Gönderen Konu: Agt kesin tedavi icin faz1 de calismalara baslamis.reddit yikiliyor.  (Okunma sayısı 4233 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nietzsche

 • Üye
 • *
 • İleti: 47
https://www.americangene.com/development-portfolio/hiv-aids/

Dil bilen arkadaslar daha ayrintili bilgi veirse seviniriz.

Hiv ve Aids


Maximo

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 283
Ynt: Agt kesin tedavi icin faz1 de calismalara baslamis.reddit yikiliyor.
« Yanıtla #1 : Ocak 02, 2020, 09:54:04 ÖS »
https://www.americangene.com/development-portfolio/hiv-aids/

Dil bilen arkadaslar daha ayrintili bilgi veirse seviniriz.

Bunu takip ediyorum yakindan ben de. Faz 1 insan deneylere baslayacaklar Subatta onay gelirse. Ozetle genlerle oynayacaklar virusu egale etmek icin. HIV'ye dayanikli bir CD4 turu var, vucuda onlari enjekte edecekler ve ilaca gerek kalmadan vucut HIV kontrol edebilecek. Elit kontrol grubu var, dogal olarak bu CD4 grubu bol olan insanlar. Onlar hic ilac almadan yillarca HIV RNA negatif kaliyor. Onlarin modelini herkese uygulamak istiyorlar. 

Buna fonksiyonel kur diyebiliriz. Yani virusu vucuttan tamamen atmiyor, ama ilac tedavisine gerek kalmadan, ve bulas riski olmadan vucut kendi kendine HIV'yi kontrol edebiliyor. Pek cok vucudumuzda yasayan baska virus gibi HIV de zararsiz bir virus haline geliyor.

Daha en az 5 senesi var basarili olup olmayacagini gormemiz icin. Ama cok ciddi bir calisma bu. Umut verici.
« Son Düzenleme: Ocak 02, 2020, 10:39:29 ÖS Gönderen: Maximo »

ZEYTİN

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 456
Ynt: Agt kesin tedavi icin faz1 de calismalara baslamis.reddit yikiliyor.
« Yanıtla #2 : Ocak 02, 2020, 10:38:17 ÖS »
Bu güzel haber için çok teşekkür ederiz

Evet makaleyi inceledim.   Virüs için yaklaşımları şu

Vücuttan.  Kan alıp t lenfositlerini veya cd4. Bağışıklık hücrelerinin ayırıp bunları milyonlara ulaşıncaya kadar hatta milyarları ulaşıncaya kadar.   Laboratuvar ortamında  Çoğaltıcaklar   Sonra bunu insan vücuduna enjekte edecekler tekrar ve bir ücret aynı dokulara sahip olduğu için bunu asla reddetmeyecek böyle bir risk yok.  Tabi bu noktada şöyle bir şey düşünmüşler Buda gerçekten çok akıllıca diyorlar ki.  Eğer hive. Onun sevdiği şeyden çok çok fazla verirsek bu çok daha büyük bir probleme yol açar yangın büyür. O yüzden  cd4 leri. Demekki isterse 1 milyar tane olsun. Bir tanesini bile enfekte etse diğerlerine de suçlayacak dolayısıyla. Cd4 lere birde ccr5 denilen bir. Reseptör için ekstradan bir işlem yapacaklar yani bir gen değişikliği. Antiretroviral ilaçların ömür boyu kullanılmaması sağlanacakmış bu şekilde.  Benim anladıklarımı bu. Yani kesin tedavi olarak virus. Vücuttan atılacak mı yoksa bağışıklık sistemi.  Virus İle ömür boyu savaşıp onu yenecek mi.  Bu Noktayı tam anlayamadım açıkçası

Bu tedavi şekli ile ilgili yorumum


Gen. Olayları konusunda hiçbir bilgim yok o yüzden bu beni biraz korkutuyor. Yani. Kesin tedavi olduğunu düşünelim. Gen değişikliği yapıldı ccr5. Vs. Değiştirildi tamam virüs vücuttan tamamen atıldı. Peki ccr5 in hiv dışında başka bi görevi yok mu. Hiv ona bağlanıp hücreye giriyor ok.  Ccr5 yada. Her ne ise bu reseptörü ortadan kaldırmak başka hastalıklar için davetiye açmak anlamına gelebilir mi bilemiyorum yani Her ne ise bu reseptörü ortadan kaldırmak başka hastalıklar için davetiye açmak anlamına gelebilir mi bilemiyorum yani  Gerçekten hiçbir bilgim olmadığı için böyle bir soru geldi aklıma.  Ccr5 kusurlu bi reseptor mu yani. Pek sanmıyorum.   Çünkü dünyada çok az insanda bu reseptör mutasyona uğramış durumda Çünkü dünyada çok az insanda bu reseptör mutasyona uğramış durumda  Ve Bu kişiler hiv alamıyor.  Peki bu kişilerin normal hayatlarına devam ettiğini öğrenmişler mi bu kişilerde hayat boyunca herhangi bir problem oluyor muymuş başka hastalıklara yakalanmıyor muymuşlar.   Tabii ki de ben çok akıllı değilim bilim adamları benden daha akıllı bunları düşünüp sorup araştırmışlardır bu aşamaya geldiklerine göre bu SORULAR yanıtlanmıştır da işte. 

Bu sorulara cevabı olan arkadaşlarım.  Olursa ya da düşüncelerini paylaşmak isteyenler çok çok memnun olurum


Herkes için hayırlı olsun şubat ayında onaylandığı taktirde insan denemeleri başlayacak gibi anladım yanlış anlamış da olabilirim


Seviyorum sizi canlar

Hiv ve Aids

Ynt: Agt kesin tedavi icin faz1 de calismalara baslamis.reddit yikiliyor.
« Yanıtla #2 : Ocak 02, 2020, 10:38:17 ÖS »

ZEYTİN

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 456
Ynt: Agt kesin tedavi icin faz1 de calismalara baslamis.reddit yikiliyor.
« Yanıtla #3 : Ocak 02, 2020, 10:47:32 ÖS »
https://www.americangene.com/development-portfolio/hiv-aids/

Dil bilen arkadaslar daha ayrintili bilgi veirse seviniriz.

 Bu arada reddit nedir ve orada. Anladığım kadarıyla bu konular tartışılıyor nasıl nereden okuyabilirim bilgi verebilir misin

KaanT

 • Üye
 • *
 • İleti: 39
Ynt: Agt kesin tedavi icin faz1 de calismalara baslamis.reddit yikiliyor.
« Yanıtla #4 : Ocak 02, 2020, 11:04:46 ÖS »
(TÜRKÇESİ) 1.Bölüm
 Dünya çapında HIV / AIDS salgını ölçülemez ıstıraplara neden oldu ve biyomedikal topluluğa bu yıkıcı hastalık için tedaviler oluşturma konusunda meydan okudu. Araştırmacılar ve ilaç şirketlerinden gelen güçlü bir yanıt, HIV'i kontrol edebilen güçlü terapilerin geliştirilmesine yol açtı. Bu tedaviler, viral bir hastalığı yavaşlatmak için tasarlanmış ilk ilaçlardır ve enfekte olmuş bireylerin yaşam süresini uzattığı kanıtlanmıştır. HIV üzerindeki kayda değer etkiye rağmen, onlarca yıllık tedavi bile hastalığı tedavi edemedi. HIV enfeksiyonu, tedavi kesildiğinde veya viral ilaç direnci ortaya çıktığında hızlı bir şekilde geri döner ve hiçbir geleneksel tedavi bu sorunun üstesinden gelmez. İlaçlardaki gelişmelere rağmen, antiretroviral tedaviye bağımlılığı ortadan kaldırmayı amaçlayan yeni tedavi stratejilerinin zamanı geldi. Bu tedavilerin bağışıklığın temel bileşenlerini yeniden oluşturabileceğine ve gelecekte yeniden enfeksiyona karşı koruma ile HIV'in yaşam boyu baskılanmasına neden olabileceğine inanıyoruz. Doğal bağışıklığı yeniden inşa etmenin zorluğu, AGT programının HIV hastalığı için yeni nesil tedaviler geliştirmesi için ilham kaynağıdır. Stratejilerimiz genetik tıp araçlarını kullanır ve HIV hastalığındaki temel özellikleri derinlemesine anlamamıza bağlıdır.

HIV Enfeksiyonu Aşil Topuğunu Bulmak
Birçok virüs kısa süreli hastalığa neden olur ve koruyucu bir bağışıklık “hafızasını” geride bırakır. Aşılar, aylarca yıllarca bellek olarak kalacak güçlü bağışıklık tepkilerini yapay olarak tetikleyerek bu doğal olayı taklit eder, daha sonra doğal bir virüs maruziyetinden sonra enfeksiyonu tekrar ortaya çıkarır ve kontrol eder. Uzun yıllar boyunca araştırmacılar, HIV'e karşı doğal bağışıklığı tetikleyecek ve halk sağlığı için kritik araçlar olan diğer aşılara benzer şekilde enfeksiyonu önleyecek bir aşı oluşturmaya çalıştılar. Ne yazık ki, bu çaba henüz başarılı olamadı.

KaanT

 • Üye
 • *
 • İleti: 39
Ynt: Agt kesin tedavi icin faz1 de calismalara baslamis.reddit yikiliyor.
« Yanıtla #5 : Ocak 02, 2020, 11:05:51 ÖS »
(TÜRKÇESİ) 2.Bölüm

Aşı başarısızlığının anahtarı, HIV'in CD4 T hücreleri olarak da bilinen yardımcı T hücrelerini enfekte etme ve öldürme tercihidir. "Yardımcı" olarak adlandırdıklarına göre, bu T hücreleri yeni virüs enfeksiyonlarına karşı ilk yanıt verenlerden biridir ve bu yanıtın bir hafızasını tutarlar. Örneğin, grip aşılamasından aylar ila yıllar sonra, influenza virüsüne herhangi bir yeni maruz kalma, bellek CD4 T hücrelerini aktive eder ve koruyucu bağışıklık ve gribin direncinin gelişmesine yol açar. Bu influenzaya özgü CD4 T hücreleri aşı korumasının anahtarıdır ve bağışıklık kazandıktan sonra koruyucu bağışıklık tepkisinin hızlı ve etkili bir şekilde harekete geçirilmeye hazır olması için aylar ila yıllar boyunca yüksek seviyelerde tutulmalıdır.

HIV hastalığında, HIV'e özgü CD4 T hücreleri, diğer viral hastalıklara benzer şekilde enfeksiyondan hemen sonra aktive edilir. Bununla birlikte, HIV bu hücreleri yıkım için hedefler, çünkü bu sinsi virüs yardımcı T hücresi alt kümesini tanımlayan aynı CD4 molekülüne bağlanır. HIV enfeksiyonu, HIV'e özgü CD4 T hücreleri enfeksiyondan hemen sonra tehlikeye girer ve sonunda etkili bağışıklığı desteklemek için gereken seviyelerin altına düşer. Bu noktaya kadar, HIV'yi kontrol etmek için sadece antiretroviral ilaçlar etkilidir ve tedavi arayan enfekte kişiler yaşam için kesintisiz devam etmeleri gereken günlük bir ilaç rejimine başlarlar.

Virüsün HIV'e özgü CD4 T hücreleri yardımcısını tüketen bu HIV hastalığının tek özelliği, tedavi durdurulursa HIV'in yıllar süren etkili tedaviden sonra neden kükrediğini açıklar. HIV'e karşı doğal bağışıklığın önemli bir parçası eksiktir ve virüsün bağışıklık kontrolü yoktur.

AGT'nin HIV İmmünoterapisi Planı
Planımız basit. HIV'e özgü CD4 T hücreleri eksikse ve bu da tedavinin neden ömür boyu devam etmesi gerektiğini açıklıyorsa, eksik hücreleri yenileriyle değiştirmeliyiz. Bir kişinin HIV'e özgü bellek CD4 + hücrelerinin yeterli miktarda olması durumunda, HIV'in doğal bağışıklık kontrolü geri yüklenmelidir.
Spesifik T hücrelerinin üretimi, bulaşıcı hastalıklar ve kanser için tedaviler yapmak için giderek daha fazla kullanılmaktadır. Çoğu durumda, süreçler basittir ve hücreler hastalıktan muzdarip kişiye geri enjekte edildikten sonra oldukça etkilidir. Yeni bir endüstri, hücre üretimine duyulan ihtiyaç etrafında ortaya çıkıyor ve T hücresi tabanlı ürünler için yüksek verimli hücre işlemenin otomasyonunu sağlıyor. Çoğu durumda, spesifik hücreler saflaştırılır, vücut dışında çok sayıda büyür, daha sonra kişinin kendi hücrelerini kullanarak yaşayan bir hücre tedavisi olarak geri enjekte edilir, bu nedenle reddetme riski yoktur.

Dünya çapında HIV / AIDS salgını ölçülemez ıstıraplara neden oldu ve biyomedikal topluluğa bu yıkıcı hastalık için tedaviler oluşturma konusunda meydan okudu. Araştırmacılar ve ilaç şirketlerinden gelen güçlü bir yanıt, HIV'i kontrol edebilen güçlü terapilerin geliştirilmesine yol açtı. Bu tedaviler, viral bir hastalığı yavaşlatmak için tasarlanmış ilk ilaçlardır ve enfekte olmuş bireylerin yaşam süresini uzattığı kanıtlanmıştır. HIV üzerindeki kayda değer etkiye rağmen, onlarca yıllık tedavi bile hastalığı tedavi edemedi. HIV enfeksiyonu, tedavi kesildiğinde veya viral ilaç direnci ortaya çıktığında hızlı bir şekilde geri döner ve hiçbir geleneksel tedavi bu sorunun üstesinden gelmez. İlaçlardaki gelişmelere rağmen, antiretroviral tedaviye bağımlılığı ortadan kaldırmayı amaçlayan yeni tedavi stratejilerinin zamanı geldi. Bu tedavilerin bağışıklığın temel bileşenlerini yeniden oluşturabileceğine ve gelecekte yeniden enfeksiyona karşı koruma ile HIV'in yaşam boyu baskılanmasına neden olabileceğine inanıyoruz. Doğal bağışıklığı yeniden inşa etmenin zorluğu, AGT programının HIV hastalığı için yeni nesil tedaviler geliştirmesi için ilham kaynağıdır. Stratejilerimiz genetik tıp araçlarını kullanır ve HIV hastalığındaki temel özellikleri derinlemesine anlamamıza bağlıdır.

HIV Enfeksiyonu Aşil Topuğunu Bulmak
Birçok virüs kısa süreli hastalığa neden olur ve koruyucu bir bağışıklık “hafızasını” geride bırakır. Aşılar, aylarca yıllarca bellek olarak kalacak güçlü bağışıklık tepkilerini yapay olarak tetikleyerek bu doğal olayı taklit eder, daha sonra doğal bir virüs maruziyetinden sonra enfeksiyonu tekrar ortaya çıkarır ve kontrol eder. Uzun yıllar boyunca araştırmacılar, HIV'e karşı doğal bağışıklığı tetikleyecek ve halk sağlığı için kritik araçlar olan diğer aşılara benzer şekilde enfeksiyonu önleyecek bir aşı oluşturmaya çalıştılar. Ne yazık ki, bu çaba henüz başarılı olamadı.

Aşı başarısızlığının anahtarı, HIV'in CD4 T hücreleri olarak da bilinen yardımcı T hücrelerini enfekte etme ve öldürme tercihidir. "Yardımcı" olarak adlandırdıklarına göre, bu T hücreleri yeni virüs enfeksiyonlarına karşı ilk yanıt verenlerden biridir ve bu yanıtın bir hafızasını tutarlar. Örneğin, grip aşılamasından aylar ila yıllar sonra, influenza virüsüne herhangi bir yeni maruz kalma, bellek CD4 T hücrelerini aktive eder ve koruyucu bağışıklık ve gribin direncinin gelişmesine yol açar. Bu influenzaya özgü CD4 T hücreleri aşı korumasının anahtarıdır ve bağışıklık kazandıktan sonra koruyucu bağışıklık tepkisinin hızlı ve etkili bir şekilde harekete geçirilmeye hazır olması için aylar ila yıllar boyunca yüksek seviyelerde tutulmalıdır.

HIV hastalığında, HIV'e özgü CD4 T hücreleri, diğer viral hastalıklara benzer şekilde enfeksiyondan hemen sonra aktive edilir. Bununla birlikte, HIV bu hücreleri yıkım için hedefler, çünkü bu sinsi virüs yardımcı T hücresi alt kümesini tanımlayan aynı CD4 molekülüne bağlanır. HIV enfeksiyonu, HIV'e özgü CD4 T hücreleri enfeksiyondan hemen sonra tehlikeye girer ve sonunda etkili bağışıklığı desteklemek için gereken seviyelerin altına düşer. Bu noktaya kadar, HIV'yi kontrol etmek için sadece antiretroviral ilaçlar etkilidir ve tedavi arayan enfekte kişiler yaşam için kesintisiz devam etmeleri gereken günlük bir ilaç rejimine başlarlar.

Virüsün HIV'e özgü CD4 T hücreleri yardımcısını tüketen bu HIV hastalığının tek özelliği, tedavi durdurulursa HIV'in yıllar süren etkili tedaviden sonra neden kükrediğini açıklar. HIV'e karşı doğal bağışıklığın önemli bir parçası eksiktir ve virüsün bağışıklık kontrolü yoktur.

AGT'nin HIV İmmünoterapisi Planı
Planımız basit. HIV'e özgü CD4 T hücreleri eksikse ve bu da tedavinin neden ömür boyu devam etmesi gerektiğini açıklıyorsa, eksik hücreleri yenileriyle değiştirmeliyiz. Bir kişinin HIV'e özgü bellek CD4 + hücrelerinin yeterli miktarda olması durumunda, HIV'in doğal bağışıklık kontrolü geri yüklenmelidir.

agt hücreli gen terapisi için-HIV hastalığı-2
Spesifik T hücrelerinin üretimi, bulaşıcı hastalıklar ve kanser için tedaviler yapmak için giderek daha fazla kullanılmaktadır. Çoğu durumda, süreçler basittir ve hücreler hastalıktan muzdarip kişiye geri enjekte edildikten sonra oldukça etkilidir. Yeni bir endüstri, hücre üretimine duyulan ihtiyaç etrafında ortaya çıkıyor ve T hücresi tabanlı ürünler için yüksek verimli hücre işlemenin otomasyonunu sağlıyor. Çoğu durumda, spesifik hücreler saflaştırılır, vücut dışında çok sayıda büyür, daha sonra kişinin kendi hücrelerini kullanarak yaşayan bir hücre tedavisi olarak geri enjekte edilir, bu nedenle reddetme riski yoktur.
AGT, diğerlerinin yaptıklarına benzer bir süreç kullanıyor, ancak bir HIV terapisi oluşturmak için kritik değişikliklere ihtiyaç duyuldu. HIV'e özgü CD4 T hücrelerini saflaştırırsak, onları yüksek sayılara büyütürsek ve vücuda geri enjekte edersek, aslında ateşe yakıt ekleyerek virüs için taze hedef hücreler eklerdik. Yeni hücreleri enfeksiyondan korumak için fazladan bir aşamaya ihtiyacımız vardı, böylece tedavinin etkileri uzun süreli olacak ve gelecekte HIV'ye maruz kaldığında yok edilmeyecekti. Ek adım, HIV'e özgü CD4 T hücrelerine koruyucu genler ekleyebilen bir viral vektör oluşturmaktı. Toplam T hücreleri kandan saflaştırılır ve HIV enfeksiyonu ve yıkımına karşı korumak için viral vektör (lentivirüs vektörü AGT103) ile tedavi edilen HIV'ye özgü CD4 T hücrelerini büyütmek üzere uyarılır. Lentivirüs vektörü, her hücrenin kromozomal DNA'sına HIV koruması için genler ekler. Bu işlem, CCR5 proteininin (HIV bağlanması / girişi için bir ko-reseptör) hücre yüzeyi ekspresyonunu azaltabilen ve Vif veya Tat viral genleri olarak bilinen bölgelerde HIV RNA'ya saldırabilen kalıcı bir modifikasyon oluşturur.
HIV Hastalığının Tedavisinde Hücre Ürünleri İmalatı
Çok sayıda HIV'ye spesifik hücre üretmek, lentivirüs vektörü AGT103 ile modifiye etmek ve bunları tek doz, otolog hücre tedavisi olarak vücuda geri vermek için yüksek verimli, uygun maliyetli bir süreç geliştirdik. AGT103-T ürününün üç temel özelliği şunlardır:

Lentivirüs vektörü HIV'e özgü CD4 T hücrelerini modifiye eder ve: CCR5- veya CXCR4-tropik HIV suşları tarafından enfeksiyonu önler; HIV'e maruz kalma sırasında CD4 T hücrelerinin tükenmesini azaltır; ve son zamanlarda enfekte olmuş bir hücrenin yeni HIV virüsü partiküllerini serbest bırakmasını önler

Hücre üretim süreci güvenilir ve tutarlıdır; bu klinik araştırmaları desteklemek için önemlidir

AGT103-T , kandan elde edilen yaklaşık 1 milyon HIV'ye özgü CD4 T hücresi ile başlar ve üretimin sonunda, çoğu AGT103 lentivirüs vektörü tarafından değiştirilmiş yaklaşık 1 milyar HIV'ye özgü CD4 T hücresi sağlar.

HIV tarafından saldırıya karşı korunan bu yüksek dozda HIV'ye özgü CD4 T hücrelerine ulaşarak, bu tedavinin bağışıklık sistemini sulandırmasını ve HIV'in doğal kontrolü için antiviral bağışıklık tepkileri yapma yeteneğini geri kazanmasını bekliyoruz. Yaklaşan insan klinik çalışmalarımız, bu kavramı test etmenin ilk adımıdır.
Dünya çapında HIV / AIDS salgını ölçülemez ıstıraplara neden oldu ve biyomedikal topluluğa bu yıkıcı hastalık için tedaviler oluşturma konusunda meydan okudu. Araştırmacılar ve ilaç şirketlerinden gelen güçlü bir yanıt, HIV'i kontrol edebilen güçlü terapilerin geliştirilmesine yol açtı. Bu tedaviler, viral bir hastalığı yavaşlatmak için tasarlanmış ilk ilaçlardır ve enfekte olmuş bireylerin yaşam süresini uzattığı kanıtlanmıştır. HIV üzerindeki kayda değer etkiye rağmen, onlarca yıllık tedavi bile hastalığı tedavi edemedi. HIV enfeksiyonu, tedavi kesildiğinde veya viral ilaç direnci ortaya çıktığında hızlı bir şekilde geri döner ve hiçbir geleneksel tedavi bu sorunun üstesinden gelmez. İlaçlardaki gelişmelere rağmen, antiretroviral tedaviye bağımlılığı ortadan kaldırmayı amaçlayan yeni tedavi stratejilerinin zamanı geldi. Bu tedavilerin bağışıklığın temel bileşenlerini yeniden oluşturabileceğine ve gelecekte yeniden enfeksiyona karşı koruma ile HIV'in yaşam boyu baskılanmasına neden olabileceğine inanıyoruz. Doğal bağışıklığı yeniden inşa etmenin zorluğu, AGT programının HIV hastalığı için yeni nesil tedaviler geliştirmesi için ilham kaynağıdır. Stratejilerimiz genetik tıp araçlarını kullanır ve HIV hastalığındaki temel özellikleri derinlemesine anlamamıza bağlıdır.

HIV Enfeksiyonu Aşil Topuğunu Bulmak
Birçok virüs kısa süreli hastalığa neden olur ve koruyucu bir bağışıklık “hafızasını” geride bırakır. Aşılar, aylarca yıllarca bellek olarak kalacak güçlü bağışıklık tepkilerini yapay olarak tetikleyerek bu doğal olayı taklit eder, daha sonra doğal bir virüs maruziyetinden sonra enfeksiyonu tekrar ortaya çıkarır ve kontrol eder. Uzun yıllar boyunca araştırmacılar, HIV'e karşı doğal bağışıklığı tetikleyecek ve halk sağlığı için kritik araçlar olan diğer aşılara benzer şekilde enfeksiyonu önleyecek bir aşı oluşturmaya çalıştılar. Ne yazık ki, bu çaba henüz başarılı olamadı.

Aşı başarısızlığının anahtarı, HIV'in CD4 T hücreleri olarak da bilinen yardımcı T hücrelerini enfekte etme ve öldürme tercihidir. "Yardımcı" olarak adlandırdıklarına göre, bu T hücreleri yeni virüs enfeksiyonlarına karşı ilk yanıt verenlerden biridir ve bu yanıtın bir hafızasını tutarlar. Örneğin, grip aşılamasından aylar ila yıllar sonra, influenza virüsüne herhangi bir yeni maruz kalma, bellek CD4 T hücrelerini aktive eder ve koruyucu bağışıklık ve gribin direncinin gelişmesine yol açar. Bu influenzaya özgü CD4 T hücreleri aşı korumasının anahtarıdır ve bağışıklık kazandıktan sonra koruyucu bağışıklık tepkisinin hızlı ve etkili bir şekilde harekete geçirilmeye hazır olması için aylar ila yıllar boyunca yüksek seviyelerde tutulmalıdır.

HIV hastalığında, HIV'e özgü CD4 T hücreleri, diğer viral hastalıklara benzer şekilde enfeksiyondan hemen sonra aktive edilir. Bununla birlikte, HIV bu hücreleri yıkım için hedefler, çünkü bu sinsi virüs yardımcı T hücresi alt kümesini tanımlayan aynı CD4 molekülüne bağlanır. HIV enfeksiyonu, HIV'e özgü CD4 T hücreleri enfeksiyondan hemen sonra tehlikeye girer ve sonunda etkili bağışıklığı desteklemek için gereken seviyelerin altına düşer. Bu noktaya kadar, HIV'yi kontrol etmek için sadece antiretroviral ilaçlar etkilidir ve tedavi arayan enfekte kişiler yaşam için kesintisiz devam etmeleri gereken günlük bir ilaç rejimine başlarlar.

Virüsün HIV'e özgü CD4 T hücreleri yardımcısını tüketen bu HIV hastalığının tek özelliği, tedavi durdurulursa HIV'in yıllar süren etkili tedaviden sonra neden kükrediğini açıklar. HIV'e karşı doğal bağışıklığın önemli bir parçası eksiktir ve virüsün bağışıklık kontrolü yoktur.

AGT'nin HIV İmmünoterapisi Planı
Planımız basit. HIV'e özgü CD4 T hücreleri eksikse ve bu da tedavinin neden ömür boyu devam etmesi gerektiğini açıklıyorsa, eksik hücreleri yenileriyle değiştirmeliyiz. Bir kişinin HIV'e özgü bellek CD4 + hücrelerinin yeterli miktarda olması durumunda, HIV'in doğal bağışıklık kontrolü geri yüklenmelidir.

agt hücreli gen terapisi için-HIV hastalığı-2
Spesifik T hücrelerinin üretimi, bulaşıcı hastalıklar ve kanser için tedaviler yapmak için giderek daha fazla kullanılmaktadır. Çoğu durumda, süreçler basittir ve hücreler hastalıktan muzdarip kişiye geri enjekte edildikten sonra oldukça etkilidir. Yeni bir endüstri, hücre üretimine duyulan ihtiyaç etrafında ortaya çıkıyor ve T hücresi tabanlı ürünler için yüksek verimli hücre işlemenin otomasyonunu sağlıyor. Çoğu durumda, spesifik hücreler saflaştırılır, vücut dışında çok sayıda büyür, daha sonra kişinin kendi hücrelerini kullanarak yaşayan bir hücre tedavisi olarak geri enjekte edilir, bu nedenle reddetme riski yoktur.

mantığı-için-agt103-t2
AGT, diğerlerinin yaptıklarına benzer bir süreç kullanıyor, ancak bir HIV terapisi oluşturmak için kritik değişikliklere ihtiyaç duyuldu. HIV'e özgü CD4 T hücrelerini saflaştırırsak, onları yüksek sayılara büyütürsek ve vücuda geri enjekte edersek, aslında ateşe yakıt ekleyerek virüs için taze hedef hücreler eklerdik. Yeni hücreleri enfeksiyondan korumak için fazladan bir aşamaya ihtiyacımız vardı, böylece tedavinin etkileri uzun süreli olacak ve gelecekte HIV'ye maruz kaldığında yok edilmeyecekti. Ek adım, HIV'e özgü CD4 T hücrelerine koruyucu genler ekleyebilen bir viral vektör oluşturmaktı. Toplam T hücreleri kandan saflaştırılır ve HIV enfeksiyonu ve yıkımına karşı korumak için viral vektör (lentivirüs vektörü AGT103) ile tedavi edilen HIV'ye özgü CD4 T hücrelerini büyütmek üzere uyarılır. Lentivirüs vektörü, her hücrenin kromozomal DNA'sına HIV koruması için genler ekler. Bu işlem, CCR5 proteininin (HIV bağlanması / girişi için bir ko-reseptör) hücre yüzeyi ekspresyonunu azaltabilen ve Vif veya Tat viral genleri olarak bilinen bölgelerde HIV RNA'ya saldırabilen kalıcı bir modifikasyon oluşturur.

a-kuvvetli-lentivirüs vektör projeleri
HIV Hastalığının Tedavisinde Hücre Ürünleri İmalatı
Çok sayıda HIV'ye spesifik hücre üretmek, lentivirüs vektörü AGT103 ile modifiye etmek ve bunları tek doz, otolog hücre tedavisi olarak vücuda geri vermek için yüksek verimli, uygun maliyetli bir süreç geliştirdik. AGT103-T ürününün üç temel özelliği şunlardır:

Lentivirüs vektörü HIV'e özgü CD4 T hücrelerini modifiye eder ve: CCR5- veya CXCR4-tropik HIV suşları tarafından enfeksiyonu önler; HIV'e maruz kalma sırasında CD4 T hücrelerinin tükenmesini azaltır; ve son zamanlarda enfekte olmuş bir hücrenin yeni HIV virüsü partiküllerini serbest bırakmasını önler

Hücre üretim süreci güvenilir ve tutarlıdır; bu klinik araştırmaları desteklemek için önemlidir

AGT103-T , kandan elde edilen yaklaşık 1 milyon HIV'ye özgü CD4 T hücresi ile başlar ve üretimin sonunda, çoğu AGT103 lentivirüs vektörü tarafından değiştirilmiş yaklaşık 1 milyar HIV'ye özgü CD4 T hücresi sağlar.

Hücre Üretim Süreci
HIV tarafından saldırıya karşı korunan bu yüksek dozda HIV'ye özgü CD4 T hücrelerine ulaşarak, bu tedavinin bağışıklık sistemini sulandırmasını ve HIV'in doğal kontrolü için antiviral bağışıklık tepkileri yapma yeteneğini geri kazanmasını bekliyoruz. Yaklaşan insan klinik çalışmalarımız, bu kavramı test etmenin ilk adımıdır.

Klinik Araştırmanın Durumu
AGT, IND etkinleştirme olarak bilinen çalışma aşamasını tamamladı ve IND'yi (Soruşturma Yeni İlaç Uygulaması) ABD FDA'ya sundu . Kasım 2019 itibariyle, önerilen insan klinik araştırmamızın nihai onayını bekliyoruz. FDA onayı ile AGT, Baltimore-Washington, DC metropol alanındaki klinik araştırma alanları için sözleşme yapma süreçlerini tamamlayabilir ve insan klinik araştırmalarının sorumlu bir şekilde yürütülmesi için gerekli yerel onayları alabilir.

 IND başvurusunun FDA tarafından onaylanması üzerine AGT, araştırmanın Şubat 2020'de kayıt için açılacağını beklemektedir. O zaman, çalışma alanları ve katılımla ilgili ayrıntılar ile bilgiler ClinicalTrials.gov web sitesinde yayınlanacaktır . “ AGT103-T ”, “ AGT-HC168 ” veya “ American Gene Technologies ” gibi anahtar kelimeler , bilgi gelecek yılın Şubat ayında yayınlandıktan sonra bu denemeyi aramak için kullanılabilir. ”

HIV için Yeni Tedaviler Geliştirme Taahhüdümüz
Firmamız karşılanmamış tıbbi ihtiyaçlar için genetik ilaçlar geliştirmektedir. Önceliklerimizden birincisi, vireminin doğal kontrolünü geri yükleyen ve antiretroviral tedaviye bağımlılığı azaltan HIV tedavisidir. Doğal virüs kontrolünün etkili olacağına ve yaşam boyu antiretroviral ilaç kullanımında doğabilecek maliyetleri ve yan etkileri azaltacağına inanıyoruz. AGT'nin HIV tedavisi programının önemi hakkında bilgi için Baş Bilim Sorumlusu David Pauza ve klinik danışmanlarımızdan Dr. Ely Benaim'in görüşlerine bakınız.

Samirr

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 75
Ynt: Agt kesin tedavi icin faz1 de calismalara baslamis.reddit yikiliyor.
« Yanıtla #6 : Ocak 03, 2020, 08:47:47 ÖÖ »
Iyi haber. Ama yinede 5 yıl büyük zaman. Eger ortada gerçrk bi proje varsa bunu 1 yıla da yapmak olur. Yinede malesef istemey güçler var dýnyada. Malesef..

Mervinn

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 205
Ynt: Agt kesin tedavi icin faz1 de calismalara baslamis.reddit yikiliyor.
« Yanıtla #7 : Ocak 03, 2020, 09:37:24 ÖÖ »
2019 da tanı aldım ilk başlarda bu haberleri heycanla bekliyordum şimdi umutsamıyorum erken pes ettim heralde.akışına bıraktım hayatı sürprizlerle gelsin herşey şuan mutluyum sağlıklıyım Önemli olan bu.

Jagler

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 3
Ynt: Agt kesin tedavi icin faz1 de calismalara baslamis.reddit yikiliyor.
« Yanıtla #8 : Ocak 03, 2020, 10:23:47 ÖÖ »
CCR5 kemokin reseptorlerin varligi ne ise yarar bilmiyorum ama yoklugu bayagi faydali.
California Üniversitesinde nöroloji profesörü Thomas Carmichael liderliğinde yapılan araştırma, CCR5 genine sahip olmayan kişilerin, inme geçirdikten sonra bu gene sahip olanlara kıyasla fiziksel ve zihinsel olarak daha çabuk iyileştiğini ortaya koydu

turuncu

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 3172
Ynt: Agt kesin tedavi icin faz1 de calismalara baslamis.reddit yikiliyor.
« Yanıtla #9 : Ocak 03, 2020, 11:34:59 ÖÖ »
2019 da tanı aldım ilk başlarda bu haberleri heycanla bekliyordum şimdi umutsamıyorum erken pes ettim heralde.akışına bıraktım hayatı sürprizlerle gelsin herşey şuan mutluyum sağlıklıyım Önemli olan bu.
Haklısın .Yeni çalışmalar paylaşıldıkça okuyorum. Hmmm iyimiş.. deyip geçiyorum. Dediğin gibi sağlıklıyız. Çıkacağı varsa çıkacak. Göremesek de acı içinde kıvranıp ölmeyeceğiz.

okomka

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 316
Ynt: Agt kesin tedavi icin faz1 de calismalara baslamis.reddit yikiliyor.
« Yanıtla #10 : Ocak 03, 2020, 12:40:11 ÖS »
Kimsenin umutlarıyla oynamak istemem ama seçimler yaklaşıyor.Seçimden sonra da bu tür şeyleri duyduğumuzda umutlanabiliriz.

Samirr

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 75
Ynt: Agt kesin tedavi icin faz1 de calismalara baslamis.reddit yikiliyor.
« Yanıtla #11 : Ocak 03, 2020, 02:59:19 ÖS »
@okomka çok doğru bence

ZEYTİN

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 456
Ynt: Agt kesin tedavi icin faz1 de calismalara baslamis.reddit yikiliyor.
« Yanıtla #12 : Ocak 03, 2020, 03:18:16 ÖS »
CCR5 kemokin reseptorlerin varligi ne ise yarar bilmiyorum ama yoklugu bayagi faydali.
California Üniversitesinde nöroloji profesörü Thomas Carmichael liderliğinde yapılan araştırma, CCR5 genine sahip olmayan kişilerin, inme geçirdikten sonra bu gene sahip olanlara kıyasla fiziksel ve zihinsel olarak daha çabuk iyileştiğini ortaya koydu


İlginç ve güzel bir bilgi
Ama işte beni endişelendiren durum. Genetik değişiklik durumu bu bizi nasıl etkileyecek yani şimdi bütün dünya. GDO olayını konuşuyor genetiği değiştirilmiş organizma.  Meyveler Sebzeler.

Bunların ötesinde.   Tek istediğim şey virüsü. Vücuttan tamamen atmak hepimizin istediği şey bu. Bu haber beni inanılmaz heyecanlandırıyordu nedense hissiyat olarak  belki  kafamdaki SORULAR bana böyle hissettirmiş olabilir arkadaşlarım gibi ki ben böyle haberleri dört gözle bekleyen bir insanım. Bilemiyorum.  İnşallah her şeyin hayırlısı olur

Angelowic

 • Global Moderator
 • Katılımcı Üye
 • *****
 • İleti: 5834
 • Nefes alıyorsak, Umut var demektir 🌹
Ynt: Agt kesin tedavi icin faz1 de calismalara baslamis.reddit yikiliyor.
« Yanıtla #13 : Ocak 03, 2020, 08:54:20 ÖS »

2019 da tanı aldım ilk başlarda bu haberleri heycanla bekliyordum şimdi umutsamıyorum erken pes ettim heralde.akışına bıraktım hayatı sürprizlerle gelsin herşey şuan mutluyum sağlıklıyım Önemli olan bu.


Haklısın .Yeni çalışmalar paylaşıldıkça okuyorum. Hmmm iyimiş.. deyip geçiyorum. Dediğin gibi sağlıklıyız. Çıkacağı varsa çıkacak. Göremesek de acı içinde kıvranıp ölmeyeceğiz.


İkiniz de o kadar haklısınız ki @turuncu @Mervinn eklenecek bi söz yok. sadece katılıyorum %100  :)

cancan

 • Katılımcı Üye
 • *
 • İleti: 299
 • Hayat işte, bir saniyede değişebilir her şey..
Ynt: Agt kesin tedavi icin faz1 de calismalara baslamis.reddit yikiliyor.
« Yanıtla #14 : Ocak 03, 2020, 09:13:09 ÖS »
Benim tanı alalı 360 gün falan oldu bir kaç gün sonra pozitif olduğum bilgisinin bana verilişinin senesi dolacak. :) inşallah kesin tedavi bulunur ama bu günümüze şükürler olsun..

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
Kesin Tedavi

Başlatan olumlu « 1 2 3 4 » HIV + KÖŞE

59 Yanıt
16932 Gösterim
Son İleti Mayıs 23, 2020, 11:30:57 ÖS
Gönderen: pedojenez
5 Yanıt
3132 Gösterim
Son İleti Ekim 31, 2018, 10:21:45 ÖS
Gönderen: Angelowic
8 Yanıt
2835 Gösterim
Son İleti Ağustos 26, 2018, 01:47:05 ÖS
Gönderen: mehmet0909
14 Yanıt
4130 Gösterim
Son İleti Aralık 21, 2018, 12:45:35 ÖÖ
Gönderen: bilebilelades
19 Yanıt
4295 Gösterim
Son İleti Haziran 16, 2021, 12:32:40 ÖÖ
Gönderen: Beautifullife