 1,1 milyon insan da dahil olmak üzere dünya genelinde 37,9 milyondan fazla insan HIV ile yaşıyor Virüs, bağışıklık sisteminin CD4 + T hücrelerine bulaşıyor. Enfeksiyon ilerledikçe, bağışıklık sistemi yok edilir, bu da insanları diğer enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı daha savunmasız hale getirir. İlaçsız, AIDS veya geç evre HIV olan insanlar tipik olarak yaklaşık üç yıl hayatta kalırlar.

https://medicalxpress.com/news/2020-06-drug-candidate-reawakens-hiv-functional.html
« Son Düzenleme: Haziran 23, 2020, 11:45:37 ÖS Gönderen: Boril »

Hiv ve Aids

Ynt: AIDS 2020
« Yanıtla #2 : Haziran 23, 2020, 11:44:24 ÖS »

camatil

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 320
Ynt: AIDS 2020
« Yanıtla #3 : Haziran 24, 2020, 06:22:15 ÖÖ »
@Boril bilgilendirme için teşekkürler. İnşallah çözümünü bulurlar bu hiv'in artık.

Efee25

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 19
Ynt: AIDS 2020
« Yanıtla #4 : Haziran 24, 2020, 09:06:08 ÖÖ »
@Boril bu güzel haberi verdiğin için teşekkür ederiz. İnşallah tüm testler başarı ile sonuçlanır ve hiv'in kökü kurutulur.

iss

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 1669
Ynt: AIDS 2020
« Yanıtla #5 : Haziran 24, 2020, 11:30:09 ÖÖ »
İşte böyle gelişmeleri araştırıp bulan, bizlere aktaran dostlarımıza çok teşekkür ederiz. Aids 2020 mutlaka yeni gelişmeler ve haberlerle geçecek. O yüzden her bilgi bizim için kıymetli.
Sakladığın sır senin esirindir.
Açığa vurursan sen onun esiri olursun.

Boril

 • Ziyaretçi
Ynt: AIDS 2020
« Yanıtla #6 : Haziran 24, 2020, 11:55:19 ÖÖ »
@camatil  abi rica ederim ne demek faydali oluyosa paylastiklarim ne mutlu bize.
@Efee25  inşallah arkadaşım daha erken kesin tedavi demek icin ama en azinda  adımlar atılıyor bugun olmasada yakın tarihde inşallah bulunur ve biz görürüz.

@iss  rica ederim ne demek benim vaktim var arastiriyorum calısan eden baska sorunlari olupda arastirma yapamayan arkadaslara  ve foruma faydali oluyorsam sevindirici evet 2020 bir çok şeye gebe heran hersey olabilir benim umudum var yasım 35 ben bunun tedavi edildigi gunu gorucem inşallah umudumuzu kaybetmeyelim saglıcakla kalın sevgili forum ailesi.
« Son Düzenleme: Haziran 24, 2020, 11:56:49 ÖÖ Gönderen: Boril »

pedojenez

 • Üye
 • *
 • İleti: 27
Ynt: AIDS 2020
« Yanıtla #7 : Haziran 24, 2020, 04:29:27 ÖS »
@Boril Bu ve bunun gibi kesin tedavi haberleri  bu yıl sonuna kadar bir yol haritası olarak önümüze cıkıcaktır. hali hazırda enjeksyonlara önümüzdeki süreçte geçiş yapıcağız bu şuan elimizdeki tek gercek bu bütün ilaç firmaları buna yoğunlaşmış durumdalar. tabikide kesin tedavi şecenekleri birden fazla olabilir. ama maddi boyutu küresel çapta düşünülüyor. her zamanki gibi ekonamik.
birde ilginizi cekebilceğini düşündüğüm bir köşe yazısı

https://www.fool.com/investing/2020/06/14/could-gilead-sciences-have-an-hiv-cure-waiting-in.aspx
dünyaca ünlü bir ilaç firması ile Rockefeller  iş birliği
Tedavinin nerden geliceği çok belli değil mi

Boril

 • Ziyaretçi
Ynt: AIDS 2020
« Yanıtla #8 : Haziran 24, 2020, 08:57:22 ÖS »
@pedojenez  merhaba simdi şoyle soyliyim ben tani alali 5 ay oldu aslinda eski yeni calismalar hangileri bilmiyorum sadece yeni tarihli olanları gordugumde paylasiyorum diger bir konu işin kuresel ekonomik boyutu gibi komplike şeylere pek benim kafam çalışmaz açıkcası keske forumda herkese olumlu yada olumsuz fikrini yazsa sanirim herkes usanmış gibi surekli tedavi faz1 faz2 faz3 deyip direkden dönmesinden ama ne olursa olsun umudumuzu kaybetmeyelim muhakkak dert veren Allah dermanida verir bilim cok hızlı ilerliyor bir gun bulunucak inşallah yorumun için tesekkur ederim bu arada kendine iyi bak hayırlı aksamlar forum ailesi.
« Son Düzenleme: Haziran 24, 2020, 09:01:36 ÖS Gönderen: Boril »

Acill

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 3
Ynt: AIDS 2020
« Yanıtla #9 : Haziran 25, 2020, 06:42:15 ÖÖ »
Günaydinlarrrrr Siz Hiv tedavisinin olmadiginimi dusunuyorsunuz sadece zamani var bizim gibi normal bireylere aktirlmasi icin bundan adim gibi eminim...

Boril

 • Ziyaretçi
Ynt: AIDS 2020
« Yanıtla #10 : Haziran 27, 2020, 12:27:33 ÖS »
Hücre Stresi ve HIV Rezervuarı Arasındaki Bağlantı, Çare Çabalarına Yardımcı Olabilir

Araştırmacılar, viral rezervuarı boşaltmak umuduyla, son zamanlarda enfekte olmuş bağışıklık hücrelerini yeniden etkinleştirmenin daha iyi yollarını arıyorlar.

Araştırmacılar, belirli bir hücresel yolun, viral rezervuarın çoğunu oluşturan HIV ile enfekte olmuş bağışıklık hücrelerinin dinlenme durumunu veya gecikmesini nasıl düzenlediğini keşfettiler. HIV gecikmesinin nasıl çalıştığına dair bu yeni anlayış, yeni tedavi yöntemleri geliştirmede yardımcı olabilir.

HIV şoku araştırma alanının “şok ve öldür” yaklaşımına adanmış dalı, son yıllarda bir dizi hayal kırıklığıyla bezenmiştir.

Bu yöntemler, replikasyon yapmayan HIV ile enfekte olmuş bağışıklık hücrelerini elde etmek için gecikmeyi tersine çeviren ajanlar olarak bilinir - bu da, sadece replikasyon hücrelerine karşı çalışan standart antiretroviral tedavinin radarı altında kalmaları ve yeniden aktifleşmeleri ve bir kez daha çalkalanmaya başlamaları anlamına gelir. virüsün yeni kopyalarını çıkarır.

Başarılı bir şok ve öldür terapisinde, daha sonra bu yeni aktive edilen hücreleri öldürmek için bir “öldür” ajanı kullanılacaktır.

Ancak şu ana kadar incelenen gecikmeyi tersine çeviren ajanlar hayal kırıklığı yarattı.

HIV gecikmesini tersine çevirmek için daha iyi yollar arayan San Francisco'daki Gladstone Enstitüleri araştırmacıları FOXO1 olarak bilinen bir proteini inceledi. Bu protein, vücut ihtiyaç duymadığında T hücrelerinin aktive edilmesini önlemeye yardımcı olur.

Gladstone Viroloji Enstitüsü Müdürü Dr. “Keşfedeceğimiz yeni yolun gizli virüsü etkinleştirmek ve tamamen ortadan kaldırmak için kullanılmasını umuyoruz.”

Bulgularını Nature Microbiology'de yayınlayan araştırmacılar, HIV ile enfekte olmuş T hücrelerini, hem laboratuvar ortamında hem de virüsle yaşayan insanlarda FOXO1 reaktif HIV'i inhibe eden bir ilaçla tedavi etmenin bulundu.

Bu fenomeni yöneten yolları daha iyi anlamaya çalışan araştırmacılar, HIV pozitif bireylerin hücre çizgileri ve hücrelerinde daha fazla deney yaptılar. FOXO1'in inhibe edilmesinin, hücrelerin ihtiyaç duymadıkları bileşenleri parçalamasına yardımcı olan genlerin ekspresyonunu azalttığını buldular. Daha sonra, gereksiz proteinler hücrelerde biriktikçe, bu hücreye endoplazmik retikulum (ER) stresi olarak bilinir. Buna karşılık, ER stresi, HIV ile enfekte olmuş hücreleri tekrar aktif hale getirmek için gizleyen bir çift proteini aktive eder.

Bu bulgular, ER stresini aktive etmenin HIV'i şok ve öldürme yaklaşımında yeniden etkinleştirmenin bir yolu olabileceğini düşündürmektedir. Bu günlerde HIV tedavisi araştırma alanında hakim olan bilgeliğe uygun olarak, bu terapinin etkili olması için muhtemelen diğer yaklaşımlarla birlikte kullanılması gerekecektir.

Aslında, çalışma yazarları bir FOXO1 inhibitörünü başka bir gecikme tersine çeviren ilaçla birleştirmenin HIV reaktivasyonu üzerinde sinerjistik bir etkiye sahip olduğunu bulmuşlardır.

Belki de daha ilginç olanı, araştırmacıların FOXO1'in inhibe edilmesinin, HIV'in ilk başta gizli bir duruma girmesini engelleyebileceğidir. Bu nedenle, böyle bir terapi, HIV'li insanlarda viral rezervuar oluşumunu en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Sonuçta, Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIAID) müdürü Anthony S. Fauci de dahil olmak üzere araştırmacılar, daha küçük rezervuarları olanların HIV tedavisi tedavilerine iyi yanıt vermenin en muhtemel olacağını önerdiler .

Boril

 • Ziyaretçi
Ynt: AIDS 2020
« Yanıtla #11 : Haziran 30, 2020, 12:29:00 ÖÖ »
Etkili Bir HIV Aşısı Ufukta Olabilir.

BNAb'larla ilgili araştırmalar devam ettikçe, bir HIV aşısının geleceği gittikçe daha umut verici görünmeye başlar. Araştırmacılar, HIV'in üç barikatına antikor tepkisine saldırmak için bir dizi yöntem bulmuş olabilirler. Bazıları zaten insan denemelerine girmiş olan bu yöntemlerin daha da geliştirilmesi ile, bilim adamları insan vücudunu HIV'i nötralize etmek için antikorlar üretmeye teşvik edebilirler - bu, dünya çapında 37,9 milyon HIV'li kişinin hevesle beklediği bir süreçtir .

http://www.healthtechzone.com/topics/healthcare/articles/2020/06/29/445835-an-effective-hiv-vaccine-may-be-the-horizon.htm

yanlızadam

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 414
Ynt: AIDS 2020
« Yanıtla #12 : Haziran 30, 2020, 11:52:06 ÖÖ »
Etkili Bir HIV Aşısı Ufukta Olabilir.

BNAb'larla ilgili araştırmalar devam ettikçe, bir HIV aşısının geleceği gittikçe daha umut verici görünmeye başlar. Araştırmacılar, HIV'in üç barikatına antikor tepkisine saldırmak için bir dizi yöntem bulmuş olabilirler. Bazıları zaten insan denemelerine girmiş olan bu yöntemlerin daha da geliştirilmesi ile, bilim adamları insan vücudunu HIV'i nötralize etmek için antikorlar üretmeye teşvik edebilirler - bu, dünya çapında 37,9 milyon HIV'li kişinin hevesle beklediği bir süreçtir .

http://www.healthtechzone.com/topics/healthcare/articles/2020/06/29/445835-an-effective-hiv-vaccine-may-be-the-horizon.htm

@Boril  çok teşekkürler verdiğin bilgiler için.

Bu forumun asıl amacına uygun olarak, yeni araştırmaları bizimle paylaşmışsın. Bilgilendirmeye devam diyorum ve tekrar teşekür ediyorum.
Tırtılın yolun sonu dediğine, Allah kelebek demiş.

pedojenez

 • Üye
 • *
 • İleti: 27
Ynt: AIDS 2020
« Yanıtla #13 : Haziran 30, 2020, 05:40:48 ÖS »
@Boril  ulaştırdığın bilgiler cok güzel teşekkür ederiz. yeni tanı alan arkadaşlar artık korkmasınlar yolun sonu zaten ufukta eski tanı alan arkadaşlar mücadelesi takdire şayan.

Yıkılanhayaller

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 78
Ynt: AIDS 2020
« Yanıtla #14 : Haziran 30, 2020, 05:57:44 ÖS »
Etkili Bir HIV Aşısı Ufukta Olabilir.

BNAb'larla ilgili araştırmalar devam ettikçe, bir HIV aşısının geleceği gittikçe daha umut verici görünmeye başlar. Araştırmacılar, HIV'in üç barikatına antikor tepkisine saldırmak için bir dizi yöntem bulmuş olabilirler. Bazıları zaten insan denemelerine girmiş olan bu yöntemlerin daha da geliştirilmesi ile, bilim adamları insan vücudunu HIV'i nötralize etmek için antikorlar üretmeye teşvik edebilirler - bu, dünya çapında 37,9 milyon HIV'li kişinin hevesle beklediği bir süreçtir .

http://www.healthtechzone.com/topics/healthcare/articles/2020/06/29/445835-an-effective-hiv-vaccine-may-be-the-horizon.htm
Arkadaşlar yürütülen hiv  aşı çalışmaları hiv olanları kesin tedavi etmek için değil hiv olmayanları korumak adına yapılacak bir aşıymış. Bunu enfeksiyon doktorları bizzat söylüyor. Hiv pozitifler aşı çalışmalarını duyunca hemen kendileri için  sanıyorlar fakat hiv olmayanları korumak içindir bulunması için uğraşılan aşı diyor doktorlar.. Yani hiv negatifleri düşünüyorlar onları koruma derdindeler. Ya bizler ne olacağız ömür boyu bu şekilde mi yaşayacağız. Eğer hiv negatifleri koruyan bir hiv aşısı getirilirse ben biz yakalanmadan önce neden gelmedi diye hiv olduguma  bin kat fazla üzülürüm

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
5 Yanıt
2545 Gösterim
Son İleti Temmuz 06, 2017, 02:31:22 ÖÖ
Gönderen: Garip
17 Yanıt
4715 Gösterim
Son İleti Ekim 27, 2017, 10:41:24 ÖÖ
Gönderen: TransBeril
20 Yanıt
4144 Gösterim
Son İleti Mayıs 19, 2019, 01:24:56 ÖS
Gönderen: heavy-stuff
3 Yanıt
1378 Gösterim
Son İleti Mart 13, 2020, 08:25:37 ÖÖ
Gönderen: Mavera
4 Yanıt
1861 Gösterim
Son İleti Temmuz 04, 2020, 10:10:27 ÖÖ
Gönderen: Angelowic